1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

25 bin bomba yollarda (haber)

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 24 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  25 bin bomba yollarda!
  Burak COŞAN
  23 Temmuz 2014
  [​IMG]
  Diyarbakır’da meydana gelen facia sonrası ‘tankerlerin’ ne kadar güvenli olduğu gündeme geldi. 20-25 bin tankerin bir an önce yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, tehlikeli madde taşıyan tankerlerin ADR belgesi alması gerektiğini belirtiyor.
  DİYARBAKIR’ın Lice İlçesi’nde LPG yüklü tankerin önceki gece devrilip infilak etmesi tankerlerin ne kadar güvenli olduğu tartışmasını gündeme getirdi. ‘Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması’na (ADR), 2010 yılında taraf olan Türkiye’de, 1 Ocak 2014 itibariyle trafiğe çıkacak her treyler için ADR sertifikası şartı aranmaya başladı. Ancak geçmişte trafiğe çıkış izni alan araçların değişimi için ise 2018’e kadar zaman tanındı. Tehlikeli madde taşıyan araçların denetiminin yetersiz olduğunu ifade eden uzmanlar, ADR belgesi olan tankerlerin tasarlama aşamasından, kullanılan kaynak malzemelerine kadar incelendiğini, geçmişte üretilen araçların ise standartlarının belli olmadığını ifade etti.

  DEVRİLSE DE PATLAMAZ

  Yollarda ADR belgesi olmayan 25 bin tankerin daha olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Treyler Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, ADR sertifikalı olan tankerlerin kaza durumunda dahi sızdırma yapmayacak şekilde tasarlandığını söyledi. ADR sertifikasına hak kazanmış tankerlerin daha dizayn aşamasında denetlenmeye başladığının altını çizen Saltık, “Bu rakam çok daha yüksek olabilir. ADR için kullanılan bütün parça ve ekipmanların onayı alınıyor. Araçlar testlere tabi tutuluyor. Bu sayede yüksek güvenlikli son teknolojiye sahip tankerler üretiliyor” dedi.

  ADR belgesi için üreticinin tasarım aşamasından itibaren incelendiğini söyleyen Saltık, “Çeliğin hacim kalınlığında, kaynağın cinsine kadar her aşama takip ediliyor. ADR uyumlu tanker üretmek için proje yapıp TSE’ye başvuruyorsunuz. Atılan her adımla ilgili dosya tutulması gerekiyor. Bütün bu önlemler her ne koşulda olursa olsun tankerlerin sızıntı yapmaması için” dedi.

  Değişim için teşvik gerekiyor

  1 Ocak’tan itibaren kanunun yürürlüğe girdiğine değinen Saltık, “İşler yavaş yürüyor. Trafik tescil tesislerinde bilgi eksikliği var. Belge olmadan trafiğe kayıt olanlar var. Eski araç potansiyeli fazla. Söz konusu araçlar büyük tehlike taşıyor. Mevcut araçların yenilenmesi 2018’e kadar yapılacak. Ancak fazla bir hareket yok. Eski araçların yenilenmesi için teşvik gerekiyor. Bu kötü olay vesile olabilir. Teşvik verilmezse ne özellikte olduğu bilinmeyen araçlarla tehlikeli madde taşımacılığı devam eder” ifadelerini kullandı.


  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/26867327.asp

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   73,3 KB
   Görüntüleme:
   1.452