1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Zaten zurnanın zırt dediği yerde orası.

Ben bakanlığa ve genel müdürlüğe bizim mağduriyetimizi artırmamaları (zaten az tehlikeli sınıfların ertelenmesiyle mağdur olduk), aynı zamanda işverenlerinde mağdur olmaması açısından yazı yazacağım. Artık etkili olur veya olmaz ben bana düşeni yapayımda...
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Yazdığım metini sizinle paylaşıyorum. İsteyenler kendine uyarlayarak gönderebilir. Yönetmeliğe şekil verilen bu günlerde elimizden gelen budur :)

Sayın Bakanım / İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürüm,

C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Adayıyım, İnşaallah 18 Ağustos Sınavı sonucuyla beraber İş Güvenliği Uzmanı olacağım. Bildiğiniz üzere kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen 6495 sayılı kanunda yer alan "Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” denildiğinden, çoğu bu işi yapmak için zaman ve masraf sarfetmiş C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve Adayları meslektaşlarım, yukarıda maddeye istinaden endişe ve umut arası bir bekleyişle C sınıfı olupta hangi nitelikte olanlar çok tehlikeli ve tehlikeli işlere bakabilir diye çıkması gereken ilgili yönetmeliği bekliyorlar.

Bekliyoruz çünkü, Kanunun az tehlikeli işyerleri için 3 yıl ertelenmesinin ardından birde bunun üstüne kendi mesleğimizle ilgili çok tehlikeli veya tehlikeli işlere bakamama halinde mağduriyetimiz çok daha fazla artacak. Çünkü bizler diğer mesleki planlarımızı bir yana bırakarak para ve ondanda önemlisi diğer işlerimizi bırakarak bu işe zaman ve emek ayırarak kurslara giderek kendimize planlar yapmıştık.

Sizden Danıştay'da iptal edilen yönetmelik maddesinin aynısını çıkarmanızı temenni ediyoruz. Temenni ediyoruz; çünkü, planlarımızı o maddelere göre yapmakla beraber, böyle bir yönetmeliğin uygulanmaması halinde esas mağdurları da sizin de tahmin ettiği üzere işverenler olacak. Hele inşaatlarda o kadar A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı açığı nasıl kapanacak. (Kendim inşaat mühendisi olduğum için tahmin ediyorum.

İptal edilen yönetmelik, kanunun getirdiği sınav mecburiyetinden dolayı sınavla beraber geri getirilirse her branşın kendi içinde belirli miktarda tecrübesini ispatlayan ve iş güvenliği kültürünü kazandığını sınavla ispat etmiş ve branşını belkide ilgili branşın semtine uğramamış olmamasına rağmen 7 sene belgeli diye A sınıfı olan ama ilgili branştan haberi olmayanlardan, iptal edilen yönetmelikteki vasıfları taşıyan meslektaşlarım daha iyi yapar.

İptal edilen yönetmeliği sınav koşuluyla beraber getirin çünkü;

1-) Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunumuz sabote olmasın.

2-) İşverenler zor durumda kalmasın.

3-) Planlarını sizin çıkardınız mevzuata göre ayarlayan çiçeği burnunda iş güvenliği uzmanları mağdur olmasın.

4-) Bunların neticesinde Türkiye Güvenle Büyüsün.

Saygılarımla.

Murat UĞUR

İnşaat Mühendisi

İş Güvenliği Uzmanı Adayı
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Çıkacak tebliğin gecikmesine sebep olarak danıştaydan görüş beklemeleri mantıklı bence.
  4. es55061 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ali İhsan bey uzman olarak 360 prim gün söyleniyor
    bu şekilde istenilen sayıya ulaşılabilirmi
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    resmi gazeted yine bir şey yok. Kaptanın seyir defteri :)
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    olabilir ancak bu sayı bana az gibi geldi. 720 olsa daha iyi gibi geliyor bana.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Eylül 2013 ---
    Kaptanın seyir defterine ek: Yıldız tarihi 7 Eylül 2013 saat 00:12 resmi gazatede yine sınav başvuru koşulları konusunda bir şey yok​
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ben hala "İş Güvenliği" alanındaki prim gün sayısına bakılması taraftarıyım
  8. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu iş Danıştaydan görüş alma konusuna takıldıysa son güne kadar daha biz çook kaptanın seyir defterine ek yaparız.
    Orkun Bey sizin söylediğini olması gereken ancak şu an öyle yapılırsa B sınıfı sınavına muracaat edecek yeterli sayıda uzman bulunamaz. Bu ise kanunun tekrar ertelenmesi demek, tekrar erteleme ise bu işin başlamadan sonunun geldiğinin göstergesi olur.
  9. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu sınav işi karabole gelecekmiş gibi gelmeye başladı.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Şu an itibari ile üniversitelerin yüksek lisans kayıtları devam ediyor. Bu kanundan ve ertelemelerden en karlı çıkanlar eğitim kurumları ve üniversiteler. Bence üniversiteler kayıtları bitirecek bakanlık ondan sonra yayımlayacak.çünkü şu anda yayımlansa kriterleri uyanlar üniversitelere başvurudan vazgeçecekler. Tamamen menfaat meselesi yani bizlerde koyunuz :sinir:
  11. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Herkez pastadan ne kaparız peşinde
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Zaten Bakanlık sitesinde yazmış

