1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. halil akın İSGforum Üyesi

Arkadaşlar iş baştan yanlış kurgulandı bundan sonra düzene girmesi çok zor.
    Şöyle ki hayatında fabrikada çalışmamış iç işçi çalıştırıp onların sorumluluğunu almamış insanlar A sınıfı uzman olabilmiş. Bu gün İskenderun demir çelik fabrikasına 30 yıl önce iş güvenliği müh. olarak girmiş daha sonra iş güvenliği konusunda yıllarca çalışmışve emekli olmuş birisi eğer belgelendirme yapmamış ise okuldan yeni nezun olmuş bir biyolog, öğretmen ile aynı şartlarda imtihana girip c sınıfı olarak işe başlıyor. Sosyologların piskolokların, astrologların neyi eksik onlara da versinler bu iş bir MÜH. konusudur zaten her keze vererek cılkını çıkarttılar. yakında diğer meslekler de dava açar şa şaşmayın
  2. halil akın İSGforum Üyesi

3 yıl 8 yıl şartı yeterli değil nasıl olmalı derseniz? Çalıştığı iş yerinin kişi sayısı da çok önemlidir.

imtihansız olarak
    direk geçiş

1-100 kişi ve üzeri Çok tehlikeli iş yerinde Müh. olarak 15 yıl çalışan ......A sınıfı
    2-50- 100 kişi ve Çok tehlikeli iş yerinde Müh. olarak 15 yıl çalışan ......B sınıfı
    3-50 ve üstü kişi ve tehlikeli iş yerinde Müh. olarak 15 yıl çalışan ......B sınıfı
    4-50 ve üstü kişi ve tehlikeli iş yerinde Müh. olarak 10 yıl çalışan ......B sınıfı
    5-C sınıfı için yeni mezun müh. için için imtihan şartı

3. niye bu kadar zoruna gitti anlamadım :)
    Kaynak göster ki insanlar burada ciddi bir şeyi konuşsunlar . Duyumun kaynağını söyle herkes senin gibi duyduğu şey üzerine konu açsa işimiz var . . .
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şimdi sen böyle abuk subuk yorum yaparsan cevabını da alırsın.

konuyu açan benim o yüzden direk bana yönelik neden tahrik edici bir şekilde yorumlar yapıyorsun?

Öneri sunulmuşsa heryerde bunu duyardık. (*)

kulaktan dolma bilgilerle konu açılmaması gerekir . (*) millet sadece boş tartışacaktır burada . (**) bence kapatılsın . (***)

* demek ki kulakların yeterince iyi duymuyor. sonradan Erkan bey de paylaşmış. kaynak
    ** madem boş tartışma var yorum yapma
    *** hayırdır bu nefret kin, kapatılsın falan? bence duyamadığın için senin zoruna gitmiş.

bütün egolarımdan arınmış bir şekilde buraya takılıyorum ama senin gibiler yüzünden şu forumdan soğuyorum.
  5. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    Arkadaşlar iş güvenliği branşlara ayrılmalıdır ve tecrübe oranı ÇSGB tarafından adam akıllı belirlenmeli yapılacaksa sınıf ayrımı buna göre yapılmalıdır. Örneğin daha önce bahsettiğim gibi kurumun yazdığı bir yazı ile adam birden bire A sınıfı olmuşsa kurum bunuda ayırmalıdır. c sınıfı tecrübesiz bir uzman da A ya bakmamalıdır. Acizane fikrim budur. Branşlaşma işi dahada kaliteli ve verimli hale getirecektir. saygılar.
  6. kubilay23 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    bireysel
    forum siteleri insanların bilgi, belge, tecrübe ve fikirlerini tartışdığı platformlardır. Paylaşılan bu fikirlerin bir hukuki dayanağı olmasa bile bir kamuoyu oluşturması, ileride getirilebilecek sorunların çözümünde beyinlerde bir şeyler oluşmasında katkısı olacağı kanaatindeyim. Yanlış anlamayın kimseye sataşmak niyetinde değilim sadece benim düşüncelerim bunlardır kalp kırmaya yada kimseyle tartışmaya çalışmıyorum. Sevgi ile.
  7. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    adam 3 yada 5 yıl ofiste oturmuş , üretimi , şantiyeyi , madeni görmeden B yada A sınıfı uzman olsun...
    bu gibi bir uygulama ile sapla samanı ayırmak imkansızdır... ki bu şekilde b yada a uzman olan vatandaş başına ne gibi işler alabilir o da ayrı bi konu

