1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta:risk değerlendirme yürülük tarihi geçti bilem

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Anıl Pehlivan tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Anıl Pehlivan Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Aydın
    Sertifika Numarası:
    43268
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Pehlivan Madencilik-Mühendislik / Teknik Nezaretçi
    6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre Risk Değerlendirme Süreci

Tüm işyerlerinde; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin yapılmış olması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesi uyarınca 30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta olup bu tarih dışında belirlenen bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler 29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” ile hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/csgb.portal?page=duyuru&id=duyuru44
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gelsin cezalar paracıklar...gel beri gel gel....arkadaşlar risk değerlendirme raporlarında patronlar ocak 2013 tarihi içinde tarih attırmazlarsa gel yanıma..ya arkadaş işin özüne inmeyiz samimi değiliz...patron patronluk yapmıyor canım başkanım..
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1. 6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre Risk Değerlendirme Süreci

Tüm işyerlerinde; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin yapılmış olması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesi uyarınca 30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta olup bu tarih dışında belirlenen bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler 29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” ile hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.

Erkan Bey merhaba, bi sorum olcak size, Biraz önce okuduğum haberle ilişkilendirdim. firmaların risk değerlendirmesi olmazsa ceza mı yıcekler? son tarıh nedir en erken kımler yapmalıdır? çok tehlikeliler mi?
      mjora, 16 dakika önce Düzenle Şikayet

2. Erkan Dündar İSGforum.Net

Uzmanlık Sınıfı:
      C Sınıfı Uzman
      Firma / Kurum:
      İŞ-SA OSGB
      10 ve üzeri her işyeri....
      Erkan Dündar, 15 dakika önce Düzenle Şikayet

3. Erkan Dündar İSGforum.Net

Uzmanlık Sınıfı:
      C Sınıfı Uzman
      Firma / Kurum:
      İŞ-SA OSGB
      bu yazdıklarına konu açsana millet te faydalansın..
      Erkan Dündar, 14 dakika önce Düzenle Şikayet

4. mjora ISGForum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
      Uzman Adayı
      Erkan Dündar dedi:
      bu yazdıklarına konu açsana millet te faydalansın..​
      biri açmış zaten de. ne kadar vakti var ?
      mjora, 14 dakika önce Düzenle Şikayet

5. Erkan Dündar İSGforum.Net

Uzmanlık Sınıfı:
      C Sınıfı Uzman
      Firma / Kurum:
      İŞ-SA OSGB
      vakti 30 ocaktı bak yazıyo daa....şimdi firmalar ocak ayına tarih attırıyo risk değerlendirme raporlarına yaaa...
      Erkan Dündar, 8 dakika önce Düzenle Şikayet

6. mjora ISGForum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
      Uzman Adayı
      Yeni
      ocak içinde yapılması gerekiyor ifadesini gördüm de yine de sormak istedim. Çünkü kimse haberdar değil bu işten ? bide kapıcı örneği veriliyorya 15 haneli bi apartmanda sigortalı kapıcı çalışması durumunda risk değerlendirmesi ve acil durum planı olmalı dimi?
      mjora, 4 dakika önce Düzenle Şikayet

7. Erkan Dündar İSGforum.Net

Uzmanlık Sınıfı:
      C Sınıfı Uzman
      Firma / Kurum:
      İŞ-SA OSGB
      Yeni
      aynen
      Erkan Dündar, Az önce Düzenle Şikayet
  4. İlker Turan Mevzuat Grubu

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    118279
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akademik Fark OSGB
    Merhaba ben İlker Turan iş güvenliği uzmanı adayıyım.Eğitimimi tamamladım ve nasipse mayıs 2013 sınavına gireceğim.

Bizim işletmekte olduğumuz esnaf lokantamız var.10 dan da az çalışanımız bulunmaktadır.29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” nin Geçiş Hükmü kısmında geçici madde 1 de şöyle söylemektedir:

-6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır. 6. maddenin (b) bendi "İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri" kısmını kapsamaktadır.

6331 sayılı kanunun 38 inci maddesine göre bizim sahip olduğumuz işletmede bu kanun 30/06/2014 tarihinde yürürlüğe girecektir. Ancak yönetmeliğe göre risk değerlendirmesini yapmamız gerekmektedir.

Bu hükümlere bağlı olarak az tehlikeli sınıfta yer alan bizim işletmemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre risk değerlendirmesi yapacak ekibin içerisinde iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırdığını düşünüyorum.

Zaten 6331 sayılı kanunun 4. maddesinin (c) bendinde de işveren "risk değerlendirmesini yapar veya yaptırır" diye yazmaktadır.

Benim sorum sahip olduğumuz bu işletmede uzmanlık belgesi olmadan bu risk değerlendirmesini yapabilir miyim? Yapabilir isem hangi şartlara bağlı olması gerekir? Yani risk değerlendirmesinde imza kimin imzası olacak gibi.

Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
  5. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı denetimlerini bölge müdürlükleri ya da uzmanları olmayan taşra teşkilatlarıyla mı yapacak ? :))))
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Şubat 2013 ---
    patroncuklarımızın dans etme alanları her zaman geniş tutulmuşturrr.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  7. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    nedir bu Ocak ayı meselesi..ben hiçbir yerde süre ile ilgili bir tanımlama görmedim de bilmek istiyoruummmmm.Ayrıca risk değerlendirmesi tamamlanması için süre konması saçma olur.İşletmenin büyüklüğü ,yapılan iş v.s etkilidir çalışmanın tamamlanmasında dolayısı ile her işyerinde süre de farklı olacaktır..Bence çalışmanın başlamış olması yeterlidir diye düşünüyorum bilmem katılır mısınız :).ayrıca Ocak ayı dayanağını halen görmek istiyorum ..
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ocak - 2013 ayı içerisinde risk değerlendirmesini yapmayan işletme atıyorum haziranda yapma kararı aldı..müfettiş geldi inceledi,ocak şubat mart nisan mayıs aylarında bu raporun yapılmadan çalışıldığını tesbit etti diyelim...yada işyeri iki sene sonra yaptı mesela..sanmayın ceza sı olmıyacaktır,olacaktır..
  9. Mine Soysal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126004
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    AYDIN ELİT OSGB
    .öyle birşey olur mu yani...o başka .ama yazılanlarda sanki Ocak ayı içinde tamamlanacakmış gibi algılanıyor .o sebeple merak ettim .Hatta haziran da gelen müfettiş ortada risk değerlendirmesi yoksa geriye dönük uygulayacak cezayı öyle daha da güzel olur.saygılar....
  10. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işkur :) ;)
  11. yaşarsalur İSGforum Üyesi

şimdi bızım fırmada rısk degerlendırme yapılıyorda kıme ne raporu yazıcaz onu anlamadım?
  12. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    gele
    herhangi bir denetim anında göstereceksiniz işte bakın yaptık diye, yanılıyormuyum Erkan Bey
  13. yaşarsalur İSGforum Üyesi

risk degerlendırmemız var tabıkı herhangı bıryere rapor gondermıyoruz sanırım yaptık ve belgelerıde var kayıtlı 3-4 senedir. ama kimseye rapor sunmadık tabı
  14. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu işletmeniz 3-4 senedir denetlenmedi anlamına mı geliyor ?
  15. yaşarsalur İSGforum Üyesi

o anlama gelmıyor denetlemeden kastınız nedır bızım ohsas belgemız var ve her sene ohsas 18001 denetımıne gırıyoruz denetlenmek bu ıse denetlenıyoruz.
  16. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sgk ya da işkur denetimlerinden bahsediyorum ya da iş müfettişlerin yaptığı denetimlerden.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Şubat 2013 ---
    ohsas 18001 denetimlerinden bahsedebilirmisinz ? firma mı gönderiyor sizi bir de denetim mi eğitim mi ?
  17. yaşarsalur İSGforum Üyesi

soyle soyleyım dısardan yetkılendırılmıs kuruluslar var ohsas denetımcı onlar her sene gelıyor bızı denetlıyorlar ıs guvenlıgı konusunda belgelendırmede yapıyolar
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Şubat 2013 ---
    soyle soyleyım dısardan yetkılendırılmıs kuruluslar var ohsas denetımcı onlar her sene gelıyor bızı denetlıyorlar ıs guvenlıgı konusunda belgelendırmede yapıyolar
  18. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu firma denetimlerini daha sonra çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına mı sunuyor,yoksa sizin firma mı yapılan çalışmaları -işte bakın biz iş sağlığı denetimlerimizi özel bir firmaya yaptırdık firma bize artı not verdi- diye çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına mı bildiryorsunuz ?
  19. yaşarsalur İSGforum Üyesi

bılgılendırme yok ama bakanlık gelse ben belgemı sunarım denetım raporlarınıda sunarım sorarsa tabıkı ama herhangı bır bıldırım yapılmıyor dıye bılıyorum ohsas 18001 bı damgadır iş alırken dıger fırmalardan etkıleyıcıdır sartnamede der mesela bu işi ıso 9001 ve ohsas 18001 belgesı olmayanlar bu işi alamaz der olmayanlar otomatıkman dısarda kalır zaaten anlatabıldım mı
  20. semanurtokgöz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende aynı durumdayım bizim işyerimiz lastik kaplama tehlikeli sınıfta yer alıyor i,şçi sayısı 8 risk değerlendirmesini işveren yapanilir mi yani bende yardımcı olacağım ama belgem yok henüz.