1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    C yim ben sırayla olmuyor mu? 3 yıl çalıştıktan sonra kazanırsam sınavı B. 4 yıl çalıştıktan sonra sınavı kazanırsam A... Bu hakkımız mı alındı. Benim mi haberim yok.
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    750 Gün prim yatırmış olanların, kendi mesleklerinde A olması.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    zaten A'lar buna itiraz ettiler ya.
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sonuçta o yönetmelik hiç çıkmasaydı mağduriyetin olmayacaktı. Şimdi bir mağduriyetin oluştu.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    :) iyide yönetmelik hukuka ayrıkırıydı. Hukuka aykırı bir yönetmeliğin kaldırılıp, hukuka uygun hale gelmesinden mağdur oldum diye dava açıp. Dünya hukuk tarihinin aptallıklar bölümüne adımı yazdırmak istemem. Siz buyrun isterseniz.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    ama hemen terbiyesizleştiniz.. yakıştı mı size bu şimdi size.
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Anayasa mahkemesine kanun iptali için bireysel dava açılamıyor.

"Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün veya bunların belirli madde ve hükümlerinin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde iptal davası açabilme hakkı, Cumhurbaşkanına, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az beşte biri tutarındaki üyelere aittir."

-Anayasa’da güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kapsamındaki birinin ihlal edilmesi durumunda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapabilirler.

-Bireysel başvuru, ek bir istinaf ya da temyiz yolu da değildir. Kanun yolunda ortaya çıkan her türlü hukuka aykırılığın giderilmesi değil, ancak Anayasa’da işaret edilen haklardan birinin ihlali iddiası, bireysel başvuruya konu olabilmektedir

http://www.anayasa.gov.tr/files/bireysel_basvuru/66_Soru.pdf
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Evet haklısınız şu yolla açılır. . Kanun yolunda ortaya çıkan her türlü hukuka aykırılığın giderilmesi değil, ancak Anayasa’da işaret edilen haklardan birinin ihlali iddiası, bireysel başvuruya konu olabilmektedir.

Burdanda sonuç alınamazsa AHİM var. Daha ötesi yok. :)
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    herhangi bir kişinin a-b sınıfı uzmanın hakkı sertifikası elinden alınmıyor, başkalarına farklı bir düzenlemeyle a-b olabilmeleri için sınav hakkı veriliyor, hayırlısı olsun, ne kadar tartışsak ta şu anda bakanlığın yapacağı düzenlemeyi bekleyip süreci takip etmekten başka yapılacak bir şey yok gibi.
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bu mesaj çokmu terbiyeli? Durduk yere böyle mesajı atan senmisin benmiyim?
    Sen öyle, kibirli olursan. Sana cevap veren birisi çıkar hiç merak etme.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Forumda daha öncede çok hukuk tartışmaları yaptık. Hukuk tabiki çok incelikli ve kapsamlı bir konu. Yılların hukukçuları bile pek çok noktada bir kitaba bakalım der. Bu gayet normal. Ancak hukuk felsefesi diye bir başka alan varki bütün yasalar ve yorumların dayanağı bu felsefe.

Belki de bunu yani hukuk felsefesini ders olarak liselere ama mutlaka üniversite 1. sınıflara koymak gerekiyor. Bu olursa pek çok gereksiz tartışma ve suçlama ortadan kalkar. Herkese faydası olur.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Eylül 2013 ---
    Evet sonuçta bu benim C olarak işime de gelen bir şey. Ben sadece bunun hukuka uymadığını düşündüm. Mahkemelik olacaktır.
  12. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar c lere direkt a değilde c lere b ve b lerede a verme durumu da olabilirmiş
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Bakanlığın yapacağı düzenlemenin geçikmesinin sebebi bence yapılacak düzenlemenin iptale uğramaması için gerekli çalışmaları yapmaları sebebiyledir. Bu amaçla daha önce çıkarılan 750 prim gün sayısı ve 3 yıllık tecrübeli c sınıfların çok tehlikeli işlere bakabileceğine dair yönetmeliğin yürütmesini dururulmasının sebebi kanuni dayanaltan yoksun olmasıdır. Bu hataya tekrar düşmemek için Bakanlık düzenemeyi 6331 sayılı kanuna gecici madde eklenmesi yoluna gitti. Böylece yapacağı düzenlemede kanuni dayanaktan yoksunluktan kurtulmuş oldu. Geriye çıkaracağı yönetmeliğin bir başka sebeple iptalinin önüne geçmek için Yönetmelik çıkmadan iptal makamı olan Danıştaydan görüş alarak yönetmeliği çıkaracak ve böylelikle iptalin önüne geçmiş olacaktır. Aynı zamanda tebliğ ile sınav arasındaki süreyide kısa tutarak iptal için zaman avantajıda kazanmaya çalışıyor. Yani kısacası bu iş için Danıştaya dava açılıp sonuçlanmadan önce sınav yapılıp iş bitecek.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Eylül 2013 ---
    Bu işlerle uğraşanlarda artık tecrübe kazandılar. Sonuçta bu işin olması için haklı olarak gayret sarfediyorlar ve bence bu iş için ne kadar ayak direten olursa olsun gerçekleşecekdir diye umuyorum.
  14. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ali Bey, bakanlılıgın danıstaydan görüş alma zorunlulugu olmadığı gibi danıştaya verilmiş bir yön veya tebliğ yoktur. Sadece tüzükler tasarı halinde iken danıstayın görüşüne sunulur. Bakanlıgın hukuk müşavirleri bu iş için vardır.
  15. Şahinde Aygün özmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Öyle yada böyle iş güvenliği mühendislerimiz için güzel bir iş imkanı oldu.telaşa gerek yok aslında hepimiz para kazanacağız inşallah arkadaşlar :)
  16. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Koray Bey ben ifadelerimden dolayı özür diliyorum. Moderatöre kaldırması için not düştüm, size yazdığım mesajı.
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Olur böyle şeyler, bazen insan kendini yazının şehvetine kaptırıyor. Unuttum bile ben :)
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Teşekkür ederim. :)
    Esasında diğer formlarda yazılarınızı beğenerek okuyorum ama bu formda takışıyoruz :D
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

bekleyip gelişmeleri göreceğiz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2013 ---
    doğrudur.
  20. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkaşdaşlar nerdesiniz