1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, bazen tartışmaların yüzeyde kaldığı gibi bir düşünceye kapılıyorum. Kimsenin isgu yaparken mesleğini unutmasına gerek yok, veya sen bunu yaparsın, ben bunu yapamam falan da değil konu. Konunun özü seni denetleyen varsa paşa paşa her işi öğrenir ve uygulatırsın. Kimse iş yerine yada şantiyeye uğramazsa İSGU arkadaşlar süs bitkisi gibi kenarda oturur, evrak doldurur. Aynı yapı denetim şirketlerinin çoğunun yaptığı gibi. Denetlemeden kimsenin hizmet üretmesini bekleyemezsiniz. Almanya'da tüm hız kurallarına riayet eden Türk kamyonunun hep sağ şeritte gidip, asla sol şeride geçmemesi, Kapıkule sınır kapısından içeri girdiğinde ise 3 kamyon olarak 3 şeritli yolda en soldan diğer iki kamyonu geçmesi gibi. Çünkü bizde trafik seyir polisi yok, olsa da işler başka şekilde hallediliyor, sadece sade vatandaşa pusu atan radarlar var, onlarda en safları ............yor. Yani kanun çıkarıp insanların kuzu kuzu uymalarını beklemek en basit haliyle saflıktır. Tabiki de kendi mesleği ile ilgili konularda herkes 1-0 öndedir, ama diğerlerinin de İSGU konusunda bunları öğrenmeleri çok sürmez. Bazen başka türlü bakan göz "kanıksamayı" da ortaya koyabilir.

Herkese iyi akşamlar, ihşallah bu yönetmelik hepimize yarar.
  2. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Evet haklısın Destek elemanı, çalışan temsilcisi ve formen. Bunlar senin yardımcıların. Yalnız kaza olduğunda, kaza sebebi risk öngörülmemişse sence sorumlu kim olur.
  3. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aynen katılıyorum, Türkiyenin asıl derdi bu, o yüzden ben bir tek tıp fakültelerini başarılı buluyorum, diğer fakülteler genel bilgiyi verelim salalım piyasaya nerde iş bulursa orda uzmanlaşsın prensibiyle eğitim veriyor, ben elektrik elektronik mühendisiyim, bunu demek bile komik , sadece elektrik mühendisliğinin bile onlarca dalı var, yapılması gereken 2 yıldan sonra öğrencileri bu dallara ayırmak olmalıyken bizde birde iki ana mühendislik dallını birleştiriyorlar. o yüzden kimse mezun olduğunda ben şu işi çok iyi yaparım demeden önce o işte deneyim kazanmak zorunda kalıyor. şimdi ben elektrik elektronik mühendisiyim ama elektronik mühendisliği yapamam dersleri geçtim o kadar, aslında elektrik mühendisiyim, iguda böyle A sınıfı olsa dahi her dalda oynaması biraz mantıksız geliyor bana, tecrübe lazım, ama illede yasal sınırlamayada gerek yok, kendini bildinmi sorun yok, ben gidipta bir hastane işine bulaşmam.
  4. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ben itü mezunuyum, yaptığım işten memnunum, zaten bu işide sadece kendi işimde yaparım yaparsam. onun içinde A sınıfı olmam gerekiyor.
    türkiyedeki üniversitelerim eğitim sistemi toptan hatalı,özelliklede mühendislik dallarında. kesinlikle branşlaşma olmalı.
  5. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bence tercih meselesi.
    İsteyen sadece kendi meslek dalında uzmanlaşmalı ki bende böyle düşünüyorum .
    Ama isteyende yeni bir iş alanı olarak görüp kendini yetiştirebilir. Zaten uzmanlık bilgi gerektirir, tecrübe ister ,zaman ister ama öğrenilebilir de. Zaten bu bir ekip işi. Bir yerin iş güvenliği olduğunda orada çalışacaksın, işin içine gireceksin, ekip ile görüşecek, konuşacak paylaşıcaksın. Araştırıp okuyacaksın. Gözlemliyeceksin. Elbette bir inşaat işinde bir çevre mühendisinden inşaat mühendisi bilgisi olamaz ama zaten o inşaat yapmıyacak ki. Tehlikeleri belirleyecek. Bence olmayacak bir şey değil.
    Ama kendi branşından bir kişi bunu çok kısa sürede çekip çevirir, farklı branşı olan kişi zaman içerisinde öğrenir.
  6. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tuzla piyade okulu gibi yurdumuzda yedek subay eğitimi veren yerler var.
    281 nci dönemdim bende.
    4 ayda komutan olunurmu?yapıyo insan gitde gör.
    o yüzden telaşa gerek yok.sabırla ve metanetle öğreneceksin.
    ne itüsü,ne mühendisi,ne müsteşarı gördük orda.
    sen bal yiyosan,işçiye yeme diye akıl vermiceksin.
    ne kadar kolay dimi.
    odtüyü bitiren bi adam,bunu kolayca bulur dimi.
    adamda ölecek.
    satışada geleceksin.
    hazır ol.tabur komutanı geliyo.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Komutan sağda :D
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 1 Ekim 2013 ---
    Nedense aklıma şabanın askerlik filmleri geldi. :)
  8. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Böyle bir düşünceye şaşıyorum işin cıvkı çıktı,

yakında 5 bin lira ver c sınıfı ol 7,5 ira ver B sınıfı 10 bin lira ve A sınıfı yapılacak yakında vah Türkiyem vah
  9. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sen anlamadın herhalde yigit.
    her türlü komutan var tabiki.
    gittiğim birlikte,2 pırpır astsubay ,adem asteğmene :naber hz adem diyodu.
    çağırırsın gelir sen de rahmetli şabanı.
  10. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ne yaparsak yapalım devlet kendi bildiğini okuyor. İş başa düştü uzmanlaşmayı kendimiz yapacağız artık. Kendi mesleğimizde uzmanlık belirleyeceğiz. İSGU lığınıda da sadece kendi işimizde yapacağız.
    Farklı düşünenler ayın 5 gününü hastanede, 8 gününü kimya fabrikasında, 4 gününü balık çifliğinde,................. yapıp risklerin tamamını öngörsünler artık. Tabiki destek elemanı, çalışan temsilcisi ve formen yardımcıları ile beraber.
  11. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Hüseyin Bey,
    Keşke bütün herkes bu forumdaki arkadaşlar gibi idealist olsa, ama bu işin cılkının çıkartılmasından korkuyorum.
    İşin cılkını çıkartman istersek zaten bize kanun dayanmaz.
    Bizler adam olursak en kötü kanunla bile işler hakkaniyetli gider.
  12. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yapılan işin dõkumantasyon doldurmak olduğu zannediliyor. İstatistiklere baktığımız zaman bir değişiklik olmadığını göreceğiz ilerleyen zamanda..
    Bu konuda mahkemelerde bilirkişilik yapan birisi olarak igu lara pek insiyatif kullanmayacağım..
  13. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Haklısın ama zaten C sınıfının cılkı çıktı. Konu başlıklarına bir bak yardım isteyenlerin yazılarına da bir bak. Ne dediğimi anlarsın.
    Tabi ki önce kendimiz doğrusunu yapacağız ki doğal seleksiyonla doğru olanlar ayakta kalacak.
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Böyle işlerde işin başı devlet, eğer işi sıkı tutarrlarsa gevşemez, tutmazlarsa iş gevşer. Aynı bizim yapı denetim yasasında olduğu gibi. Ama insan üzüliyorki ne kaza geçirenin canı yansın, nede igunun. Yumurta kırıldıktan sonra kabuklarını dikmeye çalışmanın faydası yokki :(
  15. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. alara başar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    öyl
    öyle tabi ,ama çok tehlikeli sınıfta 20-30 tane işletmenin işinini aldığını düşünün hepsi farklı dallardaysa adaptasyon epey zor olur.
  17. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bilirkişi Hakim yardımcısıdır. Bilirkişi konu ile ilgili kanaatini yazar, rapor olarak verir. Hakim tüm veriler ışığında karar verir. İş mahkemelerinde % 100 e yakın oranda işçi haklıdır. Bende hem kamulaştırma hemde İnşaat Mühendisi bilirkişiyim.
  18. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yılda 2 kere rapor yazdın ve hakim yardımcısı oldun he..
    Doğru bide 20 yıllık deneyim var.
    Siz gerçekten o yazdığın yaşta ve özellikte kişilermisiniz arkadaşlar.
    Neyse yine çenem düştü.
    Artık sizi dinlicem.kendinize iyi bakın.
  19. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çok komiksin. Çünkü bilmeden konuşuyorsun, saygısızlaşabiliyorsun. Bilmediğin için sana açıklamalı cevapta verilmez.
  20. Cemil Sağdıç İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bak Hüseyin sana şunu söyliyim.Petrol enspektörü ve gemi draft sörveyi oldum ben acizane.senin gibi sadece kendi ilimin adalet komisyonu değil,yan ve komşu illerdende dosyalar geliyo.sen hep ben,hep ben diyosun.bi farkına varsana kardeş.hep ben ,hep ben...ben diyenler hep kaybetti kardeş.sana bi tecrübe yazdık acizane.