1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    B'de şöyle söyler; yeterli eleman yoksa bu kanunu erteleyin. Doktor yetmiyordu, hemşirelere sınavla doktor hakkı verdik demek gibi olur bu..

Ben C'yim isterimki bana da B için sınav hakkı verilsin. Ama B olsam bu sınav hakkını yine de savunur muydum? Emin değilim doğrusu.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    henüz iptal edilmedi bildiğim kadarıyla, yürütmesi durduruldu, ama sonuç olarak iptal edilme olasılığı yüksek.

b sınıfı örneğinde verdiğiniz konuyu açmak istiyorum. evet bu şekilde bir savunma yapan b sınıfı uzman haklıdır fakat bu sefer 100-200 kişi mağduriyet yaşayacak diye milyonları etkileyecek bir düzenlemenin iptal edileceğine ihtimal vermiyorum, ayrıca böyle bir düzenleme sonrası sınava girip kazananlar açısından da kazanılmış hak olacaktır. tabi bakanlığın bu noktada haklı gerekçelerle kendini iyi savunması gerekiyor. "şu kadar işyeri var şu kadar ise a-b uzman var. 6331 gereğince ihtiyaç ise bundan daha fazla. biz bu düzenlemeyle çalışma hayatında yüzbinlerce çalışanın sağlığını, iş güvenliğini kısa bir sürede sağlamayı ve bilinçlendirmeyi amaçladık." gibi.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Eylül 2013 ---
    kendine güvenen başkalarının üst sınıf olmasından neden korksun ki? demek ki kendilerine güvenemiyorlar.
  3. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Koray Bey,
    Vicdan, hakkaniyet içinde olmadıktan sonra herkes konuşur. Her kes soruları sordukça sorar. O zaman kanun çıkarıcılar, yürürlüğe 50nin altındaki işyerleri için diye ayrı bir kanunmu çıkarsınlar. Malum önceden 50 den az olan yerler için böyle bir kanun yoktu. Kanunun geçiş sürecinde bazı tıkanıkların önünü açmak için bazı uygulamalardır sorun olan.
    Eğer konu mağduriyetse senden ve benden daha mağduru varmı. Mevzuata göre hesabımızı yaptık, emek, para ve zaman harcadık Planlarımızı değiştirdik. Bundan daha iyi mağduriyet olurmu?
    Beyefendilerin ayda 90 milyar yerine 50 kazanmalarımı mağduriyet. Zaten 50 kazanıyorlardı.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hukuk olağan koşullarda böyle çalışmaz. 1 kişi için bile yasa ne diyorsa o uygulanır. Yasa bundan bundan kamu etkilenir vs diye bakmaz. B sınıfı bunu AHİM'e kadar taşıyıp kazanabilir.
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kanun bir kişiden yanaysa bir kişi kazanır, genelden yanaysa genel kazanır.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hukuk önce bireye bakar iyiki de öyle yapar. Çoğunluk bunu istiyor, çoğunluk çıkarı bu diye baksa felaket olurdu.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Hukuk önce kanuna bakar.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hukuk felsefesine ilişkin bir tartışma bu. hukuk zaten yasalar-kanunlar bütünü demek :)

Hukukta kamu çıkarı bunu gerektirdi birey hakını görmezden geldik olamaz.
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sen hiç kamulaştırma diye bir şey duydunmu :)
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    O tamamen hukukun ayrı bir dalı. Konumuz B sınıfı denilen kişilerin mesleki ve kazanılmış hakları. Çoğunluk istedi bize de lazımdı bu hakları yok saydık derseniz. Bu AHİM'den döner.

Ayrıca kamulaştırmada bedeli ödenir.
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kamulaştırma bedeli ödenir ama mal sahibi ben razı değilim kamulaştıramazsınız diyebilirmi.
    Sonuçta bir hukuk dalı :) Demekki neymiş bireysel menfaatlerin kellesi, kamu menfaati karşısında bazen uçabiliyormuş :)
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Uçurmuyor. Kamulaştırdığın malın bedelini öde der. Hatta bunu az bulur tekrar tespit davası açabilirler.

B'lerde AHİM'de kazanırlarsa AHİM ya yasayı iptal et yada bu insanların mağduriyetinin bedeli olan şu kadar parayı öde der.

Kendinizi düşünün; kursa gittiniz çalıştınız C oldunuz. Yarın devlet dese ki daha çok C'ye ihtiyaç vardı. Kursu ve sınavı kaldırdık. Her üniversite mezunu yapmak isterse 300 tl belge parasına C oldu. Kamu yararı bunu gerektirdi. Napardınız?
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Hiç sesimi çıkarmam. Kamu yararı gerçekten öyle gıkımı çıkarmam. Ama şu şartla kamu yararı gerçekten öyleyse.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Belli zaten sesinizi çıkartmazsınız. O yüzden bu haldeyiz.

Ben böyle bir durumda mahkemeye giderim. Ben kursa gittim, para harcadım. Ders çalıştım. Burdan bir gelir bekleyip mevcut işimi bıraktım. Şimdi siz haksız rekabet yarattınız. Ya bunu geri alın. Yada benim maddi manevi zarırım ödeyin derim.
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

hukukçu değilim ama az çok ilgiliyim, birincisi böyle bir düzenleme sonrası dava açmaya kalkarlarsa dava dilekçelerinin reddedileceğini düşünüyorum, zira şahsınıza zararı olmayan yani kendinizde hak kaybı oluşturmayan konularda bildiğim kadarıyla idari dava açamıyorsunuz.

ikincisi bakanlık yönetmelik veya tebliğ çıkartırsa kanuna aykırıda diyemezsiniz malumunuz 6495 sayılı torba kanunla çerçeve olarak 6331'e eklendi. atıyorum siz b sınıfısınız, bazı aşamalardan geçip b sınıfı olmuşsunuz, şimdi ise ihtiyaç doğrultusunda bazı kriterler getirilerek başkalarına sınav hakkı verilecek. siz tutupta ben bu aşamalardan geçip b sınıfı oldum, şimdi ise başka kriterlere göre olacaklar iptal edilsin talebinin hukuki açıdan mümkün olmadığını düşünüyorum.
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Allah'a şükür en sonunda akıllı biri foruma cevap yazdı.
    Teşekkür ederim.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    A sınfları dava açtı yürütmeyi durdurdu. Muhtemelen iptalde ettirecekler.

Mesleki kazanımları yasayla ortadan kaldıramazsınız. Kanun içinde kazanılmış haklarımızı gasp ediyor diyip Anayasa Mahkesine bireysel dava açabilirsiniz. Hukukta yol çok.

Diyelim ki İnşaat mühendissiniz. Devlet kanun-tüzük vs çıkarıp inşaat teknikerleri bu andan itibaren inşaat mühendisidir diyemez.

Yada siz mühendissiniz ama maaşınız çok kamu çıkarı zedelendi artık mühendis değilsiniz diyemez.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Milllete bedava diploma vermeyi kamu yararı yaptın ya sana bravo.
    Bu arada iptal olan yönetmelikten dolayı bir mağduriyetin var, hakkını aramayı çok iyi biri olarak hangi davayı açtın, Koray Bey?
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Sınav sorularına resmi itirazım oldu. İtirazlarımın önemli bir kısmı giderildi. Sınavı kazandım. Kazanamasam cevap kağıdımın incelenmesi için tekrar itiraz ederdim. Çünkü emindim. Neye itiraz etmem lazım :)
  20. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    A olma hakkın elinden alınmadımı?