1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

24 mayıs c sınıfı soruları

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Hilal YAG tarafından 25 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Hilal YAG İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1-Hamile Kadın doktor müsaade ederse : 3 hafta
    2-işçiyi deneme süresi:2 ay
    3-acil çıkış kapısı sayılmaz:raylı sistem
    4-sağlıkGüvenlik Birimi">sağlıkGüvenlik Birimi">OSGB ihtar puanı:200 puan
    5-101-500 çalışan temsilcisi sayısı :3
    6-hangisinde eğe-törpü-keski sap olmalı :1-2-3
    7-bütün vücut titreşimi marusiyet eylem değeri:0,5
    8-insan vücudu ile ilgilenen bilim dalı: antropometri
    9-hangisi köpüklü ysc ile söndürülür: benzin ist
    10-hangisi parlayıcı gaz değil: CO2
    11-insan aşağıdaki hangi hz sesi duyamaz:80000hz. insan20-20000 arsını duyar
    12-kadınların gece vardiyası ile çelıştırılmalarında doğrudur. : 2 hariç 1-3 yaptım kadınlar gece 8 saat değil 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz(yanlış cevap) belediye sınırları içindeyse işveren servis tutmak zorunda doğru
    13-anayasa ile güvence altına alınmayan grup dullar
    14-buğulu ortamda maksimum sıcaklık:30 derece
    15-toz komisyonu yılda kaç toplantı:2 defa
    16-10 yaş altı çocuklar için ilk hangi ülke: ingiltere
    17-biyolojik etkenler grup-1 tanımı:İnsanda hastalığa yol açma ihtimali bulunmayan biyolojik etkenler.
    18-tehlike sınıfında risk değerlendirmesi kaç yılda bir tekrar :4 yıl
    19-madenlerde kaç derece en az - en fazla sıcaklık :8-30 derece
    20-klavye : mat olmalı- yerden 40-50 cm doğrumu bilmiyorum- 1-3 yaptım
    21-orman işleri ile ilgili soru: yakıt bulundurulmalı
    22-hidrojen özellikleri: renksiz-kokusuz-hafif- sarımsa-zehirli ben sarımsak kokusu yaptım
    23-ek bina yapı iskelesinde kimin imzası: makine teknikeri
    24-tüy:inert. Yaptım
    25-Metal:metreküp/satimetrekar-toz metreküp/ml,mg, gaz metreküp hatırlayamadım cevabını
    26-iş makinasını yetkisizlere kulladırmama bindirmeme sorumluluğu:işveren yaptım
    27-güvenlik işareti yan resimli adam sorusu: düşey mesafe
    28-isg hekim yoksa periyodik muayene kim muayene edemez: hemşire şıkSGK hastanesi
    Meslek hastanesi -Özel hastane- ergonomi vardı ekrana çapraz bakması aile hekimi
    29-yapı iskelesi korkuluklar 1m. olacak 47 cm bir ara korkuluk- topuklar 10cm demiş 15 cm de bir olmalı
    30-4000 çalışan olan az tehlikeli sınıfta kaç isg uzmanı:ben 1 yaptım ama cevap 2 isg olacak
    31-Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi: DESTEK ELEMENI
    32-Basınçlı kapta hangisinin yazılması zorunlu değildir: kazanın kütlesi
    33-db nedir:ses şiddeti logaritmik gösterimidir
    34-çok buğulu ortamda çalışma en fazla kaç derece olmalı:30 derece
    35-bireysel risk faktörleri elle taşıma işlerinde : yanlış kıyafet-ayakkabı veya kaldırma,
    36-yangın söndürme metodu değil: basınçlı hava verme
    37-çalışanların eğitimi hangi yönetmeliğe göre:Açalışanların eğitimi yön.
    38-operatör ne zaman aracın başında durmalı: kaldırma- indirme- asılı 1-2-3
    39-vardiyalı çalışmalarda biyolojij risk etmeni çalışma gözetimi:meslek has.
    40- işe uygunluk testi ile ilgili hangisi yanlıştır : işe girişte yapılmalı sonrasında izlenmesine gerek yoktur
    41-gerilim nedir: herhangi bir noktanın potansiyel farkı yaptım- diğer şıklar herhangi bir noktanın toprakla potansiyel farkı da olabilir elektrik alan olamaz
    42-işaretlerde lazer ışını ve radyoaktif madde ilgili işaret yanlıştı :1-2
    43-acil durumda yaşlı gebe kreşlerde nasıl önlem : tahliye yön. Hatırlatılır dedim ama çocuklara öncelik mişL
    44-meslek hastalıkları grubuna girmeyen.kesin kanser hastalıkları diğerleri tanımlı a)kimyasal b deri c pnömpkonyoz solunum,d bulaşıcı e- fiziksel olarak tanımlı
