1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Bakanlığa, 3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilmesi ve kasım sınavına yetiştirilmesi yönünde bir öneri sunulmuş duyduğum kadarıyla görüşlerinizi almak istiyorum.
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bunun yeterli olduğunu düşünmüyorum, 3 yıl boyunca bir fabrikada uzmanlık yapmış bir kişi B sınıfı olduğunda madenlerde uzmanlık yapabilme yetkisi de alıyor, bu kesinlikle kabul edilebilir değil bu işi mesleki uzmanlıkları göz ardı ederek bakanlık hiçbir şekilde doğru bir noktaya bence taşıyamaz... 1-2 yıl bir yeraltı madeninde vardiya amirliği yapan bir maden mühendisinden daha iyi bu işi yapabilir mi sizce?
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar uzman açığı mutlaka giderilmelidir. Eğer giderilmez ise bu kanun tekrar ertelemeye gider . Tekrar ertelemede bu kanunun ciddiyetini tamamen ortadan kaldırır. Bu sebeple resme geniş açıyla bakmak gerekli süre çok fazla tutulur ise sınava muracaat az olduğu gibi kazanan da çok çok az olaçaktır. Bu ise erteleme demektir. Bence 8 yıl bile fazla 6-7 yılı geçmemelidir.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    3 yıl 8 yıl şartı yapılırsa bu sınavlara kaç kişi girecek ve kaç kişi kazanacak, bu kaynak açığı kapatır mı bilemiyorum. bana göre çok mantıksız değil gibi 3 yıl 8 yıl şartı.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet bence yapabilir, arkadaşlar herkesin emeğine saygımız var fakat hiç kimse bu işleri anasının karnında öğrenmedi. madenlerede gidilir yer altı madenlerindeki işlerde öğrenilir adam gibi risklerde belirlenir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Ağustos 2013 ---
    3 yıl B, 5 yıl A olabilir aslında...
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    8 yıllık süre için; 6331 sayılı kanunda normal şartlarda B sınıfına geçmek için 3 yıl, B den A sınıfına geçmek için 4 toplam 7 yıl süre istenirken bu süre uzman açığının hat safhada olduğu bu anormal durumda neden 8 yıl olsunki? biraz mantıksız geliyor bana
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    3 yıl tecrübeyle c sınıfı b için, 4 yıl tecrübeyle b sınıfı a için sınava katılabiliyor. ayrıca sınava girmeden önce tekrar eğitim alıyorsunuz yönetmeliğe göre. buradaki 3-4 yani 7 yılı dikkat ederseniz sözleşmeyle ispat ediyorsunuz. yani herhangi bir yerde işte geçirdiğiniz değil iş güvenliği uzmanı sözleşmesi süresi baz alınıyor. A için 8 yıl bence uygundur, çokta düşürmemek lazım, fakat B için 3 yıl belki 2 yıl-750 prim günü düşünülebilir, 6331'e göre B'ler zaten çok tehlikeli yerlere sanıyorum 3 yıl daha bakabilecekler. bu bir nebze merhem olabilir.
  8. aycan aras İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence 3 ve 5 yıl olayı iyi mesleki tecrübelerde dikkate alınarak 3 yıl b için sınav hakkı 5 yıl a için sınav hakkı uygun ama tekrar eğitim olmamalı çünkü zaten mevzuat belli o kadar yıl çalışan ve de c bir uzman niye birdaha eğitim alsınki zaten ocağa yetişmez acilen sınav yapılmalı ve barajda 50 olmalı 70 çok puan zaten sorular anlam bozukluğu dolu.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Ağustos 2013 ---
    hatta sınava gerek yok nasıl emekli iş müfettişleri bedavadan uzman oluyorsa sahada çalışan 3 ve 5 yıl lık mühendislerde otomatik a b olsun ne olacakki piyasada kim kiminle çalışmak isterse onu seçer işverenler için tercih kimden yana olursa öyle olsun.
  9. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ben aynı fikirde değilim, tahkimatın ne olduğunu bilmeyen bir insana kömür ocağında uzmanlık yaptırmak "işe başlayınca öğrenir" mantığı ile açıklanamaz. Bu olay zaten temelinde mühendislik fakültesindeki bölümlerin ayrılışına aykırı, işe girince öğrenilecekse herşey öğrenilerek yapılır. Bugün bölümden yeni mezun olmuş bir maden mühendisi bile yeraltında teknik nezaretçilik yapamıyor, 2 yıl yeraltı madenlerinde çalışmış olma şartı aranıyor, siz 2 yıl şartını teknik nezaretçilik için kendi mesleği olan bir kişiye koyduktan sonra kalkıp sırf yetki belgesi müsade ediyor diye hayatında maden görmemiş bir insana iş güvenliği uzmanlığını yaptırırsanız, daha çok insan madenlerde ölmeye devam eder. Amaç açığı kapatmaksa zaten söylediğim herşeyi geri alıyorum, ama amaç insanların canını korumaya çalışmaksa o zaman bu iş böyle olmaz, olmamalı...
  10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz Bey bende Maden Mühendisiyim ama bana yer altı ile ilgili iş güvenliği teklifi gelse kabul etmem. Çünkü hiç bilmiyorum ve de bilmekte istemiyorum. Ömrüm tesislerde geçti bu saatten sonara yeraltı nasıl olur onu mu çalışacağım.. Herkes kendi mesleğine uygun yerler tercih etmeli.. Yaptığı işte bir sıkıntı yaşamaması için bence. Kimya sanayii yeraltı işletmeleri en son çalışacağım hatta çalışmayacağım yerler... Saygılar..
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    sahada, işyerinde illaki o işyerinin faaliyet alanıyla ilgili mühendis veya teknik eleman iş güvenliği uzmanı olmalı görüşüne katılmıyorum. işin teknik olarak yürütülmesi, tamamlanması ile iş güvenliğinin sağlanmasının birbirine parelel fakat aynı konular değil bana göre. ben işveren olsam ve iş güvenliğine önem veren biri olsam işyerimde farklı bir bakış açısı getirmesi, görülmeyenleri görmesi için farklı meslek grubunda iyi bir iş güvenliği uzmanını düşünebilirim. iş güvenliği uzmanı zaten tek başına bu işleri yapmayacak, mümkün oldukça ekiple bu işi yürütecek.
  12. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu arada 3 yıla B 8 yıla A sınavına girme hakkı verileceği benimde duyumlarım arasında.. 8 yıl 10 yıl da olabilir.. İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmeliğin 8. Maddesi : Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde mühendis, mimar veya teknik eleman olarak en az 10 yıl görev yapmış olanlardan A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı alanlara, diye madde var ya SGK yı da Genel müdürlüğe bağlı birim kabul edip böyle bir yönetmelik yapabilirler
  13. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    C.A. Cemal bey aldığınız duyumlar arasında 3 yıl B ve 8 yıl A varmı yoksa sadece a sınıfı için 10 yıl mı.
  14. Öneri sunulmuşsa heryerde bunu duyardık .

