1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

263 madencinin öldüğü kozlu faciasının yıl dönümü

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erdem Baskın tarafından 3 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  3 Mart 2015
  [​IMG]

  Türkiye için 2014 işçi ölümleri ve maden kazalarıyla anılan bir yıl oldu. Soma’daki 301 cana tüm ülke ağlarken ardından Ermenek geldi. Bugün ise 1992 yılında yaşanan ve 263 maden işçisinin hayatını kaybettiği Kozlu faciasının yıl dönümü. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala madenciler hayatını kaybetmeye devam ediyor. Bugün Kozlu’da 263 işçiye mezar olan maden ocağının önünde ise anma töreni düzenlendi. Törende kazada ölmeyen işçilere ‘heykelcik’ verildi.


  ZONGULDAK'ta, 3 Mart 1992'de 263 maden işçisinin öldüğü grizu patlamasından sağ kurtulan 51 yaşındaki Burhan Öztürk ve o gün şans eseri işe gitmeyerek kurtulan 53 yaşındaki İsmail Kilerci, facianın 23'üncü yıldönümünde ölen arkadaşlarının mezarını ziyaret etti. Emekli madenciler, ekmek mücadelesi verdikleri arkadaşlarını kaybettikleri o günü unutamadıklarını söyledi. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında meydana gelen grizu faciasında 263 işçi yaşamını yitirdi, 550 işçi de yaralandı.

  [​IMG]

  Ölen işçiler için düzenlenen törende yetkililer konuşma yaptı madenciler dinledi.

  Dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan faciada ölen işçilerden 147'sinin cesedi, yer altında devam eden yangınlar nedeniyle günler sonra gruplar halinde çıkarılabildi. En son 2 madencinin cesedi, Mayıs 1997'de ocaktan çıkarıldı.

  [​IMG]

  O GÜN İŞE GİTMEDİ, KURTULDU

  Faciada, o gün şans eseri işe gitmeyerek kurtulanlar veya ocağa girdiği halde sağ çıkanlar, yıllar sonra büyük kazanın izlerini hala taşıyor. İhsaniye 1'inci Kartiye'de çalışan 34 işçi arasında bulunan İsmail Kilerci, o gün ağabeyinin evini taşımak için izin alarak işe gitmeyince faciadan kurtulurken, Burhan Öztürk de yanındaki 5 arkadaşı ile birlikte ocaktan sağ çıktı. Ancak kartiyedeki diğer 27 işçi yaşamını yitirdi. Emekli madenciler İsmail Kilerci ve Burhan Öztürk, facianın 23'üncü yılında ölen arkadaşlarından beraber işe gidip geldikleri Recep Kulaç'ın mezarını ziyaret ederek dua etti.

  'YERLERDE BARETLERİ GÖRÜYORDUK'

  Kaza meydana geldiğinde 3 yıllık madenci olduğunu belirten Burhan Öztürk, o günü hala unutamadığını söyledi. Birlikte ekmek mücadelesi verdiği arkadaşlarının acısını her zaman hissettiğini anlatan Öztürk, şöyle dedi:

  "Yukarıdan aşağıya bir toz bulutu geldi. Kafamdaki bareti fırlattı. Grizu olduğunu söylediler. Birkaç arkadaş yukarı doğru kaçmaya başladık. Her yer dumandı. 1 saatte 3 kilometre yürüyerek kuyu dibine geldik. Oradan da asansörle bizi yukarı çıkardılar. Yürürken bir madenci 'Beni kurtarın' diye bağırıyordu. Onun yanına gittik. Yüzü kan içindeydi. Kurtarmaya çalıştık ama olmadı. Mecbur bırakmak zorunda kaldık. Çok zor nefes alıyorduk. Oksijen yetersizdi. Yukarıya çıkmamız gerekiyordu. Sonra bir madencinin cesedini gördük. Her tarafı su basmıştı. Yerlerde baretleri görüyorduk. Yukarıya çıkınca anladık olayın büyüklüğünü. Çoğu arkadaşımızı orada yitirdik. Allah rahmet eylesin. Recep'in cesedi de 1 yıl sonra çıktı. Baret numarasıyla kendisini teşhis etmişler o zaman. Her gün beraber işe gidip gelirdik."

