1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    a sınıfı sınavında 22 soru iptal edilmesine bakılırsa devlet a sınıfı uzman sayısını hayli artımış gibi
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    tabiki hayır
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Saadet Hanım ben karşılaştım. Gideceğiniz yerin işvereni genç veya orta yaşlı ise o insanı bu konuda ikna etmeniz kolay ancak yaşlı ise çok çok zor. Ben çok uğraştım ikna edemedim .
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    resmi gazetede yine yok maalesef
  5. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kaptanın seyir defterine ek: Yıldız tarihi 6 Eylül 2013 saat 00:06 resmi gazatede yine sınav başvuru koşulları konusunda bir şey yok
  6. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ozaman neyin tartışmasını yapıyoruz ki yönetmeliklerde bu konuda hiç birşey yok. c sınıfı uzman çok tehlikeli sınıfın risk analizini yapabılıyor da iş güvenligi uzmanlıgına gelince mi yetersiz kalıyor ...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---
    neye dayanarak sorun çıkartıyolar peki?yönetmeliklerde bu konuya dair birşey yok sadece bildigimiz üzere sadece isg uzmanı olarak çalışma yerleri sınıflandırılmıs durumda ama risk analizi yaparken böyle bir sınıflandırma yok.
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Osgb de çalışanlar bireysel çalışanların önünü kesmek için "bizde A sınıfı uzman var bu işi yanlız biz yaparız A sınıfı uzaman dışında kimse yapamaz " diye ortalığı karıştırıyorlar.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Bence herkese kendi sektöründe ilerleme teşvik edilmedilir. Ben inşaat mühendisiysem, madenden ne anlarım, madende çalışmayıp değil 7, 20 sene A tecrübem olsa ne yazar. 30 sene madene bakmış, kimya fabrikasına girmediyse ne anlar kimya proseslerinin iş güvenliğinden. KESİNLİKLE SEKTÖR BAZLI İLERLEME TEŞVİK EDİLMELİDİR.
  9. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şimdi herkes tebliği bekliyor.. A sınıfı bir uzman arkadaş ile biraz önce görüştüm.. Tebliğin geçikme nedeni Danıştaydan fikir almalarıymış. İptal görmemesi için yani.. Çıkacak tebliğde herkesin beklediği gibi 3 yıl sigorta primine B 8 yıl sigorta primine A diye değil.. Bu kesin gibi görünüyor. Büyük bir ihtimalle iş güvenliği uzmanı olarak 720 gün primi olan B sınavına girecek diye bir tebliği olacakmış.. Bir olasılıkta; ama çok düşük bir olasılıkla 360 da olabilirmiş.. Diğer tüm girişimler Danıştayın iptaline uğrayacağı için tebliği bu şekilde çıkacakmış... Benim işime gelmediği için pek inanasım gelmemekle birlikte büyük bir ihtimalle böyle görünüyor.. Artık 3 yılı bekleyip B sınavına gireceğim... Veya bekleyip göreceğiz.. Ama ben şahsen ümitsizim..
  10. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş güvenlik uzmanı olarak 720 gün prim çok ama yeterli sayıda uzman olacak mı? ona bakmak gerekli çünkü kanunun ertelenme sebeplerinden biri uzman sayısının yetersiz olması. Çıkan tebliğ yeterli uzman sayısını kapsayacak şekilde olması gerekir yoksa pek işlerine yaramaz. Ocak ayı gelince işverenler piyasada uzman yok diye baskı yaparlar. Bence bu düşünülerek hareket edilecektir
  11. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Buradaki en büyük handikap diğer girişimlerin danıştay tarafından iptal olacağıdır. Tabiki yetersiz gelecek. Zaten böyle çıkarsa B sınavına hak kazanacakları 1 yıl geri çekmiş olacaklar bir de eğitim olmayacak.. Artık ne kadar uzman olursa.. Ara boşluğu başka bir şekilde çözeceklerdir herhalde.. Belki bilmem hangi geçici kanun maddesiyle.. 360 belki olabilir benim görüşüm.. Ama bir gerçek var; çok çalışmışlık değil iş güvenliğiyle ilgili çalışmışlık baz alınacak. Bu bir gerçek.. Diğer durumlar danıştaydan geri dönecek bunu biliyorlar...
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Hukuki açıdan Bakanlık tebliğ için Danıştay'dan fikir almak zorunda değil tüzük çıkaracaksa Danıştay'dan görüş alması gerekiyor. böyle yapıncaya kadar düzenlemeyi direk torba kanuna koysalardı, yani düzenlemeyi tebliğ halinde değil de kanun maddesi olarak yapsalardı kimse dava açamazdı.

düzenlemeyi zaten a veya b sınıfı olma yani bu sınıfların sınavına girme hakkına sahip olanlara yönelik yapmalarının hiçbir mantığı olmayacaktır.

a veya b sınıfı mantar gibi çoğalmasın ama ihtiyaç oranında da piyasada bu sınıf uzmanlar olacak şekilde düzenleme yapılmalı.
  13. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Önceki yönetmeliğin iptal olmasının (Yani C'lerin kendi Branşlarında A Sayılmasının İptali) nedeni, kanunda yeri bulunmamasından dolayı yönetmelik maddesinin kanuna uygun olmamasıydı. Ama şimdi bakanlık torba kanun ile bu yetkiyi aldı. Kanun maddesinde" Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki "tanımında, iş güvenliğindeki prim sayısı diye bir ibare yok, bununla beraber tanımda ayrıca üst sınıf demiyor, üst sınıflar diyor. Danıştay eskiden kanunu gerekçe gösterip, yönetmeliği kanuna uygunsuzluktan bozuyordu. Artık bozamaz, diye düşünüyorum. Ayrıca Cemal Karadeniz Bey'in dediği gibi olursa A sınıfi iş Güvenliği açığı kapatılamayacak şekilde meydana gelirki buda kanunun amacına ulaşılmamasını beraberinde getirir. Mesela benim memleketimde A sınıfı iş güvenliği uzmanı bir tane bile yok. 1 Ocak 2014 tarihinden sonra ne olur o zaman?

İyi günler dilerim.
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Murat Bey inşallah söylediğiniz gibi olur. Bizimde beklentimiz bu yönde..
  15. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    İnşaallah dediğimiz gibi olur cemal bey, yoksa beklenti ve emeklerimiz havaya gidecek.
    Hukukçuların sağı solu belli olmaz. Bilgi aldığınız A sınıfı olan arkadaş, bakanlıktaki bir tanıdıktanmı almış bahsettiğiniz bilgiyi.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---
    Ben bir keresinde İş Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Dairesi Başkanlığını aramıştım, şu anda konu üzerinde çalışıyoruz diyerek en ufak bir bilgi bile vermemişlerdi.
  16. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı uzman arkadaş bakanlıkla irtibatı var tabiki.. Tanınmış bir A sınıfı uzman... Artık bende onun yalancısıyım.. Tabi muhabbet etiğimizde bütün şevkim kırıldı ne yalan söyleyeyim.. Kafamda başka yol haritaları belirledim bir anda.. Bütün herkesin istediği gibi İş güvenliği alanındaki çalışmışlığa değil genel çalışmışlığa bakılsın tabiki...
  17. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Dediğiniz gibi yaparlarsa bizde gümleriz, 6331 Kanunu'da gümler.
  18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    arkadaşlar benim bildiğim danıştay yönetmeliğe dayalı tebliğin yürütümünü durdurabiliyor fakat kanuna dayalı tebliğ yada yönetmeliği durdurma hakkı yok. onun için danıştaydan onay beklediklerini düşünmüyorum. Ağustos sınavı sonuçlarının açıklanıp piyasadaki uzman sayısına bakacaklar. 22 iptalli A sınıfı sınavı var ya ne kadar enteresan herkesi A yapacaklar
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Piyasadaki A sıkıntısını çözmeye çalışıyorlar belkide 22 soruyla :). Danıştayın yönetmeliği durdurmaya hakkı olmadığı konusunda sizinle aynı fikirim.
  20. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    "Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla" demiş bilemiyorum