1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

30 çalışanı olan bir firma ile 180 saat yani tam zamanlı sözleşme yapabilirmiyim

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve yaşarsalur tarafından 7 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. yaşarsalur İSGforum Üyesi

arkadaşlar 30 çalışanı olan bir firma ile 180 saat yani tam zamanlı sözleşme yapabilirmiyim isg katipde süreleri elle girebiliyormuyuz yoksa otomatik mi atıyor
  2. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    30 çalışana 180 saat verecek olan işverenin eli değil her yeri öpülür. büyük ihtimal söylediğin iş yeri tehlikeli sektöre giriyordur; 30x8=240 dk --> en az 4 saat çalışma süren var. sistemin sana otomatik vereceği rakam bu ama tabiki elle değiştirebilirsin ama bunu 180 yapan işveren ve tam süreli uzman maaşı veriyorsa tekrar ediyorum öpmeye devam etmek lazım...
  3. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    tabiki yapılır 3 tane tam zamanlı uzman bile tariflenebilir.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sözleşmenin karşılıklı onaylanması sırasında asgari çalışma süreleri otomatik olarak gelir. Fakat; elle değiştirmek mümkün.

Merakımdan soruyorum; işveren sizi 240 saat uzman olarak mı çalıştıracak. yoksa zaten bir mesleğiniz var etinizden ve sütünüzden mi faydalanmak istiyor?
  5. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşverenle aranızda yapacağınız yazılı sözleşme tam süreli olsun. İSG katipten yapacağınız sözleşme süresi minimum yasal şartı aşmaya yeterli olsun. İşverenle sırf tam süreli anlaşmanız nedeniyle İSG katip sisteminde ibreyi sona vurdurma zorunluluğu yok. Eğer 30 kişiye uzmanlık hizmeti vermek dışında başka hiçbir iş yapmanız gerekmiyorsa İSG-Katip'te yapmaya çalıştığınız doğru bir işlemdir.

Süper işyeriymiş. Her çalışana 6 saat/ay hizmet verebileceksiniz.
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bence başka bir yere hizmet vermeyecek ise İSG katipten tam süreli yapması daha faydalı. yarın ne olacağı belli değil. Yarın Bakan çıkıp SGK dökümüne değil artık İSG-KATİP e bakacağız derse yazık olur. Bence Hem SGK, hem de Katip'i tam süreli yapmak en garantili olanı.
  7. engin demir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2837
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    vodafone
    y<pılıyor. bende aynı şekilde çalışıyorum.belirttiniz şartlar benim çalıştığım şirkette de aynı.bu şirketlerin oalya sahiplendiği ve bilinç farkını en önmeliside insana değer verdiğini gösterir. bu şekilde şirketler olmasa güzel
  8. yaşarsalur İSGforum Üyesi

yok ben iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı gözüküyorum şuan burada yani firmada devamlı çalışan iş güvenliği uzmanıyım o yüzden sistemde 4 saat yerine 180 saat olarak yazdırmak istiyorum sebebi de ileride iş güvenliği uzmanı 4 yıl bu işi aktif yapıp sınıf atlayabiliyor ya acaba bunun süre ile ilgisi var mı ben 4 saat uzmanlık desteği versem ayda 30 gün sigorta yatırsalar sistemde 4 saat uzman gözükücem sınıf atlarken sıkıntı olur diye 180 saat üzerinden yapmak istiyorum fikriniz nedir?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Şubat 2014 ---
    yok ben iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı gözüküyorum şuan burada yani firmada devamlı çalışan iş güvenliği uzmanıyım o yüzden sistemde 4 saat yerine 180 saat olarak yazdırmak istiyorum sebebi de ileride iş güvenliği uzmanı 4 yıl bu işi aktif yapıp sınıf atlayabiliyor ya acaba bunun süre ile ilgisi var mı ben 4 saat uzmanlık desteği versem ayda 30 gün sigorta yatırsalar sistemde 4 saat uzman gözükücem sınıf atlarken sıkıntı olur diye 180 saat üzerinden yapmak istiyorum fikriniz nedir?
  9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence tam zamanlı çalışıyorsan ve başka bir yere hizmet vermiyor isen, İSG-KATİP ten tam zamanlı görevlendirme yapmanda fayda var. Yarın SGK pirimi değil İSG-KATİP geçerli derlerse işine yarar. demezler ise bir şey kaybetmezsin.
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mantık olarak haklısın ama daha sonra yükseltmeye aranan özellik sadece isg katip süresi olursa bu hem haksızlık hemde uygunsuzluk olur. demez mi insanlar daha hiç çalışmamış tecrübesi olmayan adam sgk primiyle A olmuş ama ben 3 senedir çalışıyorum ancak B olabileceğim. Lütfen kimse yanlış anlayıp üstüne alınmasın sadece işin gidişatından bahsediyorum..
  11. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    SGK gün primi ile sınıf atlama getirildiğinde, kimse nasıl çıkıp "ben 15 sene çalıştım A oldum, şimdi tecrübesi olmayanlar SGK primi ile A oluyor, bu haksızlıktır" demedi ise, aksi durum olduğunda da denileceğini zannetmem.

Ayrıca; öyle bir durum olmasa dahi İSG-KATİP'e tam zamanlı giriş yapmak size bir şey kaybettirmez.
  12. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Birden fazla yerde çalışacaksanız farkettiriyor ve tekrar söylüyorum sgk primiyle A olan kişiler eğer ki uzman oldukları iş üzerinden bu uzmanlığı yapacaklarsa zaten güzel bir durum çünkü o kişiden fazla bilgi ve tecrübe bizde zaten yok ama başka sektörede el atacaklarsa sıkıntı olur demiştim.. ki şuan sgk primle A olan bir uzmanın çok tehlikeli sektörlere el attığını düşünmüyorum..
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bireysel çalışanlar farklı ve bilmedikleri sektörlerden çekineceklerdir. Ancak OSGB'lerde çalışanları böyle bir tercih sunulacağını sanmam. OSGB'ler tehlike ayırt etmeksizin iş almanın ve para kazanmanın peşinde :)
  14. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    o yüzden zaten el bombası kıvamındalar :)