  [​IMG]

  KAZADAN SONRA 12 YIL ÇALIŞMIŞ

  O gün işe gitmediği için faciadan kurtulan İsmail Kilerci ise kazayı duyunca ocak önüne gittiğini söyledi. Kilerci, "O gün anlatılmaz. Allah kimseye öyle günler yaşatmasın. Beraber çalıştığımız 27 arkadaşımızı kaybettik. O gün aklıma geldiğinde büyük acı doluyor içimiz. Kazadan sonra ocak yeniden üretime açılmıştı. 12 yıl daha orada çalıştık. En küçük olayda hep o gün aklımıza geliyordu. Ölen arkadaşlarımız aklımıza geliyordu. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın" dedi.

  SABAH OCAK GİRİŞİNDE ANMA

  Facianın 23'üncü yıldönümünde ölen 263 işçi, sabah 07.30'da ocak girişinde dualarla anıldı. Anma törenine Vali Yardımcısı Ahmet Malikoğlu, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile gece vardiyasından çıkan işçiler ile gündüz vardiyasına girecek madenciler katıldı. Anma töreninde ölen madenciler için saygı duruşunda bulunuldu.

  [​IMG]

  'İŞÇİ AÇIKLARI GİDERİLMİYOR'

  Madenciliğin dünyanın en zor ve riskli mesleği olduğunu söyleyen GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, havzada 167 yılda 5 bin şehit verdiklerini söyledi. Zonguldak havzasında 1 milyar 300 milyon tonluk taşkömürü rezervi olduğunu, Türkiye'nin de yıllık yaklaşık 26 milyon ton taşkömürüne ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Alabaş, "Kömür burada var. TTK'nın kurulu kapasitesi 5 milyon ton ama yeterince üretemiyoruz. Çünkü işçi açıklarını gidermiyorlar. Türkiye'nin taşkömürü ihtacının büyük bir bölümünü dışarıdan ithal ediyorlar. Kömür ithal eden birileri para kazanırken biz ülke olarak kaybediyoruz. Kurum 2013'de acil ihtiyaç duyulan işçi sayısının 3 bin 200 olduğunu ilgililere bildirdi. Ama karar vericiler bu talebi yerine getirmiyor" dedi.
  TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise bu tür faciaların yaşanmaması için iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulması gerektiğini kaydetti. İnan, "Madenci madencinin gözetleyicisidir. Bir madenci göçükte kaldı mı diğer madenci onu çeker alır. Bizim çalışma ortamımız çok farklıdır. Bu tip kazaları anarken hem geçmişlerimize rahmet okuyoruz hem de o kazalardan alınması gereken ibreti alıyoruz, almalıyız" dedi.

  [​IMG]

  Hürriyet Gazetesi 5 Mart 1992 tarihli sayısında faciayı okurlarına böyle duyurdu.

  VALİ YARDIMCISI: BELKİ İŞİN TABİATI, BELKİ İHMAL

  Vali Yardımcısı Ahmet Malikoğlu ise "Hiçbir şekilde haklarınız inkar edilemez. Dünyanın en helal kazancını kazanan insanlarsınız. Hepimiz size borçluyuz. Gönül isterdi ki bu 263 madencimiz de kaybedilmemiş olsun. Diğer şehitlerimiz de verilmemiş olsun. Ama belki işin tabiatı gereği belki ihmal gereği bunlar yaşanıyor. Keşke bunlar yaşanmasaydı. İnşallah yeni keşkelerin olmayacağı mutlu huzurlu bir geleceğe bu günler vesile olur" diye konuştu.

  YARALI KURTULAN MADENCİLERE HEYKEL

  Konuşmaların ardından ölen madenciler için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi. Daha sonra faciadan yaralı kurtulan ve hala aynı ocakta çalışmaya devam eden maden mühendisi Sadık Yücel, emekli olan madenciler Mustafa Bozacıoğlu, Hasan Bozacı ve Ali Ünlü'ye madenci heykeli verildi. Madenciler, törenin ardından yer altındaki mesailerine başladı.

  'ÖLEN ARKADAŞLARIMIZIN ÜSTÜNDEN GEÇTİK'

  O günü anlatan emekli madenci 60 yaşındaki Mustafa Bozacıoğlu, facia sırasında yerin 560 metre altında üretim yaptığını belirterek, "Mavi ve yeşil bir kömür tozu geldi. Sonra patlamayla alev topu geldi. Yandığımı hissettim. Dua ettik. Arkadaşlarımın seslerini duydum. Ben, 'Korkmayın grizu patladı' dedim. Benim baret erimişti. Sonra alçaktan sürünerek ana yola çıktık. Ölen arkadaşların üstlerinden yanlarından geçtik. Kimseye müdahale edemiyorsun o anda. Allah böyle bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28347483.asp

