1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 aralık dünya engelliler günü

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 3 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  16217
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya (Sümela)
  [​IMG]

  Engelli Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Abdurrahman Kurtaslan, "Türkiye'deki yasal mevzuat engelsiz insanlar için oluşturulmuş. Son yıllarda engellilere dönük yasal düzenlemeler yapılıyor fakat bir yasada engellilere dönük düzenleme yapmak, diğer yasalarda da değişiklik yapılmasına neden oluyor"dedi.

  Kurtaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Engelliler Günü'nün 1992 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edildiğini belirterek, her yıl 3 Aralık'ta engelliler için farkındalık oluşturulduğunu söyledi.
  Etkinliklerde engellilerin yaşamlarından kesitler sunulduğunu ifade eden Kurtaslan, bu durumun engellilerin yaşamının anlaşılması açısından önemli olduğunu kaydetti.
  "Türkiye'de engellilerin yaşamı diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha zor" diyen Kurtaslan, "Şu anda Avrupa Birliği'ne (AB) uyum mevzuatı çerçevesinde engelliler için bazı iyileştirmeler yapıldı. Engellilere dönük iyileştirme yapanların motivasyonlarını bozmak istemiyoruz. Türkiye'deki yasal mevzuat engelsiz insanlar için oluşturulmuş. Son yıllarda engellilere dönük yasal düzenlemeler yapılıyor fakat bir yasada engellilere dönük düzenleme yapmak, diğer yasalarda da değişiklik yapılmasına neden oluyor" ifadesini kullandı.
  "Dünya ortalamasının üzerindeyiz"
  Dünya nüfusunun yüzde 8,5'i, Türkiye nüfusunun da yüzde 10-12'sinin engeli olduğuna dikkati çeken Kurtaslan, engellilik oranın bazı etkenlere bağlı artıp azaldığını vurguladı.
  Kurtaslan, Türkiye'de engelli oranının dünya ortalamasının üzerinde olduğunu ifade ederek, Türkiye nüfusunun dörtte birinin engellilikten etkilendiğini belirtti.
  Engellilerin yaşam kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Kurtaslan, "Şu anda olumlu gelişmeler oluyor. AB standartlarına çok yaklaşmış değiliz. Büyük bir gayretle bu düzenlemeleri yapmaya ihtiyaç var. Kentsel dönüşümle yeni yerleşim alanlarının oluşturulması engelliler için önemli bir fırsat. Engelliler için düzenlemeler yapılması bizi mutlu eder" şeklinde konuştu.
  Kurtaslan, Sağlık Bakanlığının izniyle sağlık kuruluşlarında izleme ve denetleme yaptıklarını aktararak, hastanelerin engelliler için planlanmaması nedeniyle mevcut yapılara ilaveler yapıldığını sözlerine ekledi.