1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3 yıl c sınıfı uzmanlığı yaptıktan sonra b'ye geçiş.

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Melih UNUTMAZ tarafından 23 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. Melih UNUTMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16940
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar, aklıma takılan bir soru var, bilgisi olanlarınız varsa paylaşırsanız sevinirim. Seneye 3 Ekim ayında 3 yılımı dolduruyorum. Bu yüzden şimdi yüksek lisansa başvursam benim için pek bir şey fark etmeyecek diye düşünüyorum. Ama yönetmelikte yazan B sınıfı iş güvenliği uzmanı tanımında "3 yıl fiilen C sınıfı olarak çalışmış ve B sınıfı eğitimini almış uzman" diyor. Bu eğitim tekrar iş güvenliği kursu mudur? Nasıl olacak direkt olarak 3 yılı doldurduktan sonra sınava giremiyor muyum? Eğitim süreci de araya girerse Aralık sınavı için Ekim ayındaki başvuruları kaçırıp Mayıs ayına kalıyorum.
  2. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    direk sinav hakki yok...yenileme egitiminden sonra sinava gireceksiniz..benimde merak ettigm bu 3 yillik sure, osgbde calisan birisi icin osgbyle sozlesme yaptigi anmi baslio yoksa osgb bunyesindeki isyerlerinden biriyle sozlesme yaptiginda mi...
  3. Hamit Kürşat Demiryürek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119510
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğer yüksek lisans yapmazsanız eğitim almanıza gerek yok...

osgb ile sözleşmenizin başlangıç tarihini alabilirsiniz 3 yıl için...
  4. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    3 yıl C sınıfı uzman olarak çalışmış olmak kelimesi altında yatan o kadar anlam var ki bizleri mağdur eden.
    İSG KAtip sisteminde uzman sözleşmesi yapıp onaylandıktan günümüze kadar gelen süreyi kolaylıkla kanıtlarken , İSG KATİP öncesi uzmanlık sözleşmenizin ispatında işler arap saçına dönüyor.
    bakanlığa uzman sözleşme bildirimi hem yapacaksınız hem de bakanlığın sözleşmenizi onayladıktan sonra sürenizi saymaya başlayacak.
    bunları nerden bildiğimi sorarsan Aralık 2014 B sınavını kazanıp hala B belgemi aktif edilmeyen bir meslektaşınızım.
  5. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende 3 yıllık c sınıfıyım. aralıktaki sınava girmek istiyorum ankara için önerebileceğiniz eğitim kurumu var mı?
  6. bekir sakin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    123136
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ankarada iris var. Ancak ben istanbul avrupa yakasında arıyorum. bilen var mı acaba?
  7. Ayhan Bölükbaşoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5717
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hyundai Assan Otomotiv San. Tic.A.Ş.
    Merhaba arkadaşlar;
    19.07.2012 'de uzmanlık sertifikam işletmeye başladım bakanlıktan gelen yazı var fakat isg katip 2013 de başladı ve oradaki sözleşmem arasında fark var bakanlığı aradım bir seferinde katipe yazdırmanız gerekiyor dediler. bir kere daha aradım gerek yok başvurunuzu yaparken elindeki kağıdın örneğini gönderin dediler acaba konu hakkında bilgisi olan varmı ?

mayıs ayında sınava giren arkadaşlar varsa benzer durumda ne yaptılar.
  8. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığına dair belgeler istiyolar. bakanlığın sitesinde duyurusu var.
    bizim zamanımızda isg katip yoktu, dilekçelere de geç cevap verildiğinden benim de tarihler tutmuyo ama duyurudaki belgeler yeterli olacakmış
  9. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Burcu hanım , hangi duyurudaki belgeler geçerli olacakmış ?
  10. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  11. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Burcu hanım , bu duyuruya göre İSG KATİP sistemi öncesi bakanlığa bildirilmeyen uzman sözleşmelerini bakanlık saymamaktadır. umarım sizin elinizde bakanlık onaylı sözleşmeniz vardır ve sgk prim günleri ile tutarlıdır.
    ben 2014 aralık B sınavını kazandığım halde hala B uzman belgemi bakanlık onaylamadı.
  12. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakanlık onaylı sözleşmem var ama dediğim gib yazdığımız dilekçeye aylar sonra cevap geldiğinden o aradaki farkı bu dokümanlarla telafi edebileceğimi söyledi bakanlıkta çalışan bi arkadaşım. ayrıca firma şu tarihten itibaren isg uzmanı olarak görev yaptı diye onaylı kağıt verdikten sonra sıkıntı olmaz umaraım belgeyi almamda. aralık sınavı için eğitime yazılcam çnkü
  13. Ayhan Bölükbaşoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5717
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hyundai Assan Otomotiv San. Tic.A.Ş.
    Teşekkürler burcu hanım bende gördüm bakanlıktaki yazıyı ama bakanlığa güven olmuyor dilekçede göndermedim. Ne yapacağımı bilemedim.
  14. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben 2012 mayıs sınavıyla almıştım sertifikayı o zamandan beri de iş güvenlikçi olarak çalışıyorum. evet güven olmuyor belki de verdiğimiz evraklar 36 ayı tamamlamıyor diye sertifika alamayacağız ama eğitim de 3 yıl geçerliliği var diye okumuştum bi yerde. aralık olmazsa mayıs sınavıyla alırız belgeyi. o yüzden alma ihtimalimiz varken aralıktaki sınavı kaçırmamalıyız diye düşünüyorum açıkçası.
  15. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigorta 3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak verilmesi yeterli oluyormu isg katibe gerek varmı
  16. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sigortada iş güvenliği uzmanı diye bi ayrım var mı ki?
  17. İhsan Oğuz ÖZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69343
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Acar Otomasyon Çevre Analiz Ölçüm Laboratuvarı
    OSGB de değilde kendi adına çalışan İSG uzmanları İSG Katibe kayıtlı ancak sigortası yatırılmamış ise bu durumda sınıf yükseltme yapmasının imkanı yok mu ??
  18. Özlem Kocaman İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    osgb de degil tam zamanlı calısıp isg uzmanı olarak sigortası olan isg katibe gerek varmı diyim daha dogru olur
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Haziran 2015 ---
    evet var iş güvenliği uzmanı diye geçiyor
  19. Burcu Gökmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bi fabrikada iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. isg katip üzerinden sözleşmem var fakat sigorta priminde öle bi ayrımım yok.
  20. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    tabii ki gerek var.