1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB
    Süresini uzatamazlar yasal olarak bir kere ertelenebilirdi o da yapıldı. Eğer A ve B sınıfı uzman için sınav şubat ayında olursa tek yapabilecekleri denetimleri ertelemek.

Orkun Dalyan
    Çok yüksek ihtimalle ikinci torba yasa ile getirecekler yeni kanunu.

Benim beklentim sınavın önümüzdeki aylarda yapılması şubata kalmaması yönündedir.
  2. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    orkun bey sağlam kaynaktan duydum demiştiniz bu gün yarın açıklanacak demiştiniz 1 hafta oldu yok bir ses sizin istihbarat zayıf çıktı herhalde :) dur bi aklıma bi şey geldi polat alemdara sorsak
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
  4. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Peki ikinci torba yasası mecliste gündemde mi? Bilginiz var mı?
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

yönetmelik veya tebliğ çıkacağı doğrultusunda yorum yapmıştık, dolayısıyla 6331'e başka bir torba kanunla böyle birşey eklenebilir, bu ilk etapta da yapılabilirdi, fakat sanıyorum aceleye geldi, bakanlık hazırlık yapmadan torba kanuna böyle bir madde eklendi. Böyle birşey yapılırsa bu iş çok uzar onu da söyleyeyim. Anayasa mahkemesine kanunların Anayasaya aykırılığı sebebiyle dava açılabilir, diğer kanunlara aykırılığı sebebiyle değil. Kimlerin dava açabileceğini de paylaşmıştım.

Düzenleme yönetmelik veya tebliğ olarak çıksa bile iptali çok zor diye düşünüyorum. Bununla ilgili hukuksal gerekçeleri de paylaşmıştım.
  6. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB

Peki bu durumda nasıl karşılayacağız sistem girişlerini kim uzmanlık yapacak, yasa uygulamaya nasıl girecek?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ekim 2013 ---

Bilgim yok ancak tekrar dava açılacak şekilde bir boşluk olmasını bakanlık istemiyor çünkü o durumda olay tamamen çıkmaza girecek.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    2016 yılına kadar A,B,C sınıfı sertifikaya bakılmaksızın tüm iş yerlerinde uzmanlık yapılabilir diye çıkarsa daha mantıklı gibi
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu kadar ayaklar altına alınması taraftarı değilim. A-B için belli kriterler olmalı.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Zaten ayaklar altında
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    zaten mesleğimiz bitme noktasında. bim bakanlık sırf prim gün sayısı fazla diye adamı a yaparak zaten ayaklar altına aldı bu mesleği
    en azından benim önerim geçici ,taksicilik yapan bir kimyacıya (örneğin) tutup B yada A sınıfı sertifika vermek hangi akla hizmettir.
  11. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB
    O durumda kalite çok düşer yeni mezun birini işe alıp risk analizi yaptırabiliyorsunuz(ki onu bile öğretmek zaman alıyor) ancak yeni uzmanı git kontrol yap diye göndermemiz mümkün değil piyasaya çünkü üst işveren aylık para verdiği bir osgb den belli bir kaliteyi talep ediyor. En azından bizde böyle.

Ben tecrübe olması taraftarıyım çok serbest bırakılırsa arkasını toparlıyamazlar.
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    sizlerin bir önerisi varmı?
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Orkun Dalyan haklısınız fakat iş güvenliği konusunda deneyimli olan çok az kişi var, ayrıca iş güvenliği alanında görev alsa bile bunun tespitinde sıkıntı olanlar var. özet olarak iş güvenliği alanındaki deneyim yani prim gününe göre bu düzenlemenin yapılması ihtiyacı karşılamıyor. sizin istediğiniz şekilde düzenleme yapılması durumunda yeterli sayıda uzman olmayacağından 6331 ocak-şubat gibi yine ertelenir. buna şüphe yok.
  14. Abdullah Gökçen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Gökçen OSGB
    Ayaklar altında değil mesleğimiz , bitme noktasında da değiliz. Bu kadar karamsar olmaya gerek yok. Bakanlık hatalı çıkarabilir ancak kaliteyi düşürmeden devam edersek zaten bu durumu düzeltmek bizim elimizde. B ve A sertifikası vermek hatalı bir durum ama başlasın o hiç tecrübesi olmayan uzmanlar 1 sene içinde dökülmeye başlayacaklar.

Şu anda piyasada bile osgblerin yaptıklarını duysanız ağzınız açık kalır. 3 aydır para ödeyip daha risk analizi yapılmamış yerler biliyorum. Zaten katip girişi hak getire , stajerlere rapor yaptırmalar vs. vs. Verdikleri fiyatlar maliyetinin bile yarısı oluyor çoğu zaman.
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bana komplo teoricisi diyenler, galiba artık bir özür borçlu :)
    Her ne kadar 1500-3000 prim günlerine göre sınavla a-b yapmak kanuni dayanağı varsada anayasa yönünden tepebilir. Çünkü 1500-3000 diyerek mesleki deneyimden habersiz bir şekildeki uygulamayı anayasa mahkemesi iptal edebilir. 1499 olmayacak - 1500 olacak. Kendi görüşüm bu temel eşitlik prensibinede aykırı. Ortada kamu yararıda yok. Ama mesleki tecrübe denilseydi, kamu yararı ve emeğe ve tecrübeye değerlendirilmesi yönünden iş uygundu.
    Belkide başbakanlıktaki bürokratlarda işi böyle düşünerek durdurdu.
    Tabi bu benim görüşüm, belkide pat diye yarınki resmi gazetede çıkacak yönetmelik bu haliyle.
    Ersin bey yazdığınız duyummu yoksa kendi tahminlerinizmi?
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Çok tehlikeli işler için görev alacak a sınıfı uzmanları ilgili meslek kolundan olmalı ve o işk olunda tecrübeye ship olmalıdır. Ancak şu sıralarda uzman açığı çok.. Kademeli olarak uzman olmak zorlaştırılmalı ve A sınıfı yetkisi de kademeli olarak sınırlandırılmalı.

Aslında çok tehlikeli işlerde ilgili meslek erbabı uzmanın yanında İSG meslek yüksek okulu veya İSG mühendisliği mezunu da ek olarak çalıştırılmalıdır bence.

2 çeşit uzman olmalı bence özetle..
  17. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu

kanun hükmünde kararnamede cıkarabilirler.
  18. a.kayar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu ülkede verilir 90 lı yıllarda market işleten maden mühendisine arkeologa ziraat mühendisine sınıf öğretmenliği fırsatı verildi.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet mesleki tecrübe konusu mantıklı fakat işin şu boyutuda var ben jeoloji mühendisiyim mezun olalı 4 sene geçti ve hiç jeoloji mühendisi olarak çalışmadım tecrübem hep iş güvenliği üzerineydi. bu durumda nasıl olmalı peki ?
  20. ibrahimg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kurulu bir düzenim var.
    Düzenleme müzenleme yok!
    Daalın hadee...