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   78,6 KB
   Görüntüleme:
   10.659
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Kara Elmas" Çıkarılırken 835 Kişinin Ocağını Grizu Söndürdü
  Zonguldak'ta 3 Mart 1992'de 263 madencinin yaşamı yitirmesine yol açan grizu, kömür havzasında en fazla can kaybının yaşandığı iş kazaları arasında ilk sırada geliyor.
  3 saat önce
  ERDİNÇ AKSOY - Zonguldak'ta 3 Mart 1992'de 263 madencinin yaşamı yitirmesine yol açan grizu, kömür havzasında en fazla can kaybının yaşandığı iş kazaları arasında ilk sırada geliyor.


  Saptanabilen en eski ölümlü iş kazasının 1875'de Ahmet Ağa adlı kişinin ölümüyle sonuçlandığı havzada, geride kalan yıllarda çok sayıda iş kazası yaşandı.

  Havayla yüzde 4-15 arası metanın birleşmesinden oluşan karışımın patlaması şeklinde ortaya çıkan grizu, "kara elmas" çıkartılırken en fazla ölüme neden olan iş kazaları arasında bulunuyor.

  Ortamın genişliğine göre sıcaklığın 1850-2650 santigrat dereceye ulaşabildiği patlamaya yol açabilen metan, oksijen oranını yüzde 12'nin altına düşürecek kadar yoğunsa boğucu özellik de gösteriyor.

  Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) 7 Mart 1983'te 103 ve 3 Mart 1992'de 263 işçinin hayatını kaybettiği grizu facialarının tekrarlanmaması için bilgisayarlı izleme ve kontrol sistemleriyle ocak atmosferi izlenerek, ani gaz konsantrasyonu yükselmelerinde tedbirler uygulanıyor.

  TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağının eksi 540 kodunda 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu faciasının ardından taşeron galeri açma işini yürüten firmanın 30 çalışanının hayatını kaybettiği kaza, grizunun en son yaşattığı büyük acılar arasında yer alıyor.

  Büyük grizu facialarının yıl dönümünde ise madenciler, hayatlarını kaybettikleri ocakların önünde anılıyor.

  "Dünyada metan gazı, kömür kazılmadan bertaraf ediliyor"

  Kurumun istatistik verilerine göre havzada, 1875'ten itibaren saptanabilen metan gazı patlamalarında 835 madenci hayatını kaybetti.

  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kozlu faciasının madencilik sektöründe kişisel koruyucuların kullanılması açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.

  Grizu patlamasının ardından TTK'da iş güvenliği önlemlerinin arttırıldığını anlatan Alabaş "Taşeronlaşmanın sonucu olarak ne yazık ki madencilik sektörü son yıllarda ölümlü kazalarla daha fazla karşılaşmaya başladı. Ülke genelindeki 2014 yılı madencilik sektörü açısından unutulmayacak kazaların yaşandığı yıl oldu. Bundan dolayı TTK'da geçen yıl hiç ölümlü kaza yaşanmamasına sevinemedik" diye konuştu.

  Alabaş, metan gazının ateşle buluşmadığı sürece patlama riski açısından tehlike arz etmediğini vurgulayarak, şunları aktardı:

  "Dünyada metan gazı, kömür kazılmadan önce bertaraf ediliyor. Biz de ise bu yöntem uygulanmıyor. Üretimle gaz açığa çıkıyor. Bu açıdan ölçümlerin aksatılmaması ya da ihmal edilmemesi büyük önem taşıyor. Aksi durumda ciddi tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kömür çıkartılmadan önce metan gazının üretim bölgesinde drenajının yapılmasını istiyoruz. Bununla ilgili TTK geçtiğim yıllarda çalışma yapmasına rağmen uygulama hayata geçirilemedi. Drenaj konusunda ciddi bir ilerleme sağlanamadı. Oysa bu gaz değerlendirilebilirse doğal gaz olarak da ülke ekonomisine katkı sağlanabilir."

  http://www.sondakika.com/haber/haber-kara-elmas-cikarilirken-835-kisinin-ocagini-grizu-7028561/
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  Zonguldak Grizudan Kurtulduğu Ocakta İş Güvenliği Eğitimi Veriyor
  04 Mart 2015 Çarşamba 12:07
  Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992'de meydana gelen 263 işçinin öldüğü grizu faciasından sağ kurtulan maden mühendisi 53 yaşındaki Sadık Yücel, şimdi aynı ocakta işçilere iş güvenliği eğitimi vererek grizu patlaması, göçük, yangın gibi iş kazalarında nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatıyor.

  Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992'de meydana gelen 263 işçinin öldüğü grizu faciasından sağ kurtulan maden mühendisi 53 yaşındaki Sadık Yücel, şimdi aynı ocakta işçilere iş güvenliği eğitimi vererek grizu patlaması, göçük, yangın gibi iş kazalarında nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatıyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1988'de (TTK) Kozlu Müessesi Müdürlüğü'nde 'ocak mühendisi' olarak işe başlayan Sadık Yücel, henüz 4 yıllık madenciyken 263 kişinin öldüğü grizu patlamasını yaşadı. Yücel, facia sırasında yerin 560 metre altında Macar mühendislerle 'yüksek basınçlı hava' ile patlatma denemeleri gerçekleştirmek için hazırlık yapıyordu. Yücel, grizu patlayınca yanındaki 4 Macar mühendis ve 40 işçiyle ocaktan çıkmayı başardı.

  İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİYOR

  Yücel, dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan facianın ardından aynı ocakta çalışmaya devam etti. Daha önceleri ocak içi ve dışındaki denetim-kontrol görevinin yanında eğitimlere de katılan Yücel, son 2 yıldır ise İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak görev yapıyor. 'Madencilik, meslek eğitimi ve iş güvenliği' dersi veren Yücel, işçilere iş güvenliği eğitimi veriyor. Haftanın 3 günü yapılan eğitimlerde işçilere ocakta uymaları gereken iş güvenliği tedbirlerini anlatan Yücel, grizu patlaması, göçük, yangın gibi iş kazalarında da neler yapmaları gerektiğini aktarıyor.

  'MADENCİLERE BİR ŞEYLER ÖĞRETMEYE DEVAME EDECEĞİM'

  Facianın 23'üncü yıl dönümü nedeniyle dün sabah ocak girşinde düzenlenen anma töreninde kurtulan diğer 3 madenci ile birlikte madenci heykeli hediye edilen Sadık Yücel, işçilere 263 işçinin öldüğü grizu patlamasını ve o gün yaşadıklarını da derslerde anlattığını söyledi. Yücel, şöyle konuştu:

  "27 yıllık tecrübemi madenci arkadaşlara aktarmaya çalışıyorum. Derslerin dışında ocağa da girerek madencileri iş güvenliği konusunda takip ediyorum. Yaşadığım olaylardan edindiğim tecrübelerimizi, o günden bu güne iş güvenliği konusunda yapılanlar, yapılmayanlar ve yapılması gerekenleri işçilere anlatıyorum. 2 yıl önce emekli olmaya hak kazandım. Ancak ben yeni madencilerimize bir şeyler öğretmeye gücüm yettiğince devam edeceğim."

  5 yıl önce parkinson hastalığına yakalandığını da belirten Sadık Yücel, "Maden ocağında ağır metallere maruz kaldığımdan bu hastalığa yakalandım. Ben onunla o benimle mücadele ediyor ama yine madende çalışmaya devam ediyoruz. Yapacak başka bir şey yok" dedi.

  FACİADA YAŞADIKLARI

  263 işçinin öldüğü faciada yaşadıklarını da anlatan Yücel, şöyle dedi:

  "Macar mühendislerle yüksek basınçla patlatma denemesi gerçekleştirecektik. Biz madene önden indik. Bizim arkamızdan müdürler de gelecekti. Onları bekliyorduk. İşçiler öğle yemeği için mola vermişti. O sırada üzerimize kömür tozuyla bir şok dalgası geldi. Biz toparlandıktan sonra kaçış bölgesinden çıkışa doğru ilerlemeye başladık. Ocak ana baba günüydü. Bir an önce dışarıya çıkmak istiyordu herkes. Yanan işçilerimiz vardı. Ben önce yanan işçilerin dışarıya çıkmasını sağladım. Vagonlarla onları dışarıya çıkarttık. Sonra biz de 4 Macar mühendis ve 40 işçi dışarıya çıktık. Çıkış yerine geldiğimizde içeride kalan işçilerimiz olduğu söylendi. Ben tekrar ocağa inerek 1'i yanmış vaziyette 2 kişiyi daha dışarıya çıkarttım. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın."

  [​IMG]

  http://www.haberler.com/zonguldak-grizudan-kurtuldugu-ocakta-is-guvenligi-7033030-haberi/