1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

23.02.2014 a gurubu itiraz edilecek sorular

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve cemil gül tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. cemil gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4-Türkiye Cumhuriyeti Anayasına göre hangisi zorla çalıştırma kapsamına girmez?
    cevap a şıkkı denmiş.( Soru iptal edilmeli )
    -Öğretmenlerin,zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen bölgelerdeki hizmetleri.
    MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME
    YÖNETMELİĞİ

Zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler
    MADDE 31 –
    (1) Zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi öğretmenlerin, zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında fiilen öğretmen olarak geçirdikleri süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır.
  2. cemil gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar a kitapçığı A kitapçığı 19.soru da kesinlikle iptal olabilir. Aşağıdakilerden hangisi tehlike tanımında gözönüne alınır sorusu

Risk değerlendirmesi yönetmeliği tehlikenın tanımlanması maddesine gore ;tüm şıkların doğru ;
    arkadaşlar diğer forumda bu yanlış soruyu bulmuşlar ( İPTAL EDİLMELİ )
  3. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Evet zorla çalıştırma sorusu kesinlikle iptal edilecektir çünkü muhtemelen kapsama girer yerine girmez diye sormuşlar yanlış olmuş.Anayasa maddesi açık...

İKİNCİ BÖLÜM

Kişinin Hakları ve Ödevleri

II. Zorla çalıştırma yasağı

MADDE 18- Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz
  4. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Bence bu soruda bir yanlışlık yok çünkü bahsi geçen işyeri yapı işleri yönetmeliğine dahil bir işyeri ve yapı işlerinde Sağlık ve Güvenlik Dökümanı değil Sağlık ve Güvenlik Planı olur. Sağlık ve Güvenlik Dökümanı maden işyerlerinde hazırlanır.Ayrıca Güvenlik Raporu da büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde hazırlanır.Dolayısıyla I ve II doğru oluyor..
  5. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bir diğer iptal edilmesi gereken soru bence matris yönteminin ne tür bir analiz yöntemi olduğunu sorduğu soru.Daha doğrusu iptal değil şık değişikliği olmalı bence.Gerek kurslarda gerekse diğer birçok kaynaklarda matris yönteminin karma metot sınıfına girdiği yazıyor öğretiliyor.Resmi bir kaynakta geçiyormu (herhangi bir yönetmelikte,tüzükte veya standartta) bilmiyorum ama öğretilen bu,mantıklısı da karma olması çünkü sözel değerlerin sayısal karşılıklarına göre analiz yapılan bir değerlendirme.Dolayısıyla karma manasına gelen Hibrit doğru seçenek olmalı diye düşünüyorum.
  6. cemil gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A kitapçığı 21.Soru Aşağıdakilerden hangisi öncelikli olarak tehlike tanımı içerisinde değildir ?

Risk değerlendirme yönetmeliğinde Tehlike Tanımlanması kısmında Kullanılan maddelere de bakılması gerektiğini söylüyor.Sizce Bu durumda PATLAYICI VE PARLAYICI MADDELER Tehlike tanımına öncelikli olarak girmez mi? Bir işyerinde parlayıcı ve patlayıcı maddeler tehlikeyi ifade etmez mi? KESİNLİKLE İPTAL
  7. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Cemil Bey siz şunu kaçırmışsınız galiba A kitapçığındaki 14 ve 21.sorular Emin Beyin sıva işleri yapan bir inşaat firması bilgilerine dayanılarak yapılacaktı.Sıva işleri yapan bir inşaat firmasında patlayıcı ve parlayıcı maddeler öncelikli tehlike değildir çünkü yoktur.
  8. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    zorunlu çalışma ile zorla çalılştırma ifadelerini karıştırmayınız
  9. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    upload_2014-2-24_19-9-53.png kimler sağlık ve güvenlik koordinatörü olarak görevlendirilir?
  10. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hepsi olacakmış cevap.Ben de yanlış yapmışım bu soruyu.Yönetmelikte karşılığını bulamadım ama herhangi bir kısıtlama da yok.Yani bunların hepsi yapabilir o görevi anlaşılan.
  11. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    upload_2014-2-24_20-27-54.png
    A sınıfı A kitapçığında 55. soruda renkler anlaşılmadığı için İPTAL edilmesi gerekiyor.
  12. Gülçin.Demirtaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende yanlış düşünüyorum sanmıştım süper bencede benim babam öğretmen ondan bildiğim için bende bu şıkkı elemiştim
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    bunu kabul etmiye bilirler çünki d şıkkında üçgenin etrafı beyaz gözüküyor ama ne olursa olsun bunu doğruda yapmış olsam sonuçta yanıltıycı
    bunada katılıyorum hem nitel hem de kantitatif bir yöntem bencede iptal olmalı
  13. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    18 Ağustos'da 3 netle C'yi kaçırdım. 21 Aralık'ta C oldum. Bu sınavda da muhtemelen 1-2 netle A yükseltmeyi kaçırabilirim. İPTAL olan her soru herkese faydalı olacaktır. Doğru yapın veya yapmayın.

Lütfen gördüğünüz hataları burada paylaşın 3 iş günü içinde başvuruda bulunmamız gerekiyor.
  14. Gülçin.Demirtaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mağlesef aynı noktada bende varım hatırladıklarımla ancak 53 net çıktı ve 3 soru ile bnde a yı kaçırabilirim:(
  15. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    upload_2014-2-24_21-33-58.png 500 yevmiyeyi geçen işlerde bildirim yapılması gerekir
    6 ay X 30 gün X 10 çalışan =1800 yevmiye eder
    doğru şık A olarak açıklandı doğru şık D olmalıdır
    D şıkkında zeminin beyaz olduğu görülüyor gibi
  16. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Arkadaşlar genel olarak şöyle bir baktığımızda itiraz edilecek sorular şunlar gibi geliyor bana. Düşünceniz nedir?
    A sınıfı A grubu soru kitapçığı
    4. Soru
    12. Soru
    19. Soru
    42. Soru
    47. Soru
    50. Soru
    63. Soru
    71. Soru
    72. Soru
    73. Soru
  17. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sınav heyecanıyla renkleri hiç hesaba katmadım ben. Bu yüzden hata yaptım. :)
  18. adem tasbas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence itiraz edilebilecek sorular 10-25-38-42. sorular...
  19. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Dediğim gibi iptal edilen her soru bize fayda sağlayacaktır. Bunların iptali bana A sınıfını getirir... :)
    Bu arada İptal edilmesi gereken sorularla ilgili gerekçeli kararınızı da yazar iseniz daha faydalı olacaktır. En azından burada tartışırız.
  20. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar a sınıfı a grubu 58. soru da itiraz edilecek sorudur. metan gazı kimyasal bir gazdır. ortamda çok yoğun bulunması durumda havadaki oksijenin oranı hacimce %18 lerin altına düşürerek oksijenin daha az solunmasına sebep olduğundan oksijenin yetersizliği nedeniyle boğulmalara sebep olabilir. dolayısıyla metanda bir kimyasal boğucu gazdır