1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok olmayacakta. Kasım sınavına yetişmemesi zor anlaşılan.
  2. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a sınıfını bu işin profesörü c sınıfınıda bilmeyeni olarak tanımlamak yanlıştır. bu işin hakkını verdiğiniz zaman dikkatin ve karakterin çok öne çıktığı bir iştir. a ve b sınıfının gerçekten eleyici tutarlı kriterlerle arttırılması ve igularda kıdemi belirtecek puanlama, iş yerlerindede tehlikeyi belirtecek puanlama sisteminin olması gereklidir. Misal c sınıfı 1 b sınıfı 2, a sınıfı 3 puanlık kıdemi olsun iş yerlerininde igulardaki puanlama sınıfına uygun tehlike puanlamaları olsun çok tehlikeli bir yerin tehlike puanı 3 ise ister 1 tane a çalıştırır isterse, 1 b 1 c yada 3 c çalıştırır. bu sistemde a ve b sınıflanının hak kayıpları olmaz ve hemde c sınıflarının yığılmasının önüne geçilir. Astronomik kazanç farkı ciddi oranda azalır, uygulanabilirliği kolay olur. takım çalışmaları öne çıkar daha etkili bir denetim mekanızması oluşur. işverende a ve b sınıflarındaki tekel piyasasından kurtulur.
  3. miro goztas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a ve b sınıfı olan kişiler elbetteki bu işe bir emek harcadılar ama sanki 7 sene tıp okumuş öğrenci ayaklarıylada konuşmasınlar o günkü şartlarda bu belgeleri almak biraz daha kolaydı onlarda akıllı insanlardı geleceğe yatırım yaptılar hepsi bundan ibaret. Koyunun olmadığı yerde keçiye abdulrahman çelebi derler şu anda a ve b sınıfları tam bir abdulrahman çelebidir.
  4. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ALINTIDIR

İSG alanında şu an en çok merak edilen konu şu İş Güvenliği Uzmanlarının sınıf geçişi nasıl olacağıydı.Bugün ISAF fuarında ÇSGB nin seminerinde bu konuya açıklık getirildi.

Bakanlık oluşturduğu yönetmelik taslağını Başbakanlığa göndermiş Başbakanlık onayladıktan sonra Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girecek.

Ayrıntılar şu şekilde, yapmış olduğu göreve bakılmaksızın 1500 prim gün sayısı olan C sınıfı, B, 3000 prim gün sayısı olan C sınıfı A, ve 1800 prim gün sayısı olan B sınıfı uzman A sınıfı sınavına girmeye hak kazanacak.Tekrar vurgulamak istiyorum önemli olan prim gün sasyısı; hangi mesleği yapmış olursa olsun farketmiyor.Bununla birlikte diğer ayrıntı torba yasası yürülüğe girdiği tarihe kadar uzman olan kişiler bu durumdan faydalanabilecek.Yani; Kanun 2 Ağustosta yürülüğe girdiyse 18 Ağustos sınavına giren arkadaşlar bu haktan faydalanmıyor maalesef.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    alıntı yerinide yazabilirmiyiz acaba
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    İsaf fuarı bakanlık yetkililerinin açıklaması
  7. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    18 ağustos sınavında belge alanlar faydalanamıyor ifadesi doğru olabilir mi? sınava mayıs ayında girmedik böyle bir sınavdan faydalanamamak mantıklı mı sizce...tecrübe desem mayıs da belgeyi alanların hiçbiri de tecrübe edinemedi zaten...
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bunun net cevabı ekim ayında belli olacak
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Doğrudur bence. Çünkü torba kanunu 2 ağustos 2013 de çıktı ve dediki 'iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip' . 2 sınav hakkını belgeye sahip olanlara 2 ağustosta verdi. Ve bir yıl içinde kullanılacak dedi. Gerisini siz yorumlayın.
  10. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    1500 çoook. eğer bu sekilde cıkarsa kafayı yiyebilrim. iki bucuk sene yurtdısında calıstım ve o sürede sigortamı yatırmadılar türkiyeye yurt dısı sigortam vardı. hizmet dökümünde gözükmüyor:( suan sistemde 1016 günüm gözüküyor. yazık oldu bana :)
  11. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

benimde 3 yıl primim var bende son 1 yıldır iş güvenlik uzmanı olarak çalışıyorum ama yararlanamıcam galiba bu sınav haklarından
  12. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    eğer bu şekilde cıkarsa iyi yanlarıda var kötü yanlarıda. 10 sene cayclık yap gecen sene gidip c sınıfı uzman ol simdi A sınıfı olabiliyorsun :)
  13. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu önemli Kasım sınavına yetişip yetişmeyeceği
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Eylül 2013 ---
    Böylece kasım sınavına yetişmeyeceği
  14. nejlaaslan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77119
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman

Evet sizin söylediğiniz şekilde yorumlanıyor bu cümle..Ama hani sadece bu şekilde ayrım yapmış olmak mantıklı gelmiyor, tebliğ yayınlanınca o tarihte bu belgeye sahip herkesi kapsaması temennimiz olsun o zaman :) çünkü mayısta alanlarla bizim aramızda hiçbir fark yok aslında :)
  15. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    bizimde duyumlarımıza göre bilgi doğru... benim şahsi beklentim nace kodu meslek örtüşmesi şartının getirilmesiydi ama gerçekleşmedi... bu durumda 3000 gün sağlık memurluğu yapmış biyolog tersanede a sınıfı uzman olarak çalışabilecek... çok enteresan bir durum söz konusu olacak... herkesin hakkında hayırlısı
  16. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haklısınız da. olma hakkı veriliyor. 3000 günlük biyolog ta öyle bir yerde çalışmayı tercih etmez herhalde. yok eder ise, kendi bilir.
    vardır bir bildiği...
  17. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    inşallah ağustos sınavında kazananlarda bu geçiş hakkından yararlanabilir bende onlardan biriyim :) ve 3800 prim günüm var...
  18. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    maassallah. aynen sizinde hakkınız. öncesi sonrasına bakılmamalı madem prime bakıorlar.
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    18 ağustosta sınava girenler faydalamayacaksa gitti emeklerim.
  20. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu memlekete c de lazım