1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5 aralık 2015 iş sağlığı ve güvenliği sınavına hazırlananlar

Konusu 'Yardım Masası' forumundadır ve Gozde Cengız tarafından 29 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

1. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, 5 Aralık sınavına şimdiden hazırlanan arkadaşlar var mı ? :cool: Mayıs ayı sınavını kazananlar arkadaşlar nasıl bir çalışma sisteminiz vardı? Paylaşırsanız sevinirim. Yönetmelik ağırlıklı mı çalışılmalı?
  2. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet paylaşımlar olursa çok seviniriz :) Yönetmelik mi okumalı yoksa soru mu çözmeli ?
  3. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kesinlikle İpek hanım
  4. Mayıs sınavına şu şekilde hazırlandım. Kurs pek faydalı olmadı. Son haftaya kadar. Hiç çalışmadım. İş yerinden bir hafta izin aldım. 7 günün 3 gününü nereye neye hangi dokumana baksam, özetmi bulsam, hap bilgimi çalışsam sorularına cevap arayarak panik ve endişe içerisinde geçirdim. Anlayacağınız çalışamadım. bu kargaşada baktım çok yorulmuşum o yüzden kendime bir gün izin verip dinlendim. Dinlendikten sonra , son üç gün çalışmanın anlamı yok deyip 6 tane deneme sınavı çözdüm. Sonrada hiç çalışmadım ulen napcam ben diye diye b sınıfı sınavına girdim.

Size tavsiyem çalışmayı son haftaya bırakmayın. (Bilgi birikiminize güveniyorsanız hiç çalışmasanızda olur.) Panikten napacağınızı şaşırırsınız. sınavdan en az bir ay önce konuları bitirmiş olmak son bir ayda ise mümkün olduğu kadar çok soru çömek lazım.
  5. Nurullah Karakuş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41782
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT OSGB
    Arkadaşlar bana göre yönetmeliği iyi takip etmek gerek Eren Baran'a katılıyorum, yönetmeliği okumakla olmaz fakat kendi anlayabileceğiniz tarzda özetler oluşturabilirsiniz, hem daha kolay akılda kalır. Son 1 ay kala soru avına çıkmakta en mantıklısı :)
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    18 Ağustos 2013'te C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için sınava girdiğimde geçmiş yıllardaki soru sisteminin değiştiğini gördüm. 21 Aralık 2013'te yükseltme sınavına katıldığımda da soru sistemi 18 Ağustos'takine benzerdi. Sınavlara girmeden önce önceki yıllarda sorulan tüm sınav sorularını( A, B, C, işyeri hekimliği) çözmüştüm. Bu nedenle 18 Ağustos 2013 tarihinden önce düzenlenen sınavların soru tarzı, gireceğiniz sınava hazırlanmanızda sizi yanıltabilecektir.

Öncelikle, sınavlar ÖSYM tarafından yapılmaya başlandıktan sonraki sınav sorularına ve konu dağılımına elden geldiğince(eğitim aldığınız kuruma sorarak, sınava girenlerin forumlarda açtığı tartışma başlıkları okunarak vb.) ulaşılmaya çalışılmalıdır. Bu şekilde soruların nasıl hazırlandığı, hangi konuların üzerinden durulduğu tespit edildikten sonra ilgili mevzuat tek tek yapılan tespitler doğrultusunda okunmalıdır. Aynı şekilde kaynak işleri, meslek hastalıkları, yangın vb. mevzuat harici konularda geçmiş yıllardaki soruların içeriklerine göre bu konular araştırılıp öğrenilmelidir.
  7. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Teşekkür ederim , mevzuat harici olan teknik konular değil mi ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Temmuz 2015 ---
    Teşekkür ederim Eren bey , 1 ay kala konuları bitirmek gerekiyor kesinlikle... Yönetmelik ağırlıklı çalışmak lazım diye düşünüyorum. mayıs ayındaki sınavda öyle oldu çünkü...
  8. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Soru bankası ya da deneme önerebilecek arkadaşlar var mı ?
  9. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    Arkadaşlar Merhaba,

05 Aralık 2015'te sınava gireceklerden biriyim.

Çalıştığınız yayınları ya da tavsiye edebileceğiniz soru bankalarını paylaşabilir ya da önerir misiniz ?
  10. Sayın Murat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14348
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba bir soruda ben sormak istiyorum yüksek lisans yaptım mayıs ayında yükseltme sınavına girdim geçemedim aralıkta yapılacak sınava girerken tekrardan bakanlığa dilekçe ile başvurmama gerek var mı ?
  11. Gozde Cengız İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    129581
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

isg katip sitesinde sınav durumunu sorgula yazan yere tıklayın. Oradan kimlik numaranızla öğrenebilirsiniz.

