1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 aralık 2013 tarihli isggm duyurusuna itiraz ediyoruz

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Onur Umur tarafından 24 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Duyuru falan takmam arkadaş...Yönetmelik ne diyorsa o..Duyuru nedir kanunda duyuru var mı?Yok öyle yağma dilekçemi bende vericem ayrıca giremessin diyemez çünkü kanun var hukuk adamın gözüne sokarım yönetmeliği
  2. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    yerden göge kadar haklısınız bu konuda vazgecmeyin sakın bu sizin hakkınız kanuna aykırı hareket ediorlar ama bi yerde patlıcaklar.

aynı şekilde benimde bir diğer duyurudan maduriyetim var. Hiç bir şekilde borçlanma yoluyla ödenen primleri saymıyorlar ancak benim 2 sene yurtdısında odenmemiş prim günüm var bunu yurtdısı borclanmayla ödemeyi dusunurken böyle bir duyuru yayınladılar. hadi oturduu yerden prim günü yatıranı anlarım ancak yurtdısında fiili olarak calıstıgınıı ve sonradan SGK primlerinin odendiği insanlar madur ediliyor bu sekildede.
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Şubatta 1800 prim günü ile ilk defa başvuracak uzman;
    1) Sunulan yükselme imkanından hiç yararlanmamış,
    2) B sınıfı olmak için C ve B eğitimlerini alıp, sınavlarını geçmiş,
    3) Üç sene uzman sözleşmesi ile çalışmış,
    veya Bakanlığın kabul ettiği diğer şartlara sahip,

21 aralık sınavı sonucu B sınıfı olan 1800 prim günlü uzman;
    1) Sadece 1 kere eğitim almış, yükselme hakkını 1 kere kullanmış ve 2 sınav geçmiş
    2) Sözleşmeli uzman olarak 3 yıl çalışmamış,

Sorulan soru : 3000 gün primi olmayan C sınıfı Uzmana iki kere yükselme hakkı verelim midir? Mahkeme yukarıdaki ikisini denk bulursa iki kere yükselme hakkı verebilir.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bununla ilgili bir paragraf da metinlere ekler misiniz? Yapmışken başka haksızlıkların da önlenmesini isteyelim :)
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    yazdıklarınızdan konuyu anlamadığınızı düşünüyorum.

hukuki olarak o şunu yapmış bu bunu yapmışa bakılmaz, anayasaya, kanuna, yönetmeliğe bakılır, en son duruma bakılır;

tc anayasası madde 10: "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar”.

6495 sayılı torba kanun: MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.

11 Ekim 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan düzenleme:
    Sınıflar arası yükselme

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
    (1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    b) Başvurdukları tarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (2) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.

(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.
    (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

anayasada ve yönetmelikte aksi bir hüküm yoktur, sadece kanunda gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir ifadesi yer almaktadır.

Sorulan soru : 3000 gün primi olmayan C sınıfı Uzmana iki kere yükselme hakkı verelim midir? Mahkeme yukarıdaki ikisini denk bulursa iki kere yükselme hakkı verebilir.

sorduğunuz soruda mantık hatası var, c sınıfı 21 aralık sınavını geçerse b oluyor, şubatta b sınıfı olarak 1800 gün prim günü talep ediliyor. yukarıya eklediğim mevzuatı dikkatlice okuyunuz.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn bim, mevzuatı siz gereksiz yere kopyala yapıştır yapmışsınız. Yani mevzuatı bilmeden mi fikir yürütüyorum. O kadar yapıştırdığınız mevzuat içinde iki defa yükselme işlemi uygulanır maddesi yok. Ayrıca okursanız sürekli "başvurdukları tarihte" ifadesi yer alıyor. Başvurulan tarih bir tanedir değil mi? Yukarıda benim cevabıma başlamadan önce alıntı yaptığım kısım var. Oradaki kıyaslamayı yapan sizsiniz. Yoksa mahkemeyi ilgilendirmeyeceğini biliyorum.

