1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği tecrübeye ve kıdeme dayandırılacak bir şey değildir. Kendi içinde bir zincirdir en zayıf halkası kadar güçlüdür. Mesele o zayıf halkanın siz olmamanızdır. A ve B sınıfının olduğu yerde kaza olmayacak diye de bir şey yoktur. A ve B sınıfları kendi sınavlarını çok rahat kazandılar diye bir şey yoktur Hasbelkader diye bir şey hiç yoktur hızlı ve öfkeli filmindeki bir replik gibi 1 cm lede olsa kazanmak kazanmaktır. 70 lede olsa başarmak başarmaktır. Bunu kimse sorgulayamaz.
  2. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşım bir isg uzmanıysan patrona yada fabrika müdürüne mevzuat hakimiyetiyle, tecrubenle diğer kuruluşlardaki uygulamaları ile örnekler fikirler verebilirsin. bunları bilmeyen insan nasıl fikir verecek. veremeyincede alay konusu olacak. hayatında geri tepme valfi görmeyen insan uygunsuzluğu nasıl tespit edip öneri verecek bana soylermisin
  3. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    igu teknik direktör yardımcısı değilki fikir versin şu taktikte oynasan daha iyi olur diye işveren abi kanun bunu diyo aha buradada yazıyor yaparsanda sana yapmazsanda sana ha yapmazsan benim başım belaya girmesin diye yazmak zorundayım bunuda bilesinben kara kaplı deftere yazıyorum sen bilirsin diyorsun kabaca Ayrıca yetki yetkidir tecrübeyle ilişkilendirilemez. işini yapan yapamayan elbetteki olacaktır. Lakin tecrübesiz iguya yetersiz gözüyle bakmak yanlıştır. durmadan değişen o mevzuatıda çok iyi bilmekten ziyade bu meslekte kişilerle birebir iletişim metodunuzun ve karakterinizin bu işin can damarı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hem işçilerin hem patronun gözünde bu adamda nerden çıktı anlayışı vardır. Niye orada olduğunuzu ne kadar iyi anlatabiliyorsanız o kadar iyisinizdir.
  4. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok tehlikeli bir iş kolunda sahaya çıkıpta risk analizi yapacak kaç kişi vardır acaba aramızda.. Forumda görüyorum; bilmem hangi konunun risk analizi var mı acaba sizlerde diyerek başlık açılıyor. Başlık hiçbir zaman (istisnalar hariç) şu konuyla ilgili şöyle bir risk analizi yaptım eksik var mı acaba diye soran görmedim. Benim çalıştığım iş yerine A sınıfı bir uzman bakıyor ve hala risk analizinde onlarca eksik var. Siz hiç ölümlü bir iş kazasına şahit oldunuz mu? Ben 6-7 tanesine şahit oldum. İkisi kollarımda can verdi.. İmkansız gibi görünen 3 parametrenin bir araya gelmesiyle oluşabilecek iş kazası gördüm. Savcı bile olaya şaşırdı. Benim tavsiyem çok tehlikeli işlerde özellikle inşaat ve madencilik konularında ben yaparım diye çokta kendinizi yormayın. (Tecrübesiz olanlar için tabii..) Çok emek istiyor; çok bilgi istiyor. Kopyala yapıştır; al sana risk analizi ancak günü kurtarır, sizi kurtarır mı bilmem...
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Risk analizi ve Acil durum planı ayrı bir iş. Bir bölge seçilip. Bir kaç uzman bir büro tutup sadece bu işe yapabilir. Bana mantıklı geliyor. Düşünen arkadaşlar bana ulaşsın
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İmkansız gibi görünen ama oluşan 3 unsuru burada paylaşmanız mümkünmü?
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Merak ettim ve tecrübe edinmek için soruyorum.
