1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 katlı binada acil çıkış kapısı

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve orkun öztürk tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. orkun öztürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    3 katlı bir binada (burası kaynak boyama işlerinin yapıldığı bir yer) binanın dışına açılan bir acil kapısı olmak zorunda değil midir? Şimdi binanın 2. katında dışarıya açılan acil çıkış kapısı yok . En az 50 kişinin çalıştığı tehlikeli bir yer. Olası bir yangında 2 farklı merdiven var. 1. kata inip oradan dışarı çıkacaklar. Merdivenlerde direk dışarı çıkmıyor. Acil çıkış kapısı olması gerektiğini söylediğimde yönetmeliği getir bir bakalım dedi işveren. Ama yönetmelikler biraz garip. Çok açıklayıcı da değil 4 kata kadar olan yerlerde acil çıkış kapısı olmasına gerek yok diyor. Tabi bunu konut olarak kullanılan binalar için diyor. Bu konuyla ilgili iyi bir açıklaması olan var mı acaba ? Yani ilgili yönetmelikte şu maddelerden dolayı yapılması gereklidir diye biri bana açıklayabilir mi? Ben de işverene açıklayayım
  2. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Katlar kaç m2?
  3. orkun öztürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    400-500 m2 vardır
  4. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlave çıkış ve kaçış merdiveni
    MADDE 141- (1) Binada, ilave çıkış gerekliliğini veya kaçış merdivenlerinin yeniden düzenlenme mecburiyetini gerektiren bir kullanım mevcut ise, binanın bütünü göz önüne alınarak, bina sahibi veya kat malikleri tarafından, binanın tamamı için ilave çıkış veya kaçış merdiveni yaptırılması şarttır.
    (2) Mevcut yapılarda ilâve çıkış veya kaçış merdiveni gerektiğinde, muvafakat alınması ve ilâve kat yapılmaması kaydıyla komşu parsel veya bina ile birlikte ortak çözümler üretilebilir.

Daha fazla detay için aşağıdaki linke bakabilirsiniz..

http://www.normteknik.com.tr/tr/teknik_bilgiler?menu=84
  5. orkun öztürk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle teşekkürler. Ilgili maddelerde gerektiğinde diye yazdığı için işveren kabul etmeyebilir. 2. Katta acil çıkş kapısı yok 2 tane merdivenle 1. Kata iniliyor. 1. Katta yangın çıktığı zaman 2. Kattakiler ne yapmalı camdanmı atlayacak.Bu arada linki henüz okuyamadım cepten girdiğim için. Şimdi buraya çıkış kapısı kesinlikle yapılması gerekiyor öyle değilmi? Yoksa o 2 merdiven yeterlimi?
  6. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Her Katta Bulunsun Merdivenle drek aşşağa inme olmaz onuda yapamıyorlarsa dediğiniz bulunmayan kattan drek dışarıya açılan bir holle yangın merdiveni yapılsın
  7. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Verdiğim linki açıp seninde okumanı tavsiye ederim, aklına göre hol aç ordan kapı aç yada merdiven aç yapamazsın,
  8. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    extradan en üst kattan zemine kadar inecek yangın çıkışına ihtiyacınız var. Bu yangın koridoru olabilir veya yangın merdiveni. Ayrıca 2. kattan 1. kata inen merdivenlerin mesafeside önemli.ters köşelerde olmaları lazım.
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bilmediğin bir şey var yönetmelikte zorunluluk esastır eğer o şartları sağlıyorsan o rakam sayıda veya tipte yaptırma zorunluluğun vardır. Fakat verilen değerlerin altında imkanlara sahipsen "Yönetmelikte bu değer demiş benimki altında yaptırmamam lazım" diye bir şey yok,oda senin seçimine kalmış. Tıpkı burada ki durum gibi. Örnek vermek gerekirse her 250 metrekarede en az bir adet seyyar yangın söndürme cihazı olarak yönetmelik şart koşmuş Fakat sen "benim alan 100 metre kare yönetmelikte geçmiyor diye yaptıramam" mı diyeceksin? İster yaptırırsın ister yaptırmassın o sana kalmış işini sağlama alırsan her zaman sorun yaşamassın. Tıpkı burdaki soruda olduğu gibi adam her katta eğer dışarı açılan kapı yoksa ve yönetmelikte yangın merdiveni şu şekilde yapılır diyorsa sen yangın merdiven eğer verdiği sayılar üzerinde ise zaten her halukarda yaptırmak zorundasın ama sağlamıyor diye de yaptıramam diyemessin bilmem anlatabildimmi.Sana kalmış birşey şimdi soruda en az 2 kat çıkış kapısı yok ve 3 kat 1 çıkış kullanıyor nasıl yangına önlem almalıyım diye soru sorarsa ben zorunlu olmasa bile gider holden her kata yangın merdivenine açılan kapı yaptırıp drek çıkış sağlar uygun menfez ve havalandırma sağlar otomatik elektirik kesilme durumunda en az 120 dk ışıklandırmasını sağlar topraklama ve kaçak akım rolesi yaptırır duvar ve kapılarında 90 120 dk yangına dayanıklı olmasını sağlarım..Ha gelelim işveren yaptırmam yönetmelikte zorunlu değil diyorsa gider bi yangın sonucu adama kazadan kaynaklanacak kayıplar hakkında maddi manevi maliyet çıkarır önüne koyarsın.İkna edersin zaten uzmanların görevi bilinçsiz işvereni sağlam verilere dayanarakbiliçlendirmek tedbirin kanun yaptırımından kaçmak değil can kaybı ve işverenin mal can güvenliği maddi ve manevi kayıpları için iş güvenliğinin yapıldığını güzel dille ikna etmektir aynı zamanda bunuda verilere dayandırarak yaparsan çok zorluk çekmessin. Eğer ki bu seferde ikna olmassa ben şahsen valizimi alır çıkar giderim. umarım anlatabilmişimdir :)Saygılar...
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1 - alanın 100 m2 ise yaptıramazsın zaten diyemzsin çünkü 250 m2 ye kadar diyor 250 m2 olan demiyor :)
    2 - binanın yangın merdiveni koymaya uygun değilse yapısal olarak yapamaz soylemek istediğim buydu
  11. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bu dediğiniz bir bahane değil uygun değilse tek alternatifiniz oysa bina yapısal değişiklik yapmak zorundasınız zaten öyle bişeyde olamaz çünkü yeni binalarda ruhsat vermiyorlar merak etmeyin
  12. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    ruhsat almak için baş vuran faal restoranın tam ortasına masa sayısını yarıya düşürecek şekilde yeni yangın merdiveni yaptırdılar ben şahidim.
  13. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Size katılıyorum