Herhangi bir mevzuatta şöyle bir ifade geçiyor mu acaba?
    Çalışana ücreti ay sonunda ödenir, ama bir kere ödenir.
    Eğer sözleşmede bu bir kere ifadesi kullanılmadıysa ay sonunda çalışana o aya ait ücret her istedikçe ödenir mi?
    Mevzuatı yanlış anlamaya ve anlatmaya çalışarak nereye varabileceğinizi görmek isterim. Başarırsanız bravo.
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Lütfen konu dışına çıkmayalım arkadaşlar.. Faks eposta ile tepki gösteren arkadaşlar varsa yazarlarsa iyi olur..
  9. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Onur Umur arkadaşım, acaba memlekette son 10 gündür olan bitenden haberin var mı? Oraya bir liste koymuşsunuz, sanırım eski bakanlar kurulu üyelerinin e-mailleri. Onlar şimdi evde üzgün üzgün oturuyorlar. Sizinle ilgilenmezler.
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Öncelikle belirteyim benim konuyla alakam bulunmamakta, 21 aralık sınavı sonucunda a sınıfı oluyorum, ama alakam bulunmaması doğru bildiğim şeyleri söylememe ve arkadaşlara destek olmama engel değil.

konuya dönersek amacınız ne anlayamadım? arkadaşların doğal olarak hakkını savunmasını yadırgıyorsanız ve böyle bir hakları olmadığını iddia ediyorsanız açıkça belirtiniz.

yasal düzenleme 2 ağustos 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi, 2 ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak sınavlar için 1 yıl geçerli. dolayısıyla başvurdukları tarihte ifadesi 2 ağustos 2014 tarihine kadar yapılacak sınavların başvuru sürelerini ifade ediyor. dolayısıyla 3 sınav yapılacaksa başvurdukları tarih 21 aralık 2013-23 şubat 2014-25 mayıs 2014 sınavlarına başvuru süreleri olarak 3 tanedir, 1 tane değildir.

ücretle ilgili kısmın konuyla alakası nedir? 4857 32-34-35'e bakınız.

mevzuatı yanlış anlayan ve anlamamakta ısrar eden ve çarpıtan siz gibi görünüyorsunuz.
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu konudaki ilk gönderimi burada hakkını aramak için organize olmaya çalışan arkadaşları muhatap alarak değil, sizin elmayla armutu mukayese edişinizdeki yanlışlığı vurgulamak için yaptım. Zaten tartışma da ondan büyüdü. Sizden başka kimseyi rahatsız etmediğimi farkındayım. Herkes hakkını savunsun. Kim aksini söyleyebilir?

Vaktimi daha iyi işler için kullanmalıyım.
  12. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunu ilave askerlik borçlanması ve doğum borçlanmasını da ekleyelim mi
  13. Murat Çetin MM İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    36929
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ankara da, ortalık toz duman , inşallah bu konu ile ilgili muhatap buluruz.
  14. herkes kendi güvenliğinin derdinde iş güvenliğiyle pek ilgilenen yoktur sanırım şu aralar :((
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kabine dağıldı
    yerel seçimler yakında
    iş güvenliği basının ve birde basından aldığı korku dolu haberler ve 1 ocakta kesilecek cezalar karşısında korkan işverenlerin gündeminde

ben şahsen b sınıfı belgem gelir ise bir sonraki sınavda
    yönetmelikte belirtilen kriterleri kapsadığım için a sınıfı sınavına başvuru yapacağım
    başvurumu kabul ederlerse ne ala
    etmezlerse de
    ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    size özelden yazacaktım, yazamadım, ismimizi vermememiz sizi yanıltmasın, siz giderken ben bu yollardan geliyordum , sorduğunuz soruların cevaplarını aldınız. yazdıklarımda yanlış birşey yok. bürokrasi, idari yargı vb. bilginiz ve tecrübeniz olmayan konularda şiddetle yorum yapmamanızı, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamanızı öneriyorum.
  17. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn, Bim cevap verdiğinizi zannetmeniz çok iyi. Böyle devam ediniz. Kendiniz yazıp kendiniz tatmin olun ki, ben vaktimi size değil, gerçekten eğilinmesi gereken konulara ayırabileyim.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    • Uygunsuz Dil ve Uslup...
    cevaplarınızı aldınız başka bir yerlere çekip dansöz gibi kıvırtmayın, laf ebeliği yapmayın. nereye eğilirseniz eğilin bana ne sanki memleketi kurtaracaksınız.
  19. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Haberim var beyefendi, ama listeye bi el de siz atarsiniz diye dusundum..bakanlar kurulu budur mu dedim..benm isim yok iki saat bakablar listesini duzeltecegim oyle mi? Kusra bakmayin ama burda usaklik yapmiyoruz.. csgb ile ilgili kisim dogru mu dogru ne hava yspiyorsunuz?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2013 ---
    Ezel hanim su an hala gorevli olanlara gonderirirz olur biter...bence degisen bakanlar cok onemli degl..onemli olan c.baskani,basbakan, csg bakani geri kalan kisiler de sonucta milletvekili (sanirim erdogan bayraktar haric).

Teferruatta bogulmayalim arkadaslar..tepkumizi gosterelim...dava da acariz sorun degil,.,onemli olan bir olup sesimizi cikarablmek..