1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

40 meslekte ‘mesleki yeterlilik belgesi’ zorunlu oldu

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 29 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalışma Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre 40 meslekte ‘mesleki yeterlilik belgesi’ olmayanlar çalışamayacak.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, 40 meslek dalında, ‘mesleki yeterlilik belgesi’ olmayanlar çalışamayacak. Uygulama 25 Mayıs 2016’da yürürlüğe girecek. Tehlikeli işler için uygulanacak sistem, işveren ve çalışanlara herhangi bir maddi yük getirmeyecek. Sınav ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılanacak.

TOBB’un girişimleriyle kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri (MEYBEM), sınav ve belgelendirme yetkisi aldı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, hedefin iş kazalarını en aza indirmek ve çalışanların nitelik seviyesini yükseltmek olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan MEYBEM’in 12 alanda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisini aldığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2010 yılından bu yana UMEM Beceri’10 projesi ile işi olmayanlara mesleki eğitim vererek istihdam edilmelerini sağladıklarını, bu projenin ardından mesleki yeterlilik konusunda yeni bir inisiyatif aldıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri’ni kurduk. MEYBEM, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan inşaat, asansör ve metal sektörlerinde 12 yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti sunuyor. 5 Kasım’da TÜRKAK tarafından akredite edilen MEYBEM, 28 Aralık 2015 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan sınav ve belgelendirme yetkisini aldı” dedi.

Hedeflerinin zorunluluk getirilen tüm mesleklerde Türk iş dünyasına belgelendirme hizmeti vermek olduğunu ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile ilk etapta 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu geldiğini açıkladı. Hisarcıklıoğlu, 1 yıllık geçiş sürecinin 25 Mayıs 2016 tarihinde dolduğunu ve bu tarihten sonra, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin çalıştırılamayacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Sınav ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Hem işverenlerimizin hem de çalışanlarımızın bu belgeyi alırken herhangi bir maddi gideri olmayacak. Birliğimiz, sınav ve belgelendirme konusundaki yeni hizmetiyle elini taşın altına koydu. Hedefimiz, zorunluluk getirilen mesleklerin tamamında sınav ve belgelendirme hizmeti vererek, iş kazalarını en aza indirmek ve bu mesleklerde çalışanların nitelik seviyesini yükseltmek. Ayrıca önümüzdeki süreçte mesleki yeterlilik sistemini daha çok tanıtacak ve sınavları oda ve borsalarımız kanalıyla 81 ilde yaygınlaştıracağız.”

İLK SINAV ‘İSKELE KURULUM ELEMANI’ ALANINDA YAPILDI
    Hisarcıklıoğlu, MEYBEM tarafından ilk sınavın İskele Kurulum Elemanı alanında inşaatlarda bu görevde çalışan kişilere yapıldığını açıkladı. Hisarcıklıoğlu, “MYK tarafından yetkilendirilen MEYBEM ilk olarak, 2015 yılı tamamlanmadan, inşaatlarda iskele kurulumu yapan kişilere, İş Sağlığı ve Güveliği ile İskele Kurulumu, Kontrolü, Sökümü ve Depolama İşleri’nden oluşan teorik ve pratik sınavları gerçekleştirdi. Sınavlar önümüzdeki günlerde açıklanacak ve sınavın tamamından başarılı olanlar mesleki yeterlilik belgelerini alacak” dedi.

MEYBEM’E NASIL BAŞVURULACAK?
    Ankara’da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan MEYBEM’e başvurular www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel veya kurumsal olarak yapılabilecek. MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar: Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4. (CİHAN)

Benzer Konular:

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      91,4 KB
      Görüntüleme:
      72.759
  2. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    başka bir konuya da yazmıştım ama yorum alamadım halk eğitim merkezlerinden alınan mesleki eğitimler ve bu ayrı bir konu di mi? halk eğitimden eğitim aldırmayacak mıyız artık sadece bu 40 meslek için akredite olmuş kurumlardan mı eğitim aldırılacak? Bilgisi olanlarla bir beyin fırtınası yapsak?
  3. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılacaklar mesleki eğitim almadan, geçerli bir mesleki eğitim belgeleri olmadan çalıştırılamazlar. Bu hükmün kaynağı 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17 nci ve 30 uncu maddelerine dayanılarak yayımlanan [1]Yönetmelik'tir.

