1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

4 işçinin ölümüne 15 yıl hapis, 24 bin lira ceza

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve uğur göçer tarafından 6 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. uğur göçer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    17619
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konya'da 2010 yılında halatı kopan iskelenin 17. kattan aşağı düşmesi sonucu ölen 4 işçiyle ilgili açılan davada şirket yetkilisi 3 kişi hakkında 5'er yıldan 15 yıl hapis cezası, 1 kişi hakkında ise 24 bin lira para cezası verildi. Şirketin genel müdürü hakkında ise dava açılması için mahkeme suç duyurusunda bulundu.
    Olay, 10 Kasım 2010'da merkez Selçuklu ilçesi Feritpaşa Mahallesi'nde meydana gelmişti. Bir şirket tarafından yapılan 23 katlı apartmanın 17. katında çalışan işçilerin bindiği iskele, halatın kopması sonucu yere düşmüştü. Kazada Rasim Yılmaz (29), Abdülkadir Ceylani Özçelik (37), Adem Aykaç ve Mehmet Omaş (30) hayatını kaybetmişti.
    Kazadan sonra şirketin Genel Müdür Yardımcısı Z.Ç, Atölye Şefi M.D., Şantiye Şefi M.S.K. ve İnşaat Mühendisi Ü.B. hakkında Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde TCK 85/1 maddesi gereğince birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmaktan dava açıldı. Davanın karar duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya sanıklardan M.S.K. dışında tamamı ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti dava ile karar vereceğini belirterek, savcıdan esasa ilişkin mütalaasını istedi. Savcı, mütalaasında sanıkların taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten cezalandırılmasını talep etti.
    Son sözleri sorulan sanıklar, "Böyle bir olay yaşandığı için büyük bir üzüntü duyuyoruz. Takdir mahkemenin" dedi.
    Mahkeme heyeti, sanıklardan Z.Ç., M.S.K. ve M.D. hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten 5 yıl hapis cezası verdi. Diğer sanık Ü.B. hakkında ise 2 yıl hapis cezası verilirken, ceza 24 bin lira paraya çevrildi.
    Mahkeme heyeti, şirketin Genel Müdürü H.D. hakkında ise taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı savcılığa suç duyurusunda bulundu.
  2. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Genel Müdür neden ceza almamış da sonradan suç duyurusunda bulunulmuş. Ayrıca bu iş yerinin sahibi neden yok? Bu kişilerden önce iş yeri sahibinin ceza alması şart böyle adalet mi olur? (Bilmediğim detaylar olabilir sadece bu yazıdaki duruma göre yorum yaptım)
  3. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bunlar daha kamu davası. Ardından milyonluk tazminat talepleri gelecek.
  4. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    6331 sayılı İSG kanunu ile çalışanların sağlığı ve güvenliği sorumluluğu işveren vekilinindir.Umarım işveren vekilleri bu durumun farkına varır da İş Sağlığı ve Güvenliği işini angarya olarak görmeyip işin ciddiyeti anlarlar. Yoksa hüküm yiyen çok sayıda işveren vekili ve uzman görürüz.
  5. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erhan Bey sanırım bir eksik var burda 6331, işverenin sorumluluğunu alıp işveren vekiline vermiyor, işveren ile işveren vekili aynı sorumluluktadır diyor.

Yani işveren fabrikada ya da işyerinde; "ben yoktum görevlendirdiğim vekilim vardı iş kazası olduğunda ben ortalıkta yoktum" derse hiçbir ceza almayacak mı?
  6. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Esas burası önemli.
  7. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Burda iş güvenliği uzmanına dair bir bilgi geçmiyor. Olay 2010 da oluyor. 6331 ise 2012 de yürürlülüğe giriyor. 4857 nin ilgili maddeleri de kalktı. Ben bu olayın Uzman boyutunu merak ediyorum. Gerekli önlemleri almış mı? O zamanki yasal sorumluluğu ne idi? İsg konusunda Hakim kararı verirken 6331 e mi, 4857'ye mi baktı yoksa ikisine de mi bakmadı? İşyerinin çalışan sayısı kaçmış? Vs tüm detayları merak ediyorum açıkcası. Her kaza hem teknik açıdan hem de hukuki açıdan bizim için birer inceleme alanı oluyor maalesef. Bu aslında reaktif yaklaşım oluyor ama unutulmasın proaktif yaklaşım var diye reaktif yaklaşımı çöpe atmıyoruz, reaksiyonumuzu yine veriyoruz :)