2013 Yılında Yapılacak İkinci ve Üçüncü “İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı” Sınavı Duyurusu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği 2013 yılında yapılacak ikinci ve üçüncü “işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı” sınavları, 18 Ağustos 2013 Pazar ve 23 Kasım 2013 Cumartesi günleri yapılacaktır.

1- Söz konusu sınavlarla ilgili uygulama duyurusu,
    - İkinci sınav için 01 Temmuz 2013 tarihinde;
    - Üçüncü sınav için 07 Ekim 2013 tarihinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.
    2- Eğitimlerin bitiş tarihi ikinci sınav için (Örgün eğitim bitiş tarihi) 30 Haziran 2013, üçüncü sınav için (Örgün eğitim bitiş tarihi) 06 Ekim 2013 ’dür.
    3- 18 Ağustos 2013 Pazar ve 23 Kasım 2013 Cumartesi günü yapılacak “işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı” sınavları müfredat-mevzuat konuları daha sonra yapılacak duyuruda belirtilecektir.

yani bakanlığın 7 ekime kadar vakti var
  13. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    erken açıklansa bizde ona göre ne yapacağımızı bilsek. Vakit daraldıkça insanın sinirleri yıpranıyor.
  14. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir şey soracağım. 18 Ağustos uzmanlık sonuçları ne zaman açıklanacak
    Bunu bekliyor olabilirler. B ve A sınıfı uzman sayısının miktarını belirleyecekler. kanun 18 Ağustos belge alanları içine alıyorsa
  15. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    kanun çıkalı 2 ay olacak kanunun kapsamı başladı ki zaten. "tebliğin yayımından itibaren 1 yıl içerisinde" demiş
  16. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kapsamı belirlendi. UZMAN sayısı belirleyip prim gün sayısını belirtilip A- B uzman sayıları tamamlamamak için prim gün sayısını belirleyebilirler. O yüzden Ağustos 2013 yılındaki sonuca bakabilirler.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kaptanın seyir defteri yine yok yine yok :(
  18. kerem İSGforum Üyesi

Arkadaşlar bazı eğitim kurumları, Kasım sınavı için B sertifikasına girebilirsiniz diyorlarmış.Yani C Belgesi olanlar bir gereklilik göstermeden B sınavına girebilirsiniz diyor.Gerçeklik payı varmıdır ? 2-3 eğitim kurumu bu şekilde söylemiş.Arkadaşlardan duydum.Hiç konuşan soran vs oldu mu
  19. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyle birşey duymadım ama Ağustos sınavına girenlere söylenmiştir büyük bir ihtimalle.. Yani sertifikayı alırsanız es kazara çıkacak yönetmelik size uyarsa Kasımda da B sertifikası sınavına girersiniz anlamındadır. Torba yasada kanun maddesi açık.. İş güvenliği sertifikası olanlara bakanlık tarafından belirlenecek şartlara göre Sınav hakkı diyor.. Yani ilk önce sertifikan olacak ondan sonra bakanlığın bilmem kimlere vuracak yönetmeliğinin veya tebliğinin sanada denk düşmesi gerekecek..
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Danıştay, anayasa ve kanunlara aykırı yönetmelik, tebliğ vs düzenlemeler ile kamu kurumlarının anayasa, kanun, yönetmelik, tebliğ hükümlerine aykırı iş ve işlemlerini kısmen veya tamamen iptal edebilir. yönetmelik, tebliğ gibi düzenlemelere danıştay'da herkes bireysel dava açabilir, ama kanun maddelerinin iptali için bireysel dava açamazsınız. torba yasaya gerekli düzenleme direk konulsaydı kanun maddesi olacaktı ve kimse dava açamayacaktı.

"Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün veya bunların belirli madde ve hükümlerinin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde iptal davası açabilme hakkı, Cumhurbaşkanına, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının en az beşte biri tutarındaki üyelere aittir."