1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%

1. alenen tehdit ediyorsun farkındasın değil mi ?
  2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    piyasada birçok olmasada birkaç tane a b c uzman tanıdım yada kulk dolgunluğum oldu
    aslında c b a diye bir olguyu ortadan kaldırsalar iş güvenliği uzmanı tabiri kalsa en makulü budur bence
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    tahrik etmeye devam edersen her türlü cevabını alacaksın.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    arkadaşlar rica ediyorum sakin olun biliyorum iftarı beklerken mide de aç olunca insan biraz sinirli ve bakış açısı keskin olabiliyor
    fakat bu tür konuşmalarla birbirimizi kırmaya gerek yok ayrıca forumu böyle şerlerle meşgul etmeyelim
    illa da devam diyorsanız
    hani lise çocukları der ya çıkışta görüşelimmmmm
    siz de rica etsem kendi aranızda mesajlaşsanız

5. başka cevaba gerek yok diğer cevabın açık ve net . Birşey eklemeye gerek yok . Artık ben ilgilenmem seninle .
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Erdem bey ne alakası var, şahsen ben gayet sakinim, açtığım konuya gelip irdelemeden kapatılsın diyen, bana yaşımın küçük olmasıyla, hasta olmakla itham eden, tepki verince tehdit etmekle suçlayan, tüm mesajlarında tahrik eden birisine herkes ne tepki verirse ben de o tepkiyi veriyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Ağustos 2013 ---
    amacın ne bilemiyorum ama senin geçtiğin yollardan çok önceden geçmiştim, bende ilgilenme diyorum zaten.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    iftar açlığından dolayı hava yumuşasın demiştim ama mesaj yerine ulaşmamış
    neyse iftarımı yaptım
    midem rahat :cool:
  8. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kişilerin kendisini bilip bilmemesine bence bırakılamaz bu konu... 20 sene ameliyata girmiş bir hemşire çok güzel cerrahlık yapar belki ama bu kişiye cerrahlık yaptırmak normal mi... :?:

Bu ülkede hiçbir meslek kolundan gelmeyen 2 yıllık İSG bölümü mezunları var, bu insanları nasıl nitelemek lazım peki... :?:
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Ağustos 2013 ---

neye göre yapar peki... :?:
  9. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Şimdi bu garip bir muhabbete dönüyor...
    Sen 10 sene madenlerde A sınıfı İSG uzmanlığı yaptıktan sonra,
    Gelip talaşlı imalatta benim gibi bir C grubundan daha iyi yapabilirim diyebilirmisin.
    Madem önüne gelene bu sertifika verilecekti neden 2 yıllık iş güvenlik yüksek okulları açıldı.
    iğneyi bir kendine batır önce. 15 günlük eğitim ve bilmem kaç yönetmelik ezberleyip uzman olunduğunu sorgulamadan, A yı B yi Cyi neden kurcalıyorsun ki?
    Ben yaparım. nokta
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kesinlikle katılıyorum. branşlaşma gelmeli. bu iş böyle yürüyemez.
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ya siz benim ne demek istediğimi ısrarla anlamak istemiyorsunuz ya da bende var bir sorun ben anlatamıyorum...

zaten iğneyi ben kendime batırıyorum, ben maden mühendisi iken neden talaşlı imalatta A sınıfı uzman olsam bile uzmanlık yapayım ki, o benim işim değil ona ben karışmamalıyım... A yı B yi C yi işte bu yüzden kurcalıyorum, mesleki tecrübesi olan alanında yükselsin, ben C sınıfı uzmanların mesleki düzenlemeye göre çok tehlikeli sınıftaki işlere bakması geretiğini düşünüyorum, bu işi danıştay bozunca aha dedim yine saçma sapan başka bir çözüm bulmaya çalışacak bakanlık...

eğitim ve ezber meselesine cevap bile vermiyorum ayrıca...
  12. Timur Yalçın İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Herkese merhaba,
    Herkes sadece mesleğiyle alakalı alanlarda iş güvenliği uzmanlığı yapsın yaklaşımına katılmıyorum diyende doğru söyler, Madenci Arkadaşta doğru söyler bence...
    Ancak bunun bir sistemi olmalı, En güzeli Herkesin Kendi Mesleğinde 7 yıl A sınıfı uzman olabilmesi,
    Örnek vereyim. Ben İnşaat Mühendisiyim. Neden bir Gıda mühendisinden, Ziraat Mühendisinden avantajım yada farkım olmasın?
    Yada Onların Meslekin yönden kendi meslekleri ile ilgili bir avantajı olmasın.
    O zaman bu ülkede isteyen herkes her işi yapsın. Zaten yapıyor ve yaptırılıyorda.
    Bence sınavla Adalet Meslek Yüksek okulları mezunlarına Hakimlik Hakkı, Veterinerlere Cerrahlık, Sağlık teknisyenlerine pratisyen doktorluk, Arzuhalcilere Avukatlık hakkı tanınsız...İş gerçekten çözülür. Herkes mutlu ama herkes parasız,Ancak işsizlik %0 HÜKÜMET BAŞARILI OLUR. Nasıl Çözümleme ama.
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mesele avantaj değil. bir gıda mühendisi inşaatta iskelenin nasıl güvenli kurulacağını öğrenene kadar aşağı adam düşer, siz de bir gıdanın hangi şartlarda tutulması gerektiğini bilemezsiniz. bu tamamen eğitim meselesi
  14. İş güvenliği işleri multi disipliner yapıdadır. Bu nedenle bir işletmede (kimya sanayinde, tekstil sanayinde, inşaatta veya madende veya.........)
    bir kişiyi iş güvenliği için atamak başından beri saçmadır. Olaya neresinden bakarsanız bakın hep bir şeyler eksik kalacaktır. Çünkü iş güvenliği tek başına değerlendirilmektedir. Bana göre iş güvenliği her meslekte zaten olması gereken bir eksiklikti. zamanında her meslek dalı için okullarda okutulması gerekirdi. Her mesleğe özel mesleki riskler mühendislere, teknik elemanlara ve hatta fen edebiyat okuyanlara bile kendi meslekleri ile ilgili risklerle ilgili dersler verilmeliydi. Olayın özü bir çevre mühendisi mesleki risklerini bilmeli,bir inşaat mühendisi de kendi mesleği ile ilgili mesleki riskleri bilmelidir.Her alan veya meslek için ilişkili işler çalışma bakanlığınca belirlenmeliydi ve kişiler üniversiteden sonra iş hayatında bu işlerden birinde çalışıyor ise aynı zamanda iş güvenliği sorumluluğunu da otomatik olarak almalıydı. Yada çevre mühendisi bir işletmede atıkların depolanması , yüklenmesi, taşınması ve atıklardan kaynaklanabilecek diğer risklerden ve çevre ile ilgili diğer risklerden sorumlu olmalıdır. Herkesin başında bulunduğu işin sorumluluğunu alması ve aynı zamanda başında bulunduğu işin iş güvenliği uzmanı da olması daha adil olurdu.
  15. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Mesleğinde tecrübeli olanlara üst grup uzmanlık sınavına giriş hakkı verilmesi yeni bişey değil ki,
    Yanılmıyorsam, 2004 yılında çıkarılan ilk yönetmelikte
    mesleğinde 5 yıl tecrübeli olanlara B sınıfı ve 8 yıl tecrübeli olanlara A sınıfı uzmanlık sınavlarına girme hakkı tanınmıştı. o zamanlar kurslar falan da yoktu tabii. sonra 2005 te o yönetmelik hukuki eksikliklerden dolayı iptal edildi. sonra köprünün altından çook sular geçti, iş rant kavgasına dönüştü falan filan...

Buna itiraz eden arkadaşları açıkçası yadırgadım, bundan daha doğal ne varki,

en az 5 yıl ve ya daha fazlası Mesleki tecrübeye sahip, işletme şartlarını bilen,iş organizasyonu ve yöneticilik ypmış, işçi psikolojisini bilen, işverenin işe ve işçiye bakış açısını bilen bir mühendisle , yeni mezun olmuş bir mühendis arkadaşımızı işin takibi, yürütülmesi, eksikliklerin görülmesi, hayati tehlike içeren öncelikli eksiklerin tespiti ve önlemlerin alınması, işçi , ustabaşı ve diğer yönticilerle başarılı iletişim kurulması vs vs. konularında aynı kefeye koymak mümkün müdür.

" ben kanunu yönetmeliği, tüzüğü, soru bankalarındaki soruları yalayıp yuttum, iş tecrübesine ihtiyacım yok, işletmede uzman olarak işe başladığımda bu bilgilerle her sorunun üstesinden gelirim " böyle bir mantığı kim kabul eder, kabul eden arkadaşlara da soruyorum, Risk analizi yaparken o işletmenin son beş yıllık iş kazası ve ramakkala olaylarıyla ilgili geçmişini neden sorguluyoruz. çünkü geçmişte yaşanmış bir iş kazası ile ilgili önlem alınmamışsa, kazanın kök nedeni sorgulanmamışsa, çalışana eğitim verilmemişs, o kazanın tekrar etme olasılığı her zaman olacaktır.

Tecrübeli bir İSG uzmanı , iş hayatında iş kazası ile, ramakkala olayı ile mutlaka birden çok kez karşılaşmıştır. Hatta benim gibi hakim karşısına çıkıp sanık olarak bile yargılanmıştır.:utan: Uzman olarak aldığı eğitimle, doğal olarak, geçmişte yaşadığı veya tanık olduğu iş kazaları ve benzerlerinin tekrar yaşanmaması için gereken neyse fazlasıyla yapacaktır, yapmalıdır da...
    Haaa ben, Maden Mühendisi olarak A sınıfı Uzman olduğumda, tabii ki kendi mesleğimdeki ve tecrübe alanımdaki işyerlerine hizmet vericem,
    benim sertifikam yeterli, bildiğim bilmediğim her sektörde uzmanlık yaparım diyenlerin de kendi tercihidir... Hamama giren terler diye boşuna dememiş atalarımız, kendilerinin bileceği iş, bana göre de en doğrusu yasal olarak kısıtlama getirilmesidir...
    herkese selamlar
  16. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz daha basit işleri illegal yapmaya calısıyoruz yarın obür gün iceri giren uzman sayisinda artiş olur herkese yetki verilirse türkiye standartları düşünülürse uzman sayisinda baya düşüş olur artik ceza evlerindede iş güvenleri koşuğu falan yaparlar ... branşlarına göre ayirmalari gerekir.. branşlaşma olmalidir. ama bakıyoruz dersaneleri kapattıyorlar fen edebiyat mezunlarına bu belgeyi veriyorlar ben onları aşağilamak gibi düşüncem yok ama arkadslar dersanelerde 500 tl calısıyorlar 1000 tl osgblerde calısıyorlar...hemen kabul ediyorlar . burda iceri giren uzman arkads sayisinda yüksel me olacak ağlanacak halimiz.
  17. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tebliğ ne zaman yayınlanacak bu konuda bilgisi olan var mı ? Ağustos ayı bitti. Kasım sınavına yetişmesi ne kadar da zaman var
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    yarın yayımlanacak
  19. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yarın yayınlanacağı öğrendin. İçeriğini söyler misin. Prim gün sayısı : ? :)
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    750 gün ssk primini "İş Güvenliği" alanında yattığını ispatlayan kişiler B sınavına, 1500 gün ssk primini "İş Güvenliği" alanında yattığını ispatlayan kişiler A sınavına girmeye hak kazanıcak.