    45-organik demir-pamuk tozu-inorganik-hayvan tüyü organik -yanlız:3
    46-ikamenin tanımı yapılmışTehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek47-vardiyalı çalışmalarda nedenlerinden değildir: işsilik
    48-kurul ne zaman toplanır:ayda bir
    49:ısg açısından işveren sorumluluğu alt işverenin çalıştırdığı ücretleri öder yanlış
    cevap: çalışma ortamını düzenli tutmak- gözetim altında bulundurmak
    50-isg uzmanı görevleri:güvenli makine imal etmek yanlış görevi değil
    51-stres sorusu yönetimsel yönden: mevzuatın ayrıntılı ve net yapılması
    52-isg yönetim sisteminin temel konusu değildir , politika vardı ben başka bişey yaptım hatrlayamadım şıkları meslek hastalığı yaptım galiba
    53-
    54-risk değerlendrmede tozun hangi durumları dikkate alınmaz :özgül ağırlık
    55- yer altında hangisi yanlış sadece genel havalandrma olması yeterlidir yaptım – ıslatılmalıdır doğru diye biliyorum
    56- hidrostatik testi 1,5 katı olacaktı cevap 1-3 yaptım
    57-el yüz koruyucuları nerede kullanılmaz .mezbahalarda yaptım diğer şıklar beton işleri toz tezgah işleri
    58 –sürekli işgöremzlik için işçi çalışma yetisini %10 kaybetmiş olmalıdır
    59-hangisi yanlıştır ,greyder yukarıdan aşağıya kullanılmalıdır yanlış
    60- ergonomi eğitimlernde hangisi verilmez vardı ekrana çapraz bakması yanlış diğerleri doğru ı-ıı-ııı göz egzersizleri gözleri dinlendirmeDoğru oturuş,
  2. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. HASAN POLAT İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    HİDROJEN ZEHİRLİ MİDİR?
  4. Hilal YAG İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hidrojen tek başına patlayıcı bir gaz olup bileşikleri olan hidrojensülfür hidrojensiyanür zehirlidir
  5. Mustafa Kavaklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba bende dun C sinifindan imtihana girdim sizin verdiginiz cevaplardan ege torpu keski sorusunda keskinin sapsiz olabilecegini dusunuyorum.Acaba sadece ege ve torpu dogru olabilir mi.Yorumlarsaniz sevinirim
  6. B.Özşimşek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102681
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    SEÇİM OSGB DETAM ŞİRKETLER GRUBU
    demirlerin haddelenmesinde kullanılan çekice benzer fakat uçları sivri bir el aleti varmış ben de yeni öğrendim.
  7. ylzoner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Şu anda tam 18 yanlış görünüyor :) ne zaman yayınlanacak sorular biliyor musunuz?
  8. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    1-Hamile Kadın doktor müsaade ederse : 3 hafta
    2-işçiyi deneme süresi:2 ay
    3-acil çıkış kapısı sayılmaz:raylı sistem
    4-sağlıkGüvenlik Birimi">sağlıkGüvenlik Birimi">OSGB ihtar puanı:200 puan
    5-101-500 çalışan temsilcisi sayısı :3
    6-hangisinde eğe-törpü-keski sap olmalı :1-2-3
    7-bütün vücut titreşimi marusiyet eylem değeri:0,5
    8-insan vücudu ile ilgilenen bilim dalı: antropometri - değil antropolojidir. Çünkü antropometri antropologların başvurduğu bir araştırma metodudur. Ansiklopedi bilgisi google açıkça yazıyor.
    9-hangisi köpüklü ysc ile söndürülür: benzin ist
    10-hangisi parlayıcı gaz değil: CO2
    11-insan aşağıdaki hangi hz sesi duyamaz:80000hz. insan20-20000 arsını duyar
    12-kadınların gece vardiyası ile çelıştırılmalarında doğrudur. : Tek doğru cevap belediye sınırları içindeyse işveren servis tutmak zorunda
    13-anayasa ile güvence altına alınmayan grup dullar
    14-buğulu ortamda maksimum sıcaklık:30 derece -> Bu soru yanlış buğulu ortamın hangi kimyasallarla çalışıldığına bağlı oluşacağı göz ardı etmiş soru. Çünkü bazı sıvılar daha düşük sıcaklıklarda faz değiştirip gaz hale dönüşürken buğu oluşturur iptal talebinde bulunulmalı. Ve ayrıca bu sorunun geçtiği yönetmelik iptal edilen yönetmeliktir.

15-toz komisyonu yılda kaç toplantı:2 defa
    16-10 yaş altı çocuklar için ilk hangi ülke: ingiltere
    17-biyolojik etkenler grup-1 tanımı:İnsanda hastalığa yol açma ihtimali bulunmayan biyolojik etkenler.
    18-tehlike sınıfında risk değerlendirmesi kaç yılda bir tekrar :4 yıl
    19-madenlerde kaç derece en az - en fazla sıcaklık :8-30 derece
    20-klavye : mat olmalı- yerden 40-50 cm doğrumu bilmiyorum- 1-3 yaptım
    21-orman işleri ile ilgili soru: Önceden yakıt götürülmeli
    22-hidrojen özellikleri: renksiz-kokusuz-hafif- sarımsa-zehirli ben sarımsak kokusu yaptım ancak renksiz-kokusuz-zehirsiz bir gazdır diğer gazlar gibi sarımsak kokusu eklenmiyormuş hidrojen tüplerine.
    23-ek bina yapı iskelesinde kimin imzası: makine teknikeri
    24-tüy:inert soru. -> Bu soruda şıklarda polen geçiyorsa polen:alerjik söylemi yanlıştır. Alerji vücudun tepkisidir polenin biyolojik veya kimyasal özelliği değil.

25-Metal:metreküp/satimetrekar-toz metreküp/ml,mg, gaz metreküp hatırlayamadım cevabını
    26-iş makinasını yetkisizlere kulladırmama bindirmeme sorumluluğu:işveren yaptım
    27-güvenlik işareti yan resimli adam sorusu: düşey mesafe
    28-isg hekim yoksa periyodik muayene kim muayene edemez: hemşire
    29-yapı iskelesi korkuluklar 1m. olacak 47 cm bir ara korkuluk- topuklar 10cm demiş 15 cm de bir olmalı
    Bu soruda şıkkı çok iyi hatırlıyorum
    a) 10 cmlik topuk tahtası kullanılır.
    b) 10 cm lik topuk tahtasından sonra 47 cm de bir ara korkulur
    Soruda iki şıkkın ikisinde de topuk tahtası 10cm yazıyordu. Özellikle uzun uzun düşündüm sınavda bu soruyu. Hatırlayan varsa söylesin.

30-4000 çalışan olan az tehlikeli sınıfta kaç isg uzmanı: 2 isg olacak
    31-Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi: Çalışan Temsilcisi olacak cevap. Yönetmelikle çalışan temsilcisinin oyla işçiler arasından seçilmesi ve özel olarak isg eğitimi ve yangın, ilk yardım vb eğitimleri alması sağlanır diyor.
    32-Basınçlı kapta hangisinin yazılması zorunlu değildir: kazanın kütlesi dedi herkes, bazılarımız Firma Adı dedi - > Bu soruda itiraz edilmesi gereken bir sorudur. Kazanların toplam haciminin yanı sıra kütlesi hesaplanır toplam ağırlığı düşünülerek kazanın yerleştileceği ayaklarının ne kadar mukavemete dayanması gerektiği hesaplanır. Uygunsuz ayaklara uygunsuz ağırlıklar çok büyük tehlikelere yol açar.
    Basınçlı Kaplar ilgili genel tedbirler :
    1- Ocaksız buhar ve sıcak su kapları ile basınçlı hava depoları, gaz tüpleri ve depoları gibi basınçlı kaplar ve bunların bağlantıları, teçhizatı ve malzemesi tekniğe uygun olacaktır. Basınçlı kapların görünür yerlerine imalatçı firma tarafından;
    a) Kap hacmi (litre)
    b) İşletme basıncı (kilogram/santimetrekare),
    c) Deneme basıncı (kilogram/santimetrekare),
    d) Kontrol tarihi,
    bilgilerin yazılı olduğu bir plaka, konacaktır.

Yukarıdaki yönetmeliğe göre imalatçı firmanın adı yazılmıyor. Sebebi de açık, imalatçı firmanın adının yazmaması ne iş güvenliği uzmanını ne de denetimi yapan müfettişi veya basınç testini yapan uzman ekibi bağlamaz.

Ancak başka bir yönetmelik kazan daireleri ve sıcak su kazanları ile ilgili yönetmelik derki;
    . Her kazanın görünür bir yerinde, imalatçı firmanın adı, kazanın seri numarası, imal edildiği sene ve en yüksek çalışma basıncını gösteren bir plaka bulunacaktır.

Buyrun doğru cevabı siz verin.

33-db nedir:ses şiddeti logaritmik gösterimidir
    34-çok buğulu ortamda çalışma en fazla kaç derece olmalı:30 derece -> Bu yönetmelik iptal edildi diye biliyorum ve 30 derece yanlış bir kavramdır.

Sisin oluşması için havadaki su buharının doymuş hale gelmesi gerekir. Yoğunlaşma çekirdeklerinin üzerinde yoğunlaşmayla oluşan sis damlacıklarının büyüklükleri 1 µm'den 50 µm - 60 µm' ye kadar farklılıklar gösterir. Pozitif (+) sıcaklıklarda çoğu damlacıkların çapları 7 - 15 µm, negatif (-) sıcaklıklarda ise 2 - 5 µm arasında değişmektedir. Hafif siste damlacık sayısı 1cm³'te 50-100'e yakındır, yoğun siste ise 500-600 arasındadır. -20ºC sıcaklıkta sis genellikle soğumuş su damlacıklarından oluşur, daha düşük sıcaklıklarda ise buz kristallerine rastlanır. Sis durumunda havanın bağıl nemi %100'e yakındır, en sık da %95 ila %100 arasında olmaktadır.
    Sis ve buğu birbirine yakın söylemlerdir
    1. Isı etkisiyle gaz durumuna geçen sıvıya buğu denir
    2. İkinci bir açıklama olarak soğuk bir cisim üzerinde ince bir tabaka durumunda yoğunlaşmış sıvıya buğu denir.
    Şimdi söyleyin bakalım buğulu ortam ne demek ? Buğulu ortam, ortamda kullanılan kimyasal malzeme sebebiyle farklı sıcaklık ve farklı kimyasal maddelerinin aynı anda değerlendirilmesiyle buğu oluşturup oluşturmayacağı hesaplanır. Bazı petrol istasyonlarında yaz aylarında buğulu bir gaz bulutu görürsünüz, bu benzinin faz değiştirmesi sonucu gaza dönüşmesi de buğulu ortamdan başka birşey değildir. Öte yandan iş yerinde kullandığınız farklı bir kimyasal çok daha düşük sıcaklıklarda buğu oluşumuna sebep olabilir. Bu sebepte bilimsel olarak ortamda kullanılan kimyasalların özelliklerine göre hangi sıcaklıkların hangi oranlarda buğu oluşumuna sebep olacağı farklılık gösterir.
    %30 diye bir kavram sanırım Türkiye ye özel bir durum

35-bireysel risk faktörleri elle taşıma işlerinde : bu soruyu birçok arkadaş ayakkabı vs. sallamış. İyide sallamış ama tutturabilmiş mi soruyu irdeleyelim. Elle kaldırma ilgili yönetmelik
    BİREYSEL RİSK FAKTÖRLERİ
    Çalışanlar;
    - Yapılacak işi yürütmeye fiziki yapılarının uygun olmaması,
    - Uygun olmayan giysi, ayakkabı veya diğer kişisel eşyaları kullanmaları,
    - Yeterli ve uygun bilgi ve eğitime sahip olmamaları,
    Bu soruyu tüm şıkları hatırlayıp doğru yaptın diyen varsa bana mesaj atsın formdan.

36-yangın söndürme metodu değil: basınçlı hava verme
    37-çalışanların eğitimi hangi yönetmeliğe göre:Çalışanların eğitimi yön.
    38-operatör ne zaman aracın başında durmalı: kaldırma- indirme- asılı 1-2-3
    39-vardiyalı çalışmalarda biyolojik risk etmeni çalışma gözetimi: Uykusuzluk
    40- işe uygunluk testi ile ilgili hangisi yanlıştır : işe girişte yapılmalı sonrasında izlenmesine gerek yoktur
    41-gerilim nedir: toprakla potansiyel farkı da olabilir.
    42-işaretlerde lazer ışını ve radyoaktif madde ilgili işaret yanlıştır :1-2
    43-acil durumda yaşlı gebe kreşlerde nasıl önlem : acil hizmetlere ilişkin yönetmelik hükümleri uygulanır vb. bir cevap verdim yanlış Doğrusu Refekat olacak.
    44-meslek hastalıkları grubuna girmeyen.kesin kanser hastalıkları diğerleri tanımlı a)kimyasal b deri c pnömpkonyoz solunum,d bulaşıcı e- fiziksel olarak tanımlı

45-organik demir-pamuk tozu-inorganik-hayvan tüyü organik - Bu soruda neyin sorulduğunu bir hatırlasam çözecem. Çünkü polen alerjik gibi bir yanıt olan soru vardı bu o ise polenin insanda alerji yapması bazı insanların vücutlarının verdiği bir tepkidir.

46-ikamenin tanımı yapılmışTehlikeli olanı, tehlikesiz veya daha az tehlikeli olanla değiştirmek47-vardiyalı çalışmalarda nedenlerinden değildir: işsilik
    48-kurul ne zaman toplanır:ayda bir
    49:ısg açısından işveren sorumluluğu alt işverenin çalıştırdığı ücretleri öder yanlış
    cevap: çalışma ortamını düzenli tutmak- gözetim altında bulundurmak
    50-isg uzmanı görevleri:güvenli makine imal etmek yanlış görevi değil
    51-stres sorusu yönetimsel yönden: mevzuatın ayrıntılı ve net yapılması
    52-isg yönetim sisteminin temel konusu değildir , politika vardı ben başka bişey yaptım
    53- Mesleki kanserler doğru cevap
    54-risk değerlendrmede tozun hangi durumları dikkate alınmaz :özgül ağırlık
    55- yer altında hangisi yanlış sadece genel havalandrma olması yeterlidir yanlış cevap. Madenlerde havalandırma için özel vantilatörler kullanılır iki ayrı elektrik hattında 2 ayrı havalandırma sitemi kurulur yedekli olarak çalıştırılır.

56- hidrostatik testi 1,5 katı olacaktı cevap 1-3 diyen arkadaşlar olmuş. Şıkların hiçbirinde 1.5 katı yoktu, 1.1 katı ,2 katı vb. vardı şıklarda. yani sadece Hidrostatik test diyenler doğru çözmüştür.
    57-el yüz koruyucuları nerede kullanılmaz .mezbahalarda yaptım diğer şıklar beton işleri toz tezgah işleri
    58 –sürekli işgöremezlik için işçi çalışma yetisini %10 kaybetmiş olmalıdır
    59-hangisi yanlıştır , ormana mazot götürme işi iş güvenliği uzmanın düşünmesi gereken bir iş değildir.
    60- ergonomi eğitimlerinde hangisi verilmez vardı ekrana çapraz bakması yanlış diğerleri doğru ı-ıı-ııı göz egzersizleri gözleri dinlendirme Doğru oturuş,
  9. NURDAN SİNAP İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    çok teşekkürler paylaştığınız için. iyi çalışmalar
  10. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Antropometri, insan vücudunun boyutları ile ilgilenen özel bir bilim dalıdır. Yunanca anthropo (insan) ve metrikos (ölçme)sözcüklerinden türetilmiştir.
    Ki sorudada insan vücudu ile ilgilenen bilim dalını değil, buyutlarıyla ilgilenen bilim dalını soruyordu. Cevap kesinlikle Antropometridir.

Topuk levhası ile ilgili ise, 47cm olan şıkta 10cm diye belirtildiğini hatırlamıyorum. Özellikle dikkat etmiştim. O soruda sadece 10cm topuk levhası yazan seçenek yanlış olacak.

Diğer bir soru;
    ç) Destek elemanı: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla
    mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi, (6331den kontrol edebilirsiniz Cevap çalışan temsilcisi değil Destek elemanı olacak)

Eğe, Törpü ve Keski ile ilgili olan soru ise muamma. Keski genelde kırım işlerinde kullanılan sırt kısmına çekiç veya balyoz gibi aletlerle vurulan el aleti bildiğim kadarıyla. Sapı olsa da o kadar vurmaya sağlam kalacağını zannetmiyorum. O yüzden Eğe ve Törpü olduğunu düşünüyorum.
  11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Daha önceki sınavlarda sorular üzerinde bu kadar tereddütlü olduğumuzu hatırlamıyorum. ÖSYM farkı da bu olsa gerek. Savunulduğunun aksiye sınavın kolay olduğunu düşünmüyorum. Evet, gerçekten de bu kadar basit sorulur mu denilecek sorularda vardı, fakat 10-12 soru insanı gerçekten tereddütte bırakan birbirine çok yakın şıkların olduğu sorulardı.
  12. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Antropometri bilim dalı değildir, Antropologlar tarafınızda kullanılan insan ölçülendirme metodudur.

İnsanın yeryüzünde görülmesinden itibaren gösterdiği fiziksel, sosyal ve kültürel değişikliklerini inceleyen antropoloji ilminin bir dalı olan Fizik Antropoloji, fiziki yapımızın ölçülebilen ve gözlenebilen ferdi özelliklerinin etüdünü yapmaktır. Yapılan antropokojik araştırmalar sonucu bir zümrenin yapısında fertlerin yapı bakımında çeşitli gruplara ayrıldıkları görülmektedir. Bu fertlerin vücut yapılarını metrik olarak değerlendirmek antropometri vasıtasıyla olmaktadır.

Antropometri insana yapılan uygulamanın, ölçü metotlarının ve tekniklerinin bir ifadesidir. Antropometrik ölçüler üzerindeki anatomik noktalardan standart aletlere alınmaktadır. Alınan ölçülerin değerlendirilmesi sonucu, ferdin vücut yapısı değerlendirilmektedir.

Hacattepe Üniversite dahil birçok üniversitede Altropoloji Bilim Dalı öğrenci kabul etmektedir. Antropometri diye bir bilim dalı dünya üzerinde yok ölçülendirme metodolojisi olarak bilinir.
  13. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O sorunun cevabı Antropometri olacak. Bilim dalımıdır değil midir tartışması çok boş bir tartışma. Soruda açıkça Boyut ve Biçim belirtiliyor. Ösym bile bu şekilde bir "ha haaaa bilim dalı değilki nasıl kandırdım milleti" yaklaşımı içerisinde olmaz. Cevabı Antropoloji olarak işaretlediğiniz açık. Umarım diğer sorularda aynı hatayı yapmamışsınızdır ve belgenizi alırsınız.
  14. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2014 ---
  15. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Demek ki sapı varmış :) piyasa böyle satıldığını hiç görmedim. dikkat etmek lazımmış.
  16. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Dediğim gibi muamma. Burada herhangi bir yarış içinde değilim sizinle. Sanırım yanlış anlıyorsunuz beni ;)
  17. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soruyu açıkça okumadığınız ortada.. Soru bilim dalını soruyorsa siz ölçülendirme metodu yazamazsınız.

Soru açık insan anatomisinin ölçüleriyle ilgilenen bilim dalı antropolojidir.Üniversitede hocalar var, Proflar var sorabilirsin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Mayıs 2014 ---
    Mesele burada yarış değil, İş güvenliği proaktif düşünmeyi gerektirir. Bu sorunun cevabı 361. maddede açıkca yazılmış Keskiler(Saplı Keskiler)
  18. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi bende buldum siz 361. madde dediğinizde. Dayanağı olmaya bir tüzükte sorunun cevabını aramak hiç aklıma gelmemişti. Bahsettiğiniz 361. maddenin her hangi bir dayanağı olmadığından sorunun iptali gündeme gelebilir o halde.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74
    üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri,
    10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile
    yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı
    Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı
    olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü
    gereğince yürürlükte kalmıştır.

Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve
    Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç
    maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Özetle tüzüğün son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten
    kalkmış olduğundan dolayı herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.
  19. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yani iptal için başvurulursa soru iptal edilecek öyle mi?
  20. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesin konuşamamakla beraber öyle olması gerekir diye düşünüyorum. Tabi itiraz eden olursa..