1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

4 saatlik eğitimi mesai saatleri içinde yapabilen arkadaşlar var mı?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve krmlseker tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çalışanların eğitimine ilişkin yönetmelik gereği yıl içinde tamamlanması gereken zorunlu eğitimler mesai saatleri içinde verilebilmekte,ancak işveren 4 saat üretimini durdurmak istemiyor ve mesai saati içinde bu eğitimleri gerçekleştirmek istemiyor bu durumda mesai bitiminde eğitim alacak personele fazla mesai yazılarak bu eğitim yapılabilinir mi?Ya da 4 saatlik eğitimi mesai saatleri içinde yapabilen arkadaşlar var mı?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bu konu önemli lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin,ben çok nadir mesai saatlerinde verebildim, bunuda kurumsal firmalarımda yaşadım eğitim yeri,kişilerin toplanması ve belli molalar verilerek ama pek az firmam bu hususta yardımcı oldular..
  3. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    egitm dedign 40dakikada verilir, 4 saat yazilir..patron kafasi...:)
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    ISAF Fuarında İSGGM yetkilileri üstüne basa basa eğitim saatlerinin ISG hizmetleri için belirlenen minimum saatlerin dışında değerlendirilmesi gerektiğini söylediler.
    Karşı görüş olarak eğitim saatleri için ISG-Katip'te ek saat tanımlanması gerektiği bildirildi, bu istek kayda alındı.

Soruya gelince mesai saatleri içerisinde yapmaya çalışıyoruz ancak işverenden dört saat alma imkanı gerçekte pek olmuyor.
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Biz 4 saat verdik 950 kişiye ama mayıs ayı boyunca hergün eğitim koydum, katılamadım edemedım dememeleri için;) 140 kişilik konferans salonunda anca bitti.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Serkan Angıl
    Arife gunu cagiriyolar hocam.. 4 saat degil tabiki rica minnet 2 saat kopartirsak mutlu oluyoruz isverenden.. para lazim uretim sart..egitim karin doyurmuyor:)
  7. Ahmet Uysal İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben 4 saat veriyorum arkadaşlar. İşe girişleri, benim firmayı ziyaret ettiğim güne denk getiriyorlar. Sabah 08:00 da başlıyoruz eğitime. 12:30 a kadar devam ediyorum. İşe alınan personelin durumuna göre öğleden (yemekten) sonra da devam edebiliyorum eğitime, ya da dört-dört buçuk saatte bitiriyorum. Çalışanın eğitim aldığı ve alması gereken (kalan süreyi) kendi formuma işleyip takibini yapıyorum.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalıştığım yerde Cumartesi günleri öğlene kadar mesai var. çalışanları 2 veya 3 gruba bölerek cumartesi günleri eğitimleri tamamladık. Şu an eksik eğitimimiz yok. Mesai dışında eğitim verilirse eğitim süreleri mesai saatinden sayılacağından mesai ücreti vermek gerekir. buna da hiç bir işverenin olumlu bakacağını sanmıyorum.
  9. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ayrca mesai saatine dikkat etmek lazım... çalışan 8 saat veya 7,5 saat çalıştıktan sonra 4 saat daha eğitim veremeyiz. Günlük çalışma süresi 11 saati geçemez...
  10. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kurumsal bir firmada çalışmaktayım ve sıkıntılar yaşasam da eğitimi mesai saati içerisinde veriyorum. Ama saat olarak maalesef 4 saat konusunda biraz taviz verdim . Bu da benim için iyi bir tecrübe oldu.

Arkadaşlar sizlere tek bir tavsiyem olacak.
    Asla ve asla İş sağlığı ve Güvenliği uygulamaları ile ilgili olarak taviz vermeyiniz.
    Taviz her zaman işveren ve işçiler tarafından art niyetli olarak kullanıma açıktır.
  11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    4 saat yetecek mı 4 saat ve katları seklınde. cok tehlıkelı de 16 saatı bıtırmeden sahaya sokmamak gerekıyor, bır de o var
  12. Ömer Türkmen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende firmalarıma mesai saatleri içerisinde ortalama 2 saat veriyorum. 4 saat koparmak mümkün olmuyor.
  13. yaşarsalur İSGforum Üyesi

o zaman biz bu adama mantık olarak günde 4 saat eğitim verebiliyorsak 4 gün üst üste eğitim vereceksin sonra sahaya atacaksın bunu çok az işveren kabul eder bence 4 saati ver sahaya at sonra aralarda eğitimler düzenle 4 daha ver sonra 4 daha sonra 4 daha bu şekilde yapabiliyorsanız bence çok başarılısınız bu konuda bu bile zor eğitim işveren için kayıp zaman gibi görülüyor iş güvenliği uzmanına da şu şekilde bakıyor ya dursun orda çok karışmasın gereksiz masraf ama olsun belki bir iş kazası olursa kendimi yırtarım en azından diye düşündüğünü düşünüyorum sadece bu benim görüşüm
  14. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    ne yazık ki bu mümkün değil...firmalarımın çoğu mesai saatleri içinde verilmesini kabul ediyor ancak maksimum 1,5 saatten sonra, hem yönetim, hem çalışşanlar yalvaran gözlerle bakıyorlar... hocam bitir de gidelim artık diyerek....:) fazla mesai ücreti, normal ücretin 1,5 katı olduğu için eğitim verilsin diye buna hiçbir işverenin yanaşacağını sanmıyorum...
  15. ben tam anlamıyla eğitimi uygalayayım dedim işin içinden çıkamadım. Eğitici eğitimi sertika programına katılarak eğitici sertifikamı aldım. (eğitim vermek için bu sertifikayı almak zorunda değilsiniz.) Öncelikle tehlikeli sınıfta verilmesi gereken eğitimi ikiye böldüm 6 saat yani bir gün. Bir sene sonra 6 saatlik bir eğitim daha şeklinde düşündüm. Ardından verimli bir eğitim için bir sınıfta en çok 50 kişi olacak şekilde plan yaptım. (aslında 50 kişi bile çok) 1000 kişilik fabrika için her gün 50 kişden yılda 50 gün eğitim vermem gerekiyor.

hafta sonlarını saymaz isek 10 hafta yapar. yani yılda 2,5 ay eğitimdeyim. Bunu işverene nasıl kabul ettireceğim ki. Zaten personel müdürünün bana verdiği cevap ; bu sıkışıklıkta içeriden 50 kişiyi bir gün alabileceğini mi sanıyorsun şeklinde oldu. İş başı eğitimi için bile 2 saat alabiliyorum çalışanı.

Hadi tüm işyerleri dört dörtlük eğitim veriyor diyelim. Sonuçta okulda öğretilmeyeni öğretmeye çalışyoruz. Çok çalışan görüyorum okuması, yazması, anlaması zayıf. Biz bu kişleri nasıl eğiteceğiz. Yoksa kısa yoldan işe alınmamasınımı sağlayacağız. Sevgili büyüklerimiz sorumluluklarını üzerlerinden atabilmek için yönetmelik çıkardığı sürece uygulamada çok sıkıntılar çekeceğiz.

Başımıza ne geliyorsa cehaletten geliyor. Evet cahil politikacılar, cahil brökratlar, cahil patronlar, cahil yöneticiler, cahil çalışanlar nedeniyle iş kazaları çok fazla. İşçiye gelene kadar Hiyerarşik olarak bu kişiler eğitilmeli iş güvenliği eğitimine ihtiyacı en çok olan kişiler çalışanlar değildir. İnsanların elinden güvenli çalışma haklarını elinden alıp, güvenli birçalışma ortamı sunmazsan istediğin kadar eğitim ver boşuna.
  16. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Her işyerinde olmasa da 4 saatlik eğitimi yeni işe girişlerde oryantasyon programı içersinde benim işyerinde bulunduğum günlere denk gelecek şekilde veriyoruz. Bazı firmalarda c.tesi günü veriyoruz eğitimi (iş yoğunluğu daha az oluyor) bazı firmalarda da 1-2 saat zor alıyoruz personeli. Her işyerinin farklı yapısı illa 4 saat verecem derseniz veremeyebilirsiniz bazı işyerlerinde, eğitim için sıkı pazarlıklar dönüyor. Bana eğitimin ne kadar süreceğini soruyorlar başında sonunda sınav yapacam onlarla birlikte şu kadar sürer demiyorum, sadece vereceğim eğitimin süresini veriyorum. Zaten adamları toplayınca ne zaman bitecek söylemleriyle karşılaşsanız bile bir şekilde tamamlıyorsunuz. :)
  17. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    pzt. sabah makineler açılmadan eğitimyapıyoruz.3 saat eğitim süresi tutuyo.dört saati hiç yapamadık.benden önceki iş güv. uzmanı ilk eğitimleri vermiş.daha sonra hekim verdi.haftaya ben vermeye başlıyacağım.sizden ricam( örnekler elimde olmasına rağmen farklı formlar istiyorum)benimle eğitim formlarınızı ve oryantasyon formlarınızı paylaşırmısınız.
  18. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    eğitim mesai saatleri içinde yapılması esastır. mesai saati dışında yapılan eğitimlerde fazla mesai ücreti gerekmektedir. Zira uzmanlık sınavı için eğitim aldığım sırada hoca müfettiş eğitim yapılan ayın bodrolarını isteyip mesai saati dışında yapılan eğitim için fazla mesai ödemesi yapılıp yapılmadığını kontrol edip böylece eğitimin düzmece olup olmadığını anlayabileceğini söylemişti.
  19. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim 4 saat verebildiğim tek yer 4857'ye bağlı işçi çalıştıran bir kamu kurumu. Onun dışında 1,5 - 2 saat anca ayarlıyoruz .
  20. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet fazla mesaiyle yapabiliyorsunuz. ama ücret ödenmesi şart,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Eylül 2014 ---
    Bizim müşterinin kapalı olduğu christmas periyodumuz var çok şükür .o dönemde alabiliyorum herkesi 4 ya da 6 saat. toplamda iki fabrika 5000in üzerinde kişi eğtiim alıyor. 6 uzman paylaşarak veriyoruz. gece vardiyası haftasonu hep fabrikadayız.
    resmen ölüyoruz ama çevreyi görünce bizi zorlsa da verebildiğimize şükrediyorum