1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

4 saatlik eğitimi mesai saatleri içinde yapabilen arkadaşlar var mı?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve krmlseker tarafından 22 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Arkadaşlar;
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
    USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK gereği ilgili maddeyi ve bu madde gereği nasıl bir çalışma yaptığımı anlatmak istiyorum.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri
    (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar.

Çalıştığımız tüm işverenlerle yaptığımız bir tutanak var. tutanak özetle yeni bir personel işe alındığında sağlık raporu ve çalışanın işine özgü riskleri ve koruma tedbirlerini içeren bir eğitim alması için öncelikle osgb'ye gelip rapor ve eğitimi aldıktan sonra işe başlaması ile ilgili. bu eğitimi osgb'de bulunan (o an hangi uzman varsa) arkadaş yapıyor.

Eğitim programlarının hazırlanması
    (5) Yıllık eğitim programında, verilecek eğitimlerin konusu, hangi tarihlerde düzenleneceği, eğitimin süresi, eğitime kimlerin katılacağı, eğitimin hedefi ve amacı hususlarına yer verilir.
    Firmalara vermiş olduğumuz eğitim programlarında yönetmeliğin Ek-1'inde olan konuları kimin ve ne zaman anlatacağını belirten bir excel tablosu vererek belirliyoruz.
    Bu tabloda eğer çok tehlikeli ise;
    Genel konular 4 saat,
    Sağlık konuları 4 saat,
    Teknik konular 4 saat + 4 saat şeklinde
    Eğer tehlikeli ise;
    genel konular 4 saat,
    sağlık konuları 4 saat,
    teknik konular 4 saat şeklinde
    Eğer az tehlikeli ise;
    Genel konular+ sağlık konuları 4 saat,
    teknik konular 4 saat şeklinde tabloda karşına süreleri yazıyoruz.

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.
    (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.
    (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

11.maddenin 2. ve 3. kısmında geçen ek-1 de yer alan konulara göre dağıtımında işyerindeki faaliyetlerin yürütümü esas alınır ve iş programı dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir kısmını baz alarak 4 saati dağıtıp yapıyoruz.(4 saat tek seferde eğitimi kabul etmeyenlerde)
    örneğin genel konularda;
    a) Çalışma mevzuatı ile ilgili bilgiler,
    b) Çalışanların yasal hak ve sorumlulukları,
    c) İşyeri temizliği ve düzeni,
    ç) İş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar

4 saatte bu 4 konunun anlatılması lazım yada bu konular için 4 saat zaman ayrılması lazım. işverenin müsait olmadığı durumlarda, mevzuatı 1 saat,hak sorumluluklar 1 saat vs. gibi 4 saatte anlatıyoruz. sonuçta bu dört konuyu 4 saate tamamlıyoruz.

aynı durumu sağlık ve teknik konuları içinde yapıyoruz.

Bu tamamen kanunu yapanların pratiği bilmemesi,pratikteki işverenlerin kanunu bilmemesi ve bu yüzden biz uzmanların tamda arada kalmamızdan kaynaklanan bulduğumuz bir çözüm.

Eğer sıkıntılı bir durum olursa diye düşünürsek;
    1. kanun eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla beraber.. diye devam ediyor ve bütünde gerekli süreyi tamamlamış oluyoruz.
    2. işverene başta imzalatmış olduğumuz tutanakta işbaşı öncesi eğitimle ilgili geçerli maddeyi yazdığımız tutanağa işveren kaşe imzası alarak bize haber verilmesini sağlıyoruz. 100 lerce işyeri binlerce çalışana bakan osgb'nin tek tek bunu takip etmesi mümkün değildir.
    3. imzasını aldığımız tutanağa şu maddeleri koyup;

(4) İşveren, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde; yapılacak işlerde karşılaşılacak sağlık ve güvenlik riskleri ile ilgili yeterli bilgi ve talimatları içeren eğitimin alındığına dair belge olmaksızın, başka işyerlerindençalışmak üzere gelen çalışanları işe başlatamaz.
    İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri
    MADDE 6 – (1) İşveren, çalışanlarına asgari Ek-1’de belirtilen konuları içerecek şekilde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesini sağlar.
    (2) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı iş ve işyerine özgü riskler ile korunma tedbirlerini içeren konularda öncelikli olarak eğitilmesini sağlar

eğitim ile ilgili sorumluluğun işverende olduğunu ona da hatırlattığımız bir tutanakla nolur nolmaz dediğimiz konularda kendimizi garantiye alıyoruz.