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Tebliğ ekinde listede belirtilen mesleklerde, Meslekî Yeterlilik Kurumu Meslekî Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra çalıştırılamazlar. Bu hükmün bulunduğu [2]Tebliğ'in dayanağı ise 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu Ek 1 inci maddesidir.

Mesleki Eğitim Belgeleri ve Mesleki Yeterlilik Belgeleri kavramların birbirine karıştırılmaması için Yönetmelik ve Tebliğ olarak ifade edeceğim mevzuat ve dayanakları verilmiştir. Yazının devamında sadece Yönetmelik ve Tebliğ biçiminde atıfta bulunulacaktır.

Bildiğiniz gibi Yönetmeliğin 6 ıncı maddesinde geçerli olan Mesleki Eğitim Belgeleri yazmaktadır. Aynı zamanda Mesleki Yeterlilik Belgeleri bu maddenin 1 inci fıkrasının g bendine göre geçerli bir mesleki eğitim belgesidir.

"Halk eğitimden eğitim aldırmayacak mıyız? " diyerek yönelttiğiniz soruda sözü edilen eğitim Yönetmelik kapsamında bulunan, mesleki eğitimi olmadan tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde kimsenin çalıştırılamayacağı hükmü dahilindedir. Yayımlanan Tebliğ ile bazı mesleklerde(şimdilik 40 meslek) Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışma yapılamayacağı hükmü getirilmiştir. Dolayısıyla önceden alınan eğitimler ve sahip olunan mesleki eğitim belgeleri eğer Mesleki Yeterlilik Belgesi ve dengi bir belge değilse daha önce gerçekleştirilen eğitimler yeterli olmayacak, anılan mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi veya dengi bir belge aranacaktır.

[3]Mesleki Yeterlilik Belgesi aranmayacak kişiler:
    5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------

[1]TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİK
    (Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 13.07.2013/28706)

[2]MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    (SIRA NO: 2015/1)
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 25.05.2015/29366

[3]MESLEKÎ YETERLİLİK KURUMU MESLEKÎ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEN MESLEKLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
    (SIRA NO: 2015/1)
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı: 25.05.2015/29366
    Belge Zorunluluğu
    MADDE 3 – (2)
  4. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  5. drgndry İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60389
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba;

kafalar iyice karıştı,biz firmamızda halk eğitim ile protokol imzladık ve önümüzdeki günlerde eğitime başlayacaktık,bu eğitimin sonunda mesleki eğitim belgesimi vericekler bize,mesleki yeterlilik belgesi ayrı bir şey tamam onu anladım ama yazılanlardanda anladığım kadarıyla halk eğitimden alınanlarda geçerli
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    Bizim kuruma gelen yazıda konunun iş yerlerine duyurulması ve gerekli çalışmaların yapılması isteniyor

Ekli Dosyalar:

7. Naz Olgaç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74354
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kafası karışık kişiden bilgi sahibi kişiye transfer olan biri olarak cevap vereyip mesleki eğitim aldırmış olacaksınız. Sizde mesleki eğitim belgeli çalışanlar olacak ancak mesleki yeterlilik belgeli çalışan olmayacak ki o da zorunlu
  8. kenan aldemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23242
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesleki yeterlilik belgesini sgk giriş bildirgesinde yazan meslek baz alınarak mı sağlayacağız? ahşap kalıp ustaları, sgk da düşük prim göstermek için beden işçisi diye geçiyor.
  9. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    48 meslek yayımlandı. bu branşlarda çalışanlarınız var ise MYK sitesinde şu an akredite 43 kuruluş var. bu firmaların hangi mesleklerden akredite olduğuna dikkat ederek çalışanlara mesleki yeterlilik belgelendirme almamız gerekmektedir.
    son günlerdeki gelişmelerden anlaşılan yılbaşına kadar bir süre uzatılması söz konusu.
  10. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,
    Önceden 40 meslek için mesleki yeterlilik zorunluluğu vardı şuanda 48 meslek için var, http://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik_ara&belge_zorunlu=1
    Ne ara değişti anlamış değilim. Bir de benim araştırmalarım sonucunda anlamış olduğum mesleki yeterlilik artık mesleki eğitimin yerini alacak. Meslek gruplarını daha da arttırabilirler.
    Meslek gruplarındaki değişiklik ekleme vs. gibi konulardan nereden haberdar olabilirim? İllaki MYK sitesinden mi takip etmem gerek. Forum sitesi olmasa bir şeyden haberimiz olmayacak.
  11. Egemen Mühürcüoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    27106
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili Şuan 9 şehirde akredite kuruluş bulunmaktadır. Bu 9 Şehir dışında olan Organize Sanayii bölgeleri için Mesleki Yeterlilik Belgelerini çalışanların edinmesi biraz zor gözüküyor fakat, 25.05.2016 tarihinden itibaren Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan her çalışan için 500 lira ceza kesilmesi söz konusu. Bu sistemi oturtmadan yürürlüğe sokmaları hem çalışanı hem de işverenleri mağdur duruma düşürecek gibi duruyor. MYK'nın sitesine bakıldığı takdirde 43 adet akredite kuruluş gözükmekte ve bunların hepsi her meslek dalınında Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek için akredite değil, her meslek dalı için ayrıca akredite olmak gerekiyor. Çalışan sayısı ve Akredite kuruluşlara bakıldığı takdir bir sıkışıklık ve tıkanma olması da çok yüksek ihtimal...

Farklı bir sorun ise 48 meslek dalı içerinde olmayan meslek dalları için Halk eğitimlerden "mesleki eğitim"leri aldırmaya devam mı edeceğiz? Mesleki eğitimi halk eğitimden aldırdık diyelim 2 ay sonrasında "mesleki yeterlilik belgesi" istenen meslek dallarının sayını birden 48'den 100 çıkardılar ve halk eğitimden aldırdığımız eğitim,ödediğimiz para, emek ve zaman boşa mı gitmiş olacak?

En çok kafama takılan soru ise; inşaatlarda çalışanların bir çoğu eğitim düzeyi düşük insanlar içlerinde okuma-yazma bilmeyenler bile var. Okuma-yazma bilmeyen bir kişiye nasıl Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavına sokup başarılı olmasını sağlayacağız?
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    108 meslekte mesleki yeterlilik şartı getirilecek. Şuan 48 meslek yayınlandı diğer 60 meslek zamanla eklenecek. Netten mesleklerin tamamına ulaşabilirsiniz. Benim anladığım 108 meslekte çalışan personelde eğer ustalık belgesi yoksa veya ilgili bölümden meslek lisesi çıkışlı değilse mesleki yeterlilik sınavına girmesi gerekiyor. (Mesleki yeterlilik şartı geldiği tarihten sonra ustalık belgesi alınırsa hiç bir işe yaramıyor bunuda bilmek lazım.) Örneğin bu 108 mesleği kontrol ettiğimde mobilya imalatçısının mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu yok ancak mobilya imalatçısının TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAKLARIN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR YÖNETMELİğinde belirtilen işlerde kalfalık ustalık veya halk eğitimden alacağı sertifikaya ihtiyacı var aksi durumda çalıştırılamaz anladığım kadarı ile ikisi bambaşka mevzular
  13. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    108 meslek olacağı bilgisine nereden ulaştınız.
  14. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    HANGİ MESLEKLERDE MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ARANACAKTIR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Bakanlık Tebliğinde yayımlanan 40 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesinde yer alan 106 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır.

Kaynak: http://www.myk.gov.tr/index.php/en/myk-meslek-yeterllk-belges-zorunluluu-sayfasi

-----------------------------------------------------------------------------------------

2016 yılı için belirlenen sınav ücreti tarifesine göre şimdilik 115 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirileceği öngörülebilir.

15. umutelbir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman