1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 beş tane atölyenin bireysel isg uzmanligini yapmam istendi ne yapmalıyım?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve mustafakgun tarafından 17 Eylül 2014 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Onaylı defteri bilmeyen ve 1 yıl tam zamanlı şantiyede çalışan ve halen onaylı defter olmadan çalışmaya devam eden a sınıfı uzman! biliyorum:) Yani birilerinin öğrenmesi için tabiki zaman gerekli ancak bazı kimseler hızlı kavrar, bazı kimseler ise nato mermer nato kafa olarak işine devam eder.
 2. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146708
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman

  kıytırık bir kaç haftalık eğitim diyorsunuz (bunu siz yazmışsınız?!?!) ama bu eğitimi veeren kurumlar bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumlar, ayrıca hepimiz belgelerimizi buralardan aldık o zaman hepimiz kıytırık uzman mı oluyoruz?

  haa bir de işin enteresan tarafı orda eğitim veren eğiticilerin çoğu, iş teftiş kurulundan emekli baş iş müfettişleri?!?!

  Tamam verilen eğitim tartışılabilir ama o kişinin uzmanlık belgesini siz sorgulayamazsın!..

  Gerçekten işi bilen birinden temelleri öğrenmek lazımmış o hangi mevzuatta yazıyor.

  İş Güvenliğini gözünüzde o kadar büyülmeyin. Atom mühendisliği yada Beyin cerrahi değiliz, tabiki bizim yaptığımız iş hepsinden değerli ve önemli ama "iş güvenliği ile ilgili alınması gereken tedbirleri" İşverenlerin bir çoğu bizden daha biliyor ama işene gelmiyor, aynı şekilde iş güvenliği ile alakalı işletmede yapılması gerekenleri çalışanların bir çoğu da çok iyi biliyor ve yine işine gelmediğinden yapmıyor. burda sadece biz uzmanların yapması gereken birbimize destek olmak ve "İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ" çalışanlara ve işverenlere nasıl aşılarız onu tartışmamız lazım.

  hakkaten verilen eğitimler tartışılır benim bir maden mühendisi olarak 220 saatlik eğitimle "İş güvenliği uzmanı" olmak sağlıklı mı?!?!

  bu işin bir lisans bölümünün olması gerekir.

  ayrıca konuşma tavrınız da çok sert B sınıfı uzman olmuşsunuz ama bir C sınıfı uzmanı nasıl teşvik edeceğinizi de bilmiyorsunuz.

  KIYTIRIK= Değersiz, bayağı, basit

  Hepinize saygılar diliyorum.
  İyi Çalışmalar.
 3. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  muhabbetin özünden çok ayrı noktalara geldiğini görüyorum. Şu an ki hali kimseye bir fayda sağlamaz arkadaşlar.. Sevecen hanım sadece işin daha en başı,alfabesi olan kısmın dahi özümsenememiş olmasından dert yanmış. ki bence de haklıdır. Mustafakgün arkadaşımızın da izlemesi gereken yolları söylerken dikkatini de çekmeliyiz. Çünkü işin en başından böyle aksaklıklar olursa hem kendisinin hem de ordaki çalışanların hem de ailelerinin canı yanar.
  Ben yine de karşılıklı cevap verme olayının son bulması taraftarıyım.kimseye bir getirisi olmayıp birbirimizi kırıyoruz.

  Saygılarımla.
 4. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar ben kursa gittiğimde hicbir dersi kacirmadan takip ettim eksik olan bizim kursumuzun buz bu isi prosedür olarak nasil yapariz bunu bize sunmadilar. Ben buraya yazmayip bunu kulakdan dolmada ogrnebilirdim. Burada bilgi babaligi taslayan arkadaslarda bu kuralları cikartan kişiler değil sizde bu işlemi birinden ogrendiniz. Ben isg konusunda yönetmelikler vs bilgiler konusunda yardimci olun demedim presodurler nedir DİE sordum buda benim bunun üzerine dusmeyip öğrenmek istemeyisimden doğan bi sebep. İste burada sağolsun mantikli yaklaşan arkadaşlar sayesinde bilgi alip arastirmalarimi genişletme firsatini yakaladim
 5. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  18410
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İşte Son nokta konulmuş gördüğümüz gibi:)
 6. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kimsenin uzmanlık belgesini derecelendirmiyorum. Eğitmenliğini derecelendiriyorum.
  eğitmenliğini de sorgulama hakkım var. esas siz kim oluyorsunuz da bana sorgulayamazsın diyorsunuz?

  EĞİTİM KIYTIRIK VE YETERSİZ, doğru kaynaklar ve müfredat yok. eğitmen olmayan sadece uzman ya da müfettiş emeklisi olan herkes eğitmen olmuş. bilmek ve öğretebilmek aynı şey değildir. iyi bir müfettiş iyi bir eğitmen olacak diye bir şey yok. tamamen rant için ayarlanmış konular bunlar.her yerde savunurum. uzmanların %90'ı da benimle aynı fikirde olacaktır.

  belli ki siz daha temel eğitimi yeterli eğitim alamamışsınız "siz sorgulayamazsın!.." yazıyorsunuz.

  şimdilik sadece o hiç bir işe yaramayan eğitimi almışsınız. henüz işin ciddiyetine varamamışsınız. oysa maden mühendisisiniz. İSGyi gözünüzde büyütmeyin demesi gereken en son kişilerden birisiniz. Büyütmeyin diye diye 300 kişi öldü madende.

  hiç bir müfredatta , hiç bir kanunda yazmıyor olması zaten hata. İSG nin öneminin farkında değilsiniz.
  Dilerim gelecekte insanların ölümüne sebep olmazsınız
 7. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146708
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yorumunuz için teşekkürler.
  Bu yorumlarınız doğrultusunda kendimi geliştirmeye çalışacağım. ama anlayamadığım bir nokta var bunu bana detaylı açıklayabilir misiniz?
  Konu farklı yerlere saptığı için ben forumdaki değerli üyelerinden Özür Diliyorum.
  Dilbilgisi önemli dediğiniz gibi.
  Büyük Uzmansınız. :)
 8. seniso İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  O zaman hiç sıkıntı yok bence direkt başlayın işin detaylarını biliyorsanız çok rahat yaparsınız. Eğitim çok yetersiz ben aldım sertifikayı girdim çalıştım kimsede bir şey göstermedi. en güzeli bilen birinin yanında çalışmak. ama o fırsatı kaç kişi bulabilir. siz konuya hakim olduğunuz için bence çok ta iyi yaparsınız
 9. mustafakgun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar yorumlariniz için tesekkur ederim. Bilgilenmek istediğimde tekrar yazacagim :)
 10. melihgalip İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  107624
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Tartışmalar sonradan işi biliyorsundan öte kurallarını biliyormusuna döndü önemli olan kurallar değil biz İSG uzmanları emniyetin yanında bürokrasi ile uğraşıyor birine bir şey olursa nasıl sorumlu olmam kısmını önemsiyoruz yanlışlık burda ben bir işyerinde hiç evrak tutmadanda güvenliği sağlayabilirim, Aslında o işte çalışan kişi kendisini bizlerden daha iyi korur ve riskleri bilir. Bizler ise bürokrasiyi bırakıp işçiyi korumakla uğraşmalıyız. Diye düşünüyorum.