1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

49 ve altı işçi çalıştıran işyerleri için işyeri hekimi görevlendirilmeli mi?

Konusu 'İşyeri Hekimi Bilgi Sistemi' forumundadır ve ahmet beyaz tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  1. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir konuda görüşlerinizi bekliyorum. Yürüklükte olan işyeri hekimleri görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkındaki yönetmelikte ( 27 kasım 2010 tarih ve 27768 ) Madde 2- Bu yönetmelik22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı iş kanunu kapsmaında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştırılan işyerleri ile toplum sağlığı merkezlerini v eğitim kurumlarını kapsar. maddesi ve 6331 sayılı kanunda ise,
    Madde 6-
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.
    maddesi bulunmaktadır.
    Yönetmeliğe göre 49 işçi ve altı işçi çalıştıranların işyeri hekimi görevlendirilmesine gerke yok..
    Kanunda ise sayı belirtilmiyor.
    Yayınlanmayan taslak yönetmlikte ise 2 işçi çalıştıran işyeri için ise işyeri hekimi görevlendirilmesi gerekiyor.
    Buna göre ve internette araştırdığıma göre,
    Herkes 49 işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için 30 haziran 2013 itibariyle işyeri hekimi görevlendirilmeli diyor. OSGB lerde böyle söylüyor. Dayankları 6331 sayılı kanun...
    Ancak yürürlükte yönetmeliğe gerek yok....Kanunu baz alıyor ve yönetmeliği yok sayıyorlarsa işyeri hekimi görevlndirilmeli. ancak o zaman işyeri hekimin kaç saat çalışacağına nasıl karar veriyorlar? Yok saydıkları yönetmeliğe mi bakıyorlar?
    Sadece kanuna göre hareket edersek tam zamanlı işyeri hekimi görevlendirmeliyiz 2 işçi çalıştırılan işyerinde bile...

    Bu işin içinden çıkamadım. Görüşlerinizi bekliyorum. Taslak yönetmelik yayınlanıncaya kadar bu belirsizlik devam edecek gibi...
  2. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

    • Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hekim nasıl olurda mezun olduğunda insan teslim edecek kadar tecrübe sahibi olurda ,mühendis için değişik senaryolar üretirler.Esas bunu merak etmiyonda...
  3. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mevzuat konusunda görüşlerinizi istedim. ayrıca size de hak vermemek mümkün değil...
  4. ekaban İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yasanın yürürlük tarihi değişiyor.Şuan mecliste görüşülüyor.1 sene çok tehlikeli ve tehlikeli 3 sene az tehlikeli sınıfta erteleme yapılacak.
  5. alexex İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kanun, yönetmelikten üstündür. Kanun ne derse o. Bahsettiğiniz yönetmelik 4857 sayılı kanuna göre çıkarılmıştır. 4857 sayılı kanunun İSG kısmı (77-89) kısmı iptal. Yani bahsettiğiniz yönetmelik iptal. Yönetmelikler kanuna göre çıkarılır. Kanun 6331. Peki yönetmelikler nerede ? Onun cevabı yok.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Haziran 2013 ---
    Yönetmelik, kanuna muhalefet edemez. Çünkü DAYANDIĞI dalı koparır.
  6. ekaban İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bunları kanun yapıcılara da anlatın da bilgilensinler.Onlar ne derse o kim karşı çıkacak.Değişiklik teklifini onlar vermiş onlar onaylayacak.
  7. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kanuna göre görevlendirilir deniyor. Ancak yönetmelik yok yürürlükte. işveren 10 dk mı yoksa tam gün mü görevlendirecek buna kim karar verecek. işveren görevlendirmediği takdirde müfettiş neye daynarak ceza kesecek yada 10 dk görevlendirirse ceza kesebilecek mi?
  8. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 sayılı kanun
    Mevcut yönetmelikler
    GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 4857 sayılı Kanunun 77 nci, 78 inci, 79 uncu, 80 inci, 81 inci ve 88 inci maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunur.
    Hüküm bulunmayan haller ve muafiyet
    MADDE 27 – (1) Çalışanların tabi oldukları kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 4857 sayılı Kanunun bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri uygulanır.
    maddelerini yorumlayarak işyer hekimleri yönetmeliğinin;
    Kapsam
    MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında yer alan ve devamlı olarak en az elli işçi çalıştırılan işyerleri ile toplum sağlığı merkezlerini ve eğitim kurumlarını kapsar.

    maddesini 6331 sayılı kanuna aykırı hüküm olarak yorumlayabilir miyi?
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

    • Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    1 temmuz 20013 den sonra İSG kanunu yürülük belirten maddeleri gereği çalışan sayıya bakılmaksızın 1 kişi dahi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli yerler hekim ve uzman çalıştırması gerecekti.az tehlikeli işyerleri için de 2014 dü..şimdi yasada bu maddelerin yürülük tarihlerini uzatma talebi meclise sunuldu şimdi kafalar tam karışık bekliyoruz resmi gazatede yayınlandımı diye ayrıca Bİzim Talha bey patlatır türkiye mevzuatında. ayrıca güvenle büyü türkiyem...
  10. ahmet beyaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sağlık bakanlığının 30 bin hekim açığının olduğu ülkemizde, 109 bin işyeri hekimine de ayda hiç boş saatleri kalmadan açtıklarında bile 109 bin hekime ihtiyaç oluyormuş. bu kdar hekim nerden bulunacak. Türki cumhuriyetlerinden hükümetin hekim getirip ülkemizde çalışmasnı sağlamak gibi bir planı vardı. Acaba burdan mı kapatacaklar açığı...
  11. ekaban İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kamuda tam gün yasasında oynama yapılıyor.Torba yasada bu da var.Aile hekimler de iş yeri hekimliği yapabilecek.Aslında işyeri hekimi sıkıntısından yasa işlemez hale geliyor.Uzman sıkıntısı yok piyasada bolca uzman var.Fazlasıyla.