1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    ben kamu personeli olarak 2014'te kamu kurumlarında yürürlüğe girecek diye vaktimi ve paramı harcadım, belge aldım fakat 2016'ya ertelendi bu adil mi?
    parası olan kıytırık bir tezsiz yüksek lisans'la b sınıfı sınavına girme hakkı elde ediyor bu adil mi?
    önceden 1 sınavla a sınıfı olmuşlar bu adil mi? şimdi niye adil olmuyormuş?
    kendimi konu dışında tutuyorum ama adam maden mühendisi, inşaat mühendisi ömrü şantiyelerde, sahada geçmiş 15-20-25 yıllık tecrübesi var, bunlar olmayacakta kim a sınıfı olacak? bence gayet adil bir uygulama.
  2. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir hatayı ama bunlarda hataydı diyerek hata olmaktan çıkaramayız. İnşaat mühendisliği ayrı bir meslek, İşgüvenliği uzmanlığı ayrı bir meslek. İşgüvenliği uzmanı olarak belli bir süre çalışma şartı aranmış bu bana gayet mantıklı geliyor.

Kanun çıkarsa davalık olur. Dava sonucunu bilmek mümkün değil tabiki. Ama sanırım AYM'ye oradan sonuç çıkmazsa AHİM'e kadar gider bu.
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali Osman bey 3000 gün primi olan c sınıfı uzman direkt A sınıfı sınavına girme hakkı verilmesi mi konuşulmuş
  5. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    katılmıyorum. zaten bir sınava girecekler ve isg uzmanının bilmesi gerekenleri bilmeden her mühendis hemen isg uzmanı olmayacak. A sınıfı, b dınıfı veya c sınıfı farklı mevzuattan sorumlu değil, bence tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta 7 yıl uzmanlık yapmış birindence mesela bir inşaat için 5-10 yıl şantiye şefliği deneyimi olan mühendis tehlikeleri tesbit etme ve önlem alma konusunda çok daha başarılı olur çünkü işletme mühendisleri resmen olmasada yıllardır işçi güvenliği ile ilgili konularıda üstenmişlerdir.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    evet ne kadar başarılı oldukları gördük,yıllarca inşaatlarda ölümlü kaza ortalamasında tüm dünya rekorlarını alt üst ettirdi bu şantiye şefleri bize.
  7. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    santiye şeflerinin veya işletme mühendislerinin sorumlulukları vardı yetkileri yoktu yoksa tehlikeyi bilmediklediklerinden görmediklerinden değil bu kazalar, ama şimdi isg uzmanı olarak yetkileride var yasayla işverenlerde zorunlulukları anlamış olacaklar, önceden kaza olup mahkemelik olduklarında farkına varıyorlardı
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    eee bu daha kötü, bilip duyup işimi kaybetmiyeyim diyip seyrediyorlardı yani :) Hep ev sahibi suçludur dimi hırsız napsın. Yok yok haklı olduğunuz yerler var ama takılmak istiyorum biraz size
  9. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    valla eninde sonunda bir yerde çalışacaksın, aç oturacak halin yokya , uyarırsın şöyle yapalım böyle yapalım diye ama iş yeri sahibi sen değilsin, e tüm şantiyelerdeki uygulama neyse onu yaptırabilirsin , denetlemede yoksa öff bu şantiye şefi pahalıya maloluyor işi gücü pürüz çıkarmak der kapı önüne koyar. ne yapacaksın ya ideallerinle aç oturacaksın yada, elinden geldiği kadar önlem almaya çalışıp işine devam etmeye çalışacaksın.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    tanrım iyiki sen beni inşaatçı yaratmadın :)
  11. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sektörde şantiye şefi doğal isg uzmanıdır, hatta oradan geçen sinek bile bizden sorulur, tüm mesele çsgb 'nin işini yapmamasıdır. Yarın denetim yapmazlarsa ise uzmanları da salla başı al paranıya döner. biz yıllardır boğuşup duruyoruz, davulun sesi uzaktan hoştur, içine girince sorunlar yumağı...
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

ne hatası önceden millet çatır çutur 1 sınavla a sınıfı olurken hata değildi de şimdi mi hata oldu? geçiniz bunları, eskiler buna karşı çıkıyorsa kendilerine rakip çıkmasını istememeleri, kazançlarının azalma endişesi, yani kısaca arpa meselesi söz konusu.

evet dediğiniz bana da mantıklı geliyor fakat iş güvenliği uzmanı olarak belli bir süre çalışan ve b-a olmaya aday uzmanların piyasada yeterli sayıda bulunmamasından bu düzenleme yapılıyor olabilir mi? :) bu düzenlemeyi yapmazlarsa iş güvenliği yasası defalarca ertelenip sittin sene yürürlüğe girmez.

iş güvenliği, önceden bir şekilde belgelerini alıp, bu sektörde rol alan ve piyasayı sömürmek,tekel olmak isteyen birkaç kişinin inisiyatifine bırakılamayacak kadar ciddi bir konu.
  13. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ömründe büyük şantiyelerde çalışmamış kişiler; şantiye şefi görevini yapsaydı dünya birincisi olmazdık diyebiliyor ne güzel değil mi? Şantiye şefinin görevi iş güvenliği değildir. Ama yıllardır resmi olmasa da ucundan kenarından bu işi yapmıştır. İlk ölümlü kazada da hakim karşısına çıkmıştır. İş veren nasılsa bir günah keçisi bulmuştur. Üretimi yaptır. Sevk idareyi yaptır. Bütün işi gücü bırak iş güvenliğine zaman ayır. Şantiyelerde çalışmamış arkadaşlar lütfen şantiyelerde olup bitenden haberi olmadan yorum yapmasın...
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bende tam bunu anlatmaya çalışıyorum. Bu nedenle şantiye şefini A yapalım demeyi mantıksız buluyorum.
  15. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Korkmayın Koray Bey Şantiye Şefi A sınıfı iş güvenliği uzmanı oldu mu tek görevi o olur. Hem A olupta hemde şantiye şefliği yapacak kişi aptaldır.
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Beni ilgilendiren bir durum yok, o nedenle korkmuyorum :) Ama bildiğim kadarıyla kanun bu şekilde çıkarsa A'lar mahkemeye gider. Yargı da son kararı verir. Herkeste uyar.

Daha önceki için yürütmeyi durdurma kararı almışlardı hatırlarsanız.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    muhtemelen bunu da durdurtacaklar
  18. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kanun düzenlemeyi yapması konusunda bakanlığa yetkiyi vermiş ve bu yetkiye dayanarak bakanlık bir düzenleme yapıyor. Yani çıkacak olan düzenlemenin kanuni dayanağı var ve bu nedenle sonu danışıştayın yürütmesini durdurduğu düzenlemeye benzemez.
  19. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet bence de öyle
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Eylül 2013 ---
    sonuçta daha önceki 2010 ve 2012 isg yasasını kim çıkardı devlet e bunu da yine devlet kanunla uyguluyor
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bekleyip göreceğiz