1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

24 milyon vatandaşi isyan ettirecek karar!

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 3 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  haber.jpg

  Trafik kanununda yapılan değişiklikle 24 milyon sürücü yeni ehliyet almak için 89 lira değerli kağıt parası ödemek zorunda kalacak. Zamanında değişiklik yapmayanlar ise 89 liralık değerli kağıt bedelinin yanı sıra 334 liralık da harçla birlikte toplam 423 lira ödeyecek.

  24 milyon ehliyet sahibine kötü haber. Trafik Kanununda yapılacak değişiklikle eski ehliyetler tarih olacak. Ehliyeti olan vatandaş, yeni ehliyet almak için 89 lira değerli kağıt bedeli ödemek zorunda kalacak. Zamanında bu değişikliği yapmayan sürücüler ise, 'ilk kez ehliyet alacak kişi' muamelesine tabi olacak ve ehliyet sınıfına göre 110 lira ila 556 lira arasında değişen oranda harç ödeyecek. Böylece B grubu bir ehliyet sahibi zamanında ehliyetini değiştirmez ise 89 liralık değerli kağıt bedelinin yanı sıra 334 liralık da harçla birlikte toplam 423 lira ödemek zorunda kalacak.

  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Öngören Yasa Teklifi, Trafik Kanunu'nda da önemli değişiklikler getiriyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen teklif, Genel Kurul gündemine gelmeyi bekliyor. Teklifin yasalaşması halinde, halen 24 milyon sürücünün, ehliyetlerini yönetmelikle belirlenecek süreler içinde yenisiyle değiştirmeleri gerekecek. Bu süre içinde ehliyetini değiştirenlerden harç ücreti alınmayacak. Ancak 89 liralık değerli kağıt bedeli ödenmesi gerekecek. Süresi içinde bu değişimi yapmayan sürücüler ise ilk kez ehliyet alıyor, gibi işlem görerek araç sınıfına göre 110 lira ile 556 lira arasında değişen harç bedellerini de ödemekle yükümlü olacaklar. Örneğin en yaygın sürücü belgesi grubu olan B grubunda harç tutarının 334 lira olduğu düşünüldüğünde, sürücünün ödemesi gereken tutar 89 liralık kağıt bedeliyle birlikte 423 liraya ulaşacak. D,E ve G sınıfı ehliyetlerde ise bu tutar 556 liraya ilaveten 89 lira olacak. /_np/9826/19449826.jpg

  CHP Milletvekilleri Aydın Ayaydın, izzet Çetin ve Musa Çam, teklife ilişkin karşı oy yazılarında bu düzenlemeye karşı çıkarak, mevcut sürücülerden yenileme işlemi sırasında 89 liralık değerli kağıt bedelinin de alınmaması gerektiğini vurguladılar. "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğine yönelik olarak atılan bu doğru adım, mali hesapların
  gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kağıt bedelinin de alınmaması kanunen temin edilmelidir" notunu düştüler.

  KENDİ SINIFINDA ARAÇ KULLANMAYANA 700 LİRA YENİLEMEYENE İSE 343 LİRA CEZA
  Yasa değişikliği teklifiyle, artık ömür boyu ehliyet dönemi de sona erecek. Yönetmelikle belirlenecek süreler içinde ehliyetlerin yenilenmesi gerekecek. Bu sürelere uymayan sürücülere 343 lira para cezası verileceği gibi; ehliyetlerine de el konulacak ve ilk kez ehliyet alıyormuş muamelesi görecek. Ehliyetinin geçerli olduğu sınıf dışında araç kullananlara ise 700 lira tutarında para cezası verilmesini öngören yasa teklifiyle; bu aracın sahibi de aynı cezaya muhatap kalacak.

  POLİS SAĞLIK KONTROLÜ DE YAPACAK!
  Trafik polisinin, sürücünün sağlığında araç kullanımına engel teşkil edecek bir durum fark etmesi halinde, kişinin sürücü belgesine geçici olarak el konulacak ve sağlık kuruluşundan muayenesi istenecek. Sürücülüğe engel bir durumu yoksa belgesi geri verilecek.
  (Aysel Alp/hurriyet.com.tr)

  http://www.egedesonsoz.com/haber/24-milyon-surucuyu-isyan-ettirecek-karar/844756
 2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  güzel oldu bu cebimizde 3 kuruşa göz diktiler vergimi haraçmı gaspmı ? :sinir:
 3. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  hep veriyoruz hiç alamıyoruz
 4. alpdogan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Hükümet yakında giydiğimiz don için bile vergi alacak bu gidişle...
 5. O kadar tencere tava çaldık, vergisini verelim arkadaşlar...
 6. Almıyor mu ki?
  ;)
 7. Okan Karaçoban İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  12 240 000 kişi için problem yok, nasıl olsa gözleri kör algıları kapalı. Padişahları çok yaşasın hülooğğ. Geri kalanlara sabırlar diliyorum. Dişlerinizi fazla sıkmayın, kırılır mırılır sonra bir de dişçiye paralarınızı saçmayın.
 8. Yusuf C. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  isg belgemi ve okul diplomamı yakmayı düsünüyordum artık ehliyetimide yakabilirim benzıne zam gelmeden :)
 9. Yusuf C. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  yaktığım belgelere para istemezler herhalde diye tahmin ediyorum :):):):)):
 10. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli;ehliyet değişikliğinde ödenecek miktarı sadece maliyetini karşılayacak şekilde 15 lira olarak değiştirdiklerini açıkladı.
 11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ergül bey sen bu haberi yayına soktun korktular senden geri adım attılar yaa demedim mi sana..burası İSGNet diye..:))
 12. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  demek ki bizim siteyi de takip ediyorlar :)