kulaktan dolma bilgilerle konu açılmaması gerekir .millet sadece boş tartışacaktır burada . bence kapatılsın .
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

birincisi burası heryer değil. ikincisi burada konuyu açan bende herkes değilim, birşey duyduk ki paylaşıyoruz, insanı zıvanadan çıkarmayın.
  16. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Güleriz ağlanacak halimize ... Sen tut İsg uzmanlarının kendi alanlarında uzmanlaşmasına yönlendiren yönetmeliği iptal et, herkese boncuk dağıtır gibi B, A sertifikası dağıt. İnşaattan başka bir işten anlamayan ben , iki ay dirsek kırıp bir sınavla tüm işlerden anlayan bir süper uzman olacağım. Ne mutlu bana, niye istemeyim ki ?
  17. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl-8 yıl arası sigorta primi yatmış olanlara B sınavına giriş hakkı verileceğini duydum.. 8 yıl üzeri sigortalı olanlara ise A sınavına giriş hakkı verileceği söz konusuymuş. Bu 8 yıl olayını 10 yıl yapabilirlermiş. Yani 3-10 yıl arası B sınavına 10 yıl üstü A sınavına girecek gibi bir söylenti var. A sınıfı uzman bir arkadaşın söylemi bunlar. Bende ondan duydum.. Yalnız bu arkadaşın bakanlıkla ikili ilişkileri bayağı iyi.. O dediyse doğruluk payı var.. Bekleyip göreceğiz ne kadar doğru.. Sonuçta hepsi duyum. Acaba doğrumu yanlış mı bilemiyoruz.
  18. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl prim gün sayısı B sınıfı olabiliyorsa sorun yok. C sınıfı olup 3 yıl lık prim gün sayısı olanlar B ye geçtikten sonra 3 yıllık süreyle A sınıfına bakabilecek. 3 yıl da çok şeyler değişir. B ye geçtikten sonra 3 yıl A ya geçişte kolaylık sağlarlar.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    neyse siz devletin teknik nezaretçilere yaptıklarından dolayı biraz muzdaripsiniz anladığım kadarıyla. ben jeoloji mühendisiyim bu zamana kadar kazı-dolguda da çalıştım, tünellerde de çalıştım, çelik montaj-demontaj işinde de çalıştım, osgblerde de çalıştım, tersanelerde de çalıştım ve inanın hepside öğreniliyor....
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

kendi alanlarında mesleğini yapanlar madem bu kadar becerikliydiler, profesyoneldiler, iş güvenliğindeki bu istatistikler neden bu kadar kötü o zaman? bu soruyu kendinize sorar mısınız?

mevcut a sınıfı olanların çoğu ya emekli müfettiş ya da bir sınavla bu belgeyi almışlar, bunu da sorgular mısınız? şimdi niye karşı çıkılıyor? :) kişisel menfaatler olabilir mi acaba?

herkes sadece mesleğiyle alakalı alanlarda iş güvenliği uzmanlığı yapsın yaklaşımına katılmıyorum. sertifikayı alabilenlerin tamamı zaten teknik personel kapsamında, sizin gibi düşünen arkadaşlarda sanıyorum benim işimi de yapacak anlayışı var bu anlayış yanlış, iş güvenliği uzmanlığı farklı.