1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5 ayrı işe nasıl risk analizi?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Sefa044 tarafından 25 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Sefa044 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk analizini hazırlayacağım bir firma var.tek vergi levhası olmasına rağmen; ayrı ayrı şube açmış.toplam 6 şube var.yalnız her şubede yaptığı iş farklı. nace koduna göre kuyumculuk faliyetleri gözüküyor. ayriyetten firma şahıs firması.yalnız bu kişi 6 farklı iş yapıyor.her şubede en az 1 kişi çalışıyor.
    1-kuyumcu
    2-rent a car
    3-kahvehane
    4-oto yıkama
    5-cep telefonu satış
    6-iller arası transit taşıma

şimdi risk analizi ve acil eylem planı nasıl olacak. her biri için ayrı ayrı mı yoksa tek vergi levhası olduğu için bir tane analiz yeterli mi?
    teşekkür ederim.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o arkadaş kuyumcudan başlamış sonra yürü ya kulum kimseye de çaktırma demiş ;)
    her faaliyet kolu için ayrı vergi nosu alacak ki her iş yeri birbirinden bağımsız gözüksün ve nihayetinde sende 5 farklı iş yerine RD ve ADP yapmış olursun. en sağlıklısı
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hepsinin faaliyet alanı başka büyük ihtimal nace kotları ve sgk nolarıda farklıdır..hepsine ayrı ayrı RD yapmalısın..
  4. mahirozarslan İSGforum Üyesi

bir kere işverenin yaptığı yasal bir iş değil.vatandaş alakaya çay demlemiş. bakalanlığın denetimine kesin takılır.denetimcinin insafına kalarak yaptırıma maruz kalabilir-ki kalırda:)- arkadaşların dediği gibi ayrı ayrı çalışma yapmalısın
  5. Sefa044 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    nace kodu 1 tane.oda kuyumcu.ama bu adamın ünvanı uzun. A kuyumculuk, oto yıkama, rent acar, taşımacılık vs. uzayıp gidiyor.
    bana göre ortada yasal olmayan bişi yok.
    anlaşılan risk analizi yapılan işe özgü olduğundan tek bir ünvan olsa bile her biri için ayrı ayrı hazırlayacağız.
  6. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    adam zamanında alrken hepsini birden almış :)
  7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sefa044, şirketin ünvanında bu yaptıkları işler yazıyor mu? Mesela ben dört şubesi olan firmaya risk değerlendirmesi yapmıştım. Firmanın hem kafesi, hem düğün salonu, hem restaurantı, hem de akaryakıt istasyonu vardı. Hepsine ayrı ayrı dökümanlar ve ayrı ayrı acil eylem planları hazırladım. Nace kodlarını da aynı yazdım. Fakat önemli olan şu: bu firmanın ünvanında yaptığı bütün işler yazıyordu.

Ayrı ayrı yapmanızı tavsiye ederim. Firmanın illegal iş yapıp yapmadığı bizi ilgilendirmez, o onun sorunu. Biz risk değerlendirmemizi yaparız parasını alırız. Gerisi işvereni bağlar.
  8. Sefa044 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

vergi levhasında sadece kuyumcu gözüküyor.unvan kısmı boş.yaptğim tüm işler ünvanda var dedi.tam ünvanı kendide bilmiyor.muhasebeciden öğren dedi.
  9. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Vergi levhasında yazan adreste kuyumculuk yapıyorsa esas olarak onun için risk analizini, acil eylem planı, eğitim vb. işlemlerini yapın. Bence diğer tüm şubeler içinde ayrı ayrı çalışmalarını yapın, böylelikle siz isg uzmanı olarak görevinizi yapmış olursunuz. Diğer kısmı muhasebesel vb. konular iş vereni ilgilendirir. Hepsi için tek firma gibi değilde ayrı ayrı firmalarmış gibi düşünerek ücretinizi talep edin.