1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

23.02.2014 a gurubu itiraz edilecek sorular

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve cemil gül tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş
    Arkadaşlar A gurubu 78 soru cevabın 6 ayda bir olması gerekiyor.

Bu konudaki düşünceniz nedir.
  2. Alper AKAY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91212
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Bugün arkadaşlarla da bu soru hakkında konuştuk, sizin gibi düşünüyorduk ama siz yazınca hatırladım notlarıma bakınca ne yazık ki soruda hata olmadığını söylemeliyim.

Bir sonraki sınava da yardımcı olmak adına;
    Kimyasal Boğucu Gazlar= Karbonmonoksit, Hidrojensülfür, Hidrojensiyanür
    Basit Boğucu Gazlar= Hidrojen, Asetilen, Karbondioksit, Etan, Metan, Propan ve Bütan
    Tahriş Edici Gazla= Klor, Amonyak, Fosgen, Kükürtdioksit, Azot Oksitler, Formaldehitler, Azotdioksit
    Sistemik Zehir Etkisi Gösteren Gazlar= Stibin, Fosfin, Asrin, Nikel Karbonil, Karbonsülfür

Bu bilgiler bende olduğu halde bu soruyu yapamadım :(
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---
    Yönetmelik de İH karar verir diyor ne yazık ki ben de 12 ay yaptım.
  3. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmelik çok açık;

Sağlık gözetimi

MADDE 7 – (1) Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyerinde görevli işyeri hekiminden alınır.

(2) Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlar.
  4. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    iptal edilmesi yada gereksiz yada çok tartışıldığı halde edilmeyecek sorular ı bir araya topladım.. buyrun

Ekli Dosyalar:

5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    4. Soru doğrudur diyorum.Zorunlu çalışma yükümlülüğü ifadesi ile zorla çalıştırma ifadesi aynı şey değildir.
    12. Soru doğrudur. İstenmeyen durumun sebebini ortadan kaldırıyor. yani önleyici tedbir alıyor.
    19. Soru doğrudur. Güvenlik raporu büyük endüstriyel kazaların olması muhtemel işyerlerinde düzenlenir. burası bir yapı işleri yapan bir işyeri.
    42. Soru doğrudur. Kaynak işlerinde ışınlarla ilgili risk var, yanık riski var, zehirli gaz tehlikeleri var, gürültü ile ilgili riskler var.
    47. Soru doğru. istif makineleri beyan edilen yükün 1,25 katı yükü kaldırmalı ve askıda tutabilmelidir.
    50. Soru doğru. yabancı standartlarda görmüştüm
    63. Soru yanlış. cevap şıkkı A değil C olmalıdır. 6 ay X 30 gün X 10 çalışan = 1800 yevmiye. 500 yevmiyeden büyük
    71. Soru yanlış. Tozla Mücadele Biriminin tanımlandığı Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik05.11.2013 tarihli ve 28812 sayılı Tozla Mücadele Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılmıştır.
    72. Soru Doğru. Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliğinde hiç biri sayılmamaktadır.
    73. Soru doğru. alevlenir sıvılar parlama noktası 21-55 C arasındadır
  6. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşım emek harcamışsın eline sağlık ama keşke kolay olmuş dediğin sınavın sorularına 'Kesin iptal,İptali Farz' diye yoruma dayalı fikirlerin yerine yönetmeliği açıp bakarak makul iptal sebepleri sunsaymışsın daha doğru olurmuş sanırım.Kesin iptal dediğin sorular açıkça yönetmeliklerde var,yani cevaplar doğru. Tek tek yazmak istemedim.
    Sınavın zorluğu kolaylığı tabii ki de herkesin kendi fikri ama Aralık sınavına nazaran çok daha detay içeren sorulardı diye düşünüyorum bende.
  7. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    ben 63. ve 71. soruya itiraz edilebilir düşüncesindeyim
  8. Şuayip Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kafamdan yorumlayarak elbetteki yapmadım.....elbette kesin edilmeli diye gittiklerim mevzuat desteklidir..daha önceden ( 2 ay önce) mevzuatlardan aklımda kalandır.... mevzuattan tek tek açıp kesip yapıştırsam vakit yarını bulur...bunun ise aceleye ihti olduğundan ben itiraz edeceklerin aklına kapı açtım... onlar ilgili konuların mevzuatından kesip dilekçelerine ekleyebilirler

saygılar
  9. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    upload_2014-2-24_23-12-9.png
    Bu soru çok tartışılıyor. Şöyle açıklamak isterim.

Anayasa 18.10.1982

II. Zorla çalıştırma yasağı

Madde 18 – Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar;

olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler;

ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları,

zorla çalıştırma sayılmaz.

