1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

3t risk değerlendirme ve fine-kinney yöntemlerinin farkları

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Kübra Yılldırım tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Kübra Yılldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar, ben sizlere Fine-Kinney ve 3t risk değerlendirmesi yöntemlerinin farklarını, birbirlerine göre avantaj ya da dezavantajlarını sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  2. Kübra Yılldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar, ben sizlere Fine-Kinney ve 3t risk değerlendirmesi yöntemlerinin farklarını, birbirlerine göre avantaj ya da dezavantajlarını sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
  3. Hasan Mankalcılar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38673
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Zengin OSGB
    detaylı yazılırsa cidden yararlı olur farklılıklar.
  4. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Aklıma gelenler,

Önce fine kinney de 5x5 temel esaslı işin içine frekans katıyoruz, ancak olasılık şiddet değerleri çoğunlukla rastgele ya da tahminen verildiği gibi üstüne bir de frekansı çok yanlış anlayıp o kazanın sıklığı şeklinde değerler veriliyor, frekans her zaman işin yapılma sıklığıdır.

Her iki yöntem de küçük-orta-büyük ölçekli işletmelere uygulanabilir.

Fine kinney de her tehlike odağı içerdiği risk etmenlerine göre: örneğin şerit testere: sıkışma, kesme, elektrik şoku, titreşim, gürültü, gibi ayrı ayrı ve tek tek yazılırsa esaslı değerlendirme yapılmış olur. Elektrik şoku frekansı makine açık kaldığı sürece varken atıyorum 6 alınabilirken, titreşim temas halinde alınır 8 saatlik çalışmada 3-4 arası seçilebilir. Tüm bunlar uzun tablolar (fotoğraf koymayın :) ve çalışan eğitimi için zorluklar çıkar.

Fk de risk puanları hesaplanırken 3t de direkt risk puanı verip ilgili risk etmenlerinin (toplam kimyasal etmenlerin gibi) yüzde olarak ne kadar güvenli olduğuna karar veririz.

3t de modüler olarak etmenler ayrıldığı için işletmeler çözümsel süreçte daha hızlı hareket edebilirler.

Evet 3t de modüller vardır, örneğin temel risk etmenlerinden fiziksel etmenlerde madde olarak tireşim bir hücrede fiziksel-2 nolu etmen gibi bir aralıkta toplanır ciddi önlem alınması gereken en ufak bir tehlike varsa uygun değil yazılıp, açıklama kısmına titreşimle ilgi ne var ne yoksa çalışanın ve işverenin alacağı önlemler yazılır.

Fine kinney de her etmen kendi içerisinde bağımsız hesaplanırken 3t de gürültü-titreşim-aydınlatma- radyasyon gibi fiziksel etmenler toplam bir puanlama skalasına sahip olur diyelim ki 10 fiziksel etmen varsa 0-5 arası risk puanı değerleri seçilerek hazırlanan bir çalışmada referans aralık 10x5 =50 ile 1x10=10(var olsn tehlikenin en slt seviyesi sıfır olmaz, 0 da tehlşke yok gibi..) arasında olur yani 10~50 seçilir. 50 azamidir. Ve yüzdelik endeks hesaplanır örnekle:

Fiziksel riske etmenleri 10 tane olsun: 1 gürültü...... 10 termal konfor
    Risk puanı 0-5 arası

Titreşim kaynaklı birinci tehlike 3
    İkinci titreşim kaynaklı tehlike 2
    Üçüncü titreşim kaynaklı tehlike 2
    Gürültü 2
    Termal konfor kaynaklı 4
    Radyasyon kaynağı 4 olsun

1-2-3-4-5 risk puanları için

Titreşim
    3*1=4
    2*2=4 (2 puanlı iki tane)
    Toplam=8
    on fiziksel etmen bu modülde 10 madde demektir,

Titreşim kaynaklı toplam endeks=
    (Azami endeks- toplam titreşim endeksi)/azami endeks x%100
    (50-8)/50 x%100 = %84

Sonra diğer etmenler bu şekilde hesaplanıp ortalaması alınarak o modülün yani fiziksel risk etmenlerinin endeksi hesaplanır.

Biraz karmaşık gibi gözükse de uygun formüllerle tablo hazırlandığında
    Puanlama ve çeklist bir kaleme düşer oysa fine kinneyde değerlendirme öncesi çeklist neye yarıyor bilmiyorum, yol göstericiliği yok, oysa 3t de 3 tane yönlendiriciniz var, elinizde şablonla hızlıca uygunluğunu işaretleyip bilgisayar başına oturduğunuzda ben bunu neden işaretledim? -şu yüzden, hemen altına satırsa puanlama yapıp yüzdeyi ortalamayı numbers, excel hesaplar zaten, döf sonrası puanı düşürmek için 0,2 0,3 vermeye gerek kalmadan 1 i baz alıyorum tüm önlemlerde.

Uuu saat 2 olmuş sonra devam ederim.
  5. Kübra Yılldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok teşekkürler.
  6. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    Fine Kinney Yöntemi , işyeri bölümü ve/veya faaliyet bazında tek tek riskleri değerlendirir. L Matris (5x5 matris)'den farkı frekanstır.
    İşletmenin bir bölümü veya geneli için sadece istatistiki bilgi verir. Şu kadar adet risk var gibi.

3t modüler bir yapıya sahiptir. Tüm işletmelere uygulanacak modüller ve işletmeye özel modüller olarak kabaca 2'ye ayırabiliriz.
    3t ile işletmeyi modüllere ayırırsınız ve her modül için ayrı risk değerlendirmesi yaparsınız ve modülün kontrol edilen konular üzerinden güvenirlik değerini bulursunuz. Sonucunda ise işletmenin güvenirliğini hesaplarsınız. En güvensiz bölümlere odaklanmanızı sağladığından bir avantaj olarak görülebilir. Süreç içerisinde yaptığınız iyileştirmeleri risk değerlendirmesine işlerseniz işletmenin ve bölümlerinin genel olarak zamana bağlı gelişimini izleyebilirsiniz.

Bence risk değerlendirme yöntemleri birbirine çok benzer ve şu an yurdum insanının isg algısını düşünürsek hangi yöntemi uyguladığınızın pek bir önemi yok. Önemli olan bilimin, aklın, fennin ve mevzuatın gerektirdiği riskleri eksiksiz bir şekilde tespit etmek ...