1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hocam biz inşaat mühendisleri olmak zorunda olduğumuz için İSGU oluyoruz. Yani işimizde başarısız olduğumuz için değil, şantiye şefliği hizmeti yapacak olan inşaat mühendisi ve mimarlar İSGU belgesine sahip olmak zorunda. Ne zamana kadar? 2020. Yani bizler İSGU olamazsak mevcut mevzuata göre 2020 yılında işimizi yapamayacağız. Arkadaşlar ifade etmeye çalışmışlar. Açıkçası bizim sektörde başarılı olan - olmayan herkes bu belgeyi almak için çaba harcıyor. Ben tamamen kendi işime yönelik alıyorum, başkalarının işlerini de pek açıkçası önemsemiyorum. Birçok inşaatçının durumu budur. Kanundan beklentimizde yüksek, bir disiplin getirilmesi sağlanırsa haksız rekabetin önleneceği düşüncesindeyiz. Bir kalfa-iki usta-2 amele'ye teslim edilen ve şantiyesine hiç uğramayan ÇSGB tarafından denetlenme ihtimali olduğundan haberi olmayan kişiler ile rekabet ediyoruz.
  2. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açıkçası şantiyeler ile ilgili durum biraz bizim sektörün dışındakiler için farklı bir durum. Ayrıca bildiğim kadarıyla bizim sektör içinden olmayan arkadaşlar pek de bulaşmak istemiyor...

Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik 16.12.2010'da Yayınlandı.

MADDE 10 -FIKRA (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Şantiye şefinin mühendis olması zorunlu mu?
  4. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İyi tamam, sen öyle bil koray bey.
    Kafana sokmak zorundamıyız, işin içinde olan biziz, işi bilen sen.
    Sen nasıl biliyorsan öyle.
    Çünkü sen yanılmazsın.
    Tecrüben olmasada bilirsin.
    Senin için her şey dışardan göründüğü gibidir, içinde olanlar ahmak olduğu için bilmez.
    Ancak sen bilirsin.
    Çünkü sen en iyisin.
  5. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat Mühendisi ve Mimar. Branşına göre Elektrik ve Makine mühendisleri de olabilir(Tesisat ağırlıklı işler). Tabi burada şöyle bir durum var, kişi İSGU olmalı ama İSGU olarak görev yapmalı denmiyor. Açıkçası ileriye yönelik ben bile işlerimde bir İSGU tutabilirim.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Benle alakası yok ben dünyaya bakıyorum. Dünyada mühendis olmak gibi zorunluluk yok. Mühendis mühendislik yapan insandır. İSG işini de iş güvenliği uzmanı denen insan yapar.

Yıllardır dünyada bu var çok başarılı da olunuyor. Hukukçular, fizikçiler, sosyologlar, iktisadçılar yada sadece bunun okulundan mezunlar yıllardır yapıyor.

İnşaatlarında kimseler ölmüyor.

Dünyadakini türkiyeye uyarlamak mesele.

Sende ben bilirim diyorsun ama dünyaya hiç bakmıyorsun canım. Kendi minik dünyanla hayatı anladığını sanıyorsun.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Koçum benim. Seni kim tutar. Dünya'ya üstten bakışından çok istifade ediyoruz.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Valla sizi bu kafayla kimse tutamaz aynen devam...

Hiç aklına geliyor mu İSG işinde başarılı ülkeler nasıl diye araştırmak filan?
  9. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Senin müsteşar olman lazım.
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    valla sizinde mühendis olmanız lazım
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Dünya ülkeleri, İSG tarihi falan. Üstten baktığın için burada harcanıyorsun. Dediğim gibi sen üstten baktığın için müsteşar olman lazım. Ah birde burnunun ucunu görsen.
    Yukardan çok geniş bakıyorsun nede olsa, burnunun ucunu görmemen önemli değil.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Allah nasip etti ve oldum.
  12. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İyi o zaman niye mesleğini yapmıyosun canım. Ne işin var İSG de? Yapsana mühendisliğini
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Vereceğim cevap var fakat tartışmanın kesilmesi adına seni cevaplamıyorum. Öyle çok şaşılacak anlaşılmayacak bir cevap ta değil lakin;
    Cevaplasamda zaten anlamayacaksın, tartışma uzayıp gidecek.
    Ne demiş Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri (Rahmetullahi Aleyh):
    "Lafa bakarım lafmı diye...."
    Bu yüzden cevap vermiyorum.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    vermemek en iyisi..
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    diploma sadece engelleri aşmak içindir
    mühim olan engelleri ortadan kaldırmaktır YEĞEN:( (Ramiz Karaeski)
  16. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Defaatle açıkladık. Zaten yapıyoruz. Koray Bey sen isgfrm de böyle değildin. Güzelce yapılan açıklamaları desteklerdin. Ben isgfrm den İSGurusu
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Açıklamayı görmedim. Bu arada sizi hatırladım. 20 yıllık başarılı yaptığı işten mutlu ve tatminkar bir geliri olan bir inşaat mühendisi niye kendi işini yapmaz ve İSG uzmanı olmaya çalışır inanın merak ediyorum.
  18. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Gilgin arkadaşımızın verdiği cevap daha açıklayıcı

Hocam biz inşaat mühendisleri olmak zorunda olduğumuz için İSGU oluyoruz. Yani işimizde başarısız olduğumuz için değil, şantiye şefliği hizmeti yapacak olan inşaat mühendisi ve mimarlar İSGU belgesine sahip olmak zorunda. Ne zamana kadar? 2020. Yani bizler İSGU olamazsak mevcut mevzuata göre 2020 yılında işimizi yapamayacağız. Arkadaşlar ifade etmeye çalışmışlar. Açıkçası bizim sektörde başarılı olan - olmayan herkes bu belgeyi almak için çaba harcıyor. Ben tamamen kendi işime yönelik alıyorum, başkalarının işlerini de pek açıkçası önemsemiyorum. Birçok inşaatçının durumu budur. Kanundan beklentimizde yüksek, bir disiplin getirilmesi sağlanırsa haksız rekabetin önleneceği düşüncesindeyiz. Bir kalfa-iki usta-2 amele'ye teslim edilen ve şantiyesine hiç uğramayan ÇSGB tarafından denetlenme ihtimali olduğundan haberi olmayan kişiler ile rekabet ediyoruz.​
    Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik 16.12.2010'da Yayınlandı.

MADDE 10 -FIKRA (15) Mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin şantiye şefi olarak görev yaptığı 4857 sayılı İş Kanununun 81 inci maddesi kapsamında yer alan inşaat ve tesisat işlerinde, şantiye şeflerinin iş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz olması zorunludur.
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin on beşinci fıkrası kapsamındaki işlerde görev alacak mühendis, mimar ve teknik öğretmen unvanlı şantiye şefinin 1/1/2012 tarihinden 1/1/2020 tarihine kadar 4857 sayılı İş Kanununa uygun iş güvenliği uzmanlığı belgesi alması zorunludur.
    Bu da benim eski cevapım​
    Sayın Koray Pehlivanoğlu ve Bim,
    Öncelikle Koray Bey Biz İnşaatta İnşaat Mühendisi olamakla ve Şantiye Şefi olmakla zaten İSGU nın yaptığı işi ve sorumluluğunu bu güne kadar tek başımıza taşıdık. İSG kanunundan sonra da İSGU nun sorumluluk ortağıyız. 2020 yılına kadar İSGU olma zorunluluğumuz var.
    Ben zaten İnşaat Mühendisliğimi severek yapıyorum. Sorumluluğa ortak olmasam ve İSGU olma zorunluluğum olmasa İSGU olma düşüncem yok. Bu sorumluluk parayla satın alınamayacak kadar büyük. Anlayana.
    Sektörel olmasını ve uzmanlaşmayı İSGU lar için söyledim. İnşaallah A olursunuz da İnşaatta İSGU olursunuz. O zaman görürüm sizi.
    Şu anda Proje Müdürü olarak çalıştığım yerde jeoloji Müh. bir İSGU mız var. Acıyorum garibime. Bir taraftan da hem onun için hem de kendim için dua ediyorum. Şantiye bilgisi hiç yok. Şantiyeyi ben gezdiriyorum. Riskleri, ince ayrıntıları,işçilerin hatalı olarak neleri yapabileceklerini,önlemleri ben söylüyorum. Çok kaza ile karşılaştım ve yaşadım. Bundan dolayı da benim kadar riski görebileceğinizi zannetmiyorum.
    İSGU sadece mevzuatsa siz doğrusunuz. Ama riskleri görüp önlem almaksa sektörel İSGU gerekir.
    Yukarıda bahsettiğim gibi Örneğin bende A uzman oldum. Hastanede A uzmanı olarak göreve başladım. Hangi hastalıkların hangi virüslerle yayıldığını, karakteristik özelliklerini, hangi uygulama ile yayılma riski olabileceğini, hangi yaş grubunun daha çık risk altında olabileceğini,............ ne kursta öğrendiğim bilgilerle ne de oturup kendi çalışmalarımla tam olarak öğrenebilirim ve risk değerlendirmesi yapabilirim. İSGU lığı sadece çalışanların yolundan taşı kaldırmak değildir. Anlatacak daha çok örnek ve ayrıntı var. Her düşünceye Saygılarla.​
  19. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşım çok özür diliyerek karışıyorum..
    büyüklerimden çok bilen çok yanılır diye öğrendim hep.
    bırakalım tartışmayıda arkadaşlara da şans verelim.
    her koyun kendi bacağından asılacaktır.
    iyi akşamlar
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    B
    tamam sizin derdinizi anladım. Siz şantiye şefi olamam diye İSG uzmanı olmak istiyorsunuz. Mühendis kalmak ana gayeniz.

Ancak bu İSG felsefesine ters. İSG uzmanı artık mühendis, fizikçi, kimyacı değildir. O işi işgüvenliği yapmak olan ayrı bir meslek icra etmelidir.

Gelelim hastane meselesine. Hastane için A olmanız gerekmiyor. B yeterli. Virüslerin yayılmasını filan öğrenmenize gerek yok. Hatstaneye bakan kimyager kökenli iş güvenliği arkadaşım var. Çokda başarılı.

Dünyada bu işi örneğin bir hukukçu yada sosyolog başarıyla yaparken. Siz niye yapamıyorsunuz. Sorun ne? Bunlar basit şeyler, zaten yönetmelikte ne yapacağınızı da, riskin ne olduğunuda alınacak tebbiride tariflemiş. Ortalama her üniversite mezunu bunu okuyup anlarken siz niye yapamam diyorsunuz.