1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

30 gün sigorta şart değil diye biliyorum ayda 1 gün bile olsa isgkatip teki sözleşme önemli değil mi

Konusu 'İSGKATİP' forumundadır ve Arzu Dursun tarafından 11 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150813
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  tezmedikal
  Arkadaşlar 2 yıl otomotiv ve maden sektöründe 30 gün sigortalı çalıştım ve 2 yıl boyunca isg katipten sözleşmem mevcut ancak suan ayda 4 gün sigorta m yatıyor 2 yıl boyunca toplam prim günüm 764 gün ve ayda 4 gün ve isg Katipte ki sözleşmem için B olmam yeterli midir

  Arkadaşlar B olan varsa bu şekilde cevap yazsın ve yardım etsin herkes bişey söylüyor bu konuda.....

  ben 30 gün sigorta şart değil diye biliyorum ayda 1 gün Bile olsa isgkatip teki sözleşme önemli değil midir?
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çanakkale 1915 Köprüsü ve Otoyol Projesi
  Arzu hanım bildiğim kadarıyla önemli olan 3 yılın dolması , katipten ayda 1 gün dahi gözükse süre işliyor diye biliyorum.
 3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Eğer tam gün zorunluğu olsa bu kanunda belirtilir veya 3 yıl yerine 1.080 prim günü olarak belirtilirdi. şu an normal gün doldurup sınava giren pek kimse olmadığı ve kanunda açıkça belirtilmediği için ancak yorum yapabiliriz. ayda 1 gün bile olsa 3 yıl çalışmış olmanın yeterli olacağını düşünüyorum.

  b) (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi;

  1) (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanlara,
 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 5. Arzu hanım önemli olan sigortanızın her ay yatması, sözleşmeniz ayda 4 gün üzerinden ise her ay en az 4 günlük pirim yatmış olmalı. Toplamda 36 ay boyunca her ay en az 4 gün prim yatmışsa fiilen 3 yılı tamamlamış sayılırsınız. Firmanızla çalışmaya ara vermiş olabilirsiniz. Örneğin 36 aylık dönemde toplamda 6 ay ara verdiniz altı ay boyunca priminiz yatmadı bu durumda fiilen çalışma süreniz 30 ay olur ve sınav için hak kazanamazsınız. 6 ay daha görev yapmak durumnda kalırsınız.
 6. Şunuda belirtmekte fayda var. İsg katipten 3 yıl dır sözleşmem var ama hiç pirimim yatmadı derseniz olmaz. Fiilen 3 yılı doldurduğunuzu kanıtlayacak olan esas belge pirimlerinizdir. İş güvenliği uzmanı görevi ile çalıştığınızı kanıtlayacak belgelerden bir tanesi ise sözleşmenizdir.
  Pirimleriniz ile isg katipteki sözleşmeniz birbirini doğrulamalı. Öbür türlü başvuru evraklarının arasında pirim istemeye gerek yok. Fiilen çalışmak ibaresinin kanıtı tam anlamıyla başvuru evraklarıdır.
 7. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  arkadaşlar simdi ben 01.01.2014 tarihinden itibaren uzman olarak çalışmaktayım. 3 yıl görev ile yükselme sınavına girecem yani 01.01.2017 yılında. sınavlar yılda iki kez yapılıyor. mayıs aralık aylarında. burda sorum şu olacak ben 2016 aralık ayında sınava girebilir miyim 2 yıl 11 ay olucak calışma sürem.
 8. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150813
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  tezmedikal
  Arkadaşlar çok çok teşekkür ederim rahatladım
 9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Giremezsiniz. Süre olarak tam olarak 3 yılı doldurmanız gerekmektedir.
 10. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  fakat sınav acıklandığında genel olarak ocak ayında açıklanıyo bende 3 yılı doldurmuş oluyorum
 11. Fatih Ülker Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  Sertifika Numarası:
  36910
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sınavın açıklanmasından ziyade sınavın olacağı tarihe kadar 3 yılı doldurup yeterliliği sağlamanız gerekmektedir. Benzer olay Prim günü sebebiyle sınava giren arkadaşlarda da yaşanmıştı. Sınav tarihine kadar 3 yılı doldurmanız gerekmektedir.
 12. Serdar Özcan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  130386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  bireysel
  giremezsin kardeşim . benim 2013 yılında 23 günlük iş değişikliğinden dolayı boşluk kabul olmamıştı
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Şubat 2015 ---
  eğitim alacapın kurumun son kayıtların 2016 eylülde son olur , sınav tarihini baz almayın eğitim kurumuna kayıt ve bakanlığın sizin kaydınızı onaylama süresi daha önce olacağı için o mantık olmadı bende :)
 13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  ub sınıfı uzmanlık sınavına girmek için öncelikle b sınıfı iş güvenliği eğitimi almanız gerekli. bu eğitimi alabilmeniz için de dolayısıyla yukarıda @Erkan Dündar beyin de paylaştığı gibi

  Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yaptığına dair, firmalar tarafından onaylanmış sözleşme örneği ile bu sözleşmelerin Genel Müdürlükçe onaylandığına dair belgeler. (Genel Müdürlükçe sözleşme onayları çeşitli tarih aralıklarında e-posta, resmi yazı ya da İSG-KATİP üzerinden yapılmıştır.)

  - Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.

  - Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak hangi tarih aralığında çalıştığına dair, çalıştığı firmadan alınacak ıslak imzalı yazı.

  - Varsa firma tarafından onaylanmış isg kurul karar defterleri fotokopisi

  - Varsa firma tarafından onaylanmış çalışanlara verilen isg eğitim tutanakları

  - Varsa firma tarafından onaylanmış adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma adına hazırlanmış risk değerlendirme raporu, acil eylem planı, eğitim planı

  istenilecektir.

  Diğer taraftan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için adaylardan, yukarıda belirtilen belgeleren az üç yılı kapsayacak şekildeistenilecektir. 17.09.2014

  dolayısıyla ince ayrıntılara girmeyin ki strese de girmemiş olursunuz. geç olsun güç olmasın
 14. Arzu Dursun İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150813
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  tezmedikal
  Bakanlik tan aldığım cevap 1080 günü tamamlamak gerektiğini söylediler. Arkadaşlar bilginiz olsun ayda 4 gün işyeri yaptırıyor. Diğer günleri de kendim yaptırcam artık çok üzüldüm gerçekten ben ayda 1 gün Bile sigorta 30 güne eşit diye biliyordum.
 15. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  Arkadaşlar bu sınıfı yükselme sınavı için başvuru evrakları arasında yeralan '' Adayın (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı dönemlere ait, görev yaptığı firma tarafından adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na yatırılmış prim ödemelerini gösterir belgeler.'' bu maddede neyi kastediyor.
 16. ali erol İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150781
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  SGK prim sorgulamanızı çıktı alın evraklara ekleyin. bende öyle yaptım ve kabul gördü.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2016 ---
  bende isg katip üzerinden yarı zamanlı atamalı olarak çalıştım. yani 3 yılı ayda 30 gün olarak doldurmadım. fakat kabul gördü. ki daha öncesinde bende bakanlığın canlı destek hattına sormuştum. verdikleri cevap isg katip üzerinden 3 yıl atama olması yeterli. tam zamanlı veya yarı zamanlı olması önemli değil.
 17. Süleyman İstek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  147722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gündoğdu Mobilya
  prim ödemelerini gösterir belgeler den kasır . hizmet dökümümüdür. ( e devletten den aldığım hizmet döküm listesi olur mu )
 18. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Evet bu bilgi kirliliğine bir son vermemin vakti geldi. Öncelikle Bir kısmı İSG katip sözleşmeleri geri kalan kısmı ise eski çalıştığım işyerlerinde biriktirdiğim ve altında imzam olan tüm sözleşmeler, eğitim kayıtları, acil durum kayıtları, risk analizi kayıtları ile başvurup B sınıfı İSG uzmanı olan biri olarak şunları söylemek isterim:
  1. ilk olarak konu ve konularla ilgili Aramadığım yer sormadığım soru kalmadı
  2. Hatırlarsanız 1500 gün-1800 gün 3000 gün muhabbetlerinden prim gün sayısına göre millete belge dağıttılar. Maalesef süre tam olarak bunlara uymalıydı. Kaç yıl çalıştınız demiyorlar. kaç gün çalıştın diyorlar. Yani 1080 net olmalı
  3. Ben B sınıfı için başvurduğumda 4 yıldır İSG ci olarak çalışıyordum. Ama 1050 günü İSG ktip ve diğer eski sözleşme ve dökümanlarla gösterebildim. Bana günün eksik dediler. Yani 1080 i doldurmamışsın dediler.
  4. Ya ALLAH aşkına oldu gözlerim doldu dedirtmeyin adama ayda bir gün SSK lı olun 3 yılda 36 gün yapsın ve sırf her ay SSK lı oldunuz diye 36 gün İSG katip sözleşmesine kimse B sınıfı belge vermez.
  5. Ki lütfen ama bu zaten haksızlık olur. Gerçekten şimdi veriyoruz deseler bu kabul edilemez bir durum ve çok saçma olurdu.
  6. En azından siz kendinize sorun bunun neresinde mantık var. 36 gün ile B sınıfı olunur mu?
  6. Amma yardırdık beee. Hatırlamak bile istemiyorum. Prim günden gireyim dedim yurtdışı çalışmalarımı bile saymadılar. Health and saety Engineer ingilizce sözleşme sundum fayda etmedi. Neden biliyo musunuz? Bu işin çakalları var ve bunu suistimal ediyorlar.
  7. SONUÇ: ÜZGÜNÜM ne yapın yapın İSG KATİP te 30 gün sözleşme gösterin.

  Kapiş ;)
 19. yılmaz öztürk İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  belediyelerde meclis kararı ve atama yazısı yeterlimidir.
 20. _kaanmert İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  YUKARIDAKİ YAZDIKLARIM ASLINDA BİR YORUMDU AMA DOĞRU ÇIKTI. DETAY AŞAĞIDADIR. BİRİLERİ SESİMİZİ DUYDU DİCEMDE BENCE O BİRİLERİNE SES DUYMAYI BIRAKIP AZICIK KAFAYI ÇALIŞTIRSIN. KAFA NERDE GERÇİ O DA TARTIŞILIR.
  https://www.csgb.gov.tr/isggm/announcements/180625_2/

  FİİLİ ÇALIŞMA SÜRELERİNE İLİŞKİN DUYURU İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI VE EĞİTİM KURUMLARININ DİKKATİNE


  Bilindiği üzere, (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacaklar ile (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların eğitim kurumlarına yapacakları başvurulara dair hususlar 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik" in 24 üncü maddesi ile hüküm altına alınmıştır.

  Bu kapsamda (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı eğitim programına katılacaklar için (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesiyle en az 3 yıllık (1095 gün), (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılacaklar için (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesiyle en az 4 yıllık (1460 gün) fiili hizmet süresinin tamamlanması gerekmekte olup bu sürelerin hesabında uzaktan eğitimin başladığı tarihe kadar yapılan çalışmalar dikkate alınmaktadır.

  Adaylar, İSG-KATİP üzerinden yapılan sözleşmelere dair fiili hizmet sürelerini İSG-KATİP’te yer alan “Kayıtlı Kullanıcı Girişi” sekmesine tıklayarak “Kişi Kartı” üzerinden “Süre Hesapla” butonu ile sorgulayarak öğrenebilecek olup (Fiili hizmet süresi, sorgulama yapılan günü de içerecek şekilde hesaplanmaktadır.) adayların eğitim kurumlarına fiili çalışmasını gösterir “Kişi Kartı” ile başvurması gerekmektedir. Kişi kartı dışında ibraz edilmesi gerekli evrak ve sürelerin nasıl hesaplanacağına ilişkin detaylar aşağıda açıklanmıştır.

  İSG-KATİP üzerinden yapılan sözleşmeler kapsamındaki fiili hizmet süresinin hesabında;

  1. OSGB bünyesinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının sadece dışa görevlendirme ile firmalara hizmet verdiği dönem fiili çalışma süresinden sayılmakta olup OSGB içe görevlendirmeleri fiili çalışma olarak değerlendirilmemektedir.
  2. Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sözleşmesi bulunan C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının fiili çalışma sürelerinin hesaplanmasında yalnızca işyerlerinde tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanının sözleşmesinin bulunduğu dönemlerdeki çalışma süreleri dikkate alınmaktadır.
  3. Görevlendirme sonrasında SGK kayıtlarına istinaden işyerlerinin kapanması halinde işyerinin kapandığı tarihe kadar olan süre hesaba katılır. (İşyerleri İSG-KATİP sistemi üzerinde SGK sicil numarasına istinaden kayıtlı olup işyerinin SGK sicil numarasının değişmesi halinde işyeri kapalı olarak değerlendirilmekte olup sözleşmenin yeni SGK sicil numarası üzerinden yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde sözleşme İSG-KATİP üzerinden devam etse dahi fiili hizmet süresi hesabında dikkate alınmamaktadır.)
  4. (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitim programına katılacakların fiili çalışma süresinin hesabında; (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge tarihinden önce (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi ile yapılan ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge tarihi itibariyle devam eden sözleşmelerin (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge tarihinden itibaren başlayacak şekilde (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı için gerekli fiili çalışma süresi hesabında dikkate alınmaktadır.
  İSG-KATİP üzerinden yapılamayan (kamu,banka vb) İSG-KATİP dönemi (15.02.2013 ve sonrası) ile İSG-KATİP öncesi döneme (15.02.2013 öncesi) ait sözleşmeler kapsamındaki fiili hizmet süresinin hesabında;

  1. 15.02.2013 tarihinden önce adayların belge sınıfına uygun işyerlerinde yapmış olduğu çalışmaların fiili çalışma süresinden sayılabilmesi için görevlendirme belgeleri ve SGK prim dökümlerini eğitim kurumlarına ibraz etmeleri gerekmekte olup söz konusu evrak eğitim kurumlarınca program onay aşamasında İSG-KATİP’e yüklenecektir.
  2. (C) sınıfı iş güvenliği uzmanı olup çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yanında görevlendirilenler, fiili çalışmalarını gösteren belgelere (sözleşme, SGK prim dökümü) ek olarak tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanının sözleşmesi ile SGK prim dökümünü de eğitim kurumlarına ibraz edecek olup söz konusu evrak eğitim kurumlarınca program onay aşamasında İSG-KATİP’e yüklenecektir.
  3. Yukarıda değinilen Yönetmeliğin 7 nci maddesinin beşinci fıkrası kapsamında yapılan görevlendirmelerden (yardımcı C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı) Genel Müdürlüğümüze bildirilenler fiili çalışma süresi hesaplamalarında değerlendirilmektedir. Adaylar, Genel Müdürlüğe bildirilen görevlendirme belgelerinin yer aldığı evrakı (kurumda veya işyerinde kalan onaylı nüshalarını) ve görevlendirilen kişilerin işyerinin tam süreli sigortalı çalışanı olduğunun tespiti için SGK prim dökümlerini eğitim kurumlarına ibraz edecek olup söz konusu evrak eğitim kurumlarınca program onay aşamasında İSG-KATİP’e yüklenecektir. İşyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan iş güvenliği uzmanının kontrolü Genel Müdürlükçe yapılacaktır.
  4. Kamu kurum ve kuruluşları ile Sosyal Güvenlik Kurumu tescil sisteminde henüz işyeri ve çalışan kaydı bulunmayan 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki işyerlerinden kamu kurumu niteliğinde olanlar tarafından görevlendirilenler, görevlendirme belgelerinin onaylı suretleri ile programa kayıt olduğu tarih itibari ile görevlendirmelerinin devam ettiğine dair kurumlarınca düzenlenecek belgeleri eğitim kurumlarına ibraz edecek olup söz konusu evrak eğitim kurumlarınca program onay aşamasında İSG-KATİP’e yüklenecektir.
  5. Farklı illerde şubeleri bulunan bankalar, özel sandık vb. işyerlerinde yapılan görevlendirmelerden Genel Müdürlüğümüze bildirilenler fiili çalışma süresi hesaplamalarında değerlendirilmektedir. Adaylar, Genel Müdürlüğe bildirilen sözleşme veya görevlendirme belgeleri (kurumda veya işyerinde kalan onaylı nüshalarını) ile SGK prim dökümlerini eğitim kurumlarına ibraz edecek olup söz konusu evrak eğitim kurumlarınca program onay aşamasında İSG-KATİP’e yüklenecektir.
  Fiili çalışma sürelerine ilişkin eğitim kurumlarınca elektronik ortamda yüklenmesi gereken evrak ve süre hesabında dikkat edilecek hususlar yukarıda belirtilmiş olup eğitim kurumları ya da adaylar tarafından Genel Müdürlüğe şahsen ya da posta yoluyla gönderilecek evraklar dikkate alınmayacaktır.