1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Zaim Bey 3 yıl İş Güvenliği üzerine sigortanız yatırılınca değil , 3 yıl tehlike sınıfına uygun bir iş yerinde İSG-Katipten sözleşme yaparsanız B sınıfı sınavına girebilirsiniz bunu herkes karıştırıyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Ayrıca sertifikayı alalı 1 yıl olmuş arkadaşların bu hakkı kazanmaları bence çok çocukça olur. nihayetinde sadece 1 yıldır millet bunu biliyor demekki önceden bu işi yapanların bilgi ve tecrübeleri yeterli olacaktır.
    Bakanlığı bekleyelim
  2. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun Bey yaptığınız sözleşmenin bir nüshasını bakanlığa onaya gönderiyorsunuz. Bakanlık tehlike sınıfına bakarak sözleşmenizi onaylıyor. o Yüzden İSG UZMANI yatırman yeterli olur. Bakanlık onaylamazsa boşuna oluyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2013 ---
    Ayrıca 1 sene öncesine kadar İSG KATİP yoktu.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Zaim bey ben farklı bir şeymi söyledim aynısını tekrar etmişsiniz :eek:
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar 55. madde sınav hakkıyla ilgili yokmu yeni bir bilgi
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bekliyoruz dört gözle.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yine yok yine yok :(
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakalım nereye kadar bekleyecekler açıklamak için
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    2 Haftaya kadar çıkar, belki gelecek hafta içi.
  9. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuda duyum alanlar bir daha yazabilirler mi en son duyumlarını
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İş Güvenliği Genel Müdürü, yakında çıkacağını söylemişti, bu hafta başında.
  11. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benim kasttetiğim prim günleriyle alakalı bir duyum varmı?
  12. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
  13. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a ve b sınıfı igular bu işin ekmeğini fazlasıyla yemiş ihya olmuş insanlardır. Bu kanunun uygulamasının getirdiği işin ve bu işin piyasasını oluşmasında şimdilik ciddi söz sahibidirler lakin bu konumu korumak için a ve b sınıfı igularla c sınıfı igular ücret farklarının astronomik olması kaynaklı bir kavgaya tutuşmaları kuvvet muhtemeldir. bu durumların olmaması kanunun uygulanabilmesi için bu kanunun getirdiği pastanın adil bir şekilde bölüşülmesi şarttır. her sınıfın kendi alanındaki arz talebinin zamanla bozulmasına neden olacak İgularda sınıf ayrımına son verilip çok teh, teh. ve az teh. sınıflarındaki arz talep dengesini koruyacak bir formül geliştirilmelidir. bu şekliyle devam ederse 6331 kendi kendini imha edecektir.
  14. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat bey 1-2 haftaya açıklar mı diyorsunuz ancak kasıma yetişmesinin mümkün olmadığını söyleyen de var
    benim tahminim kasıma yetiştirmek için bu ayın sonuna kadar açıklamaları gerekir yoksa kasım sınav sonucuna göre bir hesap yapıp açığa göre şubat yada mart gibi bir sınav yapabilirler
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Genel Müdür yakında çıkacağını bu hafta başında söylemişti. 1-2 Hafta içinde çıkar diye ben yorumluyorum, hem sizin dediğiniz gibi takvimin uygulanabilmesinden (böyle yaparak 1 sene içinde 2 sınav yapma yetkisini rahat kullanabilmek için), hemde Genel Müdür Bey'in sözünden ben o anlamı çıkardım.
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu gün aldığım son duyum, kanun çıkarsa B ve A sınıflarının mahkemeye başvuracağın yönünde. Kazanılmış haklarının gaspı ve haksızlık olarak kabul ediyorlarmış. Kendi içinde bir mantığıda var tabi bunun. :(
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Biz iş güvenliği felsefesi edebiyatı yapa duralım, kesinlikle sizin dediğiniz gibi A sınıfı uzmanların, pastayı tek başına yeme arzularından kaynaklanan bir baskıları söz konusu. Zaten Danıştay'a bu arzularından dolayı davayı açarak mevcut yönetmeliğin ilgili maddesini iptal ettirdiler. Zaten pastaları gayet iyiydi. Şimdi birde yeni gelen 50 den az çalışanı olan işyerlerine getirilen zorunluluktan dolayı pasta koskocaman oldu, koskocaman pastayı sadece biz yiyelim istiyorlar. O pastayı yemek için 1000 inek işkembesi bile yetmez ama onlar yemek istiyorlar.

Gelelim diğer dengeye, bu yönetmelikte etkili olmaya çalışan A sınıfı uzmanları ellerindeki pastanın başkalarına gitmemesi için uğraşıyorlar ama hükümet nezdindeki önemli olan grup işverenlerdir. Eğer serbest piyasayı oluşturacak kadar A sınıfı uzman çıkaramazlarsa mevcut A sınıfı uzmanlar işverenlerin ücret yönünden canlarını yakacağı için, hükümet görmezden gelmeyeceği işverenlerin haklı şikayeti dolayısıyla hükümet yine İş Güvenliği Genel Müdürlüğüne baskı yapacaktır. A sınıfı üretememenin gerekçesini soracaktır. Bunun neticesi İş Güvenliği ile ilgili bürokratların koltuğundan olmasına kadar gider. Çok büyük sürpriz olmazsa belli bir zamana kadar A sınıfı ihtiyacını karşılayacak bir yönetmelik gelecek.

Buda nasıl olur derseniz, herkesi A yapmak, kaliteyi mahveder. zaten B ler belli bir zamana kadar A olma yetkisini aldılar ama bu da yetmiyor. Büyük ihtimalle kendi mesleğindeki işlerde tecrübesini ispatlayan kendi sektöründeki sahaya önceden inmiş sahayı bilen C olanlara A yapma yetkisi verilir diye tahmin ediyorum.

Zaten suikaste kurban giden yönetmelikte bu yöndeydi. :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Eylül 2013 ---
    Koray bey üzülme, mecbur seve seve A sınıfı çıkaracaklar.
    Zaten Danıştay'da artık hükümete ters değil, beyaz dediğine kara demiyor.
    Önceki yönetmelik 6331'in önceki haline uygun haline uygun olmadığından iptal edilmişti. ama şimdi torbadan gelen kanunla sıkıntının başı giderilmiş oldu.
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Bakanlığın kanun çıkarma yetkisi bulunmuyor, yönetmelik ya da tebliğ çıkartacaklar. kendileri 1 sınavla a sınıfı olurken ve kendileri için kazanılmış hak olurken başkaları için olası verilecek hak müstehak mı oluyor.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    A'lar daha önce çıkan yönetmeliği mahkeme yoluyla iptal ettirdiler.

Müstehak kısmını bilmem ama şöyle bir haklılık var.

B sınıfı diyorki; ben B olmak için 3 sene C olarak çalıştım. Bunun sınavına girdim. Bir hak kazandım. Siz ise benden sonrakilere çalışma (tecrübe) şartını kaldırarak haksız rekabet yaratıyorsunuz. Kazanılmış haklarımıza bir tecavüz oluyor.

Mahkeme ne der bilemem ama B'ler kendi içinde tutarlı bir itiraz yapıyor.
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    O zaman mahkemede demezmi, senin eski zamanında 50'den az çalışan iş yeri diye bir kavram yoktu. Şimdi bunlar geldi, senin istediğini yaparsak işverenler mağdur olacak. Kamu hakkı önceliklidir.