1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

5 fahiş ücret kalkıyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ergül Çatalbaş tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    BDDK ile uzun süredir masada olan bankalar komisyon ve ücretlerden 5’inin kaldırılmasını kabul etti. İşlem maliyetleri üzerine küçük bir kâr payı konulmasını isteyen BDDK ile 20 kalem için ise pazarlık devam ediyor

Meclis’ten geçen torba kanunla vatandaştan alınan ücret ve komisyonlarda sınırlama yetkisine kavuşması beklenen Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) ile bankalar arasındaki ilk pazarlıklarda tüketici lehine 5 geri adım atıldı. Pazarlıklarda bankaların bazı ücretlerin kaldırılmasını kabul ederken bazılarında ise sınırları belirleyip BDDK’ya sunduğu öğrenildi. Bankaların kaldırılmasını uygun bulduğu maddelerin zorunlu hayat sigortasının yanı sıra kiralık kasa ziyaret ücreti, konut kredisinde ipotek kaldırma ücreti, bozuk para değiştirme ücreti ve işletimsizlik ücreti (hesabını hiç kullanmayandan alınan) olduğu öğrenildi.

MALİYET BELİRLENİYOR
    Daha çok tartışma konusu olan havale, EFT, dosya ve istihbarat ücreti gibi 20 maddede ise bankaların üst ücret sınırı belirleyip BDDK’ya gönderdiği ancak BDDK’nın bu sınırı az bulduğu ve bankalara yeni sınır belirlemesi için geri gönderdiği belirtildi. BDDK’nın bu 20 maddede maliyet belirlemeye çalıştığı ve belirlenen maliyetin üstüne yüzde 10 kadar kâr marjı koyup yeni tarifeyi belirleyeceği bankacılık kaynaklarınca kaydediliyor. Bu nedenle BDDK uzmanlarının her kalem ücreti tek tek masaya yatırdığı ve bankacılardan maliyet bilgisi aldığı belirtiliyor.

6 AY DOKUNMAYAN ÖDEMEZ
    Ayrıca bankaların hesabına 6 ay dokunmayanlardan hesap işletim ücreti almama yönünde karara vardığı diğer maddeler üzerinde ise pazarlıkların son hızıyla sürdüğü kaydedildi. 2013 yılının ilk dört ayında tüketici hakem heyetlerine 198 bin 314 adet başvuru yapılmış bunların 135 bin 525 adedini bankacılık sektörüne ilişkin başvurular oluşturmuştu.

Pazarlık kredi kartı ücretinde

Bankalar ile BDDK arasında en büyük pazarlık konularından biri de Başbakan Tayyip Erdoğan’ın vatandaşlara , “Kredi kartı kullanmayın” uyarısında bulunmasına neden olan ‘kart ücreti’. Edinilen bilgiye göre kişi başına 200 lirayı bulan kredi kartı ücretlerinin daha makul seviyeye çekilmesi için BDDK, bankalara bastırıyor. BDDK’nın hedefi bu rakamın yarı yarıya aşağıya çekilmesi.

haber (1).jpg

http://ekonomi.haberturk.com/para/haber/861959-5-fahis-ucret-kalkiyor

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      44,8 KB
      Görüntüleme:
      16.531
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Özellikle şu kullanılmayan hesaptan alınan para, kasa ziyaret ücreti ve kredi kartı aidat ücretlerinden alınan paralara sinirim bozuluyor.
    Arkadaşım hesabımda para var öyle bekliyor ama sen gelip hesap işletim ücreti adı aldtında para kesiyorsun. Benim param senin bankanda gecelik repodan kazandıracak, sende o kazandığın yetmiyor gibi bir de benden para keseceksin. Sonra kredi kartları. Hem her ay düzenli olarak kendine haraca bağla, vermek için binbir türlü takla at sonra da bana ekstra para ver de. Nerede avantaj? Hele kiralık kasa ziyaret ücreti. Ya benden zaten kasayı açarken almıyon mu 1 yıllık parasını peşin olarak? Üstüne üstlük birde o kadar kapora ücretini de alıyorsun. Kasada işi olan adamın kaç dakika işi sürer? Ya kasasına birşey koyar çıkar, veya birşey alır çıkar. Bankaların daha da üzerlerine gidilmesinden yanayım. Meydanı boş görünce azıtıyorlar.
  3. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sait bey tüketici mahkemeleri var oraya bir dilekçe yazabilirsiniz. geçmişte hesap işetim ücreti adı altında para alan bankalara dava açılmıs ve kazanılmıs davaları örnek göstererek sizde paranızın iadesini isteyebilirsiniz ki kesin sonuç alırsınız.defalarca denemişligimiz var:)
  4. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben direkt bankaya dilekçe veriyorum hafiften tehdit ediyorum onlarda almıyorlar
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şu an o dertten kurtuldum zaten. Çalıştığım holding şirketinin kendi bankası olduğundan holding personelinden hiçbir bankacılık ücretinden para kesilmiyor. Diğer bankalarla da olan bağlantımı kestim. İlginçtir, diğer bankalarla olan bağlantımı kestikten sadece 1 ay sonra bütün ücretsiz hizmetleri sunmak için kendileri bana teklifte bulundular. Bununla ilgili çok ağır bir laf var ama burası onun yeri değil. Çok argo kaçar.. :)
  6. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ben harcıyorsam ben kazanmalıyım

benim harcadığım para üzerinden kimse kazanamaz
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi