1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Haklısın. Herkes her zaman için yanılabilir. Ancak söylediğin sözün açıklaması:
    http://www.atasozlerianlamlari.com/Harf/C-04/Atasozu/cok-bilen-cok-yanilir/
    İnsan ne kadar çok şey bilirse bilsin, bilmediği daha çoktur. Bilgisine aşırı güvenen kişi, bilmediği şeylere karışır ve bunlarda yanılır.
    Diyor. Bende aynı şeyi savunuyorum. Mesleğim ve emeğim olan İnşaat mühendisliği üzerine konuşuyorum ve sadece kendi mesleğimde İSGU lığı yapmalıyım diyorum.
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Gayet net ve kısa.
  3. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Koray bey sizde artık büyüklerinize saygı duyarak ayrılmalısınız konudan.Hep aynı kısır döngü.Sanki 5 bilinmeyenli denklem çözüyosun.Adam 20 yıllık deneyimim var diyor.Ben öyle adamı sitede baş tacı yaparım.Çok zor değil.Dene görcen.
    Abi de.
    Özür dile.
  4. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özür beklemiyorum. Koray Bey benim eski forum dostum. Biz tartışırız. Burasıda forum değil mi? Fikirlerimizi söyleme yeri değil mi? Kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil. Her düşünceye Saygılar
  5. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İnsanlar kendi yanlışlarını görürlerse gelişirler ve engelleri aşarlar.
    Onun için kabahatı kabul acizlik değil bir erdemdir.
  6. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Koray bey
    Ben İnşaat dışında başka yerde Uzmanlık yapmayı düşünmüyorum. Yaparsam da tam hakkını almadan yapmayı düşünmüyorum. Aslında sizin de dediğiniz gibi gittiğim her yerde risklere bakıyorum. Tehlike senaryolarının hayali videolarını görüyorum. :) Ancak yinede Hastanede veya başka bir yerde yeteri kadar riskleri görebileceğimi zannetmiyorum.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ben inşaat mühendisi olarak, bir maden işletmesinin iş güvenliğini sağlamaktan çekinirim. Çünkü orayı bilmiyorum. Makinalerin harıl harıl çalıştığı bir fabrikayada bakmak istemem, çünkü hangi çark nasıl döner. Koruyucusu nasıl olmalıdır, bunlarıda bilmem ve bilmemem gayet doğal. Kimya tesisinde, maddeler hangi borudan geçer, hangi ısıda ne olur bunlarıda bilmem. Çünkü aldığımız 2 aylık eğitimde bu imkansız. Eğer tecrübe edinmediyseniz 7 sene mevzuat gereğince A olsanızda, oralarda tecrübesizsiniz. Benim diğer proses ve fabrikalarda gösterdiğim tavrın aynısını başka meslek grubunun benim tecrübeli olduğım yere karşı göstermesini beklemem gayet doğal olsa gerek. Hüseyin Bey'de başka bir şeyi savunmuyor.
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben C sınıfı uzman olarak. Tehlikeli ve çok tehlikeli bir yere zaten bakmam/ bakamam. Ancak benim üzerimde bir A yada B varsa onun denetiminde bu iş yapılır 3 yada 7 senede o işin incelikleri öğrenilir. Bu yüzden zaten 3-7 yıl gibi zaman dilimleri konulmuş.

Az tehlikelide ise yapamayacağım beceremiyeceğim bir iş kolu ve işyyeri yok. Zaten yönetmelikler ana çervçeveyi çizmiş. Ne yapmanız gerektiğini ayrıntısıyla anlatmış. Gerisi biraz çaba ve yaratıcılığa kalıyor.

Benim tavsiyem bu işi yapacaksanız eski mesleklerinizi hoş bir anı ve birer eski deneyim olarak saklamanız yönünde.
  9. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat Uğur Bey teşekkür edrim.
    Şimdi biraz ayrıntıya girersek: kalıpçının kalıbı çakarken, demircinin demiri döşerken, vibratörü kullananın beton dökerken hem işini güzel yapması hemde pratik tecrübelerle olabilecek kazaların önüne geçebilmek şantiye tecrübesi olmayan kişi için çok zordur. Biz İSGU lığını her şantiyede zaten yapıyoruz. Yinede ayrıntılı örnek yazmadım. Yazarsam forumdan kovarlar. :)
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Arkadaşlar sanıyorki, bu işi en iyi kanunu yazanlar biliyor ve ona göre yazıyorlar.
    Eğer burda kanun koyucular gerçekten işin hakkını vermek isteselerdi sektörel düzenlemeyi işin içine sokarlardı. Kanunu İSG hizmetlerini en verimli verdirmek yerine bir kısım lobinin menfaatleri doğrultusunda hazırlanmış olduğunun farkında değiller.
    Hayır, bu kanun sadece sonuç odaklı değil aynı zamanda rant odaklıdır. Ne kızı veriyor nedünürü küstürüyor. 7 senede karpuz yatarak büyür ama c sınıfı yatarak A olamaz. Hangi sektörde İGU olduysa ve tecrübelendiyse artık o sektör yada benzer sektörler için A'ye müstehaktır ancak.
    7 sene ilgisiz bir sektörde çalıştıktan sonra anlamadığı çok tehlikeli bir işyerinde görev yapmasının uygun olmayacağını görmek çokmu zor?
    Hala garipsiyorum böyle net bir mesele üzerinde bu kadar fırtına kopmasını.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yurdum insanı her hangi bir olayı komploya bağlamasa şaşardım zaten. İSG lobisi... hey tanrım.
  12. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bende kanunun sektörel tecrübeye bağlı olmasını isterdim. Koray Bey in söylediklerinde de haklılık payı var. Kanunun eksikleri hakkında bu forumda birçok kişi söz söyler. Kanun yapıcı böyle yapmış. (Şu kanun yapıcıyı bi bulsam :))
    Dedim ya ben C olarak çalışmayı düşünmüyorum. Eğer A veya B olursam ve tam hakkını alabilirsem sadece inşaatlarda yapmayı düşünüyorum. Zaten yapıyorum.
    Koray bey işle ilgili düşüncelerini yukarıda yazmış.
    Herkesin kendi fikri ve hayatı Saygılı olmak lazım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Arkadaşlar sakin olalım. Sadece fikirlerimizi yazalım. Argo kullanmak yok.
  13. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Murat Bey
    Sektörel uzmanlıkla ilgili fikirlerimizi, kanunlardaki eksikleri söyledik. Geriye insanların bizim uyarılarımızı tecrübe etmesi kaldı. Allah kaza bela vermesin. Uyarılarımızda kazasız tecrübe etmeyi nasip etsin.
    Lobi gibi yazılar doğru değil. Ancak İSGU nun günah keçisi olarak seçildiğini tahmin ediyorum.
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Amin.
    Lobiyi, uygun kelime bulamadığımdan yazdım.
    Kastettiğimi anladınız ama.
    Kullanmasak iyiydi ama ağızdan çıktı bi kere :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Ama gizli lobi ifadesi kullanmadım.
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Forum sakinlerinden özür diliyorum. Enerji ve vaktimizi gereksiz kavgalarla harcıyoruz.
  16. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yazmadan yatamayacağım Koray Bey, forumların konu listelerine bir bakarmısın. Ben şu anda gördüklerimi yazayım:
    Hastanede risk değerlendirmesi, Süt işletmeleri için İSG, Benzin istasyonunda acil durum planı, Ağız ve diş sağlığı merkezinde risk analizi, Boyahane vernikhane, cam takma işi, tavuk çifliği,büyükbaş hayvancılık sektörü.............
    Bunu isteyenlerin bir kısmını okudum. Risk analiz örneği ve bilgisi istedikleri konu ile ilgili hiç bilgileri yok. Başkalarının tecrübelerini ve görebildiği riskleri istiyorlar. Kendileri ne katarlar bilmiyorum.
    Ben buna karşıyım. İşte bu şekilde yapılan RD ler ve bunu yapanlar günah keçisi.
    Diyeceksinki sen bu durumda olsan ne yapardım. Bu durumda olsam aynısını yapar kendim daha çok bilgi katardım.
    Ancak ben bu durumda olmayacağım.Kimseden Örnek istemem.
    Açacarım yönetmeliği çıkacarım şantiyeye, zaten bu güne kadar yaşadığım ve bildiğim, gördüğüm, göremediğim, tahmin ettiğim, projeye, iş planı sürecine göre olabilecek tüm risklere göre RD yi hazırlarım.
    Bunun için illaki sektörel. Saygılar
  17. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Türkiyede kanun var ancak uygulayan yok. Siz yurtdışından örnek vermişsiniz çok güzel. Türkiyede ne kadar uygulananilir.
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    O değilde yönetmelik hala yayınlanmadı. Resmi gazeteye giderken başına bir şeymi geldi acaba?
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Acaba vicdanlarına sinmedide tekrar sektörel yapalım diyemi durdurdular yoksa Hüseyin Bey :) ?
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Hüseyin bey, risk değerlendirmesi tek başına değil bir ekiple yapılmalıdır. Sanki rd'yi sadece iş güvenliği uzmanı yapar gibi yanlış bir algı var bu yanlıştır. İnşaat mühendisi şantiyede, makine mühendisi fabrikada tek başına risk değerlendirmesi yapacak sonra herşey güllük gülistanlık olacak, ben bu anlayışı eleştiriyorum. Mevzuatta zaten risk değerlendirmesinin tek bir kişi tekelinde değil çok yönlü olabilmesi açısından bir ekiple yapılması hükme bağlanmış. Her meslekten arkadaşımıza ve tecrübelerine saygı duyuyorum ama tehlike-risk algısının özellikle sektörel olarak o meslek grubunda çalışanlar için zamanla azaldığı biliniyor. Yani başka bir tabirle işletme körlüğü dediğimiz durum yaşanıyor. Bu nedenle özellikle özel şirketlerde üst düzey yöneticiler daha fazla verim alınabilmesi için belli zaman dilimlerinde şirketin farklı birimlerinde rotasyona tabi tutuluyorlar. İş güvenliği sürecinde de sektörel tecrübenin olumlu taraflarının yanında olumsuz yansımalarının da olabileceğini, bu nedenle klasik iş güvenliği anlayışından artık sıyrılmamız gerektiğini düşünüyorum.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Risk değerlendirmesi ekibi

MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.

a) İşveren veya işveren vekili.

b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.

c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.

ç) İşyerindeki destek elemanları.

d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.

(2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.

(3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

(4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.

(5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.