1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. NAZLI YEŞİLYURT AKSU İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

size kesinlikle katılıyorum. Üç aydır tünel inşaatı yapan bir firmada tam zamanlı İSG uzmanı olarak görev yapıyorum. bu sürede tünel inşaatı hakkında birçok şey ve yöntem öğrendim işim gereği bunu yapmak zorundayım. ama asıl mesleğim kimyagerlik ne alaka değil mi. çoğu talimatı kendim yazdım firmanın cimriliği nedeniyle risk değerlendirmesini de ben yapmaya başladım. araştır, çalış, gör ve öğren sistemiyle bu kadar sürede bayağı bir yol aldım. işe başladığımda blon, iksa nedir hiç fikrim yoktu ama şimdi çeşitlerini bile öğrendim. yaniii uzun lafın kısası neden olmasın. olmaması gereken İSG yi sadece devletin yaptırımı zanneden bazı şantiye şeflerinin (sayıları epeyce çok) kendilerinin tecrübelerine ve çalışma sürelerine binaen A sınıfı uzman olarak rant sağlayabileceklerine inanması. bunun önüne geçilmemesi bu işi gerçekten hakkıyla yapanlara haksızlık olur sadece.

Nazlı Yeşilyurt Aksu
    Y. Kimyager
    İSG Uzmanı (C)
    Zonguldak
  2. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sınav hakkıyla ilgili ses seda yok anlaşılan 2014 şubat mart gibi söylenti vardı sankı doğruymuş durum onu gösteriyor
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kasım ayına yetiştirmeleri gerekiyor..ocak 2014 yükümlülük başlıyacak A sınıfı ve B sınıfı yükseltme sınavları kasımda yapılmassa bu iş sulanır gider ve anlamını yitirir.Yani o kadar dinamik tecrübeli işin bilen insanlar var bu devlet gider 65-70 yaşında insan kalabalığına iş gücü yaratmaya çalışır anlamış değilim..A sınıfı değilim ama zoruma gdiyor A sınıfı olmak bile umrumda değilim.Alayına hizmet veriyorum onlar benden ben onlara minnet doluyum.Çünkü bilmiyorum.A sınıflarına sorsan yürümeye mecalleri yok sorsan direk jonh paoul satre ye dönüşürler...
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet çok doğru söylediniz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 3 Eylül 2013 ---
    zaten verdiğiniz hizmetler ortada
    ancak sınavla ilgili bir gelişmenin olmaması kaygıya neden oluyor çünkü a ve b sınıfı uzman açığı dolayısıyla ya tekrar erteleme yada denetimsiz bir süreç sulandırılmış vs
    asıl sıkıntı da bu
  5. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Resmi Gazete hergün saat 12 den sonra hemen yayınlanırdı. Bu gün nedense yayınlamadı henüz dört gözle bekliyoruz. Durum netleşsede bizde ne yapacağımızı bilsek. Sınava mı hazırlanacağız yoksa yolumuza mı gideceğiz. Belirsizlik adamı yer bitirir.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    şimdi baktım yayımlanmış ma yine bir şey yok :(
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Resmi Gazete çıktı yine yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2013 ---
    Dörtgözle bekliyoruz ya yayınlanmazda yayınlanmaz.
  9. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun Bey kulağınıza iyi üflememişler. Yine duyumların verdiği durum. Bakanlık tebliği en kısa zamanda çıkarsın ki bizde yolumuza baksak.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    maalesef haklısınız Zaim Bey. kriterler hakkında sağlam kaynaklardan bir şeyler duydum ama yine kulağıma iyi üflenmemiş tir diye çekiniyorum :)
  11. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sizde yine o kriterleri bahsedin ki olağanüstü duruma hazırlıklı olalım :)
  12. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Orkun Bey bizi merakta bırakmayın
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    :) elinde C sınıfı sertifikası olup 3 yıl tecrübesi olanlar B sınıfına, elinde B sınıfı sertifikası olup 4 yıl tecrübesi olanlar A sınıfına girebilecek diye konuştuk. zaten süreyi işlettiyseniz sınav hakkı kazanıyorsunuz fakat tehlike sınıfına uygun çalışmayan yada çalışamayanlara fayda sağlayacak bir sistem gibi geldi bana.
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun Bey.. Bu söylediklerinize uyacak şu anda kaç uzman varki.. Zaten süreyi işletse sınava girecekti bu vatandaşlar.. Belkide öyledir.. Bizlere uymayacağı için başka yol haritası çizeceğiz. Ama ne zaman çizeceğiz o belli değil. Hergün bekliyoruz tebliği ama ortada birşey yok. Sınava hazırlanıyordum bıraktım.. Zaten bize uymazsa birşeyleri ezberlemek mantıksız.
    Benim şahsi düşüncem Ağustos sınavına göre aşağı yukarı 10 bin kişiye sınav hakkı verip bunlardan 4-5 bin civarının sınavı kazanacağını düşünüp açığı kapatmayı düşündükleridir.
  15. Elinde C Sertifakası olup sertifikalı +sertifikasız toplam 3 yıl tecrübesi olana sınav hakkı verilecek demek istediniz sanırım. C sertifikası ile 3 yıl tecrübesi olan zaten B sınıfı için sınav hakkı kazanıyordu.
  16. jt57 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 yıl deneyim (isg alanında olmasa da ) C sertifika sahibi uzman B sertifika sınavına girecek diye anlıyorum, hatalı mı ?
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aslında sizin dediğiniz gibi ben yanlış yazmış olabilrim.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Eylül 2013 ---
    kendi düşüncem iş güvenliği alanında 10 yılda tecrübesi olsa o kişiye bu hakkın verilmemesi fakat bakanlık ne derse o sonuçta
  18. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence de ağustos sınav sonucuna göre hesap yaparak elde ne kadar b ve a var ona göre prim gün şartını öne sürecekler bilmem bana katılırmısınız
  19. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence genel çalışılan prim gününe bakılmalı, şu an C sınıfı uzman, uzmanlığını yapıp tecrübe kazanamıyor. Çünkü görülüyor ki şuan C sınıfı uzman açığı kalmamış. Bizim B yada A'ya geçebilmemiz ya yüksek lisans yada kendi genel prim günümüzle olabilir.
  20. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar birde şöyle bir söylentide var ama ne kadar doğru bilemiyorum
    mesala c sınıfı belgesiyle 1 yıl uzman olarak çalışan b sınıfı için sınava girme hakkı verilme durumu söz konusu
    bu konuda bilgisi yADA duyumu olan varmı