Öğretmenlerin öngörülen bölgelerdeki hizmetleri 25.8.2011 tarihli 652 no’lu MEB’nın teşkilat ve görevleri hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname’nin Personele İlişkin Hükümlerini düzenleyen Atama ile ilgili 37. Maddesine dayanmaktadır. Anayasa’nın 18. Maddesinde düzenlenen zorla çalıştırma maddesinde sayılan bir durum değildir. Öğretmenler bu mesleği üç eğitim yılı zorunlu hizmete tabii olacaklarını bilerek seçerler.

A cevabı tek doğru cevaptır.
  10. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ali rıza Bey 63. soru için bi yorum yapamayacağım haklı olabilirsiniz ama;

4.soru daha öncede yazmıştım anayasa maddesi 3 şıkkın da zorla çalıştırma olmadığını açıkça söylüyor.Dolayısıyla sorunun 3 doğru cevabı oluyor.Kesin iptal olması gerekir.

T.C. Anayasası
    18. Madde
    II. Zorla Çalıştırma Yasağı
    Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.

Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.

71. soru ise; Evet Tozla Mücadele Biriminin tanımlandığı Maden ve Taş ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik 05.11.2013 tarihli ve 28812 sayılı Tozla Mücadele Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılmıştır.Fakat şu ibareyi kaçırmışsınız galiba,

ALTINCI BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Tozla mücadele birimleri

MADDE 17 – (1) İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklı kalmak kaydıyla 14/9/1990 tarihli ve 20635 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik hükümleri gereğince kurulmuş olan Tozla Mücadele Birimleri iç kontrol amacıyla işyerlerinde toz ölçümü yapmaya devam edebilirler.

Dolayısıyla bu da doğru oluyo.Keşke iptal olsa bende yanlış yaptım ama zannetmiyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Şubat 2014 ---

Yanlış mı okuyorum zorla çalıştırma sayılmayacak olanı soruyo zaten.3 seçenek te zorla çalıştırma sayılmayacak olan zaten...
  11. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Soruyu ve yazdığınızı okuyunca size hak veriyorum. Sanırım anayasada sayılmayan durumu sormak isterken soruyu yanlış sormuşlar.
  12. Gökhan_Yazıcı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kesinlikle mantık doğru ama soruyu yanlış sormuşlar. Yüzde yüz iptal edileceğini düşünüyorum.
  13. cemil gül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet doğru soruyu ters sormuşlar.Anayasada hükümlülük veya tutukluk süreleri içindeki çalışmalar,Olağan hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler,Vatandaşların bedeni ve fikri çalışmaları...Hepsi zorla çalıştırma kapsamına girmez.Öğretmenlerinki de zorla çalıştırma ya girmiyor.Bütün şıklar zorla çalıştırmaya girmiyor.
  14. dagkiran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    CETİN İŞ ELEKTRİK A.Ş

http://www.alomaliye.com/kadin_isci_gece_post_yonetmelik.htm
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    Arkadaşlar örnek açıklamalı itirazlar yayınlansa hepimizde örnek alarak itiraz etsek daha iyi olur diyi düşünüyorum
    Forum yöneticileri bu işi organize edebilirmi
  15. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a kitapçığı 63.soru= 500 yevmiyeden büyük işler gerekli kuruma bildirilmek zorundadır.cevap şıkkı bildirilmemelidir diyor
    a kitapçığı 70. soru= patlayıcıların taşınması sırasında ve depolanmasında alt ve üst ptlama limitlerinin bilinmesine gerek yoktur diyor bu cevap da yanlış lel ve uel değerlrinin bilinmesi gerekli.
  16. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  17. cem akol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96336
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  18. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ali Rıza Bey,
    10 ve 14. soru hariç katılıyorum, özellikle de 63 ve 72. soru gerekçelerine;
    10. soru: Soruda 50'den fazla çalışanı olan işyerinin durumu sorulmuş, 50'den az değil
    14. soru: Belirtmiş olduğunuz geçici maddeye göre Emin Bey'in 1.1.2013 tarihinde IGU ve İH çalıştırma zorunluluğu yok, dolayısıyla geçici maddeye göre de ekipte bulunmasına da gerek yok. Emin Bey'de işveren olarak ekipte, IGU sıfatıyla değil.
  19. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ALİRİZA BEY A KİTAPÇIĞI 63.SORUYA DA Bİ BAKABİLİRMİSİNİZ.10 ÇALIŞA VAR VE ÇALIŞMA 6 AY SÜRÜYOR.TOPLAMDA 168 İŞ GÜNÜ ÇALIŞMA VAR BUDA 1680 YEVMİYE YAPIYOR.500 YEVMİYE ÜSTÜNÜ BİLDİRME ZORUNLULUĞU OLDUĞUNA GÖRE DOĞRU DİY AÇIKLANAN CEVAP ŞIKKI YANLIŞTIR.
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Ali Rıza Bey'in dilekçesinde belirttiğiniz soru var zaten, gerekçesi de söylediğiniz gibi.