1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ne Ferdiymiş böyle, herkese farklı bilgi vermiş demekki :)
  2. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İnsanların mesleklerini kesinlikle küçümsemeyin. Bende Seramik Mühendisiyim. 15 yıldır bil fiil fabrika ortamına çok tehlikeli ve ağır iş grubunda çalışıyorum. Çoğu A sınıfı uzmandan daha fazla tecrübe sahibiyim. Ama C sınıfı sertifikamı yeni aldım. Bu demek değil ki A sınıfı uzmanın yaptığı şeyleri yapamam.
  3. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    torba yasada revizyon olursa bu demekolurki erteleme var
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bende öyle bir bilgi aldım maalesef :(
  5. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    torba yaparak kanunda revizyon yaparak 3000 1800 1500 primle sınav hakkını kanuna koyarak iptal durumuna karşı tedbir almak olabilirmi acaba
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    zaten direk kanuna geçici madde olarak koymak mantıklıydı
  7. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben size şunu diyorum. Eğitim verdiğinizde çalışanlardan ve patronlardan aldığınız cevap Burası TÜRKİYE. Bur da her şey çok hızlı değişir ki kimse yetişemiyor. Bu hızlılığı diğer konularda da gerçekleştirirsek bence ülkemiz 1 numara olacak.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Haklısınız. Ben ilerlemede sektörel tecrübe olmasının dikkate alınmasının taraftarıyım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Eylül 2013 ---
    Ben burda söylenen duyumların, sadece duyum ve zan olduğunu tahmin ediyorum. Sağlam bilginin olduğu yerde bu kadar bilgi çokluğu olmaz.
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    keşke birgün başka insanları yargılamaktan ziyade kendimizi ve memleketimizi nasıl geliştirebiliriz bunları düşünebilsek. farklı bir disiplin mezununu küçümseyen bir düşünce yapısına sahip birisi acaba nasıl olacak ta ilkokul mezunu işçilerle ilgili empati yaparak onların iş güvenliğini düşünecek ve işçilere iş güvenliği prensiplerini empoze edecek. yani üniversite mezunu kişiyi küçümseyen (sanki kendi fezaya çıkmış) acaba ilkokul mezunu işçilere nasıl bir davranış içerisinde olacak, cidden merak ediyorum.
  10. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Torba kanunda yetkiyi zaten bakanlığa verdi. Çıkacak olan yönetmeliğin zaten kanuni dayanağı var. Neden tekrar torba yasası açıkcası ben anlamadım.
  11. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sebebi sınav kasım ayına yetişmeyeceği böylelikle b ve a sınıfı uzman açığı kapanmayacağı 50 den aşağı çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işletmelerdeki uzman bulundurma şartı erteleyecekler.
  12. Recep Kaplan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Burada düşünülmesi gereken bir konu var. Yasaların sürekli değişken olması. Yasaları düzenleyen insanların iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Ancak burada iyi niyetli olmak yeterli olmuyor. Oluşturulacak yasanın toplumun tüm bireylerini kucaklayan, çözüm ve sonuç odaklı olması gerekiyor. Bunun için de var olan sorunların süzgeçten çok iyi geçirilmesi lazım. Anlık, kısa vadeli çözümler sorunları çözmez tam tersine içinden çıkılmaz hale getirir.
    Eğer bir toplumda ülke sorunları sürekli konuşuluyorsa ortada ciddi sorun var demektir. Parlamento dediğimiz kurum ülke sorunlarını çözmekle mükelleftir. Bu kurum, toplum yararına sürekli iyileştirme yapmalıdır.Bunlar oluştuğunda bireyler yasaları, demokrasiyi konuşmaktan çok kendisini, ailesini, işini ve ülkeye katkısını düşünür. Geleceğe güvenle bakar! Kurumlar işini yapmış bireyler de tüm enerjisini üretime ve topluma vermiş olur.
    Siyasilerin ve kurumların tüm enerjilerini toplum yararına kullandıkları, bireylerin de geniş çerçeveden baktığı, sorunlardan arınmış bir ülke hayaliyle tüm meslektaşlarımı selamlıyorum.
  13. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu konu sadece ülkemizin nasıl plansız iş yaptığı ve günü kurtarmak için yasa çıkarmasıdır. 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kanunu ne kadar süre raflarda beklediğini söylememe gerek yok. Esenyurtta 11 kişi ölmesi ile birlikte AB baskısını düşürmek için zemini hazırlanmadan çıkarılan bir kanun. Sonra zemini hazırlanmadığı için sürekli kanunlar, yönetmelik ve tebliğler duruma göre değişiklik gösteriyor. Kanun çıktıktan sonra bunu konuyu menfaat elde etmek için hepimizin yaptığı gibi İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI mesleğine geçmeye çalışırız. Asli görevlerimizi ve unvanlarımız unuturuz. Bence kanundaki önceki kelimesi TEPSİ KIRILMADAN ÖNLEMİ BAŞTA ALMALIYIZ. Bizde ise sonradan almaya çalışırız. Biz bile çıkardığımız kanunlara ters hareket ediyoruz. Bu iş güvenliği 30 HAZİRAN 2012 tarihinden önce böyle bir derdimiz yok muydu. Var ama görmezden geliyorduk. Bu kadar kör gibi davranmanın bedeli budur. Bu da ülkemizde her zaman söylenen Bilinçsiz ve İlgisiz davranan milletimizden kaynaklanıyor. Bunun için her şeyi önceden planlamalıyız. Şu an benim yaptığım gibi konu dışına çıkıp başka konuları konuşmak yerine oluşan duruma çareler aramak olmalıdır. Ancak bizdeki gibi Kahvelerde sözde Vatan Kurtarmaya dönmesin.
  14. umutözcan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68076
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sizin dediğinize katılmıyorum, adamın aile şirketleri var. Şirketlerinin biri az tehlikeli, birisi tehlikeli, birisi çok tehlikeli. Şirketlerinden uygun olanına! giriş yaparlar. Adam ağır iş yapar ama, bir bakmış yıllar önce girişini az tehlikeli sınıfa yapmışlar. Ne yapsın adam suçu ne o yüzden, genel prime bakarlar. Adam seramik mühendisi diplomasını aldıysa, satışta yapsa mühendistir.
  15. Kimin penceresinden bakarsanız bakın haklı bir yanı var.
    Herkes kendince haklı! burada haksız olan yok?
    Peki ya neden kimse razı gelmiyor?
    Ortada bir yerlerde buluşmak gerekir.
    Önce Türkiye de uygulanacak İSG Yönetimi konusunda uzlaşmak lazım.
    Daha sonra yasaları buna göre düzenlemek gerekir.
    Ne yazık ki bizler bunların dışında tutuluyoruz.
  16. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    6331 çıkarılırken Türkiyedeki mevcut durum incelenmedi, biz bu isg uzmanlarını sınıflandırdık, her sınıfın bakabileceği işletmeleride sınıflandırdık, eee bakallım bakalım bizm her gurupta ne kadar işletmemiz var ve yasa yürürlüğe girerse bunu karşılayacak uzmanımız varmı, iş yeri hekimimiz varmı dememişler anlaşılan, öyle olunca yasa sakat doğdu tabi, sonra nereye neşter atsalar birileri bağırıyor haliyle
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2013 ---
    B sınıfı almadan tehlikeli, A sınıfı almadan çoktehlikeli sınıfta isg uzmanı olarak görev yapamazki, anca mühendis olarak çalışır.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    diyorsun :D biz senelerce HES projelerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalıştık ama
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2013 ---
    uzman tabi ki çalışabilir ama bildirimsiz
  18. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işte bildirimsiz olunca o mühendis olarak tecrübe oluyor isg uzmanı tecrübesinden saymıyorlar ne yazıkki :(
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef :sinir:
  20. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1500 güne c den b yesınav agiriş hakkı yokmu yeni bir açıklama acaba