1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Değişiklik ile ilgili yönetmelik ne zaman çıkacak bilen var mı arkadaşlar.
  2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    ekim ayı içinde
  3. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Ayrıca İSGU nın sektörel bazda uzmanlık çalışmalarının olmamasına.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    şu aşamada meclisle 550 kişiyle falan ilgisi yok olayın, ilgisi olsa da zaten karar verenler 550 kişi de değil. top bakanlık'ta, bakanlık yönetmelik tebliğ bunları meclise gereksinim duymadan çıkarabilir, fakat bunlara kişisel olarak dava açma yolu açık olur, sanıyorum böyle birşeyden çekiniyorlar. burada paylaşmıştık. ocak'tan sonra kaç işyeriniz var, kaç a-b ihtiyacınız var, mevcut kaç uzman var, kaçı sınava girer, kaçı belge alır, kaçı aktif uzmanlık yapar, tüm sistem ellerinin altında, ölçün tartın bu işler bu kadar zor olmamalı.
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bakıyorum bir sektörel tutturulmuş gidiyor. sektörel de sektörel ne sektörelmiş arkadaş. sektörel bazda tecrübeye göre c sınıflarının a sınıfı gibi görev alabilmeleri konusundaki tebliğin malumunuz danıştay tarafından yürütmesi durduruldu. şu andaki sisteme göre bunun tespit edilmesinde de sıkıntılar var. vizyonumuzu biraz genişletelim artık.
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sayın vizyonu geniş arkadaşım;
    Tebliğin iptal olmasının nedeni sektörellik değil, kanuni dayanaktan yoksun olmasıydı. Şimdiki 1500-3000 yönetmeliği, torba kanundaki düzeltmeden yapılsaydı o da iptal olurdu.
  7. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar; daha önce yayınlanan tebliğin yasada dayanağı yoktu iptal edildi. Şimdi çıkarılacak tebliğin yasada dayanağı var ve bu çıkacak tebliğe hiçbir şey yapamazlar. Hala iptal olur olmaz tartışması var. Yayınlanacak tebliğin iptali için ilk önce torba yasadaki 55. maddenin iptal edilmesi lazım.. Şu ana kadar böyle bir girişim var mı? Anayasa Mahkemesine başvurulmuş mu? Yok.. O zaman tebliğde çıktığı gibi uygulanır. Kim ne yaparsa yapsın. Önümüzdeki aylarda sınav var. Bu böyle biline..
  8. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sayın vizyonu geniş arkadaşım:
    Mesleğin nedir bilmiyorum. Bunun için vizyonu dar, 20 yıllık İnşaat Mühendisi olarak sana kendimden örnek vererek anlatmaya çalışayım.
    Mevzuatı bilmek, dokümantasyonu yapmak,..... tüm İSGU nın ortak zorunluluğudur. Tehlikeleri belirlemede sektörel uzmanlık gerekir. İnşaat Mühendisi olarak benim
    -Ne işim var kimya fabrikasında
    -Ne işim var balık çifliğinde
    -Ne işim var hastanede
    Karşılık olrak Kimyagerin veya Kimya Mühendisinin, Biyologun, Su ürünleri Mühendisinin
    Ne işi var inşaat şantiyesinde. Benim gibi inşaatın inceliklerini bilebilir mi? İnşaat ilerleme sürecini bilebilir mi? Mevcut ve gelecekte olabilecek riskleri görebilir mi?
    Ayrıca Ben İnşaat Mühendisliğinin Tıpta olduğu gibi kendi içinde uzmanlaşması gerektiğini savunanlardanım. (Alt yapı uzmanı, Baraj uzmanı, Üst Yapı Uzmanı, Çelik Yapı Uzmanı, Statik Proje Uzmanı.....................)
    ''Ben İnşaat Mühendisiyim inşaatla ilgili her şeyden anlarım ve uzmanım'' Diyemem. Demekte yanlış olur.
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Hüseyin Abi, senin vizyonunda ammada darmış yaaaaav.
    :D :D :D
  10. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Teşekkür ederim. Dar vizyonumla yuvarlanıp gidiyoruz işte :)
  11. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen katılıyorum. Son olarak çıkan torba kanunun bazı maddelerini CHP geçtiğimiz hafta anayasa mahkemesine götürdü. İçinde 55. Madde yoktu. Bireysel olarak benim 55.maddenin iptali için anayasa mahkemesine iptalde bulunmaya hakkım olmadığı gibi 55.maddeye istinaden çıkacak düzenlemenin iptali için danıştaya başvurma hakkımın da olmadığını düşünüyorum. Danıştayın da kanunun verdiği yetkiye istinaden çıkacak düzenlenin iptaline yetkisi yok bence. İş kanunda bitiyor. Kanuna itirazı da cumhurbaşkanı, iktidar, muhalefet parti grupları veya 1/5 oranındaki sayıya sahip miletvekilleri yapabilir. Bireysel olarak ben yapamam. Yanlışım varsa düzeltin.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Sizi rencide etmek istemem, fakat iş güvenliği temel prensiplerini halen kavrayamadığınızı görüyorum ve sizin gibi sürekli sektörel sektörel diye yorum yapan arkadaşlara yönelik yazmıştım. ayrıca 20 yıllık mühendis olmanız benim görüşlerimi belirtmeme engel olacak bir durum oluşturmaz. "tehlikeleri belirlemede sektörel uzmanlık gerekir" görüşünüze kesinlikle katılmıyorum. sizi suçlamıyorum zira dünya çapındaki uygulamalardan malesef bi haberiz. inşaatta, şantiyede iş güvenliği uzmanlığı ile inşaat mühendisliğinin farklı noktalar olduğunu hatırlatmak istiyorum. iş güvenliğinde bizden fersah fersah ilerde olan ülkelerde bırakın mühendisi, mimarı hiç teknik eğitimi olmayan insanların da başarıyla iş güvenliği uzmanlığı yaptığını biliyoruz. dolayısıyla ben de dahil olmak üzere iş güvenliğine kişisel menfaatlerimizden ve önyargılı bir tutumdan ziyade geniş bir çerçeveden bakmamız gerektiğini düşünüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    çok güldüm çok güzel ve çok çok yaratıcı espri. süpersiniz.
    aynen katılıyorum, doğrudur.
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Dünyada sektörel takınsı yok. İşgüvenliği diye bir meslek var her iş kolunda uyulması gereken güvenlik tedbirlerini bu insanlar uygulatıyor. Olay budur.

Bırakın mühendisi, iksitadcılar, ekonomistler, sosyologlar İSG uzmanı oluyor. Ve sistem son derece başarıyla işliyor. Şu eski mesleklerinizi unutun artık. Onlar sizin elinizi ayağınızı ve ne yazık ki beyninizi bağlıyor. Bu yeni bir meslek, onun kurallarını ve yapılması gerekenlerini öğrenin yeter.

İnşaat mühendisi inşatını yapsın. Ne işi var İSG'de.
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Kendimizi kandırmayalım, sahayı iyi tanıyan meslekte daha başarılı olur. Sıcak suyun nerden geçtiğini bilmez, elektriğin kaç volt olduğunu bilmez, onu bilmez bunu bilmez bu adam elbetteki sahada zorlanacaktır.
    Eğer Koray beyin dediği gibi ise yani farklı meslek grupları bu işi yapıyor ise büyük ihtimalle uzun bir eğitim sonunda yapıyorlardır.
    Türkiyede olduğu gibi sahayı bilmeyen biri, iki ayda İGU belgesini alsa bile sahada avanak avanak dolanır. Dolanmaması için uzun soluklu bir eğitim aldıysa ( her saha için) gerçekten tatmin edici bir eğitim aldıysa bunun için bir iddiam yok.
    Ama kimse kızmasın, herkes 2 ay gibi bir eğitim sonucu bu belgeyi aldıysa. 2 aylık süreç sonunda, zaten önceden şantiyeyi tanıyan bir İnşaat mühendisi, tanımayan bilmem ne meslek grubuna göre hoplaya zıplaya başka meslek gruplarına fark atar. Daha kaliteli hizmet verir.
    Aynı durum diğer meslek gruplarında kendi içinde geçerlidir. Onlarda kendi içlerinde avantajlıdır. Mesela kimya prosescisi vb.
    Kendimizi avutmayalım.
  15. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

Sayın Koray Pehlivanoğlu ve Bim,
    Öncelikle Koray Bey Biz İnşaatta İNşaat Mühendisi olarak ve Şantiye Şefi olmakla zaten İSGU nın yaptığı işi ve sorumluluğu biz bu güne kadar taşıdık. İSG kanunundan sonra da İSGU nun sorumluluk ortağıyız. 2020 yılına kadar İSGU olma zorunluluğumuz var.
    Ben zaten İnşaat Mühendisliğimi severek yapıyorum. Sorumluluğa ortak olmasam ve İSGU olma zorunluluğum olmasa İSGU olma düşüncem yok. Bu sorumluluk parayla satın alınamayacak kadar büyük. Anlayana.
    Sektörel olmasını ve uzmanlaşmayı İSGU lar için söyledim. İnşaallah A olursunuz da İnşaatta İSGU olursunuz. O zaman görürüm sizi.
    Şu anda Proje Müdürü olarak çalıştığım yerde jeoloji Müh. bir İSGU mız var. Acıyorum garibime. Bir taraftan da hem onun için hem de kendim için dua ediyorum. Şantiye bilgisi hiç yok. Şantiyeyi ben gezdiriyorum. Riskleri, ince ayrıntıları,işçilerin hatalı olarak neleri yapabileceklerini,önlemleri ben söylüyorum. Çok kaza ile karşılaştım ve yaşadım. Bundan dolayı da benim kadar riski görebileceğinizi zannetmiyorum.
    İSGU sadece mevzuatsa siz doğrusunuz. Ama riskleri görüp önlem almaksa sektörel İSGU gerekir.
    Yukarıda bahsettiğim gibi Örneğin bende A uzman oldum. Hastanede A uzmanı olarak göreve başladım. Hangi hastalıkların hangi virüslerle yayıldığını, karakteristik özelliklerini, hangi uygulama ile yayılma riski olabileceğini, hangi yaş grubunun daha çık risk altında olabileceğini,............ ne kursta öğrendiğim bilgilerle ne de oturup kendi çalışmalarımla tam olarak öğrenebilirim ve risk değerlendirmesi yapabilirim. İSGU lığı sadece çalışanların yolundan taşı kaldırmak değildir. Anlatacak daha çok örnek ve ayrıntı var. Her düşünceye Saygılarla.
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu yüzden önce C oluyoruz. 3 yıl az tehlikelide çalıştıktan sonra B oluyoruz. 4 yıl sonrada A olup inşaatta çalışıyoruz. Bu arada tüm o sınavları kazanmamız gerekiyor.

Kafanızdan eski mesleklerinizi çıkarın. Dünyada böyle bir şey yok zaten, türkiyede dünyanın dışında değil.

Bakanlık zaten her işkolu için İSG uzmanın yapması gerekenleri o işin uzmanlarına hazırlatıyor. Yani bilimi onlar üretiyor. İSG uzmanı bu yönergeleri iş yerinde uygulayan insan.

Mühendislik yapacaksanız yapın. Başarılı mühendisler zaten çok iyi ücretler alıp mühendisliklerini yapıyorlar.

Hiç aramızda ODTÜ- İTÜ mezunu mühendis yok. İyi mühendisler iyi okulları bitirip, yurdışında mastır yapıp, İyi firmalarda çalışıyorlar zaten.

Gerçekçi olun. Kendi işimizde başarılı değiliz. İyi ücretler alamıyoruz. Yaptığımız işten mutlu değiliz. Bu nedenle yeni bir meslek edinmeye çalışıyoruz. Yeni işiniz bu eski mesleklerinizi unutmalısınız artık.
  17. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Murat bey, Hüseyin bey, düşüncelerinize katılıyorum
    15 gün eğitim 15 gün internetten ders tamamlamayla iş güvenliği uzmanı belgesi veriliyor bu kadar basit meslek olmaz
    ama burası Türkiye herşey oluyor
    saha denetiminde o kadar çok bilmediğimiz unsurlar görüyoruz ki, sadece bakıyor ve not alıyorum,
    sonra biraz daha internet döküman kafa kaşıma derken öğrendi isem bir dahaki saha denetiminde aynı unsuru görünce müdahale ediyorum
    fakat yine korkarak yapıyorum çünkü başıma gelmedi değil
    ben şu şöyle değil böyle olacak diyorum adam bakıyor bakıyor
    tamam onu öyle yapalım ama sonra burası böyle oluyor o zaman ne yapacağız diyor
    al baına bela uyardığına uyaracağına pişman oluyorsun çünkü soruya verecek cevabım yok, mesleki tecrübe şart olmazsa OLMAZ......
    çevre mühendisiyim fakat arıtma tesisini staj harici görmek çalışmak nasip olmadı
    lakin bir tekstil sektörü hele birde tekstil yıkama taşlama vb derseniz gözüm kapalı tehlikeleri sayar denetimlerde ise tel tel dökerim işvereni ama teksil mühendisi arkadaş eğer mesleğinde çalışmamışsa kitapta yazanlarla sahaya indiği zaman bocalar
  18. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çok güzel açıklamışsınız Erdem Bey
    Ben de sektörel tecrübeli insanlara çalıştığı sektörde Yüksek sınıflı İSG uzmanı olmasını savunuyorum.
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Mühendislik başarısı bitirilen okulla birebir değildir. Etkis vardır ama birebir değildir. Eski işyerimde 4-5 tane ODTÜ İnşaat mezunu mühendis vardı. Aynı işyerinde başka yerden mezun olanlarda.
    ODTÜ, İTÜ bir avantaj ama oraları bitirsende sosyal ilişki, pratik zeka, tecrübe vs. yoksa. ODTÜ'yü bitirmişsin diye kimse yüzüne bakmaz.
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Tabi tabi :) birde yurtışında mastır yaparsın.. bak nasıl bakıyorlar