1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 beş tane atölyenin bireysel isg uzmanligini yapmam istendi ne yapmalıyım?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mustafakgun tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar ben sertifikami aldim ama hic calismadin isg üzerine. Simdi 3 beş tane atölyenin isg uzmanligini yapmam istendi ancak ben ne yapicam nasil sözleşme yapilacak ve nerelere bunu haberdar edecegim. Roparlarimi hazirladikdan sonra nereye sunacagim
 2. Nil Gün İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  28762
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Öncelikle osgb'ye bağlı olarak mı çalışıyorsunuz bireysel mi?
 3. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bireysel olarak
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2014 ---
  Simdi yapmam gereken ne onu bilmiyorum ilk aşamadan itibaren. Devlet le olan işlemler neler dir
 4. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışacağınız firmanın yetkilisi( sgk'daki e-bildirge) e devlet şifresi ve tc numarası ile isgkatip sisteminden ( hizmet alan işyeri modülü >> görevlendirme - sözleşme'den) sizi bireysel olarak atayacak sonrasında siz de kendi şifrenizle onay vereceksiniz.
 5. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sonrasında bütün işlemler bitmiş isi yapmaya baslamamda bi işlem kalmamis olucak dimi
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Önce bu atolyelerde part time olarak sigortanızı yaptıracaksınız isg katip sisteminden işveren sizi görevlendirecek sizde kendi şifrenizle girip onay vereceksiniz daha sonra sözleşmeyi yazdırıp karşılıklı imzalayacaksınız. Geçmiş olsun. Kolay gelsin
 7. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çok tesekkur ederim arkadaşlar yardimlariniz için :)
 8. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  arkadaşım yanlış anlama lütfen
  gerçekten işin en başını bile bilmiyorsun. güveniyor musun kendine oradaki çalışanları hakkıyla koruyacağın konusunda? sadece kendini değil onları da tehlikeye atmıyor musun?
 9. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Pardon ama işin en başını bile bilmiyorsun ne demek, merak ediyorum sizler bu işe başladığınızda herşeye hakimdiniz o zaman???
  Lütfen işe yeni başlayan arkadaşları bu tür tabirlerle ötelemeyin, kimse bu sektörün sahibi değil. Bu forum uzmanlar ve adayları faydalansın diye var, var olan uzmanlar kimseyi yanaştırmasın diye değil.
  Tecrübelerimizi paylaşmazsak neye yarar kazanımlarımız.
 10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  çok alakası suçlamalarda bulunuyorsunuz ne demek sahip vs?

  bu iş tek başına öğrenilecek kadar kitabibir iş değil. gerçekten bilen birinden temelleri öğrenmeniz lazım. bilen bir uzmanla beraber çalışılarak başlanmalı.
  ben a sınıfı bir uzmanın anında yetiştim daha sonra kendim çalışmaya başladım. yani evet tek başıma çalışmaya hakimdim işime.
  işin ucunda insan hayatı var, ama kıytırık bir kaç haftalık eğitimin başka insanların canının sorumluluğunu almak için yeterli olduğunu düşünüyorsunuz gördüğüm kadarıyla.
 11. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Anlamadım A sınıfı uzmanın yanında mı yetiştiniz yoksa tek başınıza mı hakimdiniz işe? evet tek başıma çalışmaya hakimdim demişsiniz de?
  Bu soruyu soran arkadaşın çevresinde yetkin bi uzman yoksa hiç bu işe başlamasın o zaman.

  Kendini bu alanda geliştirmek isteyen insan yanında kimse olmadan da başarır bunu internet diye birşey var. Yeter ki araştırsın vakit ayırsın geliştirsin ve işi öğrendikten sonra bencillik yapmasın.
 12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  o kadar kolay değil. allah çalışanları sizin gibi düşünenelerden korusun
 13. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Mustafa Bey, buradan ne kadar yazsakta sizinle işletmede dolaşıp eksikleri tespit edebilecek uzman bir arkadaşınız yönlendirirse çok çok iyi olur. Çünkü ne kadar araştırma yapsanızda bazı eksiklikleriniz olacaktır. Hatta bir uzmanın yanında çalışsanız bir müddet daha iyi olur. Emin olun görev ve sorumluluklarınıza vakıf olunca, nasıl bir yanlış düşüncede olduğunuzu kendinizde söyleyeceksinizdir.
 14. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar şöyle soyliyim ben bakacagim atölyelerde zaten 10 yildan fazla ciraklik kalfalik ve ustalik yaptim. Bu is cini seramik isi ve ben bu isin her detayini zaten biliyorum eskisigi doğrusu yanlisi neyse zaten biliyorum. Bilmediğim bransda zaten isg lik yapmam bu riski almak istemem. Ben cocuklukdan beri içerisinde olduğum bi isin isg sini her şekilde yapabilirim bu is zaten benim meslegim yanlisi zaten kendimden biliyorum
 15. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  tabii ki işi iyi biliyorsunuzdur. Bunun aksini şuan kimse size söyleyemez. Lakin işin bir yürütülüş bir dizin bir sırası var. toplantılardan tutun da mevzuat değişikliklerine, denetimlerine kadar bir çok parametresi var. iş sadece yanlışı bilmekle bitmiyor. eğer ilk sefer başlayacaksanız bence tanıdığınız bir uzman arkadaştan yardım almanız daha doğru olacaktır.
  Yanlış anlamayın sakın bu şahsi fikrim sadece.
 16. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Haklisiniz ben demiyorum ki direk bu isi yapayim bir cikis olsun diye dusunmuyorum. Sorumluluğun ve yapilan isin ciddi yerinin farkindayim. Eleştirilerinin ve destekleriniz için tesekkur ederim eleştireler olumlu oluyor gerçekten yanlis anlasilmalar tabiki de olucak ama olumlu yansiyor bana. Ben zaten fikir almak bu isgnin doğru taraflarini görmek isi gerçekten gerektirdiği şekilde yapildigini öğrenmek için bu siteye üye oldum ve beni gerçekten tatmin etti. Akil akildan her zaman üstündür bunu birkez daha görmüş oluyorum. Görüşlerinizi paylasmanizda sakinca yok arkadaşlar paylastikca cogalir bilgi :)
 17. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Her mesleğin sorumluluğu var. Bizim sorumluluğumuz ise işyerinde doğabilecek bütün tehlikeleri görmek ve önlemleri işveren veya vekiline bildirip yapılmasını takip etmek aksi halde doğal olarak zarar görmektir. Bu işi yapmak için ise çok araştırma yapmak ve tembel olmamak gerekiyor Mesai bitmiş evin yolunu tutmuşsun bu sırada işyerinde bir tehlike görüyor ve yarına bırakmadan odana geri dönüp bu tehlikeyi işverene bildiriyorsan hiç bir sorun yaşamazsın. Bal gibi de bu işi yaparsın. Yok her ay sonu para almaya gidersen ve hiç bir önlemi aldırmazsan en yakın arkadaşının atölyeside olsa sana zarar verir ve her türlü hukuki yönteme başvurur. Bu işte çay kahve muhabbet yaparsan bitersin yüzüne gülenler kötü günde peşine düşer.
 18. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Düşüncenize katılmıyorum. Burada arkadaşımız bir makine hakkında veya bir konu hakkında bilmeyeceği bir şeyi bilecebilecek birilerine sorsa ki burası onun için var, gayet mantıklı olur. Ancak İş Güvenliği Uzmanı olan birisinin İSG-Katip konusunda veya sözleşmenin nasıl yapılacağı konusunda hiç bir fikri olmaması demek o kişinin kursa hiç gitmediği, sınavı geçmesini de ülkemizdeki yanlış sınav sisteminin bir sonucu olduğu fikrini uyandırıyor. Evet, kurs sizi İSG Uzmanı yapamayabilir ama en azından İSG kültürü sahibi olmanızı sağlar. EE onuda almamışsınız, alan birinden de bir şey öğrenmemişsiniz, Ne yapacaksınız yaşayarak mı öğreneceksiniz? Kilitle etileketle prosedürünü işçi elektirk akımına kapılıp öldükten sonra mı araştıracaksınız?
 19. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şimdi de İsg-Katip sistemini bilmeyen biri kursa hiç gitmemiştir deniyor, nerden biliyorsunuz yoklama kaydını siz mi tuttunuz? Sınavı da zaten öylesine geçmiş diyorsunuz ?!
  Bakınız üye, İsgKatip girişim nasıl yapılır demiş, bizler de yadımcı olmuşuz , artık sistemi öğrendi değil mi müsadeniz var mı işini yapsın?;)
  Yok onu bilmiyor bu nasıl uzman, yok bunu bilmiyor sınavı öylesine sistemin boşluklarından faydalanarak geçmiş bunlar komik şeyler..
 20. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Estağfurullah, kimsenin işini yapmasına engel olmak haddimize değil. Tek sancımız meslek etiğinin sağlanması ve uzmanlara karşı insanların iş bilmez gözüyle bakmamasının sağlanması. Yalnız unutmamak lazım, işimiz sadece bizi değil çalışanları, onların ailelerini ve ülke ekonomisini de etkiliyor.