1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

23.02.2014 a gurubu itiraz edilecek sorular

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve cemil gül tarafından 24 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a grubu 70.sorunun cevabında patlayıcı madde taşıma ve depolamada ilan edien doğru cevap da alt patlama seviyesi ve üst patlama seviyesinin bilinmesine gerek yoktur ibaresi var.sizce böyle bişey olması mümkün mü?
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Mümkün değilde, yönetmelik de yönergede bulunmasına gerek var demiyor. Bende de yanlış.:(

6.12. Patlayıcı maddelere ilişkin yönerge: Patlayıcı maddelerin taşınması ve depo edilmesine ilişkin esaslar hususunda, ilgili mevzuat hükümlerinin de göz önünde tutulduğu ve aşağıdaki ayrıntıları kapsayan bir yönerge hazırlanır. Bu Yönergede;

a) Patlayıcı madde depolarının yerini gösterir planlar,
    b) Ateşleyiciler ile patlayıcı madde depolarına girmeye yetkili çalışanların listesi,
    c) Patlayıcıları nem, bozulma ve donmaya karşı korumak için alınacak tedbirler,
    ç) Patlayıcı madde tüketim planı,
    d) Tecrit (ayırma) tedbirleri,
    e) Havalandırma,

f) Patlama ve yangına karşı alınacak tedbirler,
    g) Yangın halinde gaz ve dumanların boşaltılması,
    ğ) Patlayıcı maddelerin taşınmasına dair kuralları,

ile ilgili hususlar yer alır.
  3. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkür ederim.
  4. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Doğru söylüyorsunuz ama soru iptal edilse bile doğru cevap verenlerin kaybı yok. Tam tersine yanlış cevap verenler ile hiç cevap vermeyenler doğru cevap vermiş sayılıyor. Nasrettin Hoca misali göle maya çalmak.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Şubat 2014 ---
    verdiğm link İSAG diye bir derneğe ait ben hazırlamadım. siz o soruyuda ekleyerek gerekçelerinizi de yazarak itiraz edebilirsiniz. Ne kadar iptal soru o kadar artı puan demek.
  5. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar kimler hangi sorular için İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne itirazda bulundu?
  6. ne10 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    39463
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Matris sistemiyle ilgili soruda bence hata yok. Sadece hata sunda olabilir karma olmasindan dolayi ama metin icerisinde zaten sayisal verilerden yararlanılmamistir diyor. Dolayisi ile sayisal veri yok ama burda su soylenebilir bence matris (X-L) karma oldugundan itiraz edilebilir ama sorma mantiklari metine istinaden olmus gibi. Saibeli bir soru.
  7. onur tura İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben sınav için 10 soru belirledim iptal olması muhtemel. Bunların içinde kendi yanlış yaptıklarımı seçip gönderdim. Sizde bir kontrol edin engeç yarın mevzuata göre gönderin
    A sınıfı b kitapçığı 6 15 20 25 26 33 51 57 60 73 nolu sorular

Ekli Dosyalar:

8. Diren 2011 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    OSYM sınav takviminde Mayıs İSG sınavına yer vermiş, bundan sonra sınavları ösym mi yapacak.?
  9. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Evet. Ayrıca Aralıkta yapacak. Bu önümüzdeki sınavda prim esasına göre yükseltme sınavının sonuncusu olacak. :(
  10. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Benim itirazlar
    1----B kitapçığı 24. Soru

24.Güven Bey’in sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirene ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne yapılması gereken yapı işine ilişkin bildirimle ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    Sağlık ve güvenlik koordinatörü Bildirim
    A) Görevlendirmesi gerekmektedir. Yapması gerekmemektedir.
    B) Görevlendirmesi gerekmemektedir. Yapması gerekmemektedir.
    C) Görevlendirmesi gerekmektedir. Yapması gerekmektedir.
    D) Görevlendirmesi gerekmemektedir. Yapması gerekmektedir.

