1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

2500 kişi ve üzerinde işçinin çalıştığı bir projeye sağlık planı hazırlama

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Oktay KON tarafından 11 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Oktay KON İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhabalar. 2500 kişi ve üzerinde işçinin çalıştığı bir projeye sağlık planı hazırlamaya çalışıyorum. Yapılması gereken revir kaç odadan oluşmalı ve kaç adet işyeri hekimi / acil tıp teknikeri / ilkyardım personeli bulundurulmalı?

  Bu konuda bana yardım edebilir misiniz?

  Saygılarımla.
 2. mert kgul İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Siz öğrenmek amaçlı yapın ama her işi üzerinize almayın iş yeri hekimi oturmaya mı geliyor? :).
  Tam zamanlı iş yer hekimi var ise diğer sağlık personeline gerek yoktur.
  Yönetmelikler ekte. Aradığınız soruların cevapları bu yönetmeliklerde.
  İyi çalışmalar.


  İşyeri hekimlerinin görevleri


  MADDE 9 –
  c) Sağlık gözetimi;
  9) İşyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek, iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak iş kazaları ve meslek hastalıkları ile ilgili değerlendirme yapmak, tehlikeli olayın tekrarlanmaması için inceleme ve araştırma yaparak gerekli önleyici faaliyet planlarını hazırlamak ve bu konuları da içerecek şekilde yıllık çalışma planını hazırlayarak işverenin onayına sunmak, uygulamaların takibini yapmak ve EK-3’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak.
  İşyeri sağlık ve güvenlik birimi

  MADDE 10 – (1) İSGB; en az bir işyeri hekimi ile işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi ile oluşturulur. Bu birimde işveren diğer sağlık personeli de görevlendirebilir.

  (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla işveren tarafından işyerlerinde kurulacak olan iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde aşağıdaki şartlar sağlanır.

  a) İSGB, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesine ve çalışan personel sayısına uygun büyüklükte bir yerde kurulur. Bu birimin asıl işin yürütüldüğü mekânda ve giriş katta kurulması esastır.

  b) Bu birimlerde sekizer metrekareden az olmamak üzere bir iş güvenliği uzmanı odası ile işyeri hekimi tarafından kullanılmak üzere bir muayene odası ve 12 metrekareden az olmamak üzere bir ilkyardım ve acil müdahale odası bulunur. Tam zamanlı görevlendirilecek her işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı için aynı şartlarda ayrı birer oda tahsis edilir.

  c) İSGB’ler Ek-1’de belirtilen araç ve gereçler ile donatılır ve işyerinde çalışanların acil durumlarda en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur.

  (3) İSGB’nin bölümleri aynı alanda bulunur ve bu alan çalışanlar tarafından kolaylıkla görülebilecek şekilde işaretlenir.

  (4) (Değişik:RG-31/1/2013-28545) Sağlık Bakanlığından ruhsatlı sağlık hizmeti sunucusu olan işyerlerinde kurulacak İSGB’lerde ilk yardım ve acil müdahale odası şartı ve EK-1’de belirtilen araç ve gereçler ile ulaşım amaçlı araç bulundurulması zorunluluğu aranmaz.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Kasım 2014 ---
  İlk yardımı unutmuşum Tehlikeli ve Çok tehlikeli sınıfta çalışan sayısının % 10 u Az tehlikeli sınıfta çalışan sayısının %20 si kadar ilkyardımcı eleman seçilir.

  Ekli Dosyalar: