1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 aralık 2013 tarihli isggm duyurusuna itiraz ediyoruz

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Onur Umur tarafından 24 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. ydogas İSGforum Üyesi

bende c'den b oldum özel mesajda birşey yazmıyordu 170'i aradım prim gün sayısı 1800 günse a'ya girebilirsiniz dediler önce 50 Tl yatırmanız lazım dendi bende özel mesaj yok nasıl olacak diye sordum o zaman dilekçe yazın girme hakkınız var dedi nasıl bir iş bu anlamadım:( herkes arasın 170 'i bi sorsun bence
  2. C de 3 yıl çalıştıktan sonra B olduğunuzu anlamış olabilirler..
  3. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alo 170 hattında görevli arkadaşlarımızın açıkçası teknik olarak yetersiz olduğu konusunda çoğumuz hem fikiriz.
  4. ydogas İSGforum Üyesi

C İGU belgesini ilk alanlardanım 2010 aralık ayı zaten 1 sene iptal edildi sonra tekrar verdiler. toplam 2800 gün primim var zaten 11 Ekim 2013 Cuma günü 28792 Sayılı Resmi Gazete de yayınlanan “İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK ve EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” in Geçici 2. Maddesine göre hakkımız var kanısındayım duyuru ile yönetmelikte oynama olmaz kanısındayım yönetmeliğin geçici 2. maddesinin değiştirilmesi lazım bence. ben bu a İGU için dilekçe ile Bakanlığa başvurmak istiyorum sonuçta 170'te konuştuğum arkadaş başvurma hakkınız var dedi :)
  5. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    onlar ne dediğini biliyor mu ki,söz uçar yazı baki kalır diye bir söz var. sıkışınca demedim der.aramayla bişey çıkmaz.katipde girebileceklere mesaj gelmiş.tek çözüm mahkeme başka yolu yok
  6. Onur Dinçer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    fatih bey kendin demişsin mayısda c aralıkda b oldum diye aralık c şubatta a olacaklar senden ne farkı olacak ki. bir yanlış varsa herkese var... ayrıca kimin bu işte iyi kimin bu işte kötü olacağını kimse bilemez zamanla iyiler piyasada kalıcı olur kötüler ayıklanır.
  7. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Onur Bey
    2 ay da mesleki olarak tecrübe sahibi olunmadan sınıf atlanılmasına atıfta bulundum sadece.
    ben 8 ay C olarak çalıştıktan sonra uzmanlık sınıfını değiştirmiştim. ŞİMDİ bu süre 2 ay onur bey.
    Sizce 6 ay mesleki olarak önem arz etmiyor mu.
  8. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fatih bey,

Bence şikayet etmemelisiniz. Ben 1.5 yıldır İş Güvenlik Uzmanı olarak çalışıyorum. Toplam SSK prim günüm 1050 olduğu için yükseltme sınavlarına giremiyorum. Sizce ozaman banada bir haksızlık yok mu? Bu işte de bir yanlış yok mu birde bu pencereden değerlendirin.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Temel sorun zaten Bakanlığın uygulamaları. Geçen yıl uzman sayısının az olması ve popüler olması ve 1 yıl geçmeden sayının inanılmaz artış göstermesi ve ücretlerin birden aşırı düşmesi.
    Bu işi layıkıyla yapan arkadaşlarımız bu durumda gerçekten de mağdur olmakta.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olay bayağı bir karışık. zaten 1500 iş günü olanlar da gelecek aralığa kadar 1800'ü doldurmuş olacak. bu sefer yıl sonuna doğru gene sınav yapılırsa, 1500 günü olup bu sınavda bye geçenler, 300 gün daha ekleyip A' ya girmek isteyecekler ki bunlardan biri de benim :)
    tabii şu an biz dilekçe yazamıyoruz. temmuz gibi dolacak 1800 günümüz. Abi ablalarımız bu dilekçelerle başarılı olabilirse biz de girebiliriz belki :)
    biz nasıl destek olabiliriz?
  11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2014 Ağustos yükselme sınavı için son benim bildiğim :)
    1 yıl geçerlidir diye ibare vardı hatırlarsanız.
  12. vetozanerikci İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Rasat Harita Madencilik Müşavirlik İSİG Hizmetleri
    bu işi yargıya taşıyabilecek arkadaş varsa maddi manevi desteğe hazırım...
  13. mayıs ayında son yükselme sınavı yapılacak..Ağustosta yükseltme sınavı yok..tabi yine de son dakika ne olacağı belli olmaz.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar,
    Sizlere genel müdür yardımcısının görüşlerini aktardım ben de katılmıyorum 1800 görüşüne..Bence 2012 de uzman olmuş birinin 2000 prim günü bile olsa daha yeni C yi almış birine göre A sınıfı hakkı çok daha fazladır. Burda düzenleme şu şekilde olmalıydı.. Bir tecrübe paunlama sistemi getirilmeliydi