MADDE 8 –(1) Aynı yapı alanında birden fazla işveren veya alt işverenin bulunması durumunda, işveren veya proje sorumlusu, sağlık ve güvenlik konularında bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirir.
    (2) İşveren veya proje sorumlusu, yapı işine başlamadan önce projenin hazırlık aşamasında, sağlık ve güvenlik planını hazırlar veya hazırlanmasını sağlar.
    (3) Yapı işinde dördüncü fıkrada belirtilen bildirim gerektiren işler haricinde ve Ek-2’deki listede belirtilen riskleri içeren çalışmaların bulunmaması halinde sağlık ve güvenlik koordinatörü görevlendirilmeyebilir.
    (4) İşveren veya proje sorumlusu;
    1) Yapı işinin 30 işgününden fazla süreceği ve devamlı olarak 20’den fazla çalışan istihdam edileceği,
    2) İşin büyüklüğü 500 yevmiyeden fazla çalışma gerektireceği,
    durumlarda yapı işine başlamadan önce Ek-3’te belirtilen bilgileri içeren bildirimi, Bakanlığın ilgili çalışma ve işkurumu il müdürlüğüne vermekle yükümlüdür.
    6 ay = 180 gün X 10 işçi = 1800 yevmiye > 500 yevmiyeden
    8. maddenin 4 nolu bendinin 2 nolu alt bendi şartları sağlanmıştır. Bildirim yapması GEREKMEKTEDİR.
    Doğru cevap C olmalıdır.

2----B kitapçığı 26. Soru

26. I- İnşaat mühendisi
    II- İş güvenliği uzmanı
    III- Şantiye şefi
    IV- İnşaat teknikeri
    Güven Bey yukarıdaki kişilerden hangisi / hangilerini sağlık ve güvenlik koordinatörü olarak görevlendirebilir?
    A) Yalnız II
    B) I ve II
    C) I, II ve III
    D) I, II, III ve IV
    Cevap D
    Yapı İşleri Yönetmeliğinde 4.Madde Tanımlarda
    Sağlık ve güvenlik koordinatörü: Projenin hazırlık ve uygulama aşamalarında, işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 10 uncu ve 11 inci maddelerinde belirtilen sağlık ve güvenlikleilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişileri,
    Denmektedir. Başka hiçbir yerde Sağlık ve güvenlik koordinatörü nün hangi kişilerden olabileceğine dair bir bilgiye rastlanılmamıştır.
    Meri kanunlarda ve literatürde sağlıklı bir bilginin olmadığı konu soru olarak sorulmamalıdır.
    Bu soru İptal edilmelidir.

3----B kitapçığı 32. Soru

32. Aşağıda kilerden hangisi Tozla Mücadele Birimi’ni (TMB) oluşturan unsurlardan biri değildir?

A) Örnekçi

B) Toz laboratuvar sorumlusu

C) Tozla Mücadele Birim Müdürü

D) Toz kontrolünden sorumlu mühendisi

GEREKÇE:Resmi GazeteTarihi: 05.11.2013Resmi GazeteSayısı: 28812

TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ

Yönetmelikte, ilgili soruda adı geçen Tozla Mücadele Birimi (TMB) diye bir şey geçmemektedir. Sorunun dayanağının olmaması ve pratikte cevaplarının bulunmaması nedeniyle B sınıfı işgüvenliği uzmanlığısınavı B kitapçığındaki 32.Sorunun iptali

4----B Kitapcığı Soru 33:

I- Başlık, mevsimlik giysi ve ayakkabı gibi olumsuz atmosferik koşullarda kullanılanlar

I I- Bulaşık eldivenleri gibi su ve ıslanmada kullanılanlar

I I I- Eldiven gibi ısıya karşı kullanılanlar

IV- Uçak veya deniz araçlarında, kişilerin kurtarma ve korunması amacıyla imal edilen ve sürekli kullanılmayanlar

Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği’ne göre, yukarıdakilerden hangisi/hangileri bu Yönetmelik kapsamına girmeyen kisisel koruyucu donanımlar arasında yer almaktadır?

B) II ve IV D) I, II, III ve IV

A) Yalnız IV C) I, II ve IV

Doğru cevap D olarak bildirilmiştir.