Bu çalışma şeklini şartların bizi buna itmesinden ve kanunun istediklerini yerine getirme adına yapıyoruz.
    umarım sizlere de faydası olur.
    Kazasız Çalışmalar Dilerim..

2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var.

Her nereden kaldıysa benim aklımda iş güvenliği uzmanının hizmet sürelerinin eğitim sürelerinin dışında olduğu şeklinde bir bilgi kalmış ama dayanağı bulamadım, böyle bir şey var mıydı, varsa ilgili mevzuat nerededir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bende böyle birşey hatırlıyorum hatta dün bir arkadaşa söyledim, nerede geçiyor dedi, bulamadım :(
  4. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    bu konuyla ilgili bir-iki kez açıklama yapmıştım. 16 Ocak 2014 de Ankarada ÇSGB İŞ teftiş Kurulunun Planlı teftişlerle ilgili bilgilendirme Toplantısında Baş Müfettişlerden Selçuk bey eğitim sürelerinin uzmanlık hizmet süreleri dışında tutulması gerektiğini üstüne basa basa söylemişti.. . yazılı belge yok.. ancak ses kaydını almıştım... ;) eklemeye çalışacağım... dosyayı açamayan olursa mail olarak da gönderebilirim..

Ekli Dosyalar:

5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler ama bu benim için hiçbir anlam ifade etmiyor, yönetmelikte böyle bir hüküm yoksa sorgulama yapılamaz.

Sanırım benim de aklımda bu kalmış.
  6. mert kgul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışan eğitimlerini sabah mesai başlangıcına yada mesainin bitmesine yakın saatlerde veriyorum. Eğitimlerimi 2 saatten uzun tutmuyorum. Hem çalışan için hemde iş veren açısından 2 saat uygun diye düşünüyorum. Bir uzman arkadaşım eğitim katılım formuna 8 saat yazmış. Müfettiş denetlemede uzmana sormuş 8 Saatlik eğitim için iş veren sana müsade etti mi? Ettiyse verdiğin 8 saatlik eğitimin görüntülü kayıtlarını göster demiş. Arkadaş göstermeyince müfettiş size ceza puanı vereceğim demiş... Birde bu işin helal haram kısmını da düşünmemiz lazım. sonuçta işveren ona göre para ödüyor.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Malesef bu sadece başmüfettişin daha uygun olacağını düşündüğü şey.
    Uzman sürelerini başta bilerek azalttılar ki eğitim aldırmak için firmalar dışarıdaki kurumlara gitsin, uzmanlık yapmak ve sorumluluk almak istemeyen emekli müfettişler, bu kapıdan rahat para kazansın. :) ama kazın ayağı öyle olmadı, malesef yapmam diyecek kadar güç vermedikleri için uzmana, işveren hepsini uzmana yıktı bu kadar kısa zaman içinde. sonuç: uzman kıyımı
  8. Engin Yazgan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    4 saatlik eğitimin fotoğraflarını ve videosunu isteyen müfettişe sormak lazım yasada eğitimleri videoya alınacak diye bir madde var mı diye.
  9. zeyno06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    10 ayda tam 931 kişiye eğitim verdim herbirine gerçek anlamda 6 şar saat etti. çok ciddi bir çalışma yaptık personel şefi ile yürütüyoruz işi. her hafta bir günümüz eğitim günü.birim müdürlerini sıkıştırıyorum onlarda dönüşümlü olarak veriyor çalışanları. işverenimiz ve genel müdürümüz konuda çok hassas o sayede oluyor tabiki. müdürlere kalsa asla vermezler çalışanları. bu konuda şanslıyız kısaca.