1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tabi sertifikayı bedavaya vermeyecekler, inşallah geçeriz.
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şubat'ta sınav yapılması mantıksız olur, torba kanun 2 ağustos'ta yürürlüğe girdi, 2 ağustos 2014 tarihine kadar 2 sınav hakkı vermeleri gerekiyor. 1 ocak'ta yasa kapsamına giren işyeri sayısı artacağından 1 ocak'a kadar en azından 1 sınav yapılır diye değerlendiriyorum.
  3. AliOsmanKonak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    konu başlığı ile ne alakası var şimdi bunun forumda yüksek lisans konuları var lütfen oraya taşıyın konunuzu
  5. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bakanlık şu uygulamaya gitse daha anlamlı olur.
    C den b için.
    1 yıl çok tehlikelide
    2 yıl tehlikelide
    3 yıl az tehlikelide görev yapmış. iş kolu isg uzmanı yada isg mühendisi olanlar sınava girmeye hak kazansın.
    adam 3 yıl boyunca basit bir yerde isg uygulaması görmüş. B ye geçmiş tershanelere bakacak. sizce mantıklımı
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    olabiilir :)
  7. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    adam seramik mühendisliğini bitirmiş . iş bulamamış satış danışmanlığı yapmış . marketten C sınıfı belge almış. sonra bir tebliğ çıkmış. prim günü tutmuş. B hatta A olmuş. adalet bumudur Yoksa C sınıfını yıllar önce almış ( kurs ucretleri 4000 lira ve bakanlık denetimlerinin üst düzeyde olduğu yıllar ) ağır ve tehlikeli işlerde ömrü geçmiş. prosesi mevzuatı yalamış yutmuş insanın B yada A olmasımıdır. Bu işi orta karar bilen biri olarak diyorum. Bu çocuk doğmadan öldü. ölü çocuğa hala kazak örme peşindeler.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Doğru söylüyorsununuz, bende inşaat mühendisiyim tecrübem 10 seneden fazla ve inşaatlar için iş güvenliğini yürütmem şu halimle gayet kolay diye düşünüyorum ama şuda gerçekki bir kimya prosesinde maden işletmesinde makinelerin çok olduğu bir ortamda tecrübem yok, oralarda iş güvenliği yapmamın doğru olmadığını düşünüyorum. Ama söylentiye göre sektörel tecrübeye bakmadan kafadan prim gününe bakılmış. Bu yönden eksik kalmış diye düşünüyorum. Şimdi arkadaşalrın verdiği bilgiye göre sınavdan geçersem A oluyorum ve bütün çok tehlikelilere bakabiliyorum. Bence bu doğru değil. Sektörel düzenleme yapılmadıysa büyük facia.
  9. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maden Kazası 2012 30 kişi hayatını kaybetti. İsg uzmanı ceza evinde. sebebide kaçınılmazlık ilkesinin bulunmayışı. önlenebilir ve engellenebilir bir olaydan ötürü bir kaza. taksirle bir veya birden fazla ölüme sebebiyet verme..satış danışmanı gelsin bunun riskini alsın.
  10. Tüm sektörlere ait bilgi ve tecrübeyi uzmanların beynine yükleyebilecek bir sistem varmış gibi davranan ve bu yönde yasa ve uygulamaları çıkartan bakanlığı ve bu uygulamalara alkış tutan arkadaşları kınıyorum. Ne yazık ki bakanlığın ve bazı arkadaşlarımızın ortak ilkesinin İş Güvenliği değil Para Kazanmak olduğu açıktır. Bu nedenle herkesin A veya B sınıfı Uzmanlık yapabilmesini öngörmektedirler.
  11. murselcaglar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanı olabilecek kişilerin içinde . mühendislik alanında makina mühendisi ile biyomedikal mühendisliği aynı kefededir. elektik mühendisi ile orman mühendisliği aynı kefededir. sonradan eklenenler yanlış hatırlamıyosam biyoloji ve mimarlık. ilerde çalışlma ekonomisi. hatta sonra iktisat işletme hukuk abartıyorum nalbantçılık. diyetisyenlik , otobüs şöförlüğü , muhasebe, bölümleride olacaktır. 6331 deki iş güvenliği uzmanının tanımı değiştirilmelidir.Çünkü teknik eleman kelimesi geçmektedir. ama iş yeri hekimliğinde bu iş boyle değil. sadece tıp fakültesi mezunu olacak. iş yeri hekimliği sınavına neden veteriner , fakülte mezunu sağlık memurları , anestezistler , giremiyor. mimar' ın LNG tesisinde A sınıfı uzmanlık hizmeti vermesi iş yeri hekimliği örneklemlerimden çok çok daha saçmadır.
  12. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yasanın son şekli bu gün yarın çıkacak deniyor.son durumla ilgili bilsi olan varsa paylaşabilir mi?
  13. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne olmuş seramik mühendisliğini bitirmişse seramik mühendisliği de bu ülkenin bu devletin üniversitesindeki bölümlerden biridir.bende seramik mühendisiyim seramik fabrikalarıda ağır ve tehlikeli işler sınıfındadır. bende 11 yıldır seramik sektöründe çalışıyorum.değişik görevlerde bulundum ağustos sınavında c sınıfı belgeyi almaya hak kazandım ve a sınıfına geçiş hakkı verdiklerinde onuda alacağım inşallah. lütfen insanların mesleklerini küçümsemeyin....
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yıllar önce belgeyi alıpta hala C olan kişi varsın bu işi yapmasın. Zaten birşey yapmadığı için hala C dir. Yıllar önce piyangodan Tek sınavla A sınıfı olmuş kişi için ne demeli acaba. 130 kişinin çalıştığı çok tehlikeli Maden işletmesinde 5 yıl görev yapıp toplam 10 sayfalık risk analizi yapmak A sınıfı olarak bu işi bilmek değil mi....
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu kafadan kendinizi kurtarmalısınız. Dünyada İSG yıllardır başarıyla yapılıyor. Dünyadaki uygulamalarda mühendis olmak gibi bir zorunluluk yoktur. İktisadcılar, sosyologlar, hukukçular, anabilim dalları mezunları vs yıllardır bu işi yapmakta ve başarılı olmaktadır.

Mühendis olmanın bu meslek için bilinir bilinir avantajıda yoktur.
  16. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iyide normal yolla A sınıfı olan kişide her sektörde tecrübeli olacakmı, diyelimki c sınıfını aldı bir muhabe ofisinin uzmanlığını üstlendi 3 sene sonra B ye girdi belgeyi aldı, eee adam şimdiye kadar sadece ofis ile ilgilendi tehlikeli sınıftaimalat yapan bir fabrika için deneyimi varmı yok, ama artık yapabilir eh 4 senede bir fabrikanın uzmanlıını ustlendi diyelim A sınavına girdi adamın inşaat tecrübesi varmı yok, ama inşata bakabilir.
    sanki 7 yılda alınınca çok tehlikeli sınıf için yeterli deneyime sahipmi olacak. yine deneyimsiz olarak bir yerden başlayacak.
  17. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    anlamadım arkadaşım bizimi kınıyorsun. elbette çalışmanın amacı para kazanmaktır, sen bedavamı çalışıyorsun bedava çalışıyorsan nasıl geçiniyorsun, kimse tüm sektörlerde uzman olamaz, kendini denetleyecek mevcut a asınıfı veya b sınıfı belgeleri olanların sanki tüm sektörlerde uzmanları mı var, bakanlık aslında çıkardığı tebliğle sektörel uzmanlık veriyordu bir yerde ama mahkeme iptal etti. bir şantiye şefi A sınıfı uzmanlığı alırsa muhtemelen oda bildiği sektörle ilgilenecek kalkıp maden ocağına dalmayacaktır, yok dalarsada işi iyiye inceleyip ona göre çalışma yapacaktır. yoksa işin ucunda hapsi boylamakta var.
  18. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Ekim ayı içerisinde bir Torba Yasa daha çıkacakmış. Bahsedilen konular bu Torba yasa da revizyona uğrayacakmış.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sağlammı bilgi :)
  20. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ISAF fuarından FERDİ Bey den alınan bilgiymiş
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Eylül 2013 ---
    Şaşıracak bir şey değil artık. Ülkemizde çıkarılan kanunların arkasında durmakta zor bir milletiz. Sürekli kanun değişiyor. İş yaptıklarını sanıyorlar.