Örneğin çok tehlikeli sektörde isg uzmanı olarak görev yapanlara çalıştığı gün başına :6 yada isg kurul üyesi oalrak görev yapanalra :5 (örneğin ben en tehlikeli işte gayriresmi uzmanlık yapıyorum kadrom mühendis ama bu forumda uzmanların sorularına cevap veriyorum, 2011 de uzman oldum)
    tehlikeli sektörde isg uzmanı olarak görev yapanlara çalıştığı gün başına :5 yada isg kurul üyesi oalrak görev yapanalra :4
    az tehlikeli sektörde isg uzmanı olarak görev yapanlara çalıştığı gün başına :4 yada isg kurul üyesi oalrak görev yapanlara :3
    çok tehlikeli sektörde teknik çalışan olarak görev yapanlara:3
    tehlikeli sektörde teknik çalışan olarak görev yapanlara:2
    az tehlikeli sektörde teknik çalışan olarak görev yapanlara:1

puan çalıştığı gün başına verilseydi ve 2500 puanı olanlar B sınıfı sınavına 5000 puanı olanlar A sınıfı sınavına girseydi çok daha mantıklı bir düzenleme olurdu. Puan limitleri ve katsayıları değişebilir ama en azıdnan isg çalışamsı ve tehlikeli iş tecrübesi öne çıkmış olurdu.

Bunun yanında Ben b sınıfı sınavına girerken Mayısta sınav yapıalcağını bilseydim girmezdim. Yükseltme hakkı bir kere kullanılsın deselerdi yine girmezdim. Şimdi el insaf bu sitede herkesin akıl danıştığı Erkan DÜNDAR A sınıfı sınavına giremiyor. Biri bana bunu açıklayabilir mi? 2011 de şu anki a ların %90 ından önce uzman olmuş ben çok tehlikeli sektörde çalışmama ve yakında 3000 günümü dolduracak olmama rağmen giremiyorum. Bunda bir mantık yok.

KEndi aramızda atışma yapmamızın da bir mantığı yok. Hukuki süreci başlattık. Aralık ayında gönderdiğim dilekçeye dün cevap geldi. Yanıt olumsuz..Bir de "hukuk müşavirliğimizden görüş aldık" diye de eklemişler dava açmayalım diye:)

Dava açmak için bir kaç arkadaş toplanıyoruz. Sizlrin de katılımını bekliyoruz. Ayrı dava da açabilirsiniz. Bu duyuruyu iptal ettirmemizi de kolaylaştırabilir.. Dava sürecinde bizi destek olmak isteynler buradan veya özel oalrak bana ulaşarak eposta adreslerini yazarlarsa çok memnun olurum.

Sağlıcakla kalın

Onur UMUR
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Verecek Ezel hanım. Hukuk mücadelemize başladık. Siz de katılır mısınız? Eposta grubu kurduk ordan haberleşelim diyoruz
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Örnek dava dilekçesi ektedir

Ekli Dosyalar:

17. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    Konuyla alakalı isggm ye itiraz dilekçesi faxladım.Ayriyetten 170 hattından dilekçe yazdırdım,cevap gelmedi giremezsini,z diye.Bende cevaba tekrar ilgili yönetmeliğe atıfta yaparak tekrar dilekçe yazdırdım.Bakalım ne diyecekler.
    Onur bey dava botuyunda bende maddi manevi desteğe hazırım.
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İletişim bilgileriniz gönderebilir misiniz bana Engin Bey? giriş sayfasında benim bilgilerim var..Teşekkür ederim desteğiniz için..
  19. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Yukarıda yazan tecrübe puanlama sistemime ne dersiniz?
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kafadan danıştaya dava açtık arkadaşlar 3 aralık ve 14 ocak tarihli duyuruların yürütmesinin duyurulması için.
    A sınıfı sınavına girmemizin hukuk dışı engellenmesine karşı.

A yı hakettik haketmedik bu ayrı bir mevzu...Ama verilen sonrada Ali cengiz oyunalrıyla gaspedilen bir hakkımız var..Benim ağrıma giden işte İSGGM nin bu Ali cengiz oyunlarıdır. Yoksa derler ki, kardeşim sizin yeterince tecrübeniz yok yanlış yapmışız...Eyvallah derim.. Ama 3000 gün turizmcilik yapmış 2013 te C sınıfı olmuş arakdaşlarımız A oluyorsa haliyle bize de bu hak verilmelidir. Yoksa A sınıfı oluyp tecrübesi bize 10 çekecek büyüklerimiz de var o ayrı..