https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx
  12. Sayın Murat İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14348
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler gözde hanım baktım şimdi;)
  13. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    riskmed'in kitabını önerebilirim.
  14. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ben C yi sonra yükselme sınavı ilede A yı çok yüksek bir puanla kazandım. Ama o dönem çalışmadığım için iki ay boyunca ders çalıştım. Şunu gördüm ki kursta anlatılanların çoğu zaten yönetmeliklermiş. Önerim vaktiniz varsa mutlaka yönetmelikleri okuyun , zaten kursta anlatılanlar, hap bilgiler ve soruların tamamını karşıladığını göreceksiniz. Son bir hafta kala da tüm çıkmış soruları en az 2 kere çözün. Ben böyle çalıştım, tüm yönetmelikleri ezberlemiştim.
  15. Betül Er İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Selam Arkadaşlar. 5 Aralık sınavına hazırlanıyorum, elimde Riskmed'in güncel kitabı var. Özellikle sınavda başarılı olmuş arkadaşlara sormak istiyorum : Sizce öncelikle yönetmeliklerin hepsini okuyup sonra kitaptaki soruları mı çözmeliyim, yoksa yönetmelikleri konu konu ayırıp önce yönetmelik okuyup sonra mı soru çözmeliyim?
  16. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Salt mevzuatı okumak yorucu ve sıkıcı olacaktır. Bir süre sonra sadece yüzeysel olarak okuduğunuzu aklınızda yeterince bilgi kalmadığını fark edersiniz. Yukarıdaki mesajda yazdığım bilgiler temelinde öncelikle ÖSYM'nin düzenlediği sınavlardaki sorular olmak üzere 18 Ağustos 2013 tarihinden sonraki sınav sorularını çözmekle işe başlayın. Soruları çözerken elinizin altında ilgili mevzuatı bulundurun aynı anda cevabı araştırak bulmaya çalışın. İlk amacınız soruları anlamak, konuyu öğrenmek olmalı ; hızlı ve çok soru çözmek değil. Mevzuat ve sorular arasındaki ilişkilendirmeyi kavradığınızda soruları daha kolay çözecek hale gelirsiniz.

Şöyle bir sıkıntı olacaktır. Mevzuatta yapılan değişiklikler ve hatalı olduğu için sonradan iptal edilen sorular nedeniyle hem geçmiş yıl sorularında hem de elinizdeki kitaptaki sorularla ilgili problemler yaşayacaksınız. Cevap anahtarlarında bazı sorular için doğru olarak verilen şıkkın yürürlükte olan mevzuata uygun olmadığını göreceksiniz. Doğru bilgiye ulaşmak için ne yazık ki sınavlarda hangi soruların iptal edildiğini ve değişen mevzuatları araştırıp öğrenmeniz gerekecektir.
  17. Betül Er İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ç
    Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. ÖSYM nin sorularının %10 u nu görüntüleyebiliyorum bu arada. Hepsine ulaşabileceğim bir kaynak biliyor musunuz acaba?
  18. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    ÖSYM'nin hazırladığı diğer soruları görebilmek için maalesef bir kaynak yok. Zaten bu soruları ifşa etmek yasal da değil. Bununla ilgili önceki mesajımda "(eğitim aldığınız kuruma sorarak, sınava girenlerin forumlarda açtığı tartışma başlıkları okunarak vb.)" yazmıştım.

Eğitim kurumları sınava giren öğrencilerden aldıkları geribildirim sayesinde belki bir soru havuzu oluşturmuş olabilirler. Sınavdan sonra forumlarda(başka forumlara da bakın) açılan başlıklarda soruların kendisini bulmazsınız fakat içerikleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Örneğin aşağıda bağlantısını verdiğim mesajda 23 Mayıs 2015 tarihli B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavındaki 50 sorunun tamamının muhtemel cevapları var.

http://www.isgforum.net/threads/23-mayıs-2015-isg-sınavı-soru-ve-cevapları.16161/#post-116630
  19. İpek Yetiş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,

B sınıfı için sınava gireceğim. Önceki sınava giren arkadaşlar; Acaba hangi yönetmeliklerde ağırlık vardı ?

Yukarıda arkadaşlar da bahsetmiş. ÖSYM'nin güncel sorularına ulaşılamama gibi bi sorunumuz da var maalesef .
  20. Feride Erenn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    5598
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar,

Mayıs ayında yükseltme sınavına girdim ve başarısız oldum. Gerçekten ne yapmam gerektiği konusunda kararsız kalıyorum. zaman da azaldı ne yapmalıyız. Pek çok kişiden riskmedin soru kitabını duydum ama henüz tedarik etmedim.