8. önce senin gibiler diyemezsin . Sana insan gibi kaynak göster dedim neden bu kadar zoruna gitti diye de sordum . Bak Erkan Beyi örnek gösteriyorsun değil mi ? KAYNAK vermiş diye . sen nasıl açıyorsun konuyu ? DUYDUM diyerek .

İşte bende SİZİN GİBİLERE birşeyleri insanca anlatmaktan bunaldım . Basit şekilde bir eleştiri yapılsa bile saldırıyorsun karşındakine .

NE KADAR BASİT KONU AÇARKEN KAYNAK GÖSTER DEDİM BOŞ KONUŞMAYALIM DİYE AMA SEN GELDİN SALDIRIYORSUN .

belli ki ezilmişsin zamanında normal basit bir eleştiriyi bile " haklısınız kaynak bu " demek yerine bakbksaifkaisfkai diye saldırıyorsun .

Yaşın küçük yada başka sorunların var belli ama çok basit bir eleştiriye bu kadar tepki verilmez .

Büyümen dileğiyle . . .
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

yine bu mesajında da bütün öngörülerinde yanılmışsın ve saçmalamışsın, konuştukça batmak buna denir herhalde, kulaklar duymuyor ama kaynağı görmene rağmen bu mesajda da yaşıma ve sorunlarım olduğuna yönelik alttan bir vuruş yapmışsın. sanıyorum sen de aşırı özgüvenden ziyade megalomani rahatsızlığı var. iş güvenliği ile alakalı açılan bir konuyu nerelere getirdin. benimle bir daha muhatap olmazsan sevinirim.
  10. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    Şu konuyu netleştirebilir miyiz?

3 yıl herhangi bir iş kolunda sigorta primi yatmış (iş güvenliği değil) C sınıfı uzmanlara mı (yoksa sınava girebilecek herkese mi) B sınavına giriş hakkı verilecek yoksa 3 yıl C ile sözleşmeli İş güvenliği uzmanlığı yapmış kişilere mi? Eğer öyleyse zaten 3 yıl sonra C sınıfının B sınavına girme hakkı var, saçma)
  11. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kendine güvenen girsin sınava, alsın belgeyi
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bol gibi yapar ;)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2013 ---
    asıl mesele şu 3 yıl veya her neyse bu pirim yatması ne ile ilgili olacak!
  13. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu uzman yaparım diyorsa bize de başarılar dilemek düşer
    bence
  14. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Deniz maden mühendisi sanırım :)
  15. Yusuf C. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben vermemelerı taraftarıyım sırasını beklıcek herkes
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Herhangi bir işyerinde, üç yıl, SGK, BAĞKUR ve Emekli Sandığına ödenmiş primleri bulunan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına, Sekiz yıl çalıştığını belgeleyenlerin A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına bir yıl içerisinde kullanmak şartıyla iki sınav hakkı verilmesinin uygun olacağını düşünüyoruz.
  17. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bencede bu uygun ve makuldür..

bu konuda bakanlıktan bir duyum var mı?
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bakanlığa önermişler üstad kaynak muhtemelen benzeri bir düzenleme yapılacak.
    • Tahrik edici yazı...

eğleniyordum ama :D peki canım kapattım konuyu gerçekten yere batan kim gördük :D
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

seviyesiz bir insansın, çok güzel eğlendirecem ben seni, sabrımı taşırma.