1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

3 yıl prime b sınıfı 8 yıl prime a sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bim tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

?

3 yıl prime B sınıfı 8 yıl prime A sınıfı sınavına girme hakkı verilsin mi?

1. Evet

oy sayısı 167
    73,9%
  2. Hayır

oy sayısı 59
    26,1%
  1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

doğru bir tespit, gecikme faktörlerinden birisi olabilir.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu işgüvenliği felsefesinden hiç anlamamışım demenin bir adıdır. İSG tamamen kendi başına ayrı müstakil bir meslektir. Bir başka işin yanında yapılacak bir iş değildir. Dünya da sizin tanımladığınız gibi tanımlanmış ve kullanılan bir meslek hiç olmamıştır.

Dünyada isg uzmanı olmak için mühendis olma şartı da yoktur. Uygun bir eğitimle öğrenilip başarıyla uygulanabilmiştir.
  3. Evet İş Güvenliğinin Kültür olduğunu Savunduğumdan olsa gerek.
    Ayrıca iş güvenliğinin sabit değerler üzerine kurulu bir yapıda olmadığını anlamakta gerek, yoksa birinin ak dediğine herkes ak derdi kimse karadır bu diyemezdi. Dünya da nasıl tanımlandığı da çok önemli değil, ülkeler arasında farklı tanımlamalar içerebilir. Önemli olan Türkiye olarak bir tanımlama içerisine sokabilmek. Daha da önemli olan ortak bir amaca hizmet edip etmemesi meselesidir.
    Aynı fikirde değiliz.
  4. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Yazıyı okudum, eki inceledim aklıma ilk gelen şeydi sizin yazınız.100 tane doğru soru sormayı beceremeyenler bizi test ediyor!100 de 1-5'i anlayabilirim ama 22 soru yanlış olunca tek şey akla geliyor kimse kusura bakmasın ama
    ''OHA''!
  5. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bakanlık 18 Ağustos sonuçları ne zaman açıklayacak
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    12 Eylülde
  7. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3 gün sonra tebliğ yayınlanacak
  8. kerem İSGforum Üyesi

Kesin bir bilginiz varmı yoksa tahmin mi yürütüyorsunuz sınavın açıklaması sonrasına.
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Hayır kesin, ilan edildi resmi olarak 12 eylülde
  10. Zaim Zengin Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Tekirdağ
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sadece tahmin. Piyasadaki İSG uzmanı sayısını belirlemek için o tarihi bekliyor olabilirler.
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yahu sınav yönetmeliği diye bir şey var. Her zaman ilan ediyorlar.. biraz komplo teorilerine mi meraklıyız :)
  12. kerem İSGforum Üyesi

Koray bey biz farklı birşeyden bahsediyoruz.Sınavın açıklanacağı tarihten bahsetmiyoruz bile zaten :)
  13. Sınava da çalışmaya başlamak lazım. Kasım sınavına yetişecekse zamanımız çok az. Bir an önce açıklansa da sıkıntıya düşmesek.
  14. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zaten düşeceğimiz kadar sıkıntıya düştük.. Acayip bir ikilemdeyim.. Maden mühendisiyim.. Madencilikle ilgili çevreden güzel teklifler geliyor.. Elimin tersiyle itiyorum.. İşi kabul etsem ve çıkacak tebliğ bize uygun olsa iş yoğunluğundan sınava hazırlanamayacağım.. Tebliğ uymazsa gelen teklifleri kabul etmediğim için belkide pişman olacağım.. Sonumuz hayır olsun inşallah.. Hergün 55. maddeyi okuyorum.. Düşünüyorumda düşünüyorum.. Okuduğumdan anladığıma göre insanların sigorta primine göre bir düzenleme yapılacak gibi geliyor bana.. A sınıfı uzman arkadaşa göre iş güvenliğinde bulunduğu süre ve sigorta primine göre diyor.. Kafayı yiyeceğim bir açıklansada yol haritamızı çizsek.. Saygılar.. Bu arada Madencilik Flotasyonla Zenginleştirme alanında 2-3 çalışmış bir arkadaş varsa yeni kurulacak bir tesise maden mühendisi arıyorlar bilginize......
  15. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bakanlık sınav için 6331 sayılı kanuna gecici madde koydurrarak sınavın şekli konusunda yetki almış oldu. Böylelikle Danıştayın "kanuni dayanaktan yoksun" diye iptalinin önüne geçmiş oldu ancak düzenlemeyi tabliğ olarak çıkaracak. Bu çıkaraçağı düzenlemenin de başka bir gerekçeyle iptali söz konusu olabilir diye bence Bakanlık işin başındayken Danıştaydan görüş alarak yapacağı tebliğ şeklindeki düzenlemeyi iptalden korumaya çalışıyor. Tabi bu arada zaman geciyor ve bizler gibi uzmanlar merakla bekliyoruz. Benim acizane fikrim prim gün sayıları tutanlar sınava çalışmaya başlasınlar çünkü bu bir sınav ve her girenin kazanacağı diye bir garanti yok. Tebliğ yayınlandığı zamanda ders çalışmak için süre yeterli ğelmeyecek.
  16. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gecici maddede" ....uzmanlık belgesine sahip olanlara...." denilmekte ve bu yasa 2 Ağustos 2013 tarihinde çıktı, yani 18 Ağustosta yapılan sınav sonucu kazanlanlar bu kanunun kapsamına girmez. O sebeple sınav sonucunun açıklanacağı 12 Eylül ü beklediklerini pek sanmıyorum. Gerci 12 Eylül e de fazla kalmadı. Benimkisi sadece tahmin.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Eylül 2013 ---
    Ancak şu konuda kesin söyleyebilirim İş güvenliği hakkındaki bütün alt yapı çalışmaları (yöetmelik, uzman açığı v.b.) 01.01.2014 tarihi geldiğinde tamamlanmış olacaktır. Bakanlığın hareketleri bunu açıkça göstemekte. Planlarınızı buna göre yapın derim arkadaşlar.
  17. arman mavruk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne tartışılıyor anlamıyorum 3 yıl primi olanlar zaten B sınıfı sınavına girip belgeyi alabiliyor...sınav başarısı çok düşük değil... zaten deneyim kazanıyorsun...çok bir getirisi yok bu işin...
  18. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arman Bey bizler İş güvenliği uzmanı olarak sgk günlerimizden bahsetmiyoruz. Belgeyi söleşmeye dayalı olarak işletmediğimiz Sgk günlerimiz den bahsediyoruz.
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    3 yıl iş güvenliği uzmanı olarak görev yapan c sınıfı uzmanlar (bunu belge, prim vs ile ispatlıyorsunuz) B sınıfı sınavına girebiliyor. herhangi bir alanda 3 yıl primi olanlar B sınıfı sınavına giremiyor. bu nedenle yeterli sayıda uzman yok ve bakanlığın düzenlemeyi açıklaması bekleniyor.
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    düzenlemeyi bunun için mi bekletiyorlar acaba, bakın benim de kafama takıldı, "uzmanlık belgesine sahip olanlara" ifadesine göre mesela tebliği veya yönetmeliği bugün çıkarsalar 18 ağustos sınavına girenler henüz belgeye sahip olmadıkları için kapsam dışında yer alabilirler. aslında burada yapılabilecek en güzel uygulama ".... tarihi itibarıyla uzmanlık belgesine sahip olanlara" olmalıydı.