  8. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yer Kayseri bölgesinde bir krom konsantre zenginleştirme tesisi. Cevheri öğütmek için kullanılan çubuklu değirmenlerden birinin astarlarının değiştirilmesi gerekiyor. Değirmen durduruluyor. Değirmen elektrik besleme ana şalteri indiriliyor. Değirmene ilk startı verilirken Arabalardaki şanzımana benzer 1-2-3-4 kademe reosta devresi sıfır konumuna getiriliyor. Acil stop basılıyor. Değirmen içine giriliyor ve her biri 70-80 kilo olan çubuklar insan gücüyle boşaltılıyor. (Bu çubuklar büyük değirmenlerde 200 kg ye kadar çıkabiliyor.) Bu arada tesisin durmasından yararlanan elektirikçi panoda çalışma yapıyor. Çalışma anında panoda ark yaptırıyor değirmen ana şalteri çıkışlarına elektrik atlıyor. Kendi çarpılıyor ama ölmüyor. Normalde elektrik hatta gitse dahi reostanın sıfırda olduğu sürece değirmenin dönmesi imkansız ama reosta 0-1 arasında kalmış. Tam sıfırda değilmiş. Acil stop kimsenin anlamadığı bir şekilde işlem yapmamış ve değirmen saliselik bir olayla çeyrek tur dönmüş. İçindeki kişi tonlarca çubuğun altında kalarak can verdi. Ben yan firmadaydım. Olayla birlikte gittim yardım için... Çok acı bir durumdu Allah kimsenin başına vermesin..
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Merhuma Allah rahmet eylesin. Allah bir benzerinide bizlere yaşatmasın. Sizede geçmiş olsun.
  10. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ölen arkadaşa Allah rahmet eylesin dediğin kadar varmış .
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    allah rahmet eylesin, olmaz bir şey dememek gerektiğinin çok net bir göstergesi işte...
  12. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşım keşke senin dediğin kadar basit olsa olaylar. sahaya çıktın denetim yapacaksın. ve duurum raporu yazacaksın.. sigorta kutusunu açtın ve baktın mevzuat bilmiyorsan ve tebrubende yoksa sadece bakarsın Kaçak akım rolesini bilmiyorsun çunkü. hadi mevzuata hakimsin. burada kaçak akım rolesi varmı diye sordun adam var dedi ve gösterdi. sadece basit bir sigorta gösterdi yani seni kandırdı (tecruben ve uygulaman olmadığı için )ve sen kandın. kişi elektriğe kapıldı kaçak akım rolesi enerjiyi kesmediği için kişi öldü. yargı sürecini tahmin edebiliyormusun az çok? bunlar gibi binlerce örnek verebilirim.
  13. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir toplama ayırma tesisindesin. konveyör ambalaj atıklarını prese taşıyor ve preste balyalanıp ürün haline geliyor. denetime gittin. maden işleri için çıkarılan yönetmeliklere hakim değilsin. acil durdurma ipi yok ve göremedin tespit edemedin. kişinin sıcaktan başı dönecek ve konveyörün içine düşüp pres makinasında 150 tonluk bir basınca maruz kalacak. savcıya ben teknik direktör yardımcısı değilim diyebilirmisin.
  14. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    test edebileceği şeyleri test etmesi lazım duman dedektörü, gaz dedektörü ,kaçak akım rolesi bunların testi tetik mekanızmasını çalıştırmak zor bir şey değil.
  15. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    herneyse arkadaşım. tartışmaya gerek yok.. meslekte başarılar... kazasız günler
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bu ülkede kaçak akım rölesini tanımayan, farklı bir markanınkini görünce inanmayan veya kabul etmeyen müfettiş var... :)
  17. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

marka tutkunu demek ki :) bir de teknik müfettiş bunlar, şimdi düşünün torba yasayla sosyal müfettişlerde iş güvenliği uzmanı olacak, onları düşünemiyorum :)
  18. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yine TEBLİĞ yada YÖNETMELİK yayınlanmadı.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    beklentiler hep boş hep boş
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

İnanın sahada denetimdeyken durumla karşı karşıya kalınca şok geçirdim, termik rölenin üzerinde '30ma yazıyorsa kaçak akım rölesidir' diye arkadaş yazı aradı, inanılmaz bir durum... üstelik diyemiyorsun da 'sen napıyosun yahu termik röle o' diye... :D :D