1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte 4857 sayılı iş kanunu

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    İŞ KANUNU
    Resmi Gazete Tarihi:
    10.06.2003 Resmi Gazete Sayısı: 25134
    Yayımlandığı Düstur: Tertip 5 - Cilt 42 Kabül Tarihi: 22.05.2003
    Kanun Numarası: 4857​

Amaç ve kapsam
    Bu Kanunun amacı işverenler ile bir iş sözleşmesine dayanarak çalıştırılan işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin hak ve sorumluluklarını düzenlemektir.

Bu Kanun, 4 üncü Maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine ve işçilerine faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
    İşyerleri, işverenler, işveren vekilleri ve işçiler, 3 üncü maddedeki bildirim gününe bakılmaksızın bu Kanun hükümleri ile bağlı olurlar.

Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

Ekli Dosyalar:

2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Adsız.jpg
    Erhan Güneş bey Kanun Hükmünde Kararname ile 4857 nin 25,30 ve 101. maddeleri 03.05.2013 tarihinde değiştirilmiştir. Düzenlemeyi yeni gördüm. İlk mesajı müsait bir zamanda güncelleyelim haberin olsun.

25. Maddenin a fıkrası

böyleyken

böyle olmuş.
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:

böyleyken

böyle olmuş.

böyleyken

böyle olmuş
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arakdaşlar bir konuyu merak ediyorum. Eski iş kanununda iş güvenliği ile ilgili işverene "iş güvenliği ile ilgili teknolojinin getirdiği en son yenilikleri uygulama" zorunluluğu vardı. İSG kanunu çıkınca hem bu yükümlülük iş kanunundan kalktı, hem de isg kanununda bu yükümlülükten bahsedilmedi. Bu anlamda bir geriye gidiş var diye yorumluyorum. Ne dersiniz?
  5. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    ok dir değişiklikler tamamdır
  6. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

• Mevzuat Grubu
    Sertifika Numarası:
    21761
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çağan OSGB
    torba yasası ile gelen değişiklikler eklenmiştir
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Erhan Güneş yukardaki gibi tablo ile belirtsek şık olur diye düşünüyorum...
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

9. Hasan Can Kaim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İyi çalışmalar herkese :)
    İSG okuyorum Sakarya üniversitesinde karşıma şöyle bir soru geldi ve kararsızlıkta kaldım. İşverenin işçinin çalışmasından memnun olmadığı için işine son vermesini. 4857 kanunuda baya inceledim ama yine arada kaldım. yardımcı olabilirseniz sevinirim ya :)
    "İşçi Mehmet Bey, işveren Ali Bey’ ye ait iş yerinde deneme süresi ile çalışmaya başlamış olup, taraflar 3 aylık deneme süresi kararlaştırmışlardır. Ancak Mehmet Bey’ in çalışmaya başlamasından 1 ay sonra, işveren Ali Bey, çalışmasından memnun olmadığı gerekçesiyle işine son verdiğini belirtmiştir.

1- İş sözleşmelerinde öngörülen 3 aylık deneme süresi geçerli midir?
    2- Mehmet Bey, deneme süresinin sonuna kadar çalıştırılması ve ücretinin ödenmesini iddia etmektedir, bu iddiası yerinde midir?"
  10. CENK ÇIRAKMAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46797
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Nisan 2015 ---
    Selamlar, Deneme süresi 2 ay olmakla beraber toplu iş sözleşmelerin de 4 ay'a kadar uzatılabilinir... Ve bu 2 aylık süre zarfında işveren çalışmadan memnun olmayıp çalışanın o ana kadar ki ödemesini yapıp iş sözleşmesine son verebilir.. Mehmet bey'in deneme süresinin sonuna kadar çalışma talebi geçersizdir
  11. Hasan Can Kaim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani o zaman işveren max 4 aylık bir çalışma süresi anlaşması yapıp anlaşmanın son zamanlarına kadar çalışmadan memnun olmadığını belirterek çıkarabiliyor . Teşekkür ederim :)