GEREKÇE:Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği.Basit yapıdaki kişisel koruyucu donanımlar
    MADDE 10c) Mesleki işlerde kullanılaneldivenler, önlükler ve benzerleri gibi50°C’ninüzerinde olmayan sıcak maddelerle çalışmalarda oluşan riskler veya tehlike yaratmayan diğer etki, risklerine karşı korurlar.

Dolayısıyla ısıya karşı kullanılan eldivenleryönetmelikkapsamında Kişisel Koruyucu Donanımlar arasında yer almaktadır. SorudaDoğru Cevap Cşıkkıdır. B sınıfı işgüvenliği uzmanlığısınavı B kitapçığındaki 33.Sorunun iptali veya düzeltilmesi

5----B Kitapcığı Soru 60:

İtiraz Nedeni: Sorunun resmi beyan edilen yanıtının soruyu tam karşılayamadığı ve D şıkkının soruyu tam olarak karşılayacağı iddiası
    Dayanak :6331sayılıkanunuyarınca çıkarılanRisk DeğerlendirmeYönetmeliği

Soru 60 (B Kitapcığı)

I-Meslek Hastalığı Kayıtları
    II-Bu işyerinde daha önce yapılmış risk değerlendirilmesi
    III-Sağlık ve Güvenlik Dokümanı VI-Güvenlik Dosyası

Bu işyerinde tehlikeler toplanırken yukarıdakilerden hangisi/hangileri dikkate alınır

Cevaplar a) I-II-III-VI b) I-II c)Yalnız I d) I-II-III

İtirazın Dayanağı ve Ekleri :İlgiliyönetmelikson sürümü ektedir bu yönetmeliğin ilgili maddeleri aynen şöyledir:Tehlikelerin Tanımlanması Başlığı Madde 8 / altında r -bendi itirazın yasal dayanağıdır.

Tehlikelerin tanımlanması
    MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göreasgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.
    a) İşyeri bina ve eklentileri.
    b) İşyerinde yürütülen faaliyetler ile iş ve işlemler.
    c) Üretim süreç ve teknikleri.
    ç) İş ekipmanları.
    d) Kullanılan maddeler.
    e) Artık ve atıklarla ilgili işlemler.
    f) Organizasyon ve hiyerarşik yapı, görev, yetki ve sorumluluklar.
    g) Çalışanların tecrübe ve düşünceleri.
    ğ) İşe başlamadan önce ilgili mevzuat gereği alınacak çalışma izin belgeleri.
    h) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ile sağlık gözetimi kayıtları.
    ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.
    i) İşyerinin teftiş sonuçları.
    j) Meslek hastalığı kayıtları.
    k) İş kazası kayıtları.
    l) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan olaylara ilişkin kayıtlar.
    m) Ramak kala olay kayıtları.
    n) Malzeme güvenlik bilgi formları.
    o) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları.
    ö) Varsa daha önce yapılmış risk değerlendirmesi çalışmaları.
    p) Acil durum planları.
    r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar

Cevap D olarak değiştirilmeli veya İPTAL edilmelidir.

Ekli Dosyalar:

11. onur tura İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Biz hocalarla akademi olarak 10 soru belirledik iptal olması muhtemel. Bunların içinde kendi yanlış yaptıklarımı seçip gönderdim. Sizde bir kontrol edin engeç yarın mevzuata göre gönderin

A sınıfı b kitapçığı 6 15 20 25 26 33 51 57 60 73 nolu sorular

Ekli Dosyalar:

12. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A SINIFI B KİTAPÇIĞI : SORU 24 VE SORU 45 'E İTİRAZ EDEN OLDU MU? ... BU İKİSİ DE KESİN İPTAL OLACAK AMA LÜTFEN İTİRAZ SAYISINI YÜKSEK TUTALIM

(ZORLA ÇALIŞTIRMA VE GÖREVLENDİRME GEREKMEKTEDİR/BİLDİRİM GEREKMEKTEDİR SORULARI)
  13. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    SON BAŞVURU ULAŞMASI GEREKEN TARİH : 26 SI MI 27 Sİ Mİ ARKADAŞLAR ?
  14. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Soru 60 (B Kitapcığı)

I-Meslek Hastalığı Kayıtları
    II-Bu işyerinde daha önce yapılmış risk değerlendirilmesi
    III-Sağlık ve Güvenlik Dokümanı VI-Güvenlik Dosyası

Bu işyerinde tehlikeler toplanırken yukarıdakilerden hangisi/hangileri dikkate alınır

Cevaplar a) I-II-III-VI b) I-II c)Yalnız I d) I-II-III

İtirazın Dayanağı ve Ekleri : İlgili yönetmelik son sürümü ektedir bu yönetmeliğin ilgili maddeleri aynen şöyledir:Tehlikelerin Tanımlanması Başlığı Madde 8 / altında r -bendi itirazın yasal dayanağıdır.

Tehlikelerin tanımlanması
    MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.
    a) İşyeri bina ve eklentileri.

j) Meslek hastalığı kayıtları.

ö) Varsa daha önce yapılmış risk değerlendirmesi çalışmaları.

r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar
    Cevap D olarak değiştirilmeli veya İPTAL edilmelidir.
  15. iyi de zorla çalıştırma ile zorunlu çalışma süresi farklı şeyler ve ayrıca milli eğitim bakanlığı ile ilgili bir cümle geçmemiş cümlede..aksi belirtilmedikçe sorularda iş kanunu akla gelmeli.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Şubat 2014 ---
    kimyasal boğucu derken vcutta kimyasal reaksiyona girmeli.yani karbon monoksit nasıl hemoglobin bağlanıyorsa bu tarz reaksiyona girmeli
  16. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Soru:
    Bu işyerindeki tehlikeler tanımlanırken yukarıdaki bilgilerden hangisi / hangileri toplanır?
    Yani söz konusu olan Emin Bey'in sıva ve alçıpan yapan inşaat şirketi, yönetmelik ise bütün işyerlerini kapsıyor. Bu yüzden I ve II cevabı doğrudur.
  17. isgf-1 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    14 soruluk itiraz dilekçesi (A sınıfı A kitapçığı üzerinden)

Ekli Dosyalar:

18. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    arkadaşlar şunu birisi bana anlatabilirmi ben cidden eksik biliyorum demek çünkü sınavda 2-2-3 işaretledim ve bildigimi düşünüyodum

MADDE 11–(1)İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarınıtespit eden Tebliğde belirlenmişolançok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50çalışana kadar;

a) Arama, kurtarma ve tahliye,

b) Yangınla mücadele,

konularının her biri için uygun donanıma sahip veözel eğitimli en az birerçalışanıdestek elemanıolarak görevlendirir.İşyerinde bunlarıaşan sayılardaçalışanın bulunmasıhalinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadarçalışan için birer destek elemanıdaha görevlendirir.

(2)İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılıResmîGazete’de yayımlananİlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanıgörevlendirir.

(3) Her konu için birden fazlaçalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde buçalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başıbulunur.

(4)İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arasıgerekli koordinasyonu sağlamaküzereçalışanlarıarasından bir sorumlu görevlendirilir.

(5) 10’dan azçalışanıolan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğüyerine getirmeküzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

şimdi buna göre 80kişilik bir az tehlikeli bir işyerinde bu yönetmelige göre nasıl 2-2-4 olur?
  19. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Ama soruya bakarsan sorum şekli saçma. ... kapalı alanlarda rastlanabilecek kimyasal olarak boğucu gaz diyor. Metan basit boğucu gaz ama hem boğucu aynı zamanda kimyasal. Fiziksel değilki? Sorum şekli ve anlatım bozuk
  20. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    22.5.2002 İlkyardım Yönetmeliği

İlkyardımcı ve zorunlu ilkyardımcı istihdamı
    Madde 16 - (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)(1)

Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az “Temel İlkyardım Eğitimi” sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur.

80 kişi için 4 ilkyardımcı gerekmektedir.