1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

24 mayıs c sınıfı soruları

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve Hilal YAG tarafından 25 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Öncelikle El aletleri ile ilgili mevzuatın ortadan kalkması El aletlerinin kullanılırken kullanılan iş güvenliği tekniklerini ortadan kaldırmıyor. ÖSYM de zaten mevzut kısmında değik İş güvenliği Teknik sorular kategorisinde El aletleri hakkında soru soracağını açıkça duyurusu yapmıştı.

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/ISGMAYIS/2014ISGSINAVAiLisKiNGENELBiLGiLER02032014.pdf

PDF de de açıkça Teknik kısımda El Aletlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği konusundan soru sorulacağı yazılmakta.

En az 3 ile 4 sorunun kesin iptali istenmeli ama itiraz edebilmek için soru ve şıklarını irdelemek gerekiyor.
    Sadece iptal edilen mevzuat hükümlerini de öne sürmek ayrıca teknik olarak niçin doğru olmadığı da bilimsel olarak açıklanmalıdır. Dünya genelinde uygulamar ve kullanılan tekniklere deyinilmedilir. ÖSYM iptalleri bilimsel açıdan inceler.
  2. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İstanbul 'dan iptal başvurusunda bulunmak isteyenler varsa mesaj atın görüşelim.
  3. Mehmet Fırat 44 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "...Antropometri diye bir bilim dalı dünya üzerinde yok ölçülendirme metodolojisi olarak bilinir." demişsin.
    umarım bu link senin antropometri mi? antropoloji mi? konusunda daha iyi aydınlatır.
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Antropometri
  4. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Antropometri bir bilim dalı olsun veya olmasın soruda boyut ve biçim dendiği için o sorunun cevabı ANTROPOMETRİ'dir. Sorunun "hangisi bilim dalıdır" şeklinde olduğuna bile emin değilim. Ki "bilim dalıdır" diye soruyorsa sadece itiraz edilebilir. Ancak burada yinede Bilim Dalı ve Alt Bilim Dalı ilişkisini irdelemek gerekeceğinden sonuç alınabilir mi emin değilim. Ama cevap kesinlikle ANTROPOMETRİ'dir.
  5. B.Özşimşek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102681
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    SEÇİM OSGB DETAM ŞİRKETLER GRUBU
    deneme süresi için 4857 de 2 ay deniyor fakat toplu sözleşmelerle 4 aya kadar çıkartılabilir olarak yazıyor. ikincisi ise işe giriş muayenesi ile ilgili 6331 de özel hastahanelerin bu raporu veremeyeceği belirtiliyor. hatırlarsanız herkes doğal olarak bu soruda işyeri emşiresini işaretledi. oysa bu soruda iki tane doğru cevap olduğu için iptal edilebileceğini düşünüyorum. deneme süresinde de şıklar arasında 4 yoktu.hatırlarsanız deneme süresi en fazla ne kadar uzatılabilirdi.bence bu soru da iptal edilmeli
  6. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yalnız o şekilde süre sorulan sorularda ufak bi kurnazlık yapmış ÖSYM. Hepsinde "kural olarak" ibaresi bulunmaktaydı. Bu şekilde olunca uzatılabilecek süreler devre dışı kalıyor.
  7. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende 6331 e dayanarak özel hastane dedim
  8. B.Özşimşek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    102681
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    SEÇİM OSGB DETAM ŞİRKETLER GRUBU
    soruların çoğunu araştırdım yaklaşık 15 sorunun yanıtını bulamadım örnek olarak dozer sorusu ormanla ilgili her sayfayı taradım internette yok, keskinin sapı konusu gittiğim kursta bununla ilgili hiçbir yerde geçmiyor.sorular sınav sırasında çok kolay gibi görünmüştü.
  9. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    dozer sorusundada iki şık arasında kalmıştım yakıtla ilgili olan şık daha mantıklı geldi ormanda yakıtın işi ne diye kısacası attım
  10. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Az mı çalıştım bilmiyorum, fakat 7-8 soruyu daha önce hiç duymadığımı, yine 7-8 soruda da birden fazla şıkkın doğru olduğunu iddia edebilecek kadar kararsız kaldığımı söylemeliyim.
  11. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İşe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin bir ve ikinci kısımlarında belirtilen işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri aynı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenir.

6331'e bakacak olursak;

Yürürlük
    MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) (Değişik: 12/7/2013-6495/56 md.) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az
    çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

benim burdan çıkardığım Özel Hastanenler bu raporu verebiliyor. 50'den "çok" çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işler kapsamındaki işyerlerinde çalışacaklara Özel Hastaneler tarafından bu rapor verilebiliyor. Ancak bir İş Yeri Hemşiresinden bu raporu almak imkansz gibi..
  12. fiziko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞE GİRİŞ SAĞLIK RAPORLARI İLE İLGİLİ DUYURU

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun “Sağlık gözetimi” başlıklı 15. maddesinde işe giriş sağlık raporları, sağlık muayeneleri ve bu raporların kimler tarafından düzenleneceği belirlenmiştir.
    Ancak, aynı Kanunun 38. maddesine bakıldığında iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin düzenlendiği 6 ncı maddenin yürürlük tarihi “Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,” ve “50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,” hükümleri ile kademeli geçişle düzenlenmiştir.
    Bahsi geçen işyerleri için işyeri hekimi istihdamı zorunluluğu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince henüz başlamamış olduğundan, bunun bir sonucu olarak bu işyerleri için 5 inci maddedeki “sağlık raporlarının” kademeli geçiş süresi boyunca işyeri sağlık ve güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınması zorunluluğu da yürürlüğe girmemiştir. Bu nedenle kamuoyunda sağlık raporları ile ilgili tereddüt hasıl olmuştur.

Diğer yandan Sağlık Bakanlığının 07.05.2004 tarihli 2004/67 sayılı Özel Hastanelerde Sağlık Kurulu Raporu Düzenlenmesi Hakkında Genelgesinde “Özel hastanelerde; usulüne uygun olarak teşekkül ettirilmiş olsa bile özürlü sağlık kurulu raporu, vergi muafiyeti raporu, yurt dışı tedavi raporu, maluliyet raporu, özel tertibatlı araç ithali amacıyla alınan raporlar gibi özellikli raporlar verilemez” hükümleri yer almakta olduğundan özel sağlık hizmeti sunucuları tarafından işe giriş ve aralıklı sağlık muayenelerinin yapılması mümkün görünmemektedir.

Kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girene kadar, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve aralıklı sağlık muayeneleri Kanun öncesinde olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenebilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
  13. Kaner İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    16.Aşağıdakilerden hangileri kimyasal risk etmenlerinden değildir ?

a. Sodyum hidroksit=tahriş edici

b. Pamuk tozu =inorganik

c. Tüy=inert

d. Polen=alerji

e. Demir tozu=organik

Bir kişi çıkıp Polen 'i bana açıklasın nasıl bir kimyasal risk etmenidir polen ?