1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. nadr buglem İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınavsız prime göre sınıf atlansın yada c b a kalksın zaman yok zaten en sonki c sınıfı sınavında başarı çok düşükmüş bu ark.lar b yi yada a sınavını nasıl geçecek geçeceğiz
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    C,B ve A olmassa Eğitim kurumlarındaki üstadlar aç kalırlar..Hangi A sınıfları bizlere zincir vuracakmış şaşarım ,garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,heyhat benim ne mühendis işletme müdürlerim var Müfettiş gibi maşallah..
  3. Kerem Feratlar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Denetim OSGB
    c den a ya geçiş tam bir saçmalık. Yine de hayırlı olsun.
  4. gilgin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    18 ağustos C sınavından 60 alarak kalanları aynı sınavın A kısmına girselerdi çoğunluğu 80 üstü not alırdı. Bugüne kadar yapılmış en zor, aşırı tartışmalı soruları olan, yürürlükte olmayan mevzuattan olan soruların mevzuat ismi belirtilmediği için iptal edilmeyen saçma bir sınavdı 18 ağustos. Böyle bir sınavı C-A ve B-A veya C-B için açacakları sınavlarda yaparlarsa, %90-95 dökülür, amaçlarına ulaşamazlar.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    20-25 yıllık müfettişlik tecrübesiyle.. size az mı geldi :)
  6. erhan41 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar şimdi kasım sınavına pirim gün sayısına göre girebilecekmiyiz yoksa daha sonraki bir sınavamı gireceğiz ben sınav duyurusundan tam anlayamadım.
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    20 eylülde başbakanlığa gönderilen yönetmeliğin hala yayınlanmamasının nedeni ne olabilir?
  8. İdris Saklı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5022
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OBJEKTİF OSGB
    Sınav uygulama duyurusunda biraz ipuçları var örneğin 28 Ekim -8 Kasım tarihleri arası sınav başvurursu yapılacak olması C sınıflarının B yada A sınıfı uzmanlığı için prim gün sayıları ne olacak sınava girme koşulları nedir gibi açıklamalar 28 Ekim tarihine kaadr açıklanacaktır.
  9. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B ve A sınfı uzman ihtiyacı var sınavların zor olacağını düşünmüyorum.
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Katılıyorum, ama tedbiri elden bırakmamak sıkı çalışmak lazım. Aynı mantıkla baksak 18 ağustosunda kolay olması lazımdı.
  11. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ama 18 ağustosta C sınıfı çok zordu diğer sınavlar C sınavına göre kolaydı. Bence bilinçli olarak böyle yapılıyor. Çünkü 20000 küsür bin C sınıfı uzman oldu. C sınıfını zorlaştırıp sayıyı artırmamak mantıklı ama B ve A sınıfı uzman sayısı eksik olduğundan diğer sınavlar C ye göre daha hafifti. Bu sınavda aynı mantıkla yapılacaktır diye düşünüyorum.
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İsgmm müdürü açıklama yapmış, sınav kasım ve şubatta olacakmış. 30 bin kişi b yada a sınavına girecekmiş ve başarı oranı %40 olursa 12 bin uzman ocakta işbaşı yapacak demiş. 30 bin kişinin 1500-3000 günü doldurduğunu düşünmüyorum, bence bu miktarı azalttılar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Ekim 2013 ---
    12 bin mühendise iş fırsatı
    8 Ekim 2013 Salı 07:15
    Güncellenme Tarihi 8 Ekim 2013 Salı 07:15
    İş güvenliği uzmanlığı alanında belge alanlar arasından 12 bin kişi, Kasım ayındaki sınavda başarılı olursa yeni yıla işbaşı yaparak girecek

İş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu için ihtiyaç duyulan iş güvenliği uzmanlığı alanında bugüne kadar belge alanların sayısı 34 bine ulaştı. Böylece belge alanların Kasım ayında yapılacak sınavda yüzde 40'ının başarılı olması halinde 12 bin uzman Ocak ayında işbaşı yapabilecek. Başarılı olamayanlara bir hak daha tanınacak ve Şubat ayında girilecek ikinci sınavla Mart ayında işbaşı yapma şansları doğacak. İş güvenliği uzmanlığı sertifikası için en fazla, kimya, maden, jeoloji, gıda mühendisleri ile iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları başvuruyor. Bu kişiler 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikeli olarak sınıflandırılan ve 6 milyona yaklaşan çalışanın bulunduğu 600 bin işyerinde uzman olarak görev alacak.

A SINIFIN İŞİNİ C SINIFI YAPABİLECEK

Bu işyerlerinde, 180 bini 'çok tehlikeli', 200 bini 'az tehlikeli', kalanları da 'tehlikeli' olarak sınıflandırıldı. Bunlardan çok tehlikeli grubunda A sınıf sertifikalı uzmanlar, az tehlikeli olanlarında B sınıfı, tehlikeli işyerlerinde de C sınıfı sertifikalı uzmanlar görev alacaklar. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, bin 800 prim günü bulunan B sınıfı sertifikalı uzmanlar ile 3 bin prim günü bulunan C sınıfı sertifikalı uzmanların çok tehlikeli sınıfına giren işyerlerinde görev alabileceğini söyledi. Genel Müdürlük yönetmelik değişikliği ile bin 500 prim günü olan C sınıfı uzmanı, sayıları 200 bini bulan 'az tehlikeli' işyerinde, B sınıfı sertifikalı uzman gibi görev alabilecek hale getirdi. Eğer C sertifikalı uzmanın 3 bin prim günü bulunuyorsa, bu kez 'çok tehlikeli' sınıfında yer alan ve A grubu sertifikalı uzmanın işini yapabilecek. Yine bin 800 pirim bulunan B sınıfı uzman da A sınıfı uzmanın görevlerini üstlenebilecek.

Kasım ve Şubat aylarında sınav olacak

Her uzmanın iki sınav hakkının bulunduğunu belirten Özer, 'Yönetmelik değişikliğini yaptık. Kasım 2013'te, Şubat ve Mayıs 2014 tarihlerinde birer imtihan yapacağız. Böylece en az 30 bin kişi Kasım ayında B veya A sınıfı belgeye sahip olanların statüsüne girme hakkı elde edecek. Eğer bu sınava girenlerin yüzde 40'ı başarılı olur ise bu da 12 bin uzmanın B veya A sınıfı belgeye sahip olacağı anlamına gelir. Mevcut halde de bin 500 uzmanımız var. Ocak ayında 180 bin çok tehlikeli işyerinin olduğu sahaya 12 bin uzman girdiğinde ise bugünkü rakamı 8 misli artırmış olacağız' diye konuştu.

http://www.haber10.com/haber/421378/#.UlPBC8saySM
  13. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Haberin içinde hem 30.000 kişi sınava girecek demiş hemde 1500 - 1800 - 3000 gibi prim günlerinden bahsetmiş, bu prim günlerini karşılayan 30.000 kişi olacağını zannetmiyorum. Ya 30.000 sayısı yanlış yada prim günlerini aşağıya çekecekler.
  14. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aynen size katılıyorum. 1500-3000 gün olayını isgmm müdürü telafuz etmemiş, habercinin kendi yorumu. İsgmm müdürünün söylediklerini dikkate alırsak 30.000 kişinin b yada a sınavına gireceğinden bahsediyor. Bu kadar kişinin 1500-3000 günün olması imkansız olduğuna göre acaba 1000-2000 mi yaptılar diye düşünmeden edemedim doğrusu. Habrin kendisinde çelişki olduğu çok açık ortada.
  15. erdal81 İSGforum Üyesi

arkadaşlar bişey sorucam diploma tarihim 26.06.2006 da bu tarıh ten evel 4 ay sgk prımım var yine 2006 yılı ıçınde bu 4 aylık prım gun sayısını hesap etmıycekler mı ? diploma tarihinden itibaren 1500 gün gibi bir ibare var ?

teşekürler
  16. seda hatip İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kasıma yetişecek bu durumda öylemi, yarın çıkabilir resmi gazetede diyorlar yönetmelik değşişikliği
  17. Kerem Feratlar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Denetim OSGB
    Kasima yetismeeyecek muhtemelen sinav şubatta olacak.
  18. Öncelikle branşlaşmaya gidilmelidir. Kimyacı kimya sektörüne, inşaatçı inşaat sektörüne baksın. 3-5 yıl prim olayına gelince hangi sektörde hangi işin yapıldığı önemli. Örneğin satış sektöründe çalışan biri hiç üretim sahasına girmemiş ve fabrikada A sınıfı uzman olarak çalışacak. Kişisel çıkarları bir kenara bırakmak gerektiğini düşünüyorum.
  19. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu tür öneriler getirirken; dünyada bu iş yıllardır yapılıyor çokd a başarılı işliyor bizde öyle yapsak mı diye sormak gerekmez mi?
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bugünde bir şey yok resmi gazetede
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Ekim 2013 ---
    1500-3000 prim gününü sağlayan 30000 kişi